Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

klerik

PACH KRVI+JASKYŇA Veľmi dobre zvládnutý horor, ktorý by mal tú správnu atmosféru, aj keby sa tam neobjavili "tí druhí". Pud prežiť je občas možno na hranici uveriteľnosti, ale ani to nezabránilo, aby som mal z výletu do tmy tak príjemne stiesňujúci pocit... ()

Chrustyn

Velice zdařilý, atmosferický a hodně krvavý horor kde jsou hl. hrdiny pouze ženy. Ze začátku film těží hlavně z toho, že není skoro nic vidět tudíž je film plný lekavých momentů. Později se z toho stává boj o přežití. Největší mínus filmu jsou bohužel nepovedená útočící monstra, která vzdáleně připomínají Gluma a nejsou moc děsivá. ()

FrodoF

Ačkoliv musím přiznat že to bylo napínavé měl jsem s The Descent hned několik problémů. Jednak mě hned na začátku naštvalo, že všechny dobrodružkyně vypadají jako modelky a nevěřil jsem jim ani slovo. Dále jsem viděl Marshallovi Dog Soldiers, kteří mě celkem aktivně štvali a bohužel je poznat že The Descent dělal stejný režisér, protože se v tomto filmu se nejenom opakuje (mrtvé zvíře předzvěstí nebezpečí, jak ohrané!) ale dělá i stejné chyby. Alespoň se už trochu naučil pracovat s fantazií diváka, ikdyž kdyby ukázal ještě míň z podzemních stvoření bylo by to lepší. O konci ani nemá cenu mluvit, ten mi tenhle film uplně dosral a přemýšlel jsem že bych si ho víc užil kdyby se z něj vyklubalo lesbické porno. Dávam 3* jenom protože jsem dal Dog Soldiers 2* a tohle bylo přeci jenom lepší, aspoň tam byly místo vojáků ty modelky:) ()

panjosef

Jo dobré to je, i když první část přece jen o něco lépe. Dokud jsou všechny holky pohromadě v jedné skupině a procházejí jeskyní tak je atmosféra totálně hustá. Jakmile se objeví potvory a jednotlivé postavy se od sebe oddělí, tak atmosféra začíná padat, jelikož scény skáčou z jedné části jeskyně do druhé a nemůžeme si proto užít klaustrofobický strach z toho, že jsme s nimi stále na jednom místě. Ale i tak, vytěžilo se z toho opravdu hodně, budete se bát :-) . ()

LaciLC

Zďaleka najlepší horor za posledné roky. Hustá atmosféra, tmavé prostredie, odporné príšery. Jednoducho horor ako má byť. P.S. Treba vidieť so stiahnutými roletami, zhasnutými svetlami a zatiahnutými závesmi. ()

korbitch22

po neuvěřitelných 55 minutách nudy,kdy se ale absolutně nic nestane,když nepočítáme smrt malé holčičky a jejího tatínka ve voze,načež po roce je mamča celkem v klidu a vyráži na chatku s 5 členou skupinkou přiblble se hihňajících slepic.no a pak lezou dolů,do jeskyně,načež je jedna z nich ohromí tím,že jsou vlastně v jinejch jeskyňých,který nikdo nezná,aby mohla sobě i světu ukázat něco neobjeveného:-)furt tvrdim že kdo někam takhle leze je debil a úmřít si zaslouží,když si neváží života:-)no k mé radosti je začně pomalu kosit banda gluma připomínajících potvor.v celku solidní efekty,příjemná atmosféra a můj bože sexy mendoza alex,vás na ty tři ušmudlané kousky naladí.hawk. ()

Jirka_Šč

Dost kvalitně natočený horor (thriller??). Momenty, až člověk vyskočí na pohovce. Prostě klaustrofobická jeskynní atmosféra. A šest jeskyňářek bojujících o život. Nechtěl bych vidět sám. Nerozumím, že má třináctiletá dcera tohle koukala sama, ve tmě a dodnes to považuje za svůj oblíbený horor. Já se v určitých pasážích bál, abych nedostal infarkt. ■ Kdybych se chtěl ve filmu rýpat, zaměřil bych se na bytosti v jeskyni. Uvažoval bych, jak se mohli vyvinout, z čeho se vyvinuly. Polemizoval bych, jestli jejich počet není pod kritickou hranicí přežití druhu (která se udává 400 jedinců). Jak moje dcera poznamenala, je divné, že z té jeskyně prostě neodešly. ()

