Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Crazer

Jediné co mi na tomto filmu vadilo, byl kostrbatý Shakespearovský jazyk. Jinak vše působilo perfektně, krásné kostýmy, herecké výkony a celé prostředí benátských zákoutí. Film určitě není pro každého, ten kdo si oblíbil Shakespearovské hry bude určitě spokojen. ()

DEXTER099

Je víc čest a dobro nebo podpis pod smlouvou......toť dilema,které je nám zde dobře předestřeno.Ale ne vždy ten kdo lpí na dodržení všeho do puntíku a nekouká na levo ani napravo zvítězí....což je dobře.A navíc je to dobře napsané ve sterém dialogu.80% a pět hvězd. ()

spaceboyCZ

Velmi kvalitne prevedeny Shakespeare na filmove platno. Tohle se casto nevidi. K tomu si pridejte Ironse v roli Antonia a Al Pacina v roli zida Sejloka a vychazi Vam z toho proste zarucene kvalitni filmova podivana. Take se mi libilo, ze zanechali pekne Shakespearovsky styl v dialozich, nesnazili se ho prevadet do "srozumitelne" dnesni anglictiny. Skvele taky byly exteriery v Benatkach a vyborne dobove kostymy. Opravdu kvalitne odvedena prace po vsech strankach. ()

depony

Herecké hvězdy a velmi dobře zpracované téma. Myslím, že kdo jiný rozumí líp Shakespearovým dramatům než Britové? Al Pacino, Jeremy Irons a Joseph Fiennes byli skvělí a přesvědčiví. ()

VojinRyan

Tento film som videl po prvý krát asi pred 6 rokmi. Pozrel som si ho znovu, ale stále mu neviem akosi prísť na chuť. Preto sa moje hodnotenie zastavilo na 3*. A nepomohlo mi ani to, že tam hrajú herci ako sú Pacino, Irons, Fiennes, Collins alebo Fisher. Film ma nechal chladný a nedokázal som sa tak vžiť do života v Benátkach v 16. storočí. 62% - 3* ()

NinonL

Al Pacino jako žid Shylock hrál vskutku skvěle. Ale i Jeremy Irons coby nešťastný Antonio. Navrch Joseph Fiennes v roli zamilovaného Bassania. I dámské obsazení bylo výborné. Už jenom kvůli tomu stojí za to film vidět. Na samotném příběhu nebylo co měnit. Shakespeare je Shakespeare. ()

katasta

Popravdě jsem od toho čekala víc, než jsem nakonec dostala. Neřekla bych, že je zpracování zrovna zdařilé. Člověk, který o Kupci benátském slyší prvně v životě, a nikdy to nečetl, si z toho filmu téměř nic neodnese. Narozdíl od četby, nebo divadla, kde vás nerozptyluje tisíc lidí na pódiu, zde nemáte příležitost přemýšlet o verších a jejich významu, a tak celé dílo ztratí to hlavní, na čem je postavené. Budiž, někdo vzal Shakespeara a hodil ho tak jak je do filmové podoby. Ani ta ale není nějak zdařilá. Herecké výkony jsou sice většinou dobré, ale jinak je to zpracování o ničem a nezajímavé. Rozhodně nedalo této hře žádný další rozměr, nevneslo do ní nic nového a já osobně bych si radši přečetla písemné zpracování než se znovu koukla na toto. ()

Ridick

dost natiahnute, a casom velmi nudne...jediny al pacino to vyzdvihuje, lebo inac by som asi usnul. nesadol mi ani ten styl rozpravania, pretoze mi potom casto unikala pointa rozhovoru. ale vypravu, kostymu a hudba boli nadpriemerne. ()

Orlau32

Absolutní špička. Jednak námět sám a pak fantastické obsazení Al PACINO,Jeremy IRONS,Joseph FIENNES, Lynn COLLINS. Ti všichni odvedli vynikající výkony. Kdysi, když jsem hru viděla v divadle, tak jsem si jako 15.letá studentka ani neuvědomovala jak hluboké zaměření má hra, jak ukazuje na škodlivost antisemitismu. A to, prosím, napsal Shakespeare před 500 lety a dosud se na jeho myšlenkách nic nezměnilo. ()

