Metoda

• Argentina El método (více)

Madrid. Tisíce lidí demonstrují proti zasedání Mezinárodního měnového fondu. V této napjaté atmosféře probíhá v mrakodrapu nadnárodní finanční společnosti konkurz na obsazení vysoké manažerské pozice. Sedm kandidátů prochází výběrovým řízením, spočívajícím v aplikaci tzv. Gronholmovy metody: vylučovací metody na základě psychologických testů, kterým byli po 1. světové válce podrobováni důstojníci německé armády. Nakonec ji převzaly i nadnárodní společnosti... Po absolvování nesmyslného byrokratického labyrintu je principem testu rafinovaně stupňované drama vzájemné podezřívavosti a lámání charakterů, vytváření aliancí a ponižující manipulace, alibisticky se zaštiťující heslem „Nikdo tě nenutí“. Někteří z kandidátů by nakonec raději stáli na ulici mezi demonstranty, ale nemají odvahu si to přiznat... (oficiální text distributora)

Soubi

Podobnost s Exam je nepopiratelná. Naštěstí i v kvalitě a hereckých výkonech a ačkoli film neměl tak silný dopad na diváka, jak by mohl mít, stejně posilnil můj respekt ke španělské produkci. ()

gicous

Pro mě je pozice jakéhokoliv manažera velké firmy spojena s citovým a emocionálním vakuem. Lidé na těchto pozicích nesmí soucitit se svými podřízenými. Jediné čím se řídí a co je vnitřně oslovuje jsou prázdná čísla, peníze, intriky a vlastní egoistická budoucnost. Pokud jsou takoví lidé ve vedoucích pozicích nadnárodních firem, vlád a politických stran, pak se nedivme, že jsme to dotáhli, až k celosvětové krizi hodnot, kterou lidstvo prochází. Metoda ukazuje výběr těchto vedoucích pracovníků, lídrů, kteří musí být nemilosrdní, loajalní, bezsoucitní, ale zároveň inteligentní, chytří a vzdělaní manažeři. Což je v mých očích vražedná kombinace, jednoduše proto, že dokažou ostatní lidi vmanipulovat do pozic a stavů, které jsou totožné a korespondující s jejich představami o celkovém stavu věcí. Metoda je výborný film - dokázala z minima (pár herců a jedna místnost) vytěžit maximum (intenzita a celkový náboj jednotlivých dialogů). ()

iz67

Moc zajímavý. "10 černoušků" nově. Dlouho jsem nebyl tak napnutý. A navíc to nesklouzlo do nějaké prvoplánové pitomé ideologie. Cena za nejstupidnější ideologický komentář pro: Verbal. ()

Winise

Metodu jsem viděla vzápětí po filmu Exam (2009) a musím tedy říct, že Exam pro mě byl mnohem údernější a thrillerový. Metoda je sice klidné drama o výběrovém řízení, ale na mě to bylo chvílemi až moc "ukecané". Film na mě působí až dokumentančím způsobem a asi bych ještě odebrala jednu hvězdu za závěr, který mě vůbec nepřekvapil a na to u takto vyhrocených psychologických filmů přímo čekám :-) ()

Revo2sion

Nechápu, proč je tento film veden jako dokumentární,neb se jedná spíše o drama/komedie. Každý z uchazečů na vysokou manažerskou pozici je skálopevně přesvědčen,že přesně ví, co má pro dosažení místa udělat,ale po pár kolech ,někdy až neskutečně hravé selekce uchzečů je to spíše naopak...Gronholmovu metodu na naši vládu!!!! ()

m.zales

Na první pohled ničím nezaujímavá zápletka... tým lidí, kteří sedí zavření v kanceláři a všichni bojují o jedno pracovní místo... na pohled druhý, tedy pohled divácký, je tento film opravdu zábavným "výběrovým" řízením, se skvělým scénářem, s dobrými herci a samozřejmě dialogy... ()

Jack.Pott

Užitečný a podnětný námět, lahůdkové výkony herců - kultovně-erotickým způsobem mě uhranul především Pablo Echarrim. Kdesi hluboko dole demonstranti protestují proti sjezdu zločinné organizace jménem Mezinárodní měnový fond, jež vydělává na hladomorech v nejchudších zemích - http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/johann-hari/johann-hari-its-not-just-dominique-strausskahn-the-imf-itself-should-be-on-trial-2292270.html - na nebesích, snad v posledním patře nejdražšího mrakodrapu mezitím probíhá souboj o místečko mezi korporátní, finančnickou, zkrátka mocenskou elitou. Jeden kandidát za druhým vypadává údajně podle Gronholmovy psychologické metody, kterou prý německá armáda používala k výběru důstojníků. Nevyhraje buďto nikdo, anebo pouze jediný, skutečný predátor, žralok, král či královna džungle. Vše je divadýlko, hra s elastickými pravidly, nikdo není přítel ani nepřítel, všichni jsou nástroje a účelem je samojediné ego. Neregulovaný globální kapitalismus ve své nejzvrácenější podobě, prehistorické monstrum vypuštěné z podsvětí, rakovinotvorné, všepožírající koncentrované zlo. Gronholmova metoda je zřejmě fikce, románský film Metoda je ale i tak inspirací - vizte ukázku z divadelní adaptace: http://www.dailymotion.com/video/xhzj2p_bande-annonce-la-methode-gronholm_fun ()