heyda

Obrovská škoda, že Niel Marshall vytvořil koncepci filmu postavenou na souboji dívky versus příšery. Mohl z toho udělat úplně skvělé psychologické drama, protože atmosféricky to má dokonalé. Já bych prostě zanechal celou linii příběhu, jen bych z ní vymazal všechny nestvůry. Jen boj se samotnou jeskyní a s lidskou psychikou. Konec je zde absolutně perfektní - i ten bych nechal stejnej. To by teprve byla bomba!!! Bohužel, s tím jak mi to předložil Marshall, moc spokojenej nejsem. Přesto musím uznat, že párkrát jsem se i solidně leknul, a že napětí hezky gradovalo až do famózního rozuzlení. Jo ten konec - díky němu jsem si řekl, že pod 3 hvězdičky fakt nepůjdu. ()

lillien

Moje chyba, že jsem Pád do tmy nesledovala pozdě v noci, jak praví příručka pro horormaniaky, a tím (do tmy) pádem jsem si pořádně nevychutnala tísnivou atmosféru speologického ráje. Nutno dodat, že navštívit ten podzemní svět osobně, pochcala bych se hrůzou ještě dřív, než by na mě zaútočili vypečení humanoidi. Docela se tvůrcům povedli, takhle nějak si představuju potomka příšerek ze Symptom pandorum a Gluma z Pána prstenů. Jen si trochu rýpnu do tradičních klišé zvuků, které vydávali..to už jsme slyšeli tolikrát, že mám podezření na nějakou univerzální databanku zvuků, jaké lze v hororech použít, a kterou už hodně dlouho nikdo nedoplnil.. nicméně atmosféra docela prima, holky kurážné, lekačky dost předvídatelné, takže inkontinenční vložky Tena lady nebudete potřebovat. Od půlky příjemně masakrózní a závěr mě potěšil, neb jsem čekala tradiční model: přeživší hrdinka odjíždí vstříct novým zítřkům, průser pořeší armáda, amen. Bohužel jsem rozmazlenej hororovej spratek, dokud nekvičím strachy, víc než 3hvězdy z toho nevymáčknu. ()

VenDulin85

U některých hororů poznám poměrně rychle, že se mi budou líbit, díky oné atmosféře, kterou vypustí do oběhu po pár minutách. Pád do tmy patří do této sorty, i když jsem si říkala, jestli se to nesveze a nepokazí, což by byla škoda. K ději samotnému výhrady nemám, ze začátku jsem sice měla trochu problém rozlišit v té bandě ženských, kdo je kdo, ale to se díky vývinu událostí ehm tak nějak vyřešilo samo, takže jsem si mohla užívat pocity klaustrofobie v jeskynních prostorách a... jak to nespoileroidně nazvat.. hmotných entit, které tam byly jako doma. Závěr mě.. překvapil, ale spíše příjemně, což řadí tento horor do lehkého nadprůměru (a přitom, co se v poslední době točí, je to fajn). ()

mat.ilda

Plný hřad extrémistických slípek - lehko je zabít... chci říct, že riziko infarktu je minimální, jelikož úbytek každé jedné z nich bych se nebránila nazvat zadostiučiněním a je naprosto snadné určit, která zajde nechutnou smrtí jako první, zvlášť, když se unisono ječí, až se jeskyně otřásá, to by ti vzdálení příbuzní upírů z Titti Twisteru museli mít kromě slepoty i vážné poškození sluchu, což nedává smysl, že... Abych jen neprskala, občas jsem sebou slušně škubla, napětí mělo vzestupnou tendenci a vyústilo ve famózní finále, to tedy zase jo. Přece jen mi to nedá - a že není v jeskyních zima? ()

jojinecko

Nebudem sa pozastavovať nad niektorými nelogickými vecami, pretože v horore logika byť predsa nemusí, no nie?:) Ohliadnuc od toho, všetko funguje tak ako má od atmosféry, "uveritelných" hereckých výkonov, lakačiek, atď...Prakticky filmu v rámci svojej kategórie niet výrazne čo vytknúť, napriek tomu na plný počet to nevidím...V porovnaní s Descentom vyzerá The Cave ako rozprávka pre deti... ()

