Ples příšer

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiální text distributora)

Nick Tow

Citlivo nakrútená "sociologická" štúdia, ktorej chýba jediná vec: uveriteľnosť. "Prerod" Hanka z rasistického dementa na rozcitlivenú bytosť nám tvorcovia iba nasugerovali, ale nepredviedli "na placi". A za to musia ísť body dole... ()

jahol

První přívlastek, který mě u tohohle filmu napadl, byl "neokázalý". Ano, neokázalý, ale většinou velmi silný se skvělým výkonem Billy Boba Thorntona, výbornou hudbou a mrazivě tetelivou atmosférou "bílého" rasismu, která mi připomněla hodně starý silný snímek "In the heat of the night". Ano, ty části filmu, které vás na dotek vystaví nejen pachu rasismu, ale i vypětím moderní doby přikrytého, ale ve zdech amerických domů stále zažraného amerického neokonzervativismu, přítomného zde ve třech generacích vězeňských dozorců... a procesu jeho nahlodávání.. tyhle části opravdu stojí za to, i když skorem vymazávají daleko méně originální zbytek, ze kterého vám v paměti nejspíš utkví ještě tak jedna z nejvypjatějších sexuálních scén, kterou jste asi kdy viděli, místy skvělý soundtrack a velice, velice silný a originální závěr (snad se mi ještě nikdy nestalo abych si, přestože film nekončí žádnou dech beroucí pointou, ještě v posledních dvaceti vteřinách byl tak málo jistý tím, že vím, jak na tom vlastně se svými filmovými hrdiny jsem). A samozřejmě se připojuji ke zdejší neformální petici proti Oscarovi pro Halle Berry, to už bych ho opravdu dal spíš B.B.T. ()

Marek1991

Je to film o tom, že rasizmus nie je správny, ale je to také nemastné neslané, navyše s tými samovraždami dosť manipulatívne. Radšej mám film Kult hákového kríža, ale ani tento film so zaujímavým obsadením nebol najhorší. Mne sa páčil, keď som ho pozeral, ale musím sa priznať, že nejaké špecifické spomienky naň nemám, lebo svoj strop to pravdepodobne dosiahlo, ale neponúklo nič extra, hraje to dosť na city, čo je toho menšia chyba. Inak však celkom chválitebné. ()

corpsy

Snímok z môjho pohľadu dosť preceňovaný - hlavne výkon Halle Berry. Ako celok však zaujme svojím príbehom a nekompromisným zaobchádzaním. ()

Ajinka126

Pro mě to představovalo velké zklamání. Po dramatickém začátku se drive příběhu začal nějak vytrácet a závěr byl pro mě přímo utrpením, které nebralo konce. Emoce k nějaké rasové nesnášenlivosti, které se tento film snaží dotknou, jsem tedy nepocítila. Ne, že bych k tomu byla lhostejná, ale krom typické nátury Halle Berry jsem zde nebyla ničeho jiného svědkem. Jestli šlo o hluboké procítění postavy, tak s tím na mě nechoďte.. Buďto to skrz herce a příběh vnímám, nebo to tam jednoduše není. No a to nemluvím o střihu filmu. Nepatřím k těm, kteří mají takové oko, že hned na první pohled poznají (nebo se o to jen snaží) chyby na scénáři, kameře nebo střihu, ale tady si museli střihači při práci něco šňupnout, protože ten výsledek (zejména milostných scén) byl velmi rušivý a nekoukatelný. Kbyby Halle neukázala prsa, tak bych ani ty 3 hvězdičky nesesmolila... ()

PauloZ

Popravdě mi trošku trvalo, než jsem se přiklonil ke 4*. Film bezesporu kvality má, jenom je předvádí celkem zvláštním, ojedinělým a možná ne tak přesvědčivým přístupem. Začátek je velmi zdařilý, ale po vykonání rozsudku smrti jsem opravdu netušil, kam dál se děj bude vyvíjet a co mám čekat. Nakonec jsem tím vším děním, osobitým přístupem Forstera, zajímavě stavěným scénářem a pěkným hereckým umem Thornton/Berry spokojen a jejich milostná scéna, je asi nejdelší a nejostřejší, co ve filmu pamatuju. No a celkem mě zamrzelo, že nedostal více prostoru Heath, když už je na titulní obálce. ()

EastWicka

Znáte ten pocit, když se ráno probudíte a je vám tak tupě smutno, divně u žaludku...vteřinu předtím, než si uvědomíte, kdo vám včera umřel? Tak přesně takový je ten film. ()

Johanka

Dramatický příběh, který mohl být daleko zajímavější a poutavější, kdyby jeho tempo nebylo tak pomalé a bez náboje. Čekala jsem více. ()

Cimr

Akorát nechápu, proč všichni říkají, že Berryová jenom vříská a Oscara dostala pouze aby akademici ukázali, že pochopili hlavní myšlenku filmu (černý člověk je stejně tak člověk jako bílý). Mně se její výkon líbil a scény, kdy vypráví o svém synovi a chvílemi jako by se smála, jsou herecky nenapodobitelné. Prostě bych řekl, že rozhodně předvedla víc než jen vřískání. A to už vůbec nemluvím o té několikaminutové erotické scéně, která je mnohem erotičtější než kdejaký pornofilm (svou zásluhu na tom má bezpochyby i výborný Thornton). ()

