Noční můra v Elm Street

• USA A Nightmare on Elm Street (více)

Nancy (Heather Langenkamp) prožila smrt svých přátel. Matka a její blízké okolí si myslí, že se zbláznila a vytváří si vlastní postavu, která je zabila. Jenže postupem času napovrch vyplouvají důkazy, že vrahem je Freddy Krueger (Robert Englund), který se jí zjevuje prostřednictvím snů. Nancy zjistí, že v minulosti zabil 20 dětí a rodiče se sami pomstili, když selhaly vyšetřující orgány. Nezbývá jí než se vydat do posledního nerovného boje s Freddym a záchranou jí může být právě její otec (John Saxon). (Rodriguez)

GTS_PUNK

Divácky obľúbená hororová klasika o vrahovi s nožmi na ruke, ma o svojej kvalite nedokázala presvedčiť. Bohužiaľ. Dielo Wesa Cravena som si nepúšťal s veľkými očakávaniami. Vedel som, čo ma čaká, keďže hlavná postava bola už toľkokrát parodovaná či spomenutá v iných dielach, že ju musí poznať úplne každý. Námet toho ako Fred Krueger vstupuje štvorici teenagerov do snov, aby ich v nich zabil, je svojský a diváka tak určite zaujme. S napätím čaká na každé škrípanie kovových "drápov" ohlasujúcich príchod snového vraha za zvukov detskej riekanky. Postupne úspešne loví svoje obete, ale odhodlaná Nancy (Heather Langenkamp) sa mu hodlá postaviť tvárou v tvárou a zničiť ho, keďže snový vrah nemôže byť skutočný. Zaspáva a v sne chystá pasce do Fredovho príchodu, aby ho zničila raz a navždy. Námet je tak z celkového hľadiska zaujímavý a jedinečný. V dobe vzniku (a možno aj dnes) určite vydesil nejedného človeka, ktorý sa následne bál zaspať. Jedno však viem isto a síce, že ja k týmto ľuďom patriť nebudem. Jednotlivé scény a celkový dojem zo spracovania je na úrovni priemeru. Pozerateľná záležitosť, ale rozhodne nie film, ktorý by som mohol priamo označiť za kultový. Hororov definujúcich svoj žáner lepšie je mnoho a za kultovú možno označiť len postavu vraha Kruegera. A Nightmare on Elm Street je oddychová klasika ponúkajúca jedinečnú hlavnú postavu spojenú s príbehom, ale zabalenú iba v priemernom spracovaní. Z toho zaujmú snáď len efektné scény s posteľami, sťahujúcimi ľudí do hlbín najhorších nočných môr. A za zmienku určite stojí ešte to, že sa jedná o filmový debut Johnnyho Deppa. Pre neho to možno boli vstupné dvere do sveta veľkého filmu, ale vám ako divákovi sa nestane nič, ak tento "kult" vynecháte a pustíte si niečo iné. Iba v rámci samotného žánru existuje celá rada lepších titulov. Priemerný počin, dokonca možno malé sklamanie. ()

Dzvandzi

Ze začátku to vypadalo dobře, dokonce jsem se i bál, což by bylo v pořádku, kdyby to tak vydrželo po celou dobu filmu. Potom se to ale tak zpomalí, až vás to celé začne nudit a nebavit, tedy alespoň já jsem to tak měl. Co bych vyzdvihl je velmi dobrý nápad, místy chytlavá, napínavá až strašidelná atmosféra a hudba v pozadí. A také hlavní představitelka, ta hrála opravdu přesvědčivě. Jinak to je pro mě opravdu nic neříkající, nudný film s pár světlými momenty a nebýt toho konce, tak bych šel možná i níž. Nojo hororový fanatik ze mě asi nikdy nebude, ale viděl jsem daleko lepší kousky... ()

