Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

iamzanet

**** dávám hlavně za téma tohoto úžasného příběhu. Naprosto jasně ukazuje nesmyslnost a odpornost války. Lidé jsou všichni stejní, ať jsou němci nebo francouzi a jsou nuceni bojovat proti sobě ve jménu nějaké myšlenky, kterou mnohdy ani sami neznají. Asi nejsilnějším momentem filmu byla píseň Stille Nacht. Škoda jen, že pan zpěvák nevypadal jakoby opravdu zpíval. Myslím, že tento film měl velký potenciál a tvůrci z něj mohli dostat mnohem víc. Dala bych *** a půl, ale nejde to. Hodnotím vysoko, protože mě tento film opravdu docela dojal. ()

1945

Vánočně válečná podívaná, která dojme snad každého. Téma je zpracováno opravdu pěkně - rozhodně není na škodu zpestřit si tímto snímkem vánoční čas ()

sona123

Na můj vkus příliš pomalé tempo a ne úplně můj šálek kávy. Příběh o tom, že ani ve válce se nemusí ztratit lidskost a to lepší v nás. ()

Marina111

Zjavné oscarové ambície tomuto filmu skôr uškodili, ako pomohli. V zásade sa nedá nič vytknúť - film je aj dojemný, aj efektný, aj originálny, aj dobre obsadený ... Dokonca aj clivosť, ktorá sa mi s ním akosi automaitcky spája, je vzhľadom na tému pochopiteľná. No to, čo mi bráni film naplno oceniť, bude pravdepodobne abstencia akýchkoľvek SKUTOČNÝCH emócií. Ešte šťastie, že za vznikom stojí skutočný príbeh, inak by pre mňa - napriek všetkým tých veľkolepým efektom a výbornej psychologickej drobnokresbe - Joyeux Noël ostali vianočnou rozprávkou situovanou do stromčekmi ozdobeného zákopu ... ()

bobstock

Vynikající snímek, který ovšem zůstal kousíček za branami úspěchu v podobě mnoha neproměněných nominací. Pokud vím získal jen nějaké novinářské a cenu publika. Svým způsobem absurdní, stejně jako událost o které vypráví. Krásně ukázáno, že války tvoří psychopatičtí jedinci, kteří se jí neúčastní versus dvě mince víry, kdy jedni věří v mír a druzí kážou válku. 80% ()

Kroupa

Čekal jsem od tohoto filmu hodně, a nejen proto, že není dlouho od Vánoc. Má veškerá očekávání však byla naprosto jednoznačně překonána. Na druhou stranu, mé obavy ze sklouznutí do bezbřehého sentimentu "vánoční idylky" se nesplnily. Ne že by chyběl patos, ale vše bylo dost uměřené na to, aby to zároveň bylo i věrohodné. Pro mě to je asi nejlepší film za dost dlouhou dobu (a to jsem nelenil). ()

RomanHyde

Téměř 100 let stará událost ve velmi hodnotném zpracování. Trošku jsem se bál přehnaného sentimentu, ovšem mé obavy byly zbytečné. Film je natočen citlivě a místy velmi pěkně. Tím myslím některé momenty, třeba úvodní scénu z kostela a trojici zfouknutých svíček nebo zamotný závěr včetně titulků a muziky, které snímek posunují do jiného levelu, tedy tam kde výrazové prostředky (kamera, výprava) jsou velmi dobře propracovány a klade se na ně veliký důraz pro nezbytné dokreslení atmosfery (viz. Kieslowskeho snímky). Samotný děj, vlastně událost mne taky docela chytla za srdíčko a zde do oči bíjící nesmyslnost války řadí tento snímek mezi pár velmi dobrých protiválečných filmů, kterých je v dnešní době tak potřeba... ()

kukentipla

O čem to je? Dle skutečných událostí natočený film odehrávající se v období vánoc. Na několik dní zcela zázračně utichly zbraně. Okamžik tohoto kouzla je však pomíjivý a jeho konec se neodvratně blíží.......Co já NATO? Síla předlohy je neoddiskuvatelná. Síla lidství jenž překonává utrpení a všední bolest války je neskutečně lákavé téma. Film však postrádá jakkýkoliv elektrizující prvek napětí. Okamžik jenž může nalomit křehké příměří mezi znepřátelenými stranami je ve filmu pouze jeden. Celé dílko se pak vleče jako 14 dní stará čínská polévka. Prokousat se touhle nudou byl úkol hodný hrdinů rudého pekla. ()

