Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

Měl bych pro tvůrce jiný návrh: Méně kamerových lahůdek, méně prapodivných hudebních vstupů s odérem klipovosti, méně samoúčelné brutálnosti a více psychologie postav. A rázem by bylo vystaráno na prvoligovou záležitost. Jinak ovšem musím pochválit výběr tváří. Takový John Hurt je přímo neodolatelný maník.(31.3.2008)

Celkem milé překvapení(11.8.2008)

Hezký, drsný, zpocený a smradlavý new wave western. Začátek a konec považuji za nejvydařenější, samotný průběh nastavuje nepřístupnou tvář a je místy těžší za ní proniknout.. Z postav má větší hloubku jen ta kapitána Stanleyho, ostatní zanechávají dojem hrubých náčrtů. Jak kdosi kdysi poznamenal, filmy z Austrálie mají atmosféru už jen díky tomu, kde se odehrávají - což platí i zde. Nick Cave stvořil hezkou hudbu se špetkou poezie, střídání scén z pustiny a Stanleyho domu obstarává slušné vyprávěcí tempo a konec je nádherný.(27.3.2008)

Špinavá atmosféra, nad kterou bzučivě krouží mouchy, rámuje tenhle zvláštní snímek o pomstě. Melancholický Caveův příběh je plný velkých myšlenek, silných emocí, písku a roubuje westernovou klasiku do země protinožců s takovou samozřejmostí, že diváka místy ani nenechává nadechnout.(2.10.2011)

V 18. století objeví Angličané Austrálii, ihned na to ji kolonizují a zřídí zde trestanecké kolonie. V 19. století se odehrává tento film, s kolonizací nemá prakticky nic společného. Proč toto říkám? Austrálie vždy byla, je a bude prazvláštní krajinou, kde vznikají opravdu zajímavé filmy. To samé se dá říci i o Proposition. Je libo western z vyprahlé a písčité krajiny Austrálie, kde Vám ten nejmilejší vrazí kudlu do zad a nikdo se nedoví, že jste žil natož, že jste zemřel? Příběh je sice velice jednoduchý, ale konec je tak excelentně nepředvídaný, že jsem na konci filmu (rozuměj na začátku titulek) přemýšlel čím jsem to byl vlastně svědkem. Zde neexistuje hrdina ani nepřítel pouze jen samotný příběh, který se Vám před očima odvíjí a spolu s krásnými pohledy na krajinu ve mně utvrdil fakt, že jsem byl svědkem něčeho naprosto ojedinělého.(30.1.2007)

• Guy Pearce

• - Keď sa Samuel Stoat (Tom Budge) pripravuje zachrániť Mikea (Richard Wilson), vloží svoje dva revolvery do puzdra vpredu, avšak o dva zábery neskôr ich už má umiestnené po stranách. (vander19)

• - Nick Cave získal na Filmovém festivaluv Benátkách cenu Gucci za scénář. (imro)

• - Australský filmový institut nominoval snímek celkem ve 12 kategoriích. Produkce nakonec měla úspěch jen ve čtyřech – za kameru (Benoît Delhomme), kostýmy (Margot Wilson), původní hudbu (Nick Cave, Warren Ellis) a výpravu (Chris Kennedy). (imro)