capka

Po dlouhé době zase jeden naprosto ultimátní filmový zážitek. Neuvěřitelné, co vše se dá udělat s jednou místností a ani ne tuctem lidí. Zahrané je to tak, že člověk věřil naprosto všechno, byť si pak mohl říkat "bohužel." A nejasnost, zda se jedná o Metodu skutečnou, nebo smyšlenou za jakýmkoliv účelem, na absurditě děje jen přidává, takže mě vůbec neruší. ()

rawboy

Taková nevinná hra s lidskou důstojností. Postupně řídnoucí partička nažhavených uchazečů prosívaná sítem neúprosného "výběrového řízení". ()

EggO

Mno :D hned zestartu jsem tusil ze tam bude spion, hned ze startu pri polozeni otazky kdo to je, jsem presne vedel kdo spion je a kdo nakonec konkurz vyhraje. :-/ ovsem co jsem nevedel bylo jak ty lidi vyradi a hlavne prekvapiva patnactiminutovka kdy jsem si rikal ze jsem se snad spletl, ale nakonec jsem mel pravdu..ovsem ten zaver jsem neodhadnul dobre, cekal jsem Happy end, ovsem prisel podrazacky konec. Ovsem nic nemeni na tom ze ty vlastnosti, ktere dany test zkousel byli potrebne pro dobreho managera... :) ()

darebacek

Velice propracovaný film, jedná se pouze o výběrové řízení, ale je v tom tolik záludností, až člověk nechápe, čeho jsou lidi pro peníze schopni. Konec jsem čekal trošku odvážnější, jak se film začal víc a víc přiostřovat, jinak Španělé opět nezklamali :-) 75 % ()

B3n

Výborné napínavé spracovanie psychologického experimentu, ktoré odhaľuje charaktery a nastavuje zrkadlo až tak, že je to aj divákom nemilé. Takéto dielo si viem predstaviť spracované do divadelnej hry. Na takéto hry by som chodil do divadla aspoň raz mesačne. Je to ďalší dôkaz toho, že na výborný film stačí výborný inteligentný scenár. ()

kobe.AIR

Film, který připoutá diváka (snad vyjma posledních 10-15 minut, kdy už tempo upadá) k obrazovce a nedovolí mu se odtrhnout. Vynikající psychologická hříčka, po jejímž shlédnutí se vám bude heslo "nikdy nikomu nic nevěř" znovu aktuální.. jen houšť s takovými filmy;-) ()

reiser

Základná myšlienka tohto filmu je naozaj skvelá a originálna - sedem uchádzačov o vysoký post vo významnej spoločnosti je podrobených sofistikovanej metóde, ktorá núti jednotlivých kandidátov nemilosrdne použiť všetky zbrane, len aby sa postupne zbavili každého svojho protihráča. Film má však jeden skutočný problém. Nie je to jeho záver alebo trápna scéna s hrou s loptou - to sú len dôsledky toho, čo zbytočne zaťažuje príbeh filmu od jeho začiatku, kedy zisťujeme, že dvojica uchádzačov predstavuje niekdajší romantický párik. Film je teda "obohatený" aj o ľúbostnú zápletku, ktorá navyše na jeho konci dostáva hlavné slovo, a to mu výrazne škodí. Veľa filmov sa, možno kvôli vlastnej neschopnosti, snaží násilne pretlačiť do deja milostnú zápletku. Nerozumiem tomu, neviem prečo tomu tak je (zo zvyku?), nemám to rád a vadilo mi to aj v tomto prípade. ()

gpx

Film vás od začátku upoutá, ale ke konci mu hodně dochází dech a působí až neskutečně strojeně. ()

hlob

Uzavrety priestor a anonymita, nutnost rychlej argumentacie a snaha presadit sa, 7 kandidatov, jedna mozna "svina z HR" medzi nimy a to vsetko zastresene fikanou Gronholmovou metodou (Co to je Gronholmova metoda?!) Prva polka filmu mala spad, kandidati taktizovali a odhalovali sa ako cibule. Nasledne film straca svoje tempo divnou loptovou hrou a samo-odhalenim "svine z HR". Zasadne nepozerat pred pohovorom! :-) ()

Flamik

Film ukázal jednu velkou pravdu, nejde ani tak o to co kdo umí, ale o to jak dokáže v daný okamžik líst do řitě personalistům / potopit ostatní. Líbí se mi téma, ovšem to je téměř všechno. Čekal bych větší zatáhnutí diváka do děje. Takle sem sice celou dobu moh přemýšlet o tom co je pravda a co si personalisti připravili jen na oko, ale působilo to na mě spíš jako dokument. A ten milenecký trojúhelník byl v podstatě taky úplně zbytečný. ()