Metoda

• Argentina El método (více)

Madrid. Tisíce lidí demonstrují proti zasedání Mezinárodního měnového fondu. V této napjaté atmosféře probíhá v mrakodrapu nadnárodní finanční společnosti konkurz na obsazení vysoké manažerské pozice. Sedm kandidátů prochází výběrovým řízením, spočívajícím v aplikaci tzv. Gronholmovy metody: vylučovací metody na základě psychologických testů, kterým byli po 1. světové válce podrobováni důstojníci německé armády. Nakonec ji převzaly i nadnárodní společnosti... Po absolvování nesmyslného byrokratického labyrintu je principem testu rafinovaně stupňované drama vzájemné podezřívavosti a lámání charakterů, vytváření aliancí a ponižující manipulace, alibisticky se zaštiťující heslem „Nikdo tě nenutí“. Někteří z kandidátů by nakonec raději stáli na ulici mezi demonstranty, ale nemají odvahu si to přiznat... (oficiální text distributora)

Narya89

Skvělý psychologicky snímek, odhalující víc o povaze lidí ve vypjatých situacích. Co kdybyste šli na pracovní pohovor a museli kvůli tomu místu snášet podobné psychotesty? Stálo by vám to za to? Mně asi ne, nicméně jako film to bylo velice poučné. Opět se mi potvrdilo, že stačí jedna místnost a dobrý nápad, jako u 12 angry men, a kvalitní film je na světě. ()

Angelic-77

Zúčastnit se takového pohovoru musí být skutečně zážitek na celý život :). Ani vteřinu jsem se nenudil, jen s napětím sledoval, jak jeden uchazeč po druhém opouští zcela potupen zasedací místnost a netrpělivě čekal, kdo přijde na řadu jako další. Opravdu napínavý a nápaditý thriller s pointou. ()

sskrblik

Scénáristé svádí bitvu s divákem o to, zda-li děj dopadne tak či onak. Můžete prakticky čekat cokoliv a podezírat kteréhokoliv z účastníků. Tento způsob psychologické hry, zdá se mi poněkud zábavný, proto * * * * ()

NoFiction

Tak tomuhle říkám profesionální psycho výběrové řízení. Vše se odehrává skoro v jedné místnosti a člověk by ani neuvěřil, jakou to má přitažlivou sledovanost. ()

ghatos

Nadhodnocený snímek. Ze své podstaty jde o velmi atraktivní materiál (napínavá konverzačka), leč tady to drhne. Je to "dynamická skupina bez dynamiky". Otravně působí sekundární motiv MMF. Vytváření paralel s demostranty působí nepřirozeně. Místo stupňovaného psychologického nátlaku jsem viděl vždy nějakou přestávku, kde se odehrála zbytečná mezihra. Některé dialogy měli štávu, ale celkově jsou to slabé 3*. PS: Exam je rozhodně lepší. ()

Pecival

Dokonalý scénár, postavený na poměrně jednoduché myšlence, skvělé dialogy a vynikající herci (nejvíc se mi líbil Noriega), tvoří velmi podařenou satiru. Podrazy, lsti, fígle, okopávání kotníku, chůze přes mrtvoly, to přece musí patřit k výbavě každého spravného manažera. Ikdyž uznávám, že závěrečná míčová hra, musela být intelektuální peklo. Pár hluchých míst to sice má, ale celkově je to pecka. Film u mě o to více rezonoval, že jsem před nedávnem pár pohovorů absolvoval a tak mám v živé paměti to, jaký je to maraz (naštěstí sem obyčejnej dělnák v oboru, kde přecijen rozhodují znalosti a ne to jak se umíte vykecat). ()

BMAJTZ

K tomuto filmu mě přivedl flm Exam, takže si je dovolím trochu srovávat. Exam je rozhodně surovější a brutálnější, situace se v něm vyhrotí až do nereálna a navím nám tvůrci prozradí úplně vše. El Metodo je v tomhle úplně opačný, spíše než na brutálnost a vyhrocení situace hraje psychologické karty, na druhou stranu je to ke konci už tak překombinované, až je toho trochu moc. Upřímně řečeno, kdyby nešlo o dva filmy, ale jenom jeden s tím, že by si jeden bral to nejlepší z obou, asi by to bylo na víc. Nechci říct, že je tento film špatný, ale Exam se mi prostě jevil lepší, minimalističtější a o to víc se tam hrálo s postavami. Tady se to jednoduše zvrhne v docela solidní cirkus, navíc to že mi u Examu vadilo, že se prozradilo, co ta firma vlastně dělá, tak tady mi vadil přesný opak. ()

Tejkina

Souhlasím s uživatelem Handle. Námět filmu byl parádní, zpracování už horší. Je to obrovská škoda, čekala jsem o hodně více, Španělé mě zklamou jen málokdy. Bohužel nemohu hodnotit lépe. ()

Maynard.

Už je to celkem dlouho, co sem viděl nějakej ten ilmek, spíš to tedjedu v seroších. Nicmééně, tenhle na mě na flešce čekal snad 4 roky a nakonec se dočkal. Kdybych ovšem věděl, že se to celý bude odehrávat v jedný místnosti, v životě bych do toho nešel. Sílu jako 12 rozhněvaných mužů to nemá, ale zas uplná blbost to není... ()

Jaccobos

Podmínkou některých psychologických metod je, aby testovaný přistoupil na určitou hru a třeba prokázal, byť začnou být témata osobní a citlivá, zachovat princip hry a udržel se v hracím poli pod identitou hráče - je zde ale otázka - máme více identit, nebo je i při hře aktivované naše svědomí a život během hry je stále život a nejde "hrát" nanečisto? :) Opravdu dobrý film, vzbuzující otázky, diskusi... doporučuji a obdivuji tvůrce. ()

Lukoboss

Psychologickej rozklad až na samý dno, kde se skupinka kandidátů snaží uspět ve výberovým řízení, kde vlastně vůbec netuší, co se stane. Je to mazec, protože ani divák velkou většinu času vůbec netuší, co se děje, komu má fandit a komu ne. Trochu je škoda, že tam byla ta vztahová rovina nakonec tak moc silná, i když to ve výsledku tak nějak do konceptu pasovalo. No, musí to být hodně na budku absolvovat něco takovýho, ale zase to schopnosti lidí vyždíme na maximum, tak proč ne. Velice povedenej psychologickej thriller/drama. ()

cab

Hodnoceni je velmi pozitivni, i kdyz bych film rad videl v originale, jez by me urcite obohatil o dalsi rozmer. Nevsedni namet odehravajici se takrka cely v jedne mistnosti, kde se kona psychologicka studia v podobe vyberoveho rizeni do jedne z vedoucich pozic v podniku s vynikajicimi herci a dobre napsanymi charaktery. Klobouk dolu. 85% ()

dopita

Téměř celý film se odehrává v jedné místnosti a je celý postavený na dobře napsaném scénáři a výborných hercích. To je velmi slibná kombinace. První půlka filmu byla bez chyby. Pak to začalo trochu haprovat. Pasáž ze záchodů notně nabourala do té doby bezchybný dojem, aby v tom "míčová hra" bohužel pokračovala. Závěrečných asi deset minut bylo taky trochu rozpačitých. Velká škoda, ale i tak je to hodně povedený snímek. ()

dormouse

Spíš psychologický thriller nežli komedie. Od začátku absurdní atmosféra připomínající Luise Bunuela. Sedm kandidátů na prestižní místo velké společnosti je hodnoceno údajně psychologickou metodou a postupným vyřazováním má zůstat jediný a nejlepší. Vše je na hranici absurdna, divák neví, co je skutečnost a co podtrh ať už na kandidáty či na diváka. Situace, s jakými se kandidáti potýkají, jsou navenek směšné, ale vespodu mrazivě kruté. Pointa je výborná, samozřejmě ji nebudu prozrazovat. Závěrečnou scénou, kdy se divák poprvé a konečně dostane z budovy na ulici, která je totálně zničena proběhlou demonstrací proti globalizaci, je jen podtržena absurdita snímku. Vynikající herecké výkony. ()

Disease

Ano, dá se udělat i dost dobrý film za málo peněz. Konverzačka, která ale ve finále trochu zadrhává. Resumé: Kapitalismus je jen tak špatný, nakolik si lidi kvůli (jen trochu) lepšímu místu nechají srát na hlavu. ()

.MJ.

Je mi jasné, že kdyby to natáčel Hollywood tak by se muselo střílet minimálně každých 15 minut, aby to mělo šťávu. Ne však tady. Stačilo dát dohromady několik temperamentních národů a i díky libozvučné španělštině z toho byla parádní psychologická konverzačka. 85% ()

Cong

První hodina bez debaty za 5*. Vzájemné interakce několika lidí u jednoho stolu a postupné odkrývání psychologie jednotlivých postav - to může být zaručený recept na strhující drama, jak prokázal už slavný film Dvanáct rozhněvaných mužů. Čím blíže k závěru, tím však zábavnost snímku a bohužel i uvěřitelnost jednání hlavních postav klesá. P.S. To antikapitalistický poselství se taky dalo vecpat nějak elegantněji, nebo se nemuselo vecpávat vůbec - fakt, že bezohlednost dláždí cestu k vrcholu, platí přece obecně takřka ve všech politických režimech a společenských strukturách. ()

fredisek

Co byste udělali pro dobré místo u dobré společnosti ve chvíli, kdy za okny všech madridských kanclů šílí protestující davy? Ti lidé tam venku totiž protestují právě proti tomu, co vy považujete za svou budoucnost. Film úžasně propojil realitu (která je dnes ještě reálnější, než v době vzniku snímku) s děsivým dramatem, kde hlavní úlohu hraje hra. V ní může být jen jeden vítěz a všichni to vědí. Zákony džungle mezi kravaťáky fungují úplně stejně jako mezi šelmami. A byť nejsem příznivcem psychologických filmů, pokud nespadají do škatulky hororů, El Método mě dostal. Když pominu jalové finále, které nic neřešilo, nijak nevyznělo, nic neřeklo, je tenhle film skvělým příkladem dramatu, které za současné krize, jaká mlátí se Španělskem, má možná větší výpovědní hodnotu než kdejaká zpravodajská relace. ()

bidja

Tak tyhle filmy já žeru. O to více, že něčeho podobného jsem se zůčastnil. Brilatně vykreslená komunikace a v rámci možností dobře zahrané i když mě k tomu ta španělská mentalita moc neseděla. ()