Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Raziel_cz

Intenzivní horor, který vám způsobí klaustrofobii, ani nevíte jak. Rozjezd by sice mohl být rychlejší a film by se klidně obešel bez celé té sekundární linie s autonehodou, ale jakmile dojde na jeskyňářství a posléze podzemní stvůry, je to maso. Postavy se sice občas zachovají trochu postiženě (nebo v případě Holly a Sam dost postiženě), ale dlouho jsem u žádného filmu nebyl takhle napnutý. Kudos za naprosto dokonalé kulisy a potěší, že se Neil Marshall dost krotil v kadenci střihů. A přestože akční scény jsou pořád staccato, nemůžu jim upřít přehlednost, kterou konkurence postrádá. Akorát tu Beth mu asi neodpustím. (Btw viděna původní britská verze, jen aby bylo jasno.) ()

helloween93

The Descent jsem viděl v době vydání na dvd, tenkrát mito až tak nezaujalo, sice tenhle horor disponoval stmosférou, ale jinak to byla snůška všech klišé. Po shlédnutí dvojky dávám prvnímu dílu 3 hvězdy. ()

strikeman

Nu a z tohoto příběhu, milé děti, plyne ponaučení - nikdy nelezte do díry, kterou ještě nikdo neprozkoumal :-) Originální, napínavé ... 80% ()

domirovec

Pád do tmy je film ve kterém se parta mladých kamarádek vydá do hlubokého, a ještě k tomu nově zavedeného jeskynního systému. Což jak po chvíli strávené v zamotaných, černo černých a extrémně nebezpečných a úzkých prostorech zjišťujeme, tak lézt na nějaký takový místo není zrovna ten nejchytřejší nápad. No, a jak to bývá v takovýchto filmech zvykem, tak se něco pokazí. Po chvíli našim hlavním hrdinkám dojdou zásoby, cestu zpátky na povrch jim zasype kamení a také se mezi sebou úplně nepohodnou. A aby toho nebylo málo, po chvíli také všechny zjišťují, že jeskyně do které právě vlezly, je obývaná smečkou jakýchsi podivných mutantů, kteří nejsou zrovna nadšení, že jim nezvaní hosté lezou na území. A teď můj názor.. takže, film je velmi pěkně natočený. Je tam hodně pěkných jumpscarů a atmosféra je také velmi hojná. Jenom mi po chvíli čumění do totální tmy začalo lézt na nervy hekání našich hlavních hrdinek. 5/5 ()

Tomo

SPOILER Tak tohle je síla. Díval jsem se na tenhle film už před lety, ale doteď mi při vzpomínce na něj přeběhne mráz po zádech. Od prvních minut režisér zručně buduje atmosféru, napětím vás nenechává dýchat (užijí si zejména klaustofobici) a pak, když to nečekáte, udeří. Se zobrazením "nepřítele" se sice napětí trochu ztrácí, ale i tak je ho tam víc než dost. Konec je sice trochu nedotažený, ale i tak si tenhle film zapamatuje. Takových snímků, ve kterých by se napjatá atmosféra dala krájet, moc není. Marshall boduje :) ()

Filmárik

Nemôžem si pomôcť ale mne tento film trošičku zaváňal pánom prsteňov.Nebojte sa nešibe mi,samozrejme že nemyslím film ako taký ale skôr mám namysli samotných tvorov, ktorý akoby z oka vypadli Gollumovi.Znalci knihy si totiž určite všimnú istú podobnosť medzi týmito tvormi ( humanoidný pôvod, život v tme mimo civilizácie).Ale k samotnému fimu by som povedal asi toľkoto.Skutočne veľmi jednoduchučký príbeh odohrávajúci sa v neustálej tme je tu ale nádherne obalený všetkým čo k dobrému hororu patrí. Skvelá kamera, nádherná práca tieňov a svetla a ľakačky pri ktorých vyskakujete dva metre z kresla.Plus sympatická hlavná hrdinka so smrťou v očiach, ktorá tu v podstate nemá čo stratiť a tak sa z urieknutej dievčiny mení krvilačnú amazonku. Dôvodom prečo nedávam ***** je hlavne rozporuplný koniec , pri ktorom človek síce vie zhruba čo sa stalo ale mohlo to byť aj tak kvapku dotiahnutejšie. No celkový dojem až nečakane dobrý. ()

Dimo

Jeden z filmů, který překvapí pozvolným náběhem, pořád tak nějak sranda sranda, nuda nuda, až pak přijde zlom a všechno graduje a já pak jen zírám Jasně, pár lehkých pitomostí se najde, jenže tenhle film u mně boduje jedním z nejmrazivějších a FAKT uzemňujících konců, kterém jsem kdy ve filmu viděl a po skončení jsem zůstal sedět a nevěřícně jsem si říkal "To jako fakt ?!?" Když se to vezme kolem a kolem, jedná se o dost krutý a nemazlivý film. Navíc jsem se dočkal místy opravdu pěkné práce se světlem, která tu dělá hrozně moc. Bál jsem se, lekal jsem se a atmosféra mě stáhla, tedy logicky mě konec vážně rozdrtil. Doporučuji. Na začátku tak nějak skromné, ale pak... ()

GIK

Už začátek s automobilovou nehodou okořeněnou prošpikovanou lebkou ocelovou tyčí a spoustou krve dává tušit o co půjde. Atmosféru dále tvrdí jednoduché lekačky, které nám jakoby říkají: nezapomeňte, že sledujete horor a za chvilku se budete hodně bát! Prostě béčko jak vyšitý. Následuje sestup našich hrdinek do neznámé jeskyně (opravdu skvělý nápad, gratuluji) a nelítostná řežba s trochu srandovníma příšerama. Na nějaký strach rovnou zapomeňte, spíš si dejte do uší vatu. Závěr zbytečně spatlaný. ()

Fulham

Urcite jeden z nejlepsich hororovych filmu, jaky jsem v zivote videl. Moc se na horory nedivam, ale kdyz to slo v televizi a me se nechtelo spat tak jsem se na to podival. Jedine co bylo celkem neprehledne u tohoto filmu bylo to ze, tam byly pri konfliktech trhane a rychle pohyby kamerou... a ty nestvury byly nejak moc rychle... na muj vkus. Jinak opravdu solidni filmecek. Pro me za 3*. ()

Cruchot

Tenhleten filmeček má velmi pomalý rozjezd a vcelku nudnou první půlku. Přesně do chvíle, kdy skupinka skalám holdujících dam sleze do dosud neznámé soustavy jeskyní a setká se tu s jejími původními obyvateli, kteří si bodré amazonky zařadí bez nějakých dlouhých cavyků na svůj jídelníček. Od tohoto okamžiku můžeme sledovat velice drsnou vyvražďovačku s hutnou atmosférou, která rozhodně není pro slabší nátury. Je jen škoda, že místy autoři až příliš tlačí na pilu, ale o napětí každopádně není nouze. Milovníkům krvavých orgií, utrhovaných údů, vyhřezlých vnitřností a podobných radovánek nelze než doporučit. ()

Barak

Parta šesti holek si vyrazí na výlet do neprobádaných jeskyň, ve kterých se děje něco divného. Mohl z toho být docela slušný atmosferičný horor, ale scénáristi zvolili jinou cestu. Ale pěkně popořadě.... Všechno začíná poklidně, na jakési chatě, čistě dámská jízda (tady bych jenom řekl, že ten smích - dabovaný smích - je fakt strašný. Ještě že skončí s příchodem oblud). No a oni se rozhodnou, že si udělají výlet do jeskyní - nevím, koho může lákat chodit do jeskyně a tam svačit a lozit úplně ve tmě, ale dobře no. Všechno jde celkem v klidu, dostanou se skrz úzkou štěrbinu o něco hlouběji, ale co se nestane - tunelík se zasype. Nezbývá jim tedy nic jiného, než najít druhou cestu ven. A po půl hodině konečně může začít situace houstnout. Mohlo z toho být nějaké tajemnější drama, ale stala se z toho, dá se říct, vyvražďovačka. První seznámení s obludami proběhlo hodně dobře - ukázaní celé její krásy jsem v té scéně vůbec nečekal -, pak se však najednou ze dvou hereček stanou totálně nabušené ženské, které kosí nestvůry po tuctech (hlavně z té jedné), což mi naprosto nedávalo smysl, kde se to v nich vzalo - ze "školy pro zabijáky jeskyních nestvůr" to asi nemají. Stačí si to představit jako zombie horor, kde se partička lidí snaží utéct a přitom jsou neustále napadáni - akorát že tohle jsou jeskyně. A v jeskyních je pořádna tma, takže musí pořád někdo svítit baterkou, jinak nic neuvidíte. A nebo stačí mít po ruce kameru s "nočním viděním" (infračervené "něco".. tak nějak to je), která byla docela dobrý nápad a trochu to oživila. Celé to nepostráda napětí - musím říct, že párkrát mě docela mrazilo -, krev, akci a ani "zábavnost". A ten otevřený konec byl taky docela solidní.... 7.5/10 ()

Xatrix

Klaustrofobickům vstup zakázán. Neil Marshall natočil první polovinu tísnivý thriller, tu druhou jako krvavé béčko. Škoda, první polovina mě brala o dost více. 7/10 ()