Trakat

Příjemní herci (k Al Pacinovi se snad nemá cenu ani vyjadřovat už), kostýmy, scéna a muzika. Opravdu povedené převedení na plátno. ()

contrastic

UFF, dokoukat to do konce bylo pro mě vážně PEKLO !! Musím říct, že se mě to opravdu nelíbilo a ani herecké výkony hlavním představitelů to nemohly zachránit !! ()

ABLABLABLA

No jakože velmi dobře natočeno, perfektní herecké obsazení. Už jen kvůli tomu je film předurčen k tomu být několikahvězdičkový. Osobně se mi také líbil, ale některé scény byl moc zdlouhavé a něco zase nebyl můj šálek kávy. Ale Shakespearovské drama je právě takové, takže film svou roli splnil. Al Pacino zde podal úžasný herecký výkon, jak se ovšem očekávalo a jeho monology....nemám co dodat. ()

blackrain

Excelentní Al Pacino, toho si budu dlouho pamatovat. Už kvůli němu stojí film za vidění a pak samozřejmě kvůli autorovi divadelní předlohy. ()

jajinka

Wow, tak tohle mě prostě dostalo.. Výborné zpracování Shakespeara.. Nemůžu si pomoci, ale ty verše linoucí se drtivou většinou filmu mají takové kouzlo.. Pohladí.. A souhlasím s Kleopatrou, Al Pacino byl.. hustý.. ()

Maq

Marná sláva, Shakespeare je stále nejlepší a nedostižný. Možná je trochu nadsazené tvrdit, že on stvořil (skoro) všechny literární charakterové typy, ale určitě je dovedl k archetypální dokonalosti. A působí-li cokoli v Shakespearových hrách jako klišé, pak to není jeho vina - on nekopíroval, on je ten originál. --- Radford při adaptaci klasiky opět nezklamal. Co šlo, to pietně zachoval, a doplnil o to, co je možné jen ve filmu. Namísto kulis skutečné Benátky. Výsledek je vynikající. --- Pokládám za povinnost vzdát jmenovitý hold Alu Pacinovi, kterého jsem na několika jiných místech zle zkritizoval. Tady je znamenitý. ()

slunicko2

If doing were as easy as knowing what were good to do, chapels had been churches and poor men's cottages princes' palaces. 1) Spoiler. Přestože urážen a opovrhován, vykonává Shylock (výborný 64letý Al Pacino) své řemeslo poctivě a podle pravidel. Půjčí i tomu, kdo jím opovrhuje (Antoniovi). Ano, již od počátku sleduje vlastní pomstu. Tomu se ovšem po zažitých příkořích nelze divit. Shylock neučiní nic, čím by Antoniovu situaci nastolil nebo zhoršil. Antoniovo podnikání krachuje bez Shylockova přičinění._____ 2) Spoiler. Antonio (56letý Jeremy Irons) je nejenom arogantní omezenec (ve filmu) a nechutný antisemita (vnímáno dnešním viděním), ale i nešikovný podnikatel. Takového člověka mám litovat? Jeho morálnímu kreditu nepřidá ani fakt, že půjčené peníze mají sloužit jinému podnikatelskému záměru, získání bohaté Porcie._____ 3) Spoiler. Bossanio (34letý pěkný Joseph Fiennes) je chytrý a má jakési mravní povědomí. Ovšem jeho výprava za Porcií nemá s láskou nic společného, jde jen o to, získat její majetek jinak než prostou krádeží. Starší milenec (implicitně je homosexuální vztah jasný) Antonio ho "založí" a Porcia to pak všechno za ně zatáhne._____ 4) Spoiler. Shylock je jediná mravně koherentní postava, jedná poctivě a otevřeně. Nakonec, jak to v životě bývá, vyhraje falešný soucit, solidarita křesťanů proti židům. Závěrečná smírčí gesta dóžete a Antonia vůči zlomenému Shylockovi už na věci nic nemění._____ 5) 58letý scénárista a režisér Michael Radford příliš neexperimentoval, držel se formálně předlohy, avšak i tak je celkové vyznění jiné, oproti hře poněkud posunuté. Režisér se nedokázal vypořádat s kontrastem dramatu a komedie, dilematem, které pokušitel Shakespeare ušil na všechny divadelníky (dnes i filmaře), kteří si na něm brousí své zuby._____ 6) Skvělá je výprava 58letého Bruna Rubea, je vidět práce s detailem. Dobové Benátky působí neuvěřitelně autenticky a působivě._____ 7) Malou poznámku k Shakespearovi. Jak víme, divadelní hry nejsou určeny primárně ke čtení a žádný český překlad nezní českému uchu tak, jako originál uchu anglickému. A tak, nezatížen na rozdíl od Angličanů školními rozbory jeho děl, nezasažen příliš ani půvabem jeho jazyka a dobovými souvislostmi, vnímám český překlad her možná jinak, než jak je autor zamýšlel. Přidejte další posun, k němuž dojde zfilmováním. Necítím se tedy oprávněn hodnotit, jak moc film odpovídá předloze, kterou znám rovněž většinou jen z českých překladů či jen z jiných filmů či inscenací. ()

