Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rokenrol nikdy nezemře. Životní příběh zpěváka Ritchieho Valense... 3. února 1959 se zřítilo letadlo, na jehož palubě mj. byli známí rokenroloví hudebníci Buddy Holly, Ritchie Valens a Big Bopper. Toto datum bývá dodnes označováno za „den, kdy zemřela hudba“. Americký film La Bamba vypráví životní příběh mexického chlapce Ricarda Valenzuely, který se pod uměleckým jménem Ritchie Valens stal jednou z rokenrolových hvězd. Jeho zářivá kariéra netrvala ani šest měsíců, stačil natočit pouze tři hity (jedním z nich byla právě La Bamba, rokenrolová verze mexické lidové písně) a zemřel ještě před osmnáctými narozeninami, jeho hudba však přetrvala. Snímek převážně divadelního režiséra mexického původu Luise Valdeze (nar. 1940) je působivou rekonstrukcí krátkého života nadaného hudebníka. Mimořádný výkon v hlavní roli podává Lou Diamond Phillips (nar. 1962), jehož exotický zjev mají na svědomí indiánští, čínští, španělští ale také irští předci. Atmosféru filmu dokreslují známé rokenrolové skladby, Valensova tvorba tu zazní v podání známé skupiny Los Lobos. Snímek La Bamba patřil v době svého vzniku k překvapivým diváckým hitům a získal také nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší film (drama). (Česká televize)

(více)

Recenze (57)

Motinski 

všechny recenze uživatele

Veľmi citlivo podaný príbeh aj napriek tomu ako skončí. Pohodová hudba a vykreslenie danej doby na jednotku. Trochu mi chýbalo viac zo zákulisia raketového výstrelu Ritchieho medzi hviezdy ale zato sme dostali veľa zo súkromia a spracovanie charakterov išlo dostatočne do hĺbky. Ako veľký fanúšik tejto hudby som bol spokojný. ()

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

Tady není moc co váhat a řešit, jako ve většině biografických filmů. Herecky omamující, hudebně očarující, řemeslně okouzlující. Opět vzývám precizní osmdesátky s jasným poselstvím o pohodě a zřejmě posledním vrcholu lidského lidství. Každý pohár holt jednou přeteče, ale že to bude tak brzy snad nikdo nečekal. P. S. Žádné sektářské holalujáá, jen takový menší proud spontánnosti a volnomyšlenkářství... ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Ten příběh sám o sobě je zajímavý a hodně smutný. Když se podíváte na to, kolik bylo Valensovi, když zemřel - pouhých sedmnáct let. Vycházející hvězda... Buddy Holly to samé, jen o pár let starší. Jak by asi vypadala hudba, kdyby jejich život neskončil? No, rozhodně bychom neměli píseň "American Pie". Ač silný příběh, zpracování mi přišlo spíš mdlejší. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Veľmi som bol zvedavý na tento film z obdobia začiatkov rock and rollu. Na klasický príbeh o vzostupe talentovaného speváka, ktorý prerušila tragická letecká havária. Atmosféra bola ako obvykle vystihnutá dobre. Nemôžem sa stotožniť s výberom predstaviteľa hlavnej úlohy nielen čo sa týka výzoru, ale hlavne spevu. Rovnako si nemyslím, že pre film bolo vhodné zdôrazňovať úlohu spevákovho brata. Ale koniec koncov, ako nostalgická spomienka na významné obdobie vo vývoji populárnej hudby film poslúži. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdo by neznal rocknrollovou hitovku La Bamba. Kdo ale může říct, že zná příběh zpěváka, který ji napsal a párkrát ji před pódiem zazpíval. Přiznám se, že jsem byl hodně zvědavý. Když se povede životopisný film, tak je to zážitek na celý život. La Bamba je ale podle mě někde na půli cestě. Není to špatný film, ale vše je zobrazeno tak trošku decentní formou, aby neuškodil na žádné frontě. Samotný závěr ale zaručuje silný zásah do srdce, u kterého si uvědomíte, že stačí jedna malá událost, jedna pitomá náhoda, a celý svět se obrátí vzhůru nohama. I proto musím říct, že v tomto ohledu na film La Bamba rozhodně nezapomenu. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (32)

  • Typy některých hudebních nástrojů použitých ve filmu pocházejí až z doby po Valensově smrti. Letadlo DC-3, kterým zpěvák se svým manažerem cestovali, nebo popelářský vůz, na kterém jezdil jeho bratr, ještě nebyli za jeho života v provozu. (c.tucker)
  • The New York Times vychválili výkon Loua Diamonda Phillipa: "Film ako tento je, samozrejme, výkladiskom svojej hviezdy, a ako Valens má Lou Diamond Phillips sladkosť a úprimnosť, ktoré nijakým spôsobom neoslabujú tvrdosť jeho pódiovej osobnosti. Rola je napísaná bez nápadu, ale Phillips dáva Valensovi charakter." (Arsenal83)
  • Herci hrající Ritchieho, Buddyho a The Big Boppera, byli starší než hvězdy, které hráli. Pětadvacetiletý Lou Diamond Phillips hrál 17-tiletého Ritchieho Valense, jednatřicetiletý Stephen Lee hrál 29-tiletého Big Boppera a třiatřicetiletý Marshall Crenshaw hrál 22-tiletého Buddyho Hollyho. (c.tucker)

Reklama

Reklama