Likan7

V tom trojboji Freddy, Michael, Jason vede po prvních kolech suverénně Krueger. Větší nadpřirozeno mě vždycky bude bavit více než chlápci (maminka) s nožem nebo mačetou, a mohou být hnusní jak chtějí. Děs, pocit něčeho silnějšího je u Elm Street prostě větší. I když je Krueger na plátně sotva 10 minut, jeho hrátky jsou dobrý. V dnešní době film bude sice působit béčkově, funguje celkem dobře ale i dnes. A naprosto toporný Depp za podívání stojí. ()

Kingjiri

Jeden z prvních hororů od Cravena a hned trefa do černýho (nebo spíš červenýho). Pravda, dneska už jsem se po projekci nebál usnout jako v dobách mýho dětství, ale zase jsem dokázal vnímat jiný věci. Třeba jsem si všimnul slušnejch efektů, který i dneska nepůsoběj nijak extrémě zastarale, solidních hereckejch výkonů (mladej Johnny Depp byl hustej:D) nebo povedený atmosféry. Nejlepší na snímku je však skvělej nápad - scény ve snech, díky čemuž maj scénáristi volný pole působnosti a můžou vymyslet jakejkoliv způsob strašení, aniž by někdo moh namítat, že je to blbost. Taky jsem ocenil, že je strašících scén celkem dost a jsou rovnoměrně rozložený v celý stopáži. Právem kultovní žánrová záležistost, čtyři jistý hvězdy. ()

Psycho.R

Dlouhý léta jsem se bál na Freddyho podívat. Kdysi jsem viděl začátek a vím, že jsem se extrémně bál. Na druhý pokus jsem nechápal mé tehdejší dilema. Už od začátku jsem měl jasno, Wes Craven byl pro tento žánr filmů stvořen (viz. má oblíbená série Vřískot - která si pohrává s pravidly hororů). Noční můra je chytrý film s výbornou atmosférou. Hrdinové se nechovají nelogicky, neběhají se schovávat do míst, odkud není úniku. Naopak, hlavní hrdinka už od začátku zatne zuby a jde Freddymu chytře naproti, aby si to s ním rozdala. Oproti Pátku 13. (porovnávám z toho důvodu, že se po prodeji práv New line rozhodla společnost tyto dvě značky spojit) je Noční můra skutečně kult. Takže ano, na tenhle film slyším. ()

Nix

Klasický song. Kdo ho nezná, ten se nikdy nebál ve spánku. Freddy je jen jeden. Další největší kult a postava hororů. A že tohle byl nářez. ()

Hellknight12

Dnes som sa rozhodol, dať starú dobrú klasiku na dobrú noc. Celkovo táto séria je moja Top čo sa týka starých slasherových klasik. Pamätám si dodnes, že po filme som išiel na Wc a rýchlejší bol ešte aj slimák. W. Craven dostal skvelý nápad ako spracovať horor, ktorý má v sebe hneď niekoľko tém. Jedna z hlavných tém sú nočné mory a hlavne spánkova paralyza. R. Englund ako Freddy Krueger to zahral výborne. Úprimne nedokážem si predstaviť iného herca ako Fredyho. Fredy je vďaka, spôsobu akým je nám predstavený nesmrteľný a je to aj opodstatnené. Máme tu skvelé masky a aj efekty a to aj na dnešnú dobu. Hudba mi tiež sadla. Atmosféra filmu je pekne napínavá a aj poriadne creepy a to od začiatku až do konca. Máme tu aj pár uvoľnenejších časti. Napríklad, keď je Nancy u Tiny a Greg predstiera, že je u bratranca. Herci tu sú sympatický a hrajú skvelé a je to debutový film J. Deppa. Na záver menšia zaujímavosť. Koniec filmu sa skladá z troch koncov, keďže sa nevedeli dohodnúť. Prvý je, keď vyšla Nancy z domu. Ten chcel nechať Craven a neplánoval ďalšie filmy. Druhý je Fredyho auto no a tretí je, keď Fredy stiahne mamu dnu. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. Prajem vám dobrú noc. "Jedna, dvě Freddy jde Tři a čtyři k tobě míří Pět a šest kříž dej v pěst Sedm, osm ztratíš rozum Devět, deset stát, nikdy nechoď spát." ()

