Metoda

• Argentina El método (více)

Madrid. Tisíce lidí demonstrují proti zasedání Mezinárodního měnového fondu. V této napjaté atmosféře probíhá v mrakodrapu nadnárodní finanční společnosti konkurz na obsazení vysoké manažerské pozice. Sedm kandidátů prochází výběrovým řízením, spočívajícím v aplikaci tzv. Gronholmovy metody: vylučovací metody na základě psychologických testů, kterým byli po 1. světové válce podrobováni důstojníci německé armády. Nakonec ji převzaly i nadnárodní společnosti... Po absolvování nesmyslného byrokratického labyrintu je principem testu rafinovaně stupňované drama vzájemné podezřívavosti a lámání charakterů, vytváření aliancí a ponižující manipulace, alibisticky se zaštiťující heslem „Nikdo tě nenutí“. Někteří z kandidátů by nakonec raději stáli na ulici mezi demonstranty, ale nemají odvahu si to přiznat... (oficiální text distributora)

Gabretta

Zajímavý námět filmu a výborné provedení. Perfektní směs postav a charakterů, dobrá gradace snímku. Akorát hudba k závěrečným titulkům mi přišla v kontrastu s dějem filmu trošku morbidní...:o) ()

Kingjiri

Asi jsem viděl jinej film, ale žádnou strhující psychologickou podivanou jsem nezaznamenal. Lepší určitě byla první polovina s více účastníkama, kdy jsem ještě věřil, že se to rozjede (a začátek byl dost slibnej). Čim víc účastníci ubývali, tim víc jsem se nudil. A já pořád čekal na nějakej moment, kdy si řeknu "to je fakt síla", jenže žádnej takovej se nedostavil. Gronholmova metoda je asi jedna z těch drsnějších, jak vybrat zaměstnance. Že by však ve mně vyvolala panickou hrůzu z toho, že bych se jí někdy stal součásti nebo začal nenávidět společnosti, který jí používaj, se říct nedá, dvě silnější hvězdy. ()

AloeB

Typicky španělské minimalistické a napínavé pojetí thrilleru je dokonale znázorněno v této rafinované metodě, jak udržet diváka u obrazovky. S tou výjimkou, že se zde nestřílí, neuřezávají genitálie a nepobíhají tu psychopati. A přesto je tato velice civilní forma s kapkou toho (ryze chladného) sexuálního harašení velice povedeným filmem překonávajícím povedené filmy jako Los ojos de Julia či Bajo la Rosa a vyrovnávající se velice kvalitnímu Contratiempo - s nímž sdílí jeden velice zajímavý rys - máme spoustu času vynášet závěry a vymýšlet odhady, ale nakonec se vždy ukáže, že je to jinak (viz. finální scéna Contratiempa). Zde je závěr sice více emocionální v tom negativním smyslu slova než překvapující, jiné momenty toto ale vyrovnávají - aneb schválně kdo správně tipl onoho špiona. V konečném důsledku je to tedy skvělý snímek, zvlášť pro fanoušky 12 rozhněvaných mužů, s nimiž také sdílí mnoho charakterové vlastnosti, jde ale vlastní cestou a to cestou shlédnutí hodnou, takže nemohu jinak než doporučit. ()

LuckyDuckie

přitažlivé psychodráma, ale že bych se na to potřebovala kouknout víc než jednou ... kdepak. rozptýlení v podobě sexuální scény je všední a otravné. nudné. tož max počet hvězd minus jedna. ()

Dan

Výběrové řízení testující charaktery všech zúčastněných. Měl by vyhrát ten, kdo vydrží až do konce. Ale jde takové výběrové řízení vůbec vyhrát? ()

SeventySeve

Velmi pěkná ukázka toho, že ty naše pracovní pohovory nejsou zas až tak špatné a že může být teda daleko hůře. Celý film perfetkně zahraný. Podrazy, urážky a cesta přes mrtvoly, proste příjemně strávený den v centru Madridu, na jehož základě by mohli někteří strávit pár dní u psychologa (Adriana Ozores). Vytknul bych snad jen tu scénku se sexem na toaletě. Nevím jak velká by musela ženská být děvka, aby na něco takového přistoupila, ale asi nejsem takový nadsamec jako Eduard Fernández abych to mohl poznat :) ()

Pavel82

Zřejmě bych měl cítit nějaké napětí, ale tohle bylo bohužel neskutečně trapný. Neměl jsem pocit, že se tu odehrává jakkoliv podstatná či důležitá konverzace lidí, kterým opravdu záleží na tom, aby postoupili do dalšího kola. Lidi prostě odchází a Vám to je úplně jedno. Zkrátka zítra půjdou na jinej pohovor, no. ()

hero_bk

Ze začátku velice kvalitní po všech stránkách, od doby polední pauzy se ale film stává trochu překombinovaným a méně originálním. Konec je potom takový nijaký, ale to nic nemění na tom, že hlavně dva nápady mi utkvěly v hlavě: skrytý psycholog ve skupině a "jeden musí z kola ven" v hře s atomovým krytem. Celkově slabší čtyři hvězdičky. ()

hiczech

Před cca 10ti lety jsme se společně se svojí chotí zúčastnili velmi, ale velmi podobného konkurzu u fy IBM.. protože jsme byli oba ze stejného oboru. I do nejužšího kola jsem se dokonce společně propracovali přes testy. Ale, už nikdy více :) Než něco podobného - tak příště raději okopávat řepu než něco takového. ()

Hank

Na to s jakým pesimismem jsem na film šel, tak o to více jsme byl překvapen. Místo nudné politické hříčky, zvané unylá nuda, se z Metody vyloupla zábavná a nenudící podivaná se základem v tzv. Gronholmově metodě, což je samo o sobě psycho a značný nápor na nervy. Vše stojí a padá na scénaři a ten je skvělý. Prostě nečekaně dobré! ()

tartan

Tak takéto metódy sa najnovšie používajú pri výbere špičkových firemných topmanažérov? Niet divu, že sme v takých ekonomických sračkách! ;-) Psychologicky mimoriadne pôsobivý film, ktorý sa s blízkymi 12 rozhnevanými mužmi (tiež jedna miestnosť a pár hercov) svojou emocionálnou silou síce nemôže porovnávať, výsledný zážitok však aj tu stojí a padá na excelentných hereckých výkonoch a výbornom scenári. ()

boombang

Film jedna báseň, o hledání toho pravého manažera a také o hledání "krtka" (byl jsem překvapen, tip mi nevyšel - tím lépe). Druhá půlka filmu už ale neměla takové grády a záchodové scény bych klidně oželel - i když záměna košil byla ok. Ovšem, postupem času člověk zjišťuje, že ani nemá komu fandit, neboť postavy se proti své vůli pěkně vybarvují - sketa je nejen krtek, který to ale má v popisu práce a jemuž v tom sekunduje ultrasexy sekretářka, ale nakonec všichni. Je to prostě "JEN" hra. A dostal jsem strašnou chuť jednou něco podobného zorganizovat. ()

nula87

Velmi zajímavá hra s kopcem taktiky, podrazů, vějiček a nástrah. Přesně jako ve světě velkého byznysu. 75% ()