Proposition

Chris Brown

Jon Gregory

Kostýmy:

Margot Wilson

Drsný a syrový western z Austrálie disponuje vynikajícími hereckými výkony (zvlášť mě brali Ray Winstone a Emily Watson), výtvarně pozoruhodnou kamerou a zajímavou režií. Velmi netradiční a "atmosférická" záležitost.(19.9.2006)

Velmi působivé, to především... je vidět, že western ještě zdaleka není mrtev, alespoň ne v klasické podobě... Jarmushův Mrtvý muž či právě Hillcoatův Propostion jsou toho jasným důkazem. Hodně lidí si tenhle kousek asi bude spojovat zejména se jménem Nicka Cavea, autora scénáře a hudby, chtěl bych ale podotknout, že velkou zásluhu za dobrý dojem z filmu mají také všichni ostatní tvůrci v čele s režisérem, který ze scénáře podle mě přenesl do snímku to nejdůležitější a nejpůsobivější a to kontrast drsného australského života, reprezentovaný většinou charakterů a především pak psaneckou bandou Arhtura Burnse a civilizovaného života, jakousi ozvěnu domovské Anglie, kterou si na nový kontinent dovezli manželé Stanlyovi. Mezi těmito zcela jasnými protiklady stojí Charlie Burns (v podání přesvědčivého Guye Pearce), který je pod břemenem onoho Návrhu nucen k velice kruté (ačkoliv ne přímo Sofiině) volbě. No a nesmím zapomenout na drsnou krásu australské přírody, která tvoří k celému vypjatému příběhu perfektní kulisu. 80%(16.10.2006)

Western, zajímavě kombinující prvky klasické jako zápletka krutě hazardující s lidskými životy, pomalejší tempo s velmi pěknými záběry nekonečné pouště a žhnoucího (zapadajícího) slunce s prvky modernějšími typu nejednoznačné a špatně zařaditelné postavy a zaměření se na krutost situace a depresivní atmosféru, namísto osudů lidí. Zní to pěkně, ale výsledek má své mouchy - film je málo obsáhlý, málo sdělný co do kvantity, pasáže zjevně určené k přemýšlení mě spíše nudily a paradoxně i přes podařené a patřičně (chlapsky) drsné vylíčení beznaděje, mi chybí hlubší katarze... Přesto vcelku dobré. 6/10(26.1.2010)

Nicku Cave, ty jedeš...bylo to tak vždycky a jak nasvědčuje tohle proniknutí do filmového světa, ještě dlouho to tak bude. Takřka neobývaná pustina oplývající zvláštní krásou, sestava zvláštních hrdinů, syrovost, podmanivá hudba a dialogy...kde já jsem to už viděl? Bylo to černobílý a vařil do toho Neil Young a byla to dokonalost. Čímž nechci říct, že by si snad Proposition půjčovalo něco z Mrtvého Muže, to ani náhodou. Jen ten styl je dost podobný. Cestou z kina jsem schválně vyhlížel Měsíc, ale bohužel, bylo zrovna zataženo;)(23.9.2006)

Neortodoxní zážitek ostrý jak oštěp Aboriginců. Hudba, poetika a srdce z útrob Jeskyně - forma, duše a mozek z hlavy Kopce kabátu - krev, špína a syrovost z lůna terra australis. Vítejte v symfonickém souznění krutosti a krásy jedné australské Balady pro bandity.. Přes výše napsané a prvotřídní herecké výkony (především kapitán R.Winstone) však nakonec slabší zpětná vazba, než jsem očekával. 'No' said the planet as it started to weep / 'Yes' said the rider and laid down his gun..(16.6.2011)