Ples příšer

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiální text distributora)

Cracker

Začiatok nebol ako zvyšok filmu, strašne mi pripomínal Zelenú míľu. Našťastie(ako pre koho) sa to celé zvrtlo a film začal byť samým sebou...Film je založený na myšlienke že sa človek dokáže zmeniť, rasista Thornton sa zmenil na pokrytca :). Hlavne že všetko klapalo perfektná Halle Berry(oscara si zaslúžila) a zvyšok hereckého týmu ma milo prekvapil. ()

Lisabellla

Ples příšer jsem si vychutnala od začátku do konce. Těšila jsem se na Ledgera a měla jsem ho, těšila jsem se na Thorntona a užila jsem si ho do sytosti. Jako obvykle podal velmi dobrý výkon a já jsem mu věřila každé slovo, každý pohyb i gesto. Jeho přirozeně přísný a nesmlouvavý pohled se skvěle hodil k jeho úloze. Film byl plný obrovských a silných emocí. Hned z kraje, kdy popravili odsouzence na elektrickém křesle, následovala scéna, kdy Sonny spáchal sebevraždu a tak dále... Musím uznat, že milostné scény měly náboj a rozhodný spád. Halle Berry mě sice zase až tak moc nepřesvědčila, nicméně s Thorntonem se tak báječně doplňovali, k tomu přidejte výborné sestřihy a máte erotickou esenci vzrušivého sexu. A takové scény dodávají celému filmu smyslný a emotivní náboj. Ovšem .. příběh samotný je už moc okoukaný (na můj vkus). Nic originálního. Škoda, film měl obrovský potenciál. ()

sQelle

Překvapení za překvapením. Problém za problémem. Dojít až na dno a ze dna se odrazit snad nejdelší erotickou scénou ve filmu, co jsem kdy viděl. Pane Thorntone a pani Berryová smekám. Jinak Halle, TO BYL VÝKON. ()

Zagros

Americké nezávisle léto na ČT2 mi přineslo spoustu pozoruhodných méně a známých amerických filmů. Na tyhle filmové večery o prázdninách na dvojce jsem se vždy těšil. Ples příšer byl jeden z těch známější, vždyť Halle Berryová za roli dokonce dostala Oscara. Film si pamatuji jako přehlídku vyšinutých charakterů a klasickou ukázku amerického pokrytectví, kde se bije těžce zakořeněný rasismus s vlastním prospěchem. Černochy sice nesnáším, ale pohledná černoška… to už je něco jiného. Dobře si pamatuji silný pocit po konci filmu. Dávám tři hvězdy a někdy v budoucnu si Ples příšer budu chtít určitě zopakovat. ()

Kapybara

Velmi temný film, v kterém se toho zdánlivě až zas tolik nestane, ale přitom má neuvěřitelně nabitou, vibrující atmosféru, která mě úplně přikurtovala ke křeslu (vlastně k posteli, z které jsem se na něj dívala). Halle Berry nehrála ani mizerně, ani skvěle, myslím, že si s tím poradila celkem dobře, zahrála to jednoduše tak, jak by to zvládla i jakákoliv jiná herečka. Ta tolik vyzdvihovaná milostná scéna mně přišla trochu samoúčelná a nadbytečná, ale budiž. Celou dobu jsem jen měla hrůzu z toho, že řetězec nekončících katastrof nebude prolomen a v závěru dojde ještě k něčemu strašnému. Naštěstí se moje obavy nenaplnily a konec je tak normální, obyčejný, že lepší ani být nemůže. Opravdu silný zážitek. ()

Hopper

Halle Berry Oscara zrejme naozaj dostala len preto, že pri udeľovaní Oscarov sa išlo skôr po farbe pleti, než po hereckých výkonoch. Aj keď teda tá scénka s Thorntonom nemala ďaleko k inému žánru, ktorý má zase svojich Oscarov. Thornton je určite nosnejšou postavou filmu, ktorý nemá bohvieako závratné tempo, skôr naopak, ale nenudí. Téma rasizmu je určiteveľmi v móde, ale myslím, že k tomu sa vyjadrili iné filmy ďaleko presvedčivejšie. ()

eagle-eye

BBT již delší dobu patří mezi mé oblíbence a tímto filmem to jenom potvrdil. Výjimečně se mi po herecké a taky po fyzické stránce líbila Halle Berry, neméně skvělý byl Peter Boyle v roli despotického otce. ()

