Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

Aniž bych si dopředu četla vaše komentáře, zaskočilo mě, že jsem v Proposition viděla muže, kterého vidělo i spoustu z vás - to jest Mrtvého. V čem se liší, shrnu jako ženská: Proposition zasáhne přes všechnu špínu a krev úchvatnými obrazovými kompozicemi, Mrtvý muž zasáhne vším.(28.10.2006)

Koncentrovaná beznaděj plná špíny, krve a prachu.(14.1.2010)

Využijúc jednu z klasických dejových formuliek westernu (zrada ako nevyhnutný prvok vykúpenia života svojho rodinného blížneho) nám známy gloom-rocker Nick Cave, tentokrát ako aj scenárista, predostiera mimoriadne drsnú a špinavú drámu od protinožcov z obdobia vrcholiacej kolonizácie, kedy sa príslušník anglického kráľovstva snaží nastoliť zákon a poriadok v "Bohom zabudnutej" krajine. Postupne, aj vďaka kombinácii jedinečných obrazových kompozícií s ambietne melancholickým a taživým hudobným podfarbením (za niektoré sekvencie by sa ani Leone nemusel hanbiť) začína minimálne dôležitú úlohu - ako príbeh sám, zohrávať aj nehostinná krajina a ľudia, ktorí ju obývajú. V dichotómii tak vystupuje celý rad prvkov - divoká préria proti civilizácii; dbanie zákona ku morálnej ambivalencii, rodinná loajálnosť proti starozákonnému "oko za oko..."; a v neposlednom rade aj naračný film versus lyrikou podfarbená kontemplácia. Výsledkom je silne pocitová snímka, ktorá s minimom klišé zanechá silné zárezy v mysli dlho po zhliadnutí.(28.2.2006)

"Proposition" zahajuje novou westernovou vlnu. Zprvu jsem o tom z části pochyboval, ale po jeho shlédnutí mám jasno. Jenom ten příběh se vymiká běžné filmové produkci a odkazuje se k drsné westernové škole 60. a 70. let a spaghetti westernům. Rozpálená Australská krajina, špinaví a nečesaní chlapi, explicitní násilí. Tím je "Proposition" prosycen. Ovšem ani v nejmenším samoúčelně. Nick Cave napsal kromě silného příběhu nádherný hudební doprovod a nádhernou báseň. John Hillcoat dokázal svou krvavou epopej přikrášlit malebným západem slunce a různými vychytávky kameramana. Herci jsou všichni skvělí, nejvíce pak Guy Pearce, Ray Winstone a David Wenham. S "Propositionem" přichází nová vlna westernů. Westernů, kteří spochybňují dobrou a špatnou stranu zákona a zamazávají rozdíly mezi nimi. Drsnému vyvrcholení snímku dominuje závěrečný záběr na dva bratry sedící proti západu Slunce - režisér tím vzdává hold Samu Peckinpahovi a jeho scéně s postřeleným šerifem na břehu v jeho opusu "Pat Garett a Billy the Kid".(18.4.2008)

Nebývale krvavý a syrový snímek s naprosto nekompromisními hlavními charaktery a jedinečnou estetikou. Zvláštní je rovněž hudba a některé myšlenkové pochody hlavních hrdinů. Bohužel scénaristicky velice jednoduchý film, který se vam z hlavy nevypaří jen díky několika brutálnostem.(28.8.2010)

• - Jellon (John Hurt) spieva vo filme pieseň "Danny Boy", ktorá bola uverejnená v roku 1913, avšak dej snímky sa odohráva už okolo roku 1880. (vander19)

• - Nick Cave získal na Filmovém festivaluv Benátkách cenu Gucci za scénář. (imro)

• - Australský filmový institut nominoval snímek celkem ve 12 kategoriích. Produkce nakonec měla úspěch jen ve čtyřech – za kameru (Benoît Delhomme), kostýmy (Margot Wilson), původní hudbu (Nick Cave, Warren Ellis) a výpravu (Chris Kennedy). (imro)