Damiel

Al Pacino je borec! Kdybych mohl hodnotit jen jeho, dávám jasných 5*, Jeremy Irons by dostal 4,9* :-) Shakespearovské přeloze ovšem trošku uškodila dlouhá stopáž, kterou zbytečně natahují veršované pasáže. Jenomže kdyby se ty vyhodily, zase už by to nebyla taková shakespearovština, asi... Já bych je teda obětoval, a byť by film neměl ducha WS, určitě by mu to pomohlo. ()

Toshiro

Výhodou bylo, že tohohle Shakespeara jsem ještě nikdy neviděl ani nečetl, takže děj byl pro mě novinka a moc nechápu, jak to mohla být původně komedie. Filmové zpracování se vcelku povedlo, ale hlavně první půlka by zasloužila sestříhat. Děj je sic vybudován na naprosto nesmyslných základech, ale i díky tomu dochází k zajímavým situací, klasickou divadelní trapárnu s převlíkáním postav vyjímaje. Původně jsem chtěl dát horší hodnocení, ale skvělé herecké výkony, nejednoznačné vyznění a hlavně to, že sem pak o tom i dost přemýšlel, to zvedlo až na 7/10. ()

salalala

Méně známá hra mistra Williama, o které jsem před zasunutím do DVD přehrávače nevěděl vůbec nic. Začátek je hodně utahaný, zdlouhavý a ukecaný. Potom se to ale rozjede a dá se říct, že vás to příjemně chytne a navnadí. Můžete si připadat opravdu jako v Benátkách v 16. století, protože kostýmy a výprava jsou famózní. Pak tu máme samozřejmě mistra Pacina, který exceluje v roli Shylocka. Trošku v pozadí zůstávají Irons s Fiennesem, i když odvádí dobrou práci. Pak jsou tu ale věci, nad kterými se prostě zamyslíte a nějak vám nejdou do hlavy - třeba to, jak je možné, že k soudu přijde rozhodnout někdo, koho soudce v životě neviděl a absolutně se nepřesvědčí, kdo to je. A jak je možné, že nikdo nepozná, že jde o převlečenou ženu. Nevím, jak to je v původní hře, ale tohle mi na tom filmu trošku vadilo. No, a taky je to teda silně antisemitské. Celkově jde ale o zdařilou adaptaci, která nezapře svůj divadelní původ a moc filmovosti tady není. Rozhodně mě to nalákalo na předlohu, což je pozitivní. Zdařilá režie, atraktivní autor, fascinující Al Pacino, skvělá atmosféra doby a kostýmy = 80%. P.S. Dík patří také tvůrcům titulků, které jsou velmi kvalitní a využívají překlad od Martina Hilského. Je radost to poslouchat a číst. ()

willow666

Jak tak pročítám komentáře, překvapuje mě, že mě osobně tento film nijak nezasáhl. Ano, herecké obsazení je opravdu skvělé a výkonům nic vytknout nelze, jinak ale nenacházím nic převratného. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara