Sluha dvou pánů

(divadelní záznam)
všechny plakáty
TV spot

Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná. Jedno z nejpopulárnějších představení Národního divadla. Děj se odehrává v Benátkách, kam přijíždí Beatrice v převlečení za svého mrtvého bratra. Hodlá ve městě najít svého snoubence Florinda, který naneštěstí v souboji jejího bratra zabil a musel uprchnout. Beatricin sluha Truffaldino se ve městě potká s Florindem, o jehož totožnosti nemá ponětí, a dá se z vypočítavosti do jeho služeb, protože dva platy jsou víc než jeden. A záměny, převleky, komické střety a gagy mohou začít… Premiéra dnes už legendární inscenace Goldoniho Sluhy dvou pánů se konala v Národním divadle v roce 1994 a hrála se s velkým úspěchem přes dvacet let. Titulní roli mazaného a vychytralého sluhy Truffaldina tehdy vytvořil Miroslav Donutil. V průběhu času se hit proměnil ve stálici a v rekordmana v dějinách Národního divadla. A zatímco v mnoha rolích se už změnilo obsazení, Truffaldino byl stále týž. Když Miroslav Donutil se svým Truffaldinem začínal, bylo mu 43, a když po šedesátce končil, stále ho jeho trochu zmatený a trochu vypočítavý sluha nepřestal bavit. Stejně jako diváky. Slavné a divácky veleúspěšné představení skončilo šestistou reprízou v prosinci 2016. V České televizi jej měli diváci možnost poprvé vidět 15. 12. 2001. (Česká televize)

mandlova

Nikdy jsem se v divadle tak neřezala do kolen a nikdo mne neDONUTIL brečet smíchy, až pudlig, sluha, Dóňa... Je to dokonalé představení, které jako by psal Goldoni přímo na tělo Donutilovi. Vivat za vrcholnou comedii del´arte, Mirku! ()

jitrnic

Zásadně nesouhlasím s tím, že tu Miroslav Donutil předvádí nějaký strhující herecký výkon. On to ani není herecký výkon, spíš taková estrádka, která mi ani navíc nepřišla vtipná. ()

FrajerTom

Fantastický Miroslav Donutil. Neskutečná one-man show. Přesně kvůli hrám, jako je tato, existují "prkna, která znamenají svět." Opravdu se nestačím divit některým komentářům: "...inscenace doslova zmrzačená samolibým a exhibicionistickým výkonem Miroslava Donutila." ()

svobik

Hra, která mě oslovila už na papíře, zde převedená strhujícím způsobem na divadelní prkna s nadpozemským, kongeniálním (doplňte si x libovolných dalších superlativů) Miroslavem Donutilem. Nejde jinak. ()

Puyi

Úžasné, ohromě jsem se bavil od začátku až do konce, Donutil naprosto nepřekonatelný a zbytek herců nezůstalo pozadu... rád na toto představení koukám znovu a znovu. :) 5*, geniální... :) ()

Zagi20

Divadelní představení mne míjí velkým obloukem. Každopádně Donutil ve své skvostné roli posluhovače Truffaldina si mě našel a naprosto získal. Nádherné představení plné vtipu a brilantního herectví. ()

Lenulinka

Sluha dvou pánů a Pelíšky. Tam mám Donutila nejraději. Už jsem měla tu čest tohle představení s ním vidět i živě a byl to nezapomenutelný zážitek. A pro zlepšení nálady nic lepšího snad ani není. ()

BuryGol

Jsem divadelní amatér. Nepoznám rozdíl mezi operou a muzikálem. Ale tohle vystoupení mi vzalo dech! Miroslav Donutil může bejt v reálu sebevětši hlupák, ale v tomhle vystoupení je vážně skvělý, úchvatný, jedinečný, vynikající, úžasný, neuvěřitelný, nenapodobitelný...zkrátka Truffaldini. Jeho kolegové hrají taky parádně. PS:Obdivuju, co vydrží. Já naběhat to, co on, tak už jsem na kapačkách. ()

jenik71

Měl jsem tu čest vidět toto představení v Národním divadle. Že je to komedie jsem samozřejmě věděl, ale že se mi to tak vryje do paměti, to jsem skutečně nečekal. Tak báječný zážitek se opravdu jen tak nevidí. Všichni herci předvedli tak senzační výkony, že jsem na to chtěl jít znovu. Ale sehnat lístek je téměř nemožné. A Miroslav Donutil ? Nedovedu si vůbec představit, že by mu ještě nějaká role v budoucnu sedla lépe. A je rovněž nemyslitelné, aby tuto roli ztvárnil jiný herec, byť by se snažil sebevíc ... Kdo to ještě neviděl, vřele doporučuji. Skutečně famózní !!! ()

giovanni3

Snad nejlepší divadelní představení s vynikajícím Donutilem v hlavní roli... Donutil je prostě Pan herec a scénář je logicky také dokonalý.. Klobouk dole 5z5 ()

made1

Mám ráda Donutila, ale nemohu říct, že by v téhle divadelní hříčce všechny zastínil. Jen si zahrál hlavní roli a šlo mu to náramně. Naprosto mě ale odzbrojil Alexej Pyško, když políbil vlastní podobiznu a to kňučení Milušky Šplechtové nemělo chybu. Jako celek naprosto úžasné. ()

BMAJTZ

Jedna z nejlepsich her Miroslava Donutila a to i v televizni podobe. Ja osobne jsem se neskutecne bavil pri kazdem shlednuti. ()

tempus

Z předchozích divadelních inscenací jsem myslel, že žádné nedám 3* a miň, ale stalo se. (Dů)Vtip Goldona nebo Rajmonta mi nesedne (vinu posoudím při další shléhnuté praci jednoho či druhého). Ale nebudu jen negativní, přece jsem se zasmál "Tady je hovězí... nedívej se na mě jako na vola." anebo "Horní vrstvy nemají chleba a lůza má z toho srandu"(jak si to pamatuji). A to je zajímavý, vztah jeviště vůči hledišti. Délka zapříčiní nejen mou občasnou nudou (Proboha, div. Inscenace, komedie přes 150 minut, no fuj.), ale taky budu svědkem Donutilova přehrávání. ()

kenkaku

Naprosto nejlepší divadelní kousek co jsem kdy viděl. Na estrádu vtipů v podání Miroslava Donutila jako Truffaldina se dá dívat neustále... ()

Rousse

Tento záznam podle mě nemá chybu. Commedie dell'arte jako vínko! Mám srovnání s letošní návštěvou Truffaldina v Národním divadle a v roce 2013 už bylo přeimprovizováno a bohužel k horšímu. Chápu, že herci si to chtějí po tolika letech repríz nějak přikořenit, ale přišlo mi, že veškeré improvizace se svážely k hodně lacinému rádoby humoru. Takže i když vidět živě, byl zážitek, tak příště radši sáhnu po záznamu z roku 2000. Díky za něj! ()

herr_carter

Nemám nic, co by k tomuto, dnes již divadelnímu kultovnímu skvostu, vytknul - viděl jsem v dobách největší slávy M.Donutila naživo v některém z brněnských divadel a dodnes toto představení patří spolu s Cimrmany k mým top.................. moje hodnocení = 10 z 10. ()