Ples příšer

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiální text distributora)

SeanLSD

Čo povedať človeku, odsúdenému na smrť ? O čom sa s ním rozprávať ? Čo sú to za ľudia, ktorí sa chcú pozerať na popravu ? Chcelo by sa mne niečo také, aj keby som bol otcom obete ? Prečo sa na to musím dívať vo filme ? Viem predsa, že sa také veci dejú, ale ako sa s tým vysporiadať ? Čo keď aj tak zúfalo osamelí ľudia prídu o všetkých blízkych ? Čo keď už človek nič nedokáže cítiť ? Čo keď už človek sám sebe nepripadá ako človek ? Keď už nevie, čo je to radosť ani ako vonia žena ? Keď je postavou, ktorá je bezcitná alebo srab, jedným zo sráčov, ktorých manželky a matky boli k ničomu, ktorých jedinou radosťou sú sladkosti, keď je chudobný, tučný a čierny v južanskom štáte plnom zabrzdených hovád ? Neviditeľne režírovaný brilantný ( a nevyhnutný ) herecký koncert ( hoci si nemyslím, že by si zaň práve Halle Berry zaslúžila Oscara ) v tom type filmov, ktorý som prestal pozerať, lebo mi kazia už aj tak premenlivú radosť zo života... Keď pri poslednom zábere prišlo to staré známe mrazenie na chrbte, stelesňujúce zmiešané pocity, bolo mi ťažko i povznesene a tak trochu všetko jedno. ()

Triple H

Pôsobivá dráma, ktorej najslabším článkom je podľa mňa paradoxne Halle Berry. Niežeby hrala zle, ale oslnivý výkon rozhodne nepodáva. Niekedy vyzerá celkom uveriteľne znaveno a strhano, ale inokedy nenormálne prehráva a hysterčí (smrť syna). Skrátka- na Oscara to vážne nebolo. To Billy Bob Thornton bol výborný- minimalistické úlohy, ktoré však majú ďaleko k plytkosti (napr. aj Muž, ktorý nebol) sú šité presne jemu na telo. Aj Heath Ledger mi napriek svojim asi len piatim minútam utkvel v pamäti. Píšem len o hercoch, ale páčila sa mi aj samotná atmosféra. Tá obyčajnosť z toho filmu až sálala. ()

Doudis19

Silný příběh vystavěný na perfektních hereckých výkonech a geniální technické stránce. Skutečně umělecké dílo, které i přes toto, ne vždy lichotivé označení ani na chvíli nenudí. Naopak, překrásně plyne až k netradičnímu závěru, který může stejně tak naštvat jako naprosto ohromit. Konfrontace viny a odpuštění ještě nikdy nebyla podána tak uvěřitelně. ()

Motinski

Depresívny film ktorý na mňa pôsobil veľmi realisticky a vedel zamávať s pocitmi bez zbytočného patosu. Pár silných scén ( príprava na popravu, nečakané úmrtia ) vytvorilo dojem z ktorého ťažil bez problémov zvyšok filmu. Halle Berry by som Oskara za toto nedal (v niektorých scénach som jej vôbec neveril) a najväčším ťahačom bol pre mňa jednoznačne Billy Bob Thornton. Veľmi vážne témy sú tu uchopené tak aby ich pobral hocijaký typ diváka. Piatú * nedám lebo koniec mi vyfučal do prázdna, čo je škoda lebo 90% filmu bolo intenzívnych ajkeď nečakajte že vám to pôjde rýchlo. Atmosféra a príbeh sa tu budujú pomalšie ako býva zvykom. ()

senor

Strhující, zvláštní, ale hodně nevyrovnané. Zatímco postava Leticie je celkem jednoduchá, v Hankovi jsem se prostě nevyznal. Dosti dobrá hudba. 70% ()

Qitek

Jeden z nejsmutněji nadějných závěrů, v celé historii filmu. Dokonalé drama, které vyráží dech svou chvílemi nekompromisní bezcitností. P.S. LIMA by měl být za jeho koment upálen na hranicích. ()

_DAVE_

Tento snimek zcela evidentne a neskryvane utoci na srdce Americanu a tim taky na Oscary. Ja mu to nemam za zle, ba naopak mam zivotni pribehy jako byl treba i "Crash" velmi rad. Je dobre videt ze Americane sve hlavni nedostatky jako je rasiszmus, problematiku drzeni zbrane, socialni problemy, trest smrti atd. dokazi taky otevrene priznat. Jak uz psali i ostatni, taky nesouhlasim s Oscarem pro H. Barry, i kdyz hrala velmi slusne a ve filmu vypadala opravdu jako nekdo, komu zivot udelil slusnou lekci. Na Oscara to ale nebylo. ()

lennyd

Stejně jako dříve jeho otec i Hank i jeho syn Sonny pracuje v místním nápravném zařízení, v oddělení odsouzených na smrt. Jedním s odsouzených je i Lawrence Musgrove - se kterým má Hank i mladý Sonny docela přátelský vztah. Po jeho smrti ale Sonny nevydrží tlak svého otce, a spáchá sebevraždu. Zdrcený Hank opouští své zaměstnání a kupuje benzinovou pumpu. Jednoho dne se náhodou seznámí s Leticií, manželkou popraveného Musgrovea - která nedávno kromě svého muže tragicky přišla i o syna. I přes rozdílné rasy je tragický osud jejich blízkých tak nějak sbližuje ... Moc nechápu všeobecné nadšení tímto filmem (pro jistotu jsem si jej asi s ročním odstupem pustil znovu a pořád nic). Stejně tak nechápu ocenění Halle Berry (to už větší herecký výkon podala při přebírání Oskara), zatímco Billy Bob Thorton (na kterém celý tento film stojí, jen smutně koukal). Více než Halle Berry mne zaujal i Peter Boyle, a jen škoda že víc prostoru nedostal i Heather Ledger.... ()

