Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

Na Proposition se určitě zajděte podívat, o tom žádná. Tenhle žánr se už dnes ( bohužel ) netočí. Australský western o místě a lidech, kteří ještě nebyli připraveni na zcivilizování a ti, co se o to pokoušeli, na tom většinou nebyli o moc lépe -- Co se týče filmu samotného, ztotožňuji se s argumenty tříhězdičkových komentářu Limy a Rentona. Řídký scénář, nepříliš zajímavé postavy ( ale čím víc nad tím přemýšlím, tak docházím k tomu, že konkrétní postavy tu slouží jen jako prostředek pro obecnější témata - viz v příběhu zmíněný Darwin, mizantropie ) a absolutní emoční/pocitové prázdno po skončení ( jsem asi výjimka, jiné komentáře mluví o velkých emocích, mě minuly ). Ale režisér je bezpochyby talent, hlavně kvůli němu stojí za to film vidět. Drsné, špinavé, kruté ( zapomeňte na sympatizování s bandity - jejich lidská stránka je tu potlačena ). Úderné uvedení některých scén - často jsme bez předchozího upozornění přímo hozeni do překvapivé situace ( krátkou sekvenci "oštěp" bych směle zařadil do nejoriginálějšch scén roku 2006 ) a stejně tak bez tradičního ukončení bývá utnuta. Tato ráznost mně osobně ale nepříjemně kontrastuje ( záměrně ) s těmi náladovými "emočními" scénami, které mě bohužel minuly. Myslím, že s hutnějším ( téma se mi líbilo ) scénářem, zaměřeným více na postavy ( tak jak to uměl Peckinpah, Proposition se jeho filmům v určitých ohledech podobá ) by se mohl John Hillcoat parádně předvést, zařazuju si ho po bok mladých režisérských talentů ( jako je např. Zack Snyder, jehož nekorektnost mi občas připomněl, i tenhle film je přístupný od 18 ) a jsem zvědav na jeho další film...70%(15.9.2006)

Hezký, drsný, zpocený a smradlavý new wave western. Začátek a konec považuji za nejvydařenější, samotný průběh nastavuje nepřístupnou tvář a je místy těžší za ní proniknout.. Z postav má větší hloubku jen ta kapitána Stanleyho, ostatní zanechávají dojem hrubých náčrtů. Jak kdosi kdysi poznamenal, filmy z Austrálie mají atmosféru už jen díky tomu, kde se odehrávají - což platí i zde. Nick Cave stvořil hezkou hudbu se špetkou poezie, střídání scén z pustiny a Stanleyho domu obstarává slušné vyprávěcí tempo a konec je nádherný.(27.3.2008)

Po dlouhé době zase WESTERN hodný toho označení, jehož drsný příběh se příjemně táhne jako zápach z mých ponožek .... mno, jen ten Stanley si zasloužil důstojnější konec ... a prosím (!) nesrovnávat s mrtvým mužem (?) ...(25.3.2007)

„Nikdy viac.“ PROPOSITION je skvelé a „špinavé“ antiwesternové inferno, určené skôr pre odolnejšie povahy a tvrdšie žalúdky, ktorého úvodná dievčenská pesnička vás rafinovane ukolísa. Vynikajúce herecké výkony (predovšetkým Ray Winstone; takto by vyzeral muž, prenasledujúci Butcha Cassidyho a Sundancea Kida, keby nám ho režisér ukázal, namiesto rozvíreného prachu ciest), osobitá austrálska divočina, riadne krvavé korenie (oštep, hlava) a krehká Emily Watsonová ako žena, ktorá zaplatí za to, že chcela lynčovať. PROPOSITION je veľmi dobrý, zaujímavý a pôsobivý film, jeho problém je len v tom, že sa ťažko opisuje jeho špecifická atmosféra, na ktorej má výrazný podiel bard Nick Cave. Toto mi už niekoľko rokov od prvého pozretia uviazlo v hlave a je to tam dodnes (napriek trápnemu slovenskému "prekladu" VRAŽEDNÝ NÁVRH - kto to vymýšľa a je svojprávny?). Cinematik 2007(15.4.2007)

Velký autorský podíl na Nicka Cavea na tomto filmu je pro mě solidní lákadlo. První minuty filmu jsou po všech stránkách předzvěstí velkého díla. Škoda, že se však Proposition na takovéto úrovni nenese po celou stopáž. Místy se příběh přeci jen rozmělní v hluchých a přebytečných dialozích, což zabraňuje filmu vstoupit mezi naprostou elitu. Skvělé jsou například poetické momenty dobře vyjadřující ducha Austrálie té doby, mezi kterými však filmu dochází šťáva. Silnou stránkou filmu je pochopitelně hudba a to nemyslím pouze ústřední melodie, ale i skvělé doprovodné zvukové plochy. Cave tak opět dokazuje svůj muzikální talent. Herecké obsazení je celkově prvotřídní, ale podle mého názoru si pro sebe film herecky ukradnul John Hurt. V těch pár momentech, kdy je na scéně proměňuje televizní obrazovku v divadelní jeviště.(20.6.2007)

• - Keď sa Samuel Stoat (Tom Budge) pripravuje zachrániť Mikea (Richard Wilson), vloží svoje dva revolvery do puzdra vpredu, avšak o dva zábery neskôr ich už má umiestnené po stranách. (vander19)

• - Kapitán Stanley (Ray Winstone) použil vo filme citáciu Dorothy Parker "What fresh Hell is this?", keď vravel o Austrálii, no v dobe, kedy sa odohráva dej snímky, nebola ešte na svete. (vander19)

• - Dva filmy s identickým názvem The Proposition se dostaly do distribuce v letech 1997 a 1998. První z nich je o mladé vdově, která se svou dcerou usiluje o přežití v nehostinném Walesu na začátku 19. století. Druhý se odehrává v třicátých letech 20. století a pojednává o neplodném muži, který na „výrobu“ potomka najme mladého studenta práv. Ten se však do své „spolupracovnice“ zamiluje a situace se pořádně zkomplikuje. (imro)