anais

Několik žen, které mají rady extrémní zážitky, se vydá do dosud neprozkoumané jeskyně. Dojde k závalu, a skupinka je nucena hledat jinou cestu ven. V tom jim zabrání podivní jeskynní tvorové, kteří se ve tmě orientují sluchem. Film Descent má několik celkem tísnivých momentů (hrdinka se zasekla v úzkém tunelu), pár pořádných lekacích scén a krom asi prvních pěti minut v něm nehraje žádný muž (nepočítám li tedy ty příšery). To by byly zajímavosti/klady. Na druhou stranu však musím zmínit, že se odehrává ve velice tmavém prostředí, a někdy prostě není vidět zdaleka tolik, jak by si divák asi přál. Dále je tu motiv malé holčičky (dcera jedné z hrdinek, která zemře hned na začátku), která se své mamince stále zjevuje, slyšíme její chichotání, a od začátku není moc jasné jestli se máme bát jí, nebo jeskynních tvorů. Samotní jeskynní tvorové jsou slizštější variací Tolkienova/Jacksonova Gluma a Wellsových Morloků. Motiv holčičky zůstane vysvětlen jen tak napůl, příliš nechápu proč ho tam tvůrci cpali. Nechápu ani, proč zemře docela sympatická postava asijské kamarádky, aniž by kdokoliv pochopil, že to myslela dobře (a jinou kamarádku, že zabila jen omylem). A vlastně si nejsem jistý ani tím, jak film dopadl, protože závěr je trochu chaotický. Descetnt je přes vpár zajímavostí jen podprůměrná vyvražďovačka, která stojí za shlédnutí maximálně v televizi. (hodně pozdě v noci, když už se klíží víčka) ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (s českým dabingom): MARKÍZA = 9.6.2007+PREMIÉRA (so slovenským dabingom): JOJ = 3.8.2012 - Na úvod trošku polemiky. Pri tomto horore ma tu na ČSFD prekvapilo ako rýchlo sa dostal do "červených čísiel". Napriek tomu, že je kvalitatívne porovnateľný s hororom THE CREEP, druhý menovaný vykazuje v celkovom súhrne iba priemerné hodnotenie. - Film by sa dal rozdeliť na 3 časti: 1. úvodná "zoznamka" s traumou a ľakačkami ktoré mňa "otrlého" diváka naozaj dostali, 2. atmosférické zoznamovanie sa s jaskyňou, 3. záver, ktorý jasne odkazuje (ktovie prečo) na Coppolovu APOCALYPSE NOW. U mňa jednoznačne zvíťazila časť číslo 2, ktorá je dokonalým príkladom režisérovho "náprahu", ktorý ak by bol nezvrtol na súboj KTO Z KOHO, mali by sme tu novodobý KULT. Pred plným hodnotením ma navyše zastavil nezmyselný "psycho - end", ktorý vlastne poprel realistické prvky dovtedajšieho diania. Technická poznámka: BONTON sa opäť "prekonal" a fanúšikom ponúkol "bonusovprosté" DVD, na ktorom je ale OPEN MATTE verzia 1,85:1 (namiesto vo svete vydanej 2,35:1) a výborný český dabing. (22.12.2005) ()

eraserhead666

Že se v půlce na dobrý, zajímavý, neotřelý a svým způsobem originální horor skoupých nultých let, dočkám takové pecky, bych snad ani nečekal. Nejvíc se mi na něm líbí to, že jsem si u něj málek káknul do trenclí (když se pohnul ten kámen, málem bylo vymalováno) ještě před tím, než na scénu vylezli podzemní masopožírači. I bez nich by to totiž byl docela hustě napínavý horor. A jako bonus, čistě ženská záležitost. Jediný, co mi posralo takřka celej zážitek a film stálo jednu hvězdu, byl ten konec. Nechápu, proč do jinak výborně promyšleného a natočeného hororu měli potřebu dávat tak profláklou, dnes už kýčovitě působící, klišovitou scénu. Ten film to nemá vůbec zapotřebí. Těším se na dvojku. ()

Scrytcher

Začnu hned pěkně zostra a řeknu, co mi na Descentu vadilo: přehrávání herců v některých situacích, a hlavně hlavní potvory (nevim jak jinak to nazvat) a to ze dvou důvodů: 1) celkem okatě vykrádají monstrum z hororu Creep (2004) a za 2) i zvuky, které vydávají mi až moc přesvědčivě připomínají klapání Predátorových zubů. Co mě naopak potěšilo je jak režisér nápaditě využívá prostředí a pomocí interiérů, pracuje s atmosférou, která se dočká následného vyvrcholení až do úplného závěru. Absolutní klaustrofobie startuje hlavně v okamžicích (ve slepých uličkách a bezvýchodných situacích, kdy je krásně mrazivé pozorovat beznaděj hlavních hrdinek). ()

d-corso

Ten film jsou vlastně takové strašidelné Zoufalé manželky. Lépe řečeno hodně strašidelné. A taky vdovy, když už jsme u toho. Zpočátku mi sice můj, zřejmě až příliš hluboce zakořeněný šovinismus napovídal, zachovat k této dámské jízdě značnou míru přehlíživosti, ta se ovšem postupně vytrácela, až zmizela spolu s prvním objevivší se jeskynní bytostí. A musím konstatovat, že takto hnusnou mrchu už jsem neviděl pěkně dlouho. Pokud bych měl být přesnější, tak tři roky. A pokud bych měl být ještě přesnější, to prvotní setkání proběhlo u filmu Vaterland-Lovecký deník. Rozhodně se mohu mýlit, ale padl na mě při sledování Descent takový pocit, že Kostrouni se přestěhovali do Apalačského pohoří. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)