Ples příšer

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiální text distributora)

kaylin

Snímek má velmi pomalé tempo a jedná se vlastně o romantický příběh mezi dvojicí, u níž byste romantické vzplanutí nečekali. Vše ostatní jsou kulisy, přesné a skvěle nezapadající do romantické koncepce. Co je ale důležitější, to jsou herecké výkony. I když Halle Berry dostala za roli Oscara, Billy Bob není o nic méně skvělý. ()

jajinka

Výborně zpracované a realisticky zobrazeé odsouzení na smrt... Chladný a odtažitý mezigenerační vztah s občas šokujícími scé=nami... Krásná Halle, a jako vždy rozomilý Heath :-) ()

Remedy

Velmi sugestivně natočené drama zaobírajcí se otázkou rasismu, ztráty blízké osoby, ale hlavně pocity - lidskými pocity, které často působí jen bolest... Billy Bob Thornton, Heath Ledger a Halle Berry hrají skvěle a Marc Forster ukazuje, že byl (je a určitě ještě bude) citlivým a přesným vypravěčem vážných témat, která se týkají přímo lidských vztahů, rasismu, ztráty blízké osoby či jiných bolestivých okamžiků, které nám život připravuje. ()

Maq

V Georgii to nejspíš vnímali jinak, ale z mého pohledu nebyla rasová problematika v tomto příběhu klíčová. --- Grotowski (B.B. Thornton) ctil tradice, kázeň, povinnost. Po synově sebevraždě si uvědomil, že to všechno bylo vlastně špatně, jižanský model falešné výlučnosti postrádající odpuštění a lásku k bližnímu. Prochází nefalšovanou katarzí, přehodnocuje svůj dosavadní život, v tom, mimo jiné, i své rasistické koncepty. Silná a sympatická postava. --- Naopak Leticia je žena pěkná a neschopná, bez charakteru a parazitní. Nemá vkus, vychování, vzdělání, neumí hospodařit s penězi. Ze syna vychovala vepře. Spustí se s Grotowskim, protože potřebuje utěšit - sexuálně. Když se cítí uražena, přeruší vztah, ale vrátit přijaté auto nabídne jen formálně. Pak ale když přijde o střechu nad hlavou, opět Grotowského miluje. Nevěrohodně. Protože to patří do scénáře, anebo protože to Berry neuměla zahrát? Nejsem si jistý. Ať tak nebo tak, té postavě nevěřím ani slovo a je mi líto Grotowského, když pomyslím, jaká budoucnost ho s takovou ženou asi čeká. --- Jak já to vidím, scénář leccos nedořekl, a vadí mně to. Možná by byl zřetelnější, kdyby Leticii hrála lepší herečka. Tohle určitě nebyla role pro Catwoman. ()

René.girl

Nevím vlastně ani, jak film ohodnotit. Ten film je tak strašnej až je vlastně krásnej. Halle Berry si podle mě toho Oskara zasloužila. 90% ()

gojackill

Film o rasismu v USA? To jistě ano, ale není to to hlavní. Jedná se o celkem univerzální snímek a rasismus vnímám spíše jako druhý plán. Film se nesnaží sdělit nic jiného, než že je možné dojít k nápravě a s tím spojeným naplnění________ Znova nalezení lidskosti v sobě_________Jen ze sebe musí člověk dostat ty sračky. Billy Bob Thornton a Halle Berry je ze sebe dostávají vcelku prozaicky - sexem____Muž chce naplnit svou touhu o někoho se starat a žena najít pocit bezpečí_____Technicky se Ples příšer blíží dokonalosti. Zvuk to podtrhl a vyždímal z toho ty poslední emoce. Problém filmu tkví v tom, že se divák dočká dvou vrcholů. Jeden je téměř na začátku a druhý někde kolem první třetiny. Později jsem se nudil, ale není to v tom, že bych neměl rád pomalu plynoucí snímky (Viz. Barbar, Nový svět atd.), jen mi přišli některé záběry navíc. Je to trochu nepochopitelné, jak jsem naznačil, to nejzajímavější se stane ze začátku a tam se vypráví zkratkovitě. Heat Ledger dostane jen pramálo prostoru v uspěchaném začátku, aby se minuty natahovali v pozdějších událostech a přitom byl pro mě tou nejzajímavější postavou. Chtěl jsem jít i níže, kvůli tomu nepochopitelnému redukování začátečních událostí ve prospěch natahovaného zbytku film, ale nakonec je to velmi slušný film a musím to ocenit. ()

Sigurd

Leticie má problém. Sonny má problém. Hank má problém. Celá Amerika má problém. Musím se přiznat. Já mám taky problém. Vadí mi přehnaně vykonstruovaný příběh Plesu příšer. Komorní drama dotýkající se ožehavé otázky rasismu, podepřené dvěma vynikajícími hereckými výkony (Thornton, Ledger) a rozviklané jedním nepřesvědčivým (Berry), mělo velký potenciál. Zašmodrchanost scénáře, slabé dialogy a celkové vyznění filmu ho však dokázaly spolehlivě pohřbít. Jo a ještě něco. Chápu, že minulost bolí, ale trochu korektnosti a profesionality by od akademie rozhodně neškodilo. ()

PogoJoe

"Takhle skončit nechci." Smutné, reálné, dobře natočené i zahrané (ale na Oskara u HB? Absolutely not!). Bez jiskry. ()