Laca1313

Dlouho jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdičkama. Nakonec jsem dal 4,i když je tu dost nelogičností (např. si dost dobře nedokážu představit,jak by úplně slepá a bíla nestvůra dokázala na povrchu ulovit jelena),tak přece jenom si film udržuje vysokou úroveň. A i lekačky tu jsou,můžu přiznat,že při jedné scéně s kamerou (nebudu prozrazovat kde přesně,abych neochudil ty,co to ještě neviděli:)))jsem se sestrou skoro posral a tak jsme zařvali,že to muselo být slyšet v celém baráku. ()

Stíba

Celkem jednoduché zpracování s opravdu skvělou atmosférou kdesi v podzemních jeskyních. Některá místa mi připadají podobná jako ve známějším Rec, jeho fanouškům by se tak tenhle ještě o dva roky starší kousek mohl líbit. ()

helraiser

Famozní atmosferická podívaná která by neměla rozhodně nikomu uniknout. Nádherná podívaná od začátku do konce při které nebudete pomalu ani dýchat. Lekačky fungují přesně jak mají, příšery vypadaj dost dobře, gore slušné i když film na něm vůbec nestojí a hlavně hlavní hrdinky jsou naprosto skvělé. Celkově prostě dokonalost. ()

..Anya

Boží! Panečku já se tak strašně radovala u tohodle filmu! Víte proč? Protože jsem se asi tak po miliardě let zase jednou bála u hororu. Od dávných dob pana Balaguera ve mě někdo dokázal vzbudit vážný odpor k hlavním příšerám. Tma zde hrála výraznou roli! Kdekoli na vás mohlo vyskočit cokoli, takže jste se pod dekou mohli schovávat klidně půl dne (pokud zrovna nešlo o děsivou scénu) nebo čtvrt sekundy (což jste poznali podle hudby). Nějaké věci zde zůstali tísnivě nedořešené - např. kdo teda dal ten borhák nad tu propast? A kam vlastně vedly nakonec ty šipky? A co to mělo bejt za ujetej konec? Ačkoli na začátku jsem měla děsnou chuť, jakožto vášnivá horolezkyně, do těch jeskynní vlézt a probádat je, po dobré půl hodině jsem si to rozmyslela a dám si příště řádného majzla než do nějaký ponořim rypák. ()

Torgal

Počas úvodnej polhodiny, keď sa divák len zoznamuje s hrdinkami som bol vyslovene otrávený - až príliš mi to pripomínalo otrasné Auto zabijak. Keď sa ale zalezie pod zem, to je hneď iná káva. Klaustrofóbia a napätie rastú exponenciálne každou minútou a keď sa objavia "domáci", tak sa rozpúta hotové peklo. Myslím, že som už dosť otrlý divák, ale pri tomto filme som mal aj ja dosť. Tento film ma pohltil, zomlel a na konci vyčerpaného terorom vypľul. Skrátka, už veľmi dlho som nevidel tak kvalitný horror. Od plného hodnotenia ho delí len tá úvodná polhodina. 8+/10 ()

AxelWers

Ak nemáte radi blúdenie jaskyniami a trpíte klaustrofóbiou tak to nepozerajte. Neviete čo okrem toho vás tam môže navyše čakať. A nemusí to byť nič príjemné. Výborný... nechcem povedať horor, ale skôr asi dobrodružný thriller a skupine mladých žien, ktoré chcú preskúmať jaskynný systém v Appalačských vrchoch. Po nehode, ktorá im zablokovala únikovú cestu, sú nútené nájsť novú cestu. Počas nej stretnú akési príšery, ktoré ich začnú loviť. Atmosféru dopĺňa celkom dobrá hudba. ()

Naki

Po dlouhé době nekonečného hledání konečně perfektní horor, na který se jde dívat a dokonce si i z něj odnést zážitek! Z počátku je to jen o osobním životě Sarah, takže jsem z toho byla nesvá a těšila jsem se na nějaké pořádné nervy drásající okamžiky. Při prvním náznaku postrašení jsem si řekla 'Počkat, tohle jsem už někde viděla!' a pak jsem si vzpomněla na taky skvělý horor The Cave. To mě docela naštvalo, že jsem si opět stáhla nějaký pokus o horor pomocí napodobeniny, ale jak se děj rozvíjel, úplně jsem zapomněla na nějakou Jeskyni a naprosto propadla tomuhle dílu. Úžasně graduje a konec... WOW!! Vzal mi vítr z plachet!! Čekala jsem klasický happy end, kdy jediná hlavní hrdinka přežije... Ale to se nekonalo. Skončilo to naprosto podle mého gusta a naprosto úžasně! Nemůžu si to vynachválit!! ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)