NinonL

Film mě příliš neoslovil a body dávám více méně jen za skvěle ztvárněné vztahy v rodině, kdy se v rámci generací všichni nenávidí. Halle Berry moc netruchlila, chápu, že manžela asi ráda neměla, ale nechyběl jí ani syn. Vážně nechápu, za co ten Oskar hlavní herečce. Takže za mně zklamání. ()

Turiec

Výborná psychologická dráma, v ktorej scenárista a režisér rozohrávajú viacero tém. Predovšetkým je to o životnej zmene človeka. Film nás však možno prinúti zamyslieť sa aj nad rasizmom, trestom smrti, či (ne)existenciou náhod. Žiadna z uvedených tém však na seba nestrháva všetku pozornosť a zaberá v snímke len prirodzený priestor. Scenár samotný je napísaný bez umelých kľučiek a dokonca aj záver pôsobí nenútene a ľudsky, čo je už žiaľ, v súčasnom filmovom priemysle skôr výnimkou. Kvalita filmu je podoprená aj výbornými hereckými výkonmi predstaviteľov (hlavne minimalistickým hereckým prejavom Billyho Thorntona) a zaujímavou kamerou. Kamera si mnohokrát všíma drobné detaily a jemne zoomuje po scéne. Niekoľkokrát sa dokonca ukrýva za nábytok (napr. pri súloži) a navodzuje dojem, akoby sa divák ukrýval a „šmíroval“ život hlavných predstaviteľov. Režisér sa práve zábermi na detaily spolu s povkladanými akoby nesúvisiacimi útržkami snažil navodiť atmosféru a klásť otázky. Takými ukážkami sú okrem iného mreže na okienku vo dverách, vták v klietke, ktorého naháňa ruka, scéna keď Hank vymaľuje dom na bielo a možno aj čokoládová zmrzlina. Nie je však vždy jasné, čo tým chcel autor povedať, čo je škoda. Film nakoniec vyznieva pozitívne a vyvážene, miernym nedostatkom je však príliš jednoduché a nedramatické zobrazenie premeny človeka. ()

havLord

Co si budem povídat - minimálně půlka osazenstva čsfd přihodila za TU scénu jednu hvězdu k dobru, já dokonce všechny čtyři. ()

GodComplex

Az na to, ze jsem od toho podle nazvu a obalu cekal fantasy ve stylu Ples upiru, tak ok. Cely film tahne vyborna rezie/kamera a atmosfericka elektronicka hudba. Pribehove je to klasicky vyhroceny oskarovy kalkul, ktery funguje v prvni pulce, ale v te druhe uz jen pomalu dojizdi (zdejsi poznamky o genialnim konci fakt nechapu, protoze ten byl prave ze vseho nejvlaznejsi). Halle Berry zde sice predvedla pekne porno, ale jinak to hystericke herectvi nebylo nic moc a rozhodne nemelo vyfouknout Oscara Nicole Kidman za Moulin Rouge. 6/10 ()

numi

Všechno, co se v životě (respektive ve filmu...) přihodí, má svůj důvod. Kolik tragédií se musí stát, aby se dva lidé dali dohromady? A jde na všechno zlé jen tak zapomenout nebo se alespoň naučit s tím vším žít? Můžete se každé ráno probouzet vedle člověka, který vám bude všechnu bolest připomínat už jen tím, že jej vedle sebe najdete? Okouzlující herecký koncert dvou typově výrazných osobností. A obě byli za tenhle výkon poprávu ohodnoceny (ať si říká, kdo chce, co chce...). Halle Berry dostala Oscara a Billy Bob Thornton dostal tu milostnou scénu s Halle... ;o) [leden 2006] ()

Freemind

Snímek po celou dobu vrávorá mezi slušně natočeným filmem a filmem výborným. Scénář je napsán velmi nápaditě, bohužel tam těch mrtvých a různých menších a větších tragédií bylo na můj vkus trochu příliš. Když dojely titulky, dlouho jsem se rozhodoval. Nakonec velmi silná trojka - a to ze dvou důvodů. Za prvé - i přes všechny ty jobovky mne ani jedna scéna vyloženě nechytla u krku (i když odchod Heatha Ledgera byl dost působivý právě tím chladem a odstupem, který je pro tento film typický). A za druhé - nakonec mi probleskla hlavou slova klasika "bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát...". p.s. Halle přehrává, Billy Bob jako vždy excelentní. ()

Vojcl

Je to vlastně taková love story o dvou totálně ztracených existencích. Herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích jsou brilantní a zvedají film mezi nadprůměrná díla. Halle Berry se představí v jedné z nejlepších rolí kariéry, a to nejen kvůli proslulé milostné scéně. Avšak i já se musím připojit k názoru, že jestli měl někdo dostat Oscara tak je to Billy Bob Thornton, který si netypického hlavního hrdinu skutečně vychutnal. A Heath Ledger, přestože ve snímku pronese jen asi deset vět je rovněž bezchybný. Chvílemi mi to připomínalo jiný oscarový film Crash. ()

Wolodja

Halle Berry za tento film dostala Oskara, ale pro me je paradoxne asi tim jedinym, co tomuto filmu mohu vytknout. Jeji prehravani v nekterych mistech je na me fakt moc. Po vsech ostatnich strankach je film dilem mistrovskym. ()