Skip

Tento film je tak trochu hysterický, a to především díky Halle Berry, která byla dosti příšerná. Billy Bob Thornton by si k sobě zasloužil lepší partnerku a věřím, že by to bylo o něčem jiném. I když jsou ve scénáři předepsány podivné blbosti, za což vlastně herci nemůžou, dokonce ani zmíněná Halle. Mám na mysli to, když starý otec řekne cosi o tom, že je dobrý zašoustat si s přičmoudlicí, načež ona se zcela neadekvátně naštve na syna a nemluví s ním, aniž by si zjistila, jak se na to dívá on. Prostě na hlavu padlé a vůbec celý film byl pro mne docela zklamání. ()

marleyy

75% Takhle krutý příběh jsem dlouho neviděl. Psychologicky jsou všichni aktéři rozsekáni na padrť. Obrovské chvála všem protagonistům. ()

kajas

Smutný film, který vám náladu rozhodně nezvedne. Halle mi byla vrcholně nesympatická a její ocenění naprosto nechápu (vždyť jenom ječela nebo víte co;)). Billy a Heath (kvůli němu jsem se na film podívala) podali výborné výkony, přesto se mi film zdál poněkud nereálný. Tak zarytý rasista najednou otočí a div by si všechny černochy nenastěhoval domů? Nevěřím. ()

Aleee89

Tak tenhle film u mě dostane maximálně dvě hvězdy, protože mě vůbec nebavil a taky z mnoha jiných důvodů... Asi bude pro náročného diváka a já si myslím, že docela náročný divák jsem, ale tohle bylo i na mě moc. Pointa filmu taková nijaká, větší část filmu je prostě o ničem. Ani výkony herců se mi nezdály, Halle určitě nebyla na Oscara. Navíc jsem se nedokázala ztotožnit s hlavními postavami. Celý film mě nezaujaly a bylo mi prakticky jedno, co s nimi bude. Myslím, že stačí se na to dívat jednou, ať si tenhle film můžete odškrtnout, ale pak už ne... ()

Laurent

Po zhlédnutí tohoto filmu mám pocit, že byl účelně natočený pro Halle Berry, aby si mohla na pódiu převzít "zlatého paňáka". Jinak si takovéto režisérovo selhání nedovedu vysvětlit. Její herecký výkon byl od začátku až do konce nepřirozeně přepísknutý. Kdyby její postavu hrál někdo jiný bez chtíče dostat se mezi oscarovou smetánku, tak by celý film vyzněl mnohem lépe. Halle Berry to celé zhyzdila. ()

wipeout

Veľmi znepokojujúci až striasajúceho pocitu som sa nemohol zbavi´t počas celého snímku, ktorý ale okrem toho nedokončil nič čo začal. Niekedy sa mi proste páči trošku viac surealistické ponímanie spojené s psychologizáciou postáv no tu až na pár silných scén všetka snaha vyznieva naprázdno. Nebyť prekrásnej hudby a vinikajúceho Billa Thonrtona bolo by to ešte horšie. Zozačiatku som predpokľadal že ma čaká rozbor problematiky rasizmu na pozadí neľudskosti a hrôzostrašnosti trestu smrti. No cesta, ktorou sme sa boli nútený ísť smerovala k existencionálnej sociálnej dráme, bez ambície aspoň načrtnúť nejaké výsledné uzávery myšlienok, ktoré načrtoval. A čo sa týka Halle Barry nevidel som absolútne nijaký dôvod na ocenenie oskarom, teda neviem či sa hodnotil jej sexapeal, ktorý tu má možnosť naplno zažiariť alebo herecký výkon. 3,5* ()

Chrysopras

Jedna velká hvězda, kol které se ty menší točí. A tou hvězdou NENÍ H. Barry ( určitě víc se mi líbila ve Spálenejch vzpomínkách ). Ano BBT opět dokázal, že je v herecký extralize ( jen škoda, že se občas pouští do takovejch kravin ) a minimálně u mě už z ní asi nikdy nesestoupí. Syrový námět a děj, pomalé tempo mi sedí, Heath v zajímavý roličce... ()

Eldrick

Tohle rádoby-umění stojí vidět snad jen kvůli velmi naturalisticky natočené šukačce Halle Berry s Billy Bobem Thorntonem, jinak je to prázdný jak peněženka 2 tejdny pře vejplatou. Akademie se zas jednou dohodla, že to tentokrát daj černejm hercům, aby se neřeklo, že nejsou humanisti. Halle Berry k tomu stačilo hystericky kňourat, máchat rukama a svlíknout se. ()

fallangell

4 hvězdičky by byly akorát na tento příběh o následování svých vzorů a hledání sebe sama. Trošku melancholická nálada mi ale dneska velí přidat i pátou. Zase takový hřích to nebude :) ()

maverick10

Rasisticka tematika vzdy vyvola ocekavani. Navic pri tomto hvezdnem obsazeni se toto ocekavani zvetsuje. A vysledek? Skvela podivana, navic to pomale tempo filmu je v tomto pripade jeho prednosti. Film od zacatku az dokonce tak nejak pomalu plyne a pritom se dotyka toliko zavaznych veci jako je rasmismus, smrt a laska. Prave to jsou prednosti tohoto filmu.Co se tyce hereckych vykonu, tak musim rict, ze byly presvedcive. Ta flegmaticnost deje, je zpusobena predevsim vykonem B.B.Thorntona, ktery tu roli zahral jako by se nechumelilo, s naprostou lehkosti(trochu mi to pripomnelo vykon Bill Murrayho ve Zlomenych kvetinach)a ten konec? Ten me dostal ()

Jonash87

Hodně zvláštní film, u něhož mi nějak unikla pointa... Sice skvěle hrající BB Thornton a vcelku dobrá H. Berry, ale příběh a celková zápletka... nevim, nějak mě to neoslovilo, místy jsem se až nudil. Navíc mi úplně nesedí, pokud je přerod určité postavy unáhlen. Ale třeba jsem jen to ´poselství´ nepochopil. 50 % ()