Johny303

V jednu chvíli se snaží zabít jeden druhého, pak najednou zpívají společně koledy a vyměňují si drobné dárky... Jde o velmi emotivní film, kdy období Vánoc hne s vojáky odloučenými od domova natolik, že přestanou rozlišovat ,,hodného" a ,,zlého" jen podle barvy uniformy - ten sváteční den Vánoc způsobí, že znepřátelené strany na okamžik poruší pravidla války. ()

melloun

Taková jiná válka. Není to další akční řežba z Druhé světové, ale je to něco nepopsatelného, těžko uvěřitelného, přesto ne nepochopitelného. Svátky klidu a míru se dostavily i na frontu a vše změnily. Film se snaží ukázat, jak je válka nesmyslná a že při nejmenším o Vánocích se na ni má zapomenout. Nejhorší na tom však je, že samotní vojáci za to byli potrestáni. * Inspirováno skutečnými událostmi. ()

Rambo159

Veľmi pekný film, až som sa divil. O tejto udalosti som ani len netušil a tak som bol zvedavý ako to bolo. Po kratučkej bojovej scéne, vlastne jedinej, sa už nebojuje. Ale tentokrát mi stačila aj paľba diel. No to ako si všetci začali (najprv postupne) spievať, bolo precítené, plné nečakanej radosti a pobratimstva. Hranie kariet, fotbalu, výmena mŕtvych to všetko sem sadlo a urobilo film plný citu, až sa vám slzy tlačia smerom von. 5* ()

Blackhawks

Skvělá ukázka absurdity a nesmyslnosti války. A nejen války. Velmi se mi líbila jedna ze závěrečných scén,kdy kněz káže o tom, že Němci, hodní i zlí, musejí být zabiti protože nejsou Boží děti. Kněz mísí politiku z náboženstvím a vykládá si to po svém... Velice povedený film,který rozhodně stojí za pozornost. ()

Narciska

Sladkobolný a na druhé straně celkem schematický film - podřízený tomu, že vzdává hold památce vojáků v zákopech - přináší svědectví o skutečných událostech, které jsou povznášejícím - i když smutným, psal se rok 1914 - vzepjetím lidského ducha a sounáležitosti. Laskavé chování jednotlivců mezi sebou relativizuje dělení války na spojence a ty druhé, ilustruje, že v zákopech, mezi vojáky, svět nebyl černobílý ani trochu, a v tomto filmu se to vzácně ukázat povadlo, právě díky vzpomínaným vojákům v zákopu. Psal se rok 1914, o rok později už by to myslím nebylo možné, každý už někoho ztratil, ale bylo by to možné mezi válčícími stranami dnes? ()

optimus0s

Je to sice jen malý film bez žádných hereckých koncertů, ale zanechal ve mě takový divný, nepopsatelný pocit. Jaktože sme se o tomhle neučili v dějepise? ()

Mbeast

Mám rád Garyho Lewise a Daniela Brühla, proto nemůžu dát tomuto filmu méně než 4*, navíc je dojemný a celkem dobře natočený. Krásných 80% ()

WillyMarks

Přijemná podívaná a jeden z mála válečných filmů, který v těch nejhorších podmínkách září optimismem, pohodou a nepřipustitelným přátelstvým o Vánočních svátcích. Toto dílo, na kterém se podílela spousta evropských zemí, je věnováno právě mužům, kteří se o svátcích ná západní frontě stali přáteli se svým protivníkem. Nebýt války, určitě by se mohli stát lepšími přáteli. Toto je obraz toho, jak válka mění celý život a svět, ve kterém žijeme. Trošku jiný pohled na válku, hezký to snímek... Jedinou výtku, kterou si neodpustím je zpěv operních pěvců, kteří se mohli před natáčením jít podívat na operu, aby věděli jak na to. Jejich zpěv se vůbec ale vůbec neshoduje s playbackem, ale...co už. 75% ()

lemonova

Jednu hviezdičku musím odobrať za dosť žalostné predstieranie spevu hlavných hrdinov (tieto veci si jednoducho všímam podvedome, choroba z povolania:)) Inak skvostný príbeh s krásnou pointou. ()

yvona

Na filmu, který mě neskutečně pobavil po všech stránkách, je nejkrásnější ten fakt, že se toto skutečně stalo. Velmi mě to zahřálo u srdce. ()

BeranSon

Originální námět, který ve finále vyzní až nad očekávání velice chladně nevydá ze své podstaty svoje osobní maxinum . Což je velká škoda, protože zbytek všech aspektů se snaží film povznést vší silou. - 6/10 - ()

18.01.2006

14.12.2005