TheRay97

S překvapením začínám zjišťovat, že starší horory jsou úžasný. Freddy Krueger a jeho nevinná finta s noční můrou a naháněčkou nic netušících obětí je k nezaplacení. Z filmu je patrné, že osmdesátky zahrály svou roli. Film není typem dnešními technologiemi upravený, právě proto je tak zajímavý. Výjimečnost a originální nápad. Výsledek? Jeden z nejlepších hororů ever. ()

Lenart

Nočná mora nemá remeselné filmárske kvality ako Halloween, Omen alebo Exorcista, napriek tomu je to veľmi štýlová a zábavná hororová jednohubka s ikonickým záporákom (stačí jedna rukavica, klobúk a pásikavý svetrík a hneď je z vás zapamätateľný záporák) a úsmevnou osemdesiatkovou atmosférou. Pozor na kotolne. Jedna dvě, Freddy jde!          70 % ()

neo93

Hororová klasika, která nestárne. A to ani po čtyřiceti letech od uvedení. Děsivě zabijácký Freddy Krueger, který si pohrává se svými oběťmi v jejich snech. Až na Nancy, odvážnou dívku, která se rozhodne po smrti svých přátel s ním bojovat a to značně zajímavými a vynalézavými pastmi. Ačkoli snímek byl natočená již v roce 1984, má neuvěřitelnou až pohlcující atmosféru. Samozřejmě, že triky v současnosti vypadají prehistoricky, ale mě do celého vyznění filmu skvěle zapadly a na svou dobu musely působit dost hrůzostrašně, třeba krvavá lázeň v pokoji stojí za to. Podobně jako samotný Krueger, který sice není ve filmu příliš vidět (kromě závěru), přesto nahání strach. Za mě jeden z kultovních hororových snímků, jenž se bezpochyby tučně zapsal to tohoto žánru. ()

AlexDLarge

Kultovní záležitost. Jeden z nejlepších a nejmrazivějších hororů. To ještě Wes Craven věděl, jak se točí horory. "Jedna, dvě, Feddy jde...". ()

wOOzIe

Strašne mi fredy připomína jeepera ,ae pokud bych měl tyhle filmy srovnat u mě by rozhodně zvítězil fredy, sice sem se skoro vůbec nebal, ae to u jeepera a taky a elm street má aspon pribeh narozdil od stupidní vyvrazdovani v jeeperovi a vubec vsechny ty efekty a to strasne technologicky podobné, ae filmy jsou od sebe víc jak patnact let. Tagže už jenom za to. Je pravda že tento snímek mi jako horor toho moc nenabídne už, ae na tak stray film vyborný počin. Narozdil od dnešních phytonu a podobnych. ()

IronRocky

Kultovní horor, který je nejlepší z celé serie. Ještě druhý díl dosahuje kvalit prvního dílu. Film má originální námět a je docela napínavej a hlavně má skvělou hororovou atmosféru. A děsivej Freddy nemá chybu. ()

DjMetal

Na ten rok mozem povedat ze su tam lepsie efekty ako ked teraz natoci nejaky pajac horor. Uplne dobre to bolo.akoze nebal som sa,lebo som o nom uz videl vela fimov,ale je to skvele.a pozriem vsetky casti. A ten jeho ksicht aky bol, no fuj :D ()

Kariya

Kult? Klasika 80. let? Děsivé? Originální? ANO, ANO, ANO a zase ANO! Trošku subjektivněji: chyběl mi ta Freddy častěji. Ano, je to jedna z nejlepších hororových postav, zahrána velice dobře, ale na můj vkus zde byl málo. Tři hvězdy nejsou vyjádřením něčeho špatného, ale co čekat víc od tohoto žánru? Je to na svůj žánr vysoký nadprůměr. A jedna z mála serií, kde i další díl stojí za to!! ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon