Proposition

Proposition

Vražedný návrh

Western / Krimi / Drama

Austrálie / Velká Británie, 2005, 104 min

Drsný western od protinožců z pera Nicka Cavea. Kdo má v oblibě Caveovy zhudebněné básně, bude se při sledování filmu cítit jako doma, protože jde vlastně o další "mordýřskou baladu", ale v podobě celovečerního filmu. Režisér John Hillcoat, který má na svědomí 80% všech Caveových klipů, dokazuje, že si umí poradit i s delší stopáží. A samozřejmě takový film ani nemůže nemít výbornou hudbu (opět Nick spolu s členem Bad Seeds Warrenem Ellisem).(16.3.2006)

Nebývale krvavý a syrový snímek s naprosto nekompromisními hlavními charaktery a jedinečnou estetikou. Zvláštní je rovněž hudba a některé myšlenkové pochody hlavních hrdinů. Bohužel scénaristicky velice jednoduchý film, který se vam z hlavy nevypaří jen díky několika brutálnostem.(28.8.2010)

Bohem zapomenutý kraj. Příležitost smazat vinu. Spravedlnost a pomsta..... Prostě normální western, ve kterém jen chvíli máte pocit, že dobro zvítězí nad zlem. Ovšem nikdy nevíte, kdo je vlastně dobro a kdo to druhý. Zajímavá hudba, který mohlo bejt i víc. Fanoušci žánru budou spokojeni, ostatní si aspoň mohou zkrátit čekání na svoji westernovou pecku.(13.12.2006)

"Proposition" zahajuje novou westernovou vlnu. Zprvu jsem o tom z části pochyboval, ale po jeho shlédnutí mám jasno. Jenom ten příběh se vymiká běžné filmové produkci a odkazuje se k drsné westernové škole 60. a 70. let a spaghetti westernům. Rozpálená Australská krajina, špinaví a nečesaní chlapi, explicitní násilí. Tím je "Proposition" prosycen. Ovšem ani v nejmenším samoúčelně. Nick Cave napsal kromě silného příběhu nádherný hudební doprovod a nádhernou báseň. John Hillcoat dokázal svou krvavou epopej přikrášlit malebným západem slunce a různými vychytávky kameramana. Herci jsou všichni skvělí, nejvíce pak Guy Pearce, Ray Winstone a David Wenham. S "Propositionem" přichází nová vlna westernů. Westernů, kteří spochybňují dobrou a špatnou stranu zákona a zamazávají rozdíly mezi nimi. Drsnému vyvrcholení snímku dominuje závěrečný záběr na dva bratry sedící proti západu Slunce - režisér tím vzdává hold Samu Peckinpahovi a jeho scéně s postřeleným šerifem na břehu v jeho opusu "Pat Garett a Billy the Kid".(18.4.2008)

„Nikdy viac.“ PROPOSITION je skvelé a „špinavé“ antiwesternové inferno, určené skôr pre odolnejšie povahy a tvrdšie žalúdky, ktorého úvodná dievčenská pesnička vás rafinovane ukolísa. Vynikajúce herecké výkony (predovšetkým Ray Winstone; takto by vyzeral muž, prenasledujúci Butcha Cassidyho a Sundancea Kida, keby nám ho režisér ukázal, namiesto rozvíreného prachu ciest), osobitá austrálska divočina, riadne krvavé korenie (oštep, hlava) a krehká Emily Watsonová ako žena, ktorá zaplatí za to, že chcela lynčovať. PROPOSITION je veľmi dobrý, zaujímavý a pôsobivý film, jeho problém je len v tom, že sa ťažko opisuje jeho špecifická atmosféra, na ktorej má výrazný podiel bard Nick Cave. Toto mi už niekoľko rokov od prvého pozretia uviazlo v hlave a je to tam dodnes (napriek trápnemu slovenskému "prekladu" VRAŽEDNÝ NÁVRH - kto to vymýšľa a je svojprávny?). Cinematik 2007(15.4.2007)

• Guy Pearce