venison

Nějak jsem se do "Plesu příšer" nemohla dostat.. Bohužel mi to přišlo jako ploché, ne moc propracované drama, s hodně blbým zakončením.. Heath Ledger se zde mihne jen na začátku.. Peter Boyle mele herecky z posledního.. Skvělého Billyho Boba Thorntona táhla Halle Berry ke dnu.. Absolutně jsem nepochopila, za co dostala Oscara.. To byl rok 2001 hodně slabý na filmy? Jako béčková podívaná na odpoledne dobrý.. O charakteristice postav jsem si více přečetla na ČSFD, než aby mě herci o svých rolích přesvědčili.. ()

Yoshimitsu

Jakto mělo pomalý a nenápadný začátek, tak to byla slušná palba. B.B. Thornton se převtělil do bezcitného, rasistického bastarda, který má rád jen sám sebe a je jako jeho otec. Když se mu zasebevraždí syn, tak se najednou karta otáčí. Hally si tam střihla velice vášnivou erotickou scénku za, kterou získala Oscara. Dávám 75% ()

Bobik9

Rozumím tomu zařazení mezi nejpřeceňovanější filmy. I zde je tento snímek šíleně nadhodnocený. Nerozumím, co z něj činí něco opravdu extra. Jasně, herecky je to super. Thorton a Berry jsou parádní, Boyle taky. Ledgerova postava šokoje, ale tím to končí. Příběhově je to skutečně slabé. ()

Antek

Billly Bob Thornton jako hajzl, kterého nenávidíte, měnící se v člověka, získávajícího váš soucit. Strhující příběh podávaný civilními prostředky bez zbytečných hysterických scén a příjemně se vyhýbající klišé, které očekáváte na každém kroku. Jediné, co by se dalo vytknout, jsou do očí bijící oscarové ambice (což se dělo například u Pošli to dál), ale zapomeňte na to, protože zatímco se výše zmíněný snímek bičem, který na sebe upletl, nechal zmrskat, tenhle jej dokázal zkrotit. ()

Mihail123

Filmu dominujú dvaja herci (Thornton, Ledger). Halle Berry, ktorá bola tak nepresvedčivá až to pekné nie je (mimo toho že je stále naštvaná, presúloží celý film). Slušne natočený príbeh o tom, ako ľaho sa dá zmeniť pohľad na ľudí v dôsledku rodinnej tragédie. Vzťah otec-syn v podaní Thortona a Ledgera je perfektný, Halle Berry si oscara rozhodne nezaslúžila, ale zato Thorton áno. ()

JohnSmith

Celkem drsné drama,zvlášť první polovina.Halle Berry je opravdu oskarová.Musím přiznat,že jsem čekal jinej konec a ne takovej happy end,škoda. ()

shantim

Marc Forster, jak je z tohoto snímku jasně vidět, citovky umí. Halle Berry jsem v podobné roli ještě neviděl a jsem velmi příjemně překvapen tím, jakého civilního a procítěného projevu je schopna. Jednoduše musím konstatovat, že Ples příšer je opravdu dobrým filmem. ()

zdenny

Co mám s tímto filmem dělat? Kolega z práce i hodnocení uživatelů csfd mě ženou do kouta. Ale já skutečně nemohu dát čtyři hvězdy, protože film nemá vnitříní náboj a ani žádné aroma. Je to příběh o tom, jak se člověk v pozdně středním věku díky dramatickým a drastickým okolnostem vymaní ze sveřepého vlivu svého otce. Prakticky je to o tom, jak se výchova a náhled na svět předává a dědí z otce na syna a ze syna na vnuka. Prapůvodcem je tedy logicky otec (děda), který vychovával svého syna nedobrým způsobem. Jeho syn výchovu logicky převzal za správnou a přistupoval takto i ke svému synovi. Ten jako první dal starším předkům na vědomí, že by se vše okolo výchovy mělo ubírat jiným směrem, načež spáchal sebevraždu. Toto byl zlom ve filmu, po jehož průběhu si otec, který za takto dramatických podmínek přichází o syna, uvědomuje nesprávnost svých kroků a zpytuje svědomí. Svými dalšími kroky nám dává najevo, jak moc svého dosavadního způsobu života lituje a jak moc by chtěl dát onu astrální zákonitost mezi otcem, synem a vnukem zpátky do takového stavu, aby vše bylo v pořádku a především, aby on neměl výčitky svědomí. Co se týče hereckých výkonů, tak tento peloton táhl B. B. Thornton, který špatně snad ani hrát neumí. H. Ledger hrál s citem to, co mu náleželo. A H. Berry po rozpačitém úvodu (kdy dle mého soudu skutečně tápala, jak správně uhodit svého filmového syna) podala slušný herecký výkon, byť její role dluhy zatížené husičky byla ne zrovna příliš atraktivní. PS: Čert vem jejího manžela z elektrického křesla. Ten neměl pro film vůbec žádný význam. PPS: Dabing byl přímo ukrutný, takže jsem se podíval na orig. verzi. PPPS: To hovado, co psalo obsah k tomuto filmu, ať se zavčasu vzpamatuje. A jestli nechápe elementárnost tohoto filmu, ať jde psát jinam. "...rasistická celá rodina..." Tak to si dělá hodně velkou prdel. ()