Anaximandr

Ideálne spracovaná rasová problematika...Páči sa mi, že sa všetko vo filme netočí len okolo farby pleti, ako to poväčšinou v podobných filmoch býva..Marc Foster jej venuje optimálne množstvo času...Výborné scény a dialógy...Zvlášť scéna, kde sa zastrelí Heath Ledger..." vidíš, a ja som Ťa mal vždy rád"....tresk!!!... a B.B.Thornton famózny výkon, nesie zodpovednosť za smrť svojho syna, škoda že až tento moment rozhodne o jeho životnom prerode...Peter Boyle.."Bol to slaboch!" , táto hláška, či scéna s klobúkom hovoria za všetko...Mne osobne sa pozdávala aj Halle Berry, i keď musím súhlasiť s názorom väčšiny, že oskara si určite viac zaslúžil Billy Bob... ()

Holina

No tak zase jeden z těch filmů, u kterých úplně přesně nevím proč jsou tak fantasticky hodnoceny. Šokující scény? Atmosféra? Fakt nevím, mě to přišlo spíš zdlooouuuhaaaavéééééé ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. I když jsou mi škatulky estetických teorií po práci nad filmem a talířem s párky většinou u zadku [občas si ale dám i salát], při sledování tohoto oscarového bijáku s nádhernými kozami Halle Barry [a jen o něco menšími jejího filmového syna] v hlavní roli mi opakovaně vyskakoval na kanál mezi očima a mozkem zářivý blikající nápis - MIDCULT! Nic proti, aby bylo jasno. Ne že by film nefungoval, funguje, ale hraje se tu nefér. Vyčůranost scénáře, vařícího z chvályhodných agitačních pouček i osudových tragédií, aby nakonec ukročil v jediném okamžiku, kdy měl zůstat vzorům naprosto důsledný [konec] a ještě to vydávalo nikoliv za úlitbu, nýbrž za ctnost, nemá obdoby. Bylo by ale nefér nepřiznat, že mi Forster leží a ležet v žaludku zůstane kvůli zfušovanému Quantum of Solace, o němž lze říci vpodstatě to stejné dobré - jakože se na to hezky kouká [na druhou stranu na rozdíl od jedenadvacáté bondovky z toho nehrozí epileptický záchvat]. Jsou prohřešky, které skvělé herecké výkony nevyváží. ()

ti88na

Za toto získala Halle Berry oscara? Páni z akadémie si pri pohľade na jej ehm výkon zrejme prišli na svoje, lebo inak si to neviem vysvetliť. Thorton bol štandardne slizký, áno nemám ho rada a Ledger, kvôli ktorému som si to zapla sa tam akosi nezdržal. V každom prípade to bolo pre mňa veľké sklamania, po každej stránke a nezachraňoval to ani Peter Boyle, ktorý cez kyslíkovú masku chrlil jednu rasistickú poznámku za druhou, začo ho synáčik poslal do černošského domova dôchodcov. Mimochodom najvtipnejší moment film. Ale len jeden. ()

Radim

Myslím si, že neameričan film nemůže zcela docenit - je plný reálií, které my neznáme a nechápeme. Je mi to trochu líto, protože některé momenty byly opravdu mrazivé, scénu sebevraždy syna považuju dokonce za jednu z nejsilnějších za poslední dobu. Jen jsem nepochopil, proč dostala Oscara Halle Berry, a ne Thornton. ()

Bouřňák

První půle filmu je cynická až "na půdu", ale rozhodně to není na škodu. Poté už jde o eroticko-romantické rozuzlení dost spletitého děje. Je to velmi koukatelné (až napínavé), žádná situace není zbytečně rozpitvávána a film má vynikající spád. Po shlédnutí zřejmě nikomu nebude do smíchu, ale nebude těch dvou hodin litovat. P.S:Billy Bob Thornton byl minimálně stejně přesvědčivý jako Halle Berry, řekl bych i lepší. ()

Foxhound#1

B.B. Thorton předvádí skvělý výkon. Halle Berry hystericky zavříská a vojede B.B. Thortona. Berry dostane oscara a Thorton nic. Holt Holywood, no. ()

DannyBoy80

Po druhém shlédnutí ubírám z 5* na 4*. Ale pořád je to velmi solidná film, parádná výkoby Berry a hlavně mého oblíbence Billy Boba. ()

Ještěřák

Tak jsem zase jednou slyšel na film, kde se umírá a šuká na běžícím pásu. Což v Americe zřejmě automaticky znamená Oscarové ambice (Hale Berry měla tu sošku okamžitě předat svý frn... erhm. No však vy víte čemu). Mimochodem, ta "nejdelší šoustanda ever" nebyla vůbec vzrušující, Hale je IMHO fakt průměrná a to ze všech úhlů a je jedno, jak moc má navoskovaný poprsí. V PLESU PŘÍŠER plesám leda nad BBT a jeho roztomile rasistickým tatínkem, který si svou roličku *fakt užíval*. (50%) ()