Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

Gaizka

Natočené skvěle, proti tomu se dá težko něco namítat, ale obsahově Mnichov s přibývající stopáží ztrácí náboj, a to težko zachrání všechny ty úvahy o odplatě a spravedlnosti. *** a pů *. ()

ondrech

Kamera: Janusz Kaminski... tak vám nevím. ze začátku jsem byl překvapen, že to vůbec není o tom mnichovském atentátu, protože po prvních pěti minutách už je to o něčem jinm. Je mi líto, ale kvalita filmu postupně klesá. Spielberg je nejvíce přeceňovaným režisérem všech dob - jeho kvality nejsou nijak valné, a hlavně ne vyvážené. Kamera Janusze Kaminského je rozpačitá, některé záběry(krájení zeleniny) jsou velice povedené, některé zbytečně, ale naprosto zbytečně roztřepané(v nějaké místnosti po poradě), jakoby ztratil smysl pro kompozici. Kupříkladu scéna ke konci, mezi průlezkami - téměř zlatý řez, ale Eric Banovi chybí kus nohou. A scénář jakbysmet - skvělé propracované scény kombinuje s rozvláčnými upovídanými... pro svou nerozhodnost dávám tři hvězdičky, protože - Mathieu Kassovitz, Eric Bana, Daniel Craig... ()

ranp

Hodně nadprůměrný thriller, spousta napětí i akce. Do hodnocení ***** moc neschází. Steven Spielberg opět nezklamal. ()

sedm.1

Přestože Mnichov považuji za mistrovsky natočený kousek a má jak určitý spád,tak napětí,mě bohužel příliš neoslovil.Hodně mě sice zaujali určité momenty ve filmu,například když izraelská skupina likviduje jednoho z palestinckých strůjců atentátu pomocí bomby v telefonu,to jsem ani nedýchal a takovýchto doslova strhujících a mrazících okamžiků bylo víc.Mnichov ovšem zároveň obsahuje i spoustu hluchých míst,ze kterých sálá strnulost,nuda a nadbytečnost.Navíc děj až moc splašeně skáče z místa na místo a ztrácí tím na síle emocí jak hrdinů,tak veškerých jejich činů.Celý tento příběh je zkrátka obsáhlejší než dokáže snést únosná stopáž filmu,čímž je způsobena ona zbrklost a nenaléhavost děje .Další velký problém jsem měl z naprosto nevýrazným Ericem Banou,který promlouvá dějem bez mrknutí oka a jeho proměnu postavy jsem mu příliš nevěřil.Spielberg prostě svou zkušenou režií sice dokázal natočit artový film líbivě pro široké masy a určitě se dotknul velmi zajímavého tématu,celkově však Mnichov postrádá pro svou až přílišnou preciznost emoce a je jen chladným popisem nepříijemných historických událostí. ()

lskala

Jo jo, také se divím zdejším komentářů o bezemočním filmu atd. V mých očích, je to právě skvělá a hutná atmosféra, která zvedá kvalitu filmu. 80% - 4**** ()

slovan1

Hodně lidi bude asi zklamáno. Délka je dle mě zbytečná. Zevrubné pátraní po teroristech, ustavičné zasahovaní velení Mosadu, do toho zapletení informátorovy celé famílie až moc do příběhu filmu... Zkrátka zbytečné. Zkrátit, přidat na svižnosti, oživit film a je to thriller dle mého gusta. Spielberg se v celém příběhu moc pipla a já se neubránil pocitu nudy a myšlenky na spánek. ()

kenkaku

Lákadlo číslo jedna v případě fimu Mnichov byl unikátní trojúhelník top režisér (Spielberg) - oblíbený herec (Bana) - atraktivní téma (Olympijské hry... no tak... kdo nepoznal vtípek tak mé komentáře určitě nemá rád. Jasně že Mosad!). Prakticky od první chvíle (protože člověk ví jak to v Mnichově dopadlo) až po větu "měli jsme ji zahalit" (určitě si vzpomenete až uvidíte) jsem neodtrhl oči z plátna. Potom už začal děj dostávat takové divné tempo a směr. Asi nejvíc "iritující" pak byla scéna kombinace sexu a násilí (jako že při "tom" myslel na něco jiného než partnerku), která mi dojem pokazila úplně (a stála film hvězdičku). Takže o uvedenou scénu méně a s kratší stopáží by to bylo na plných 5 bez mrknutí oka. ()

Maynard.

V současný době, kdy se to v Pásmu gazy pořádně mele, je tenhle film aktuálnější než v roce 2005. Spielberg opět potvrzuje svou nejvyšší kvalitu a to i přes to, že film ke konci ztrácí skvěle rozběhnuté tempo. Postavy jsou perfektně propojený a film má obrovskou vnitřní sílu. ()

PALINO

Steven Spielberg siahol po veľmi zaujímavej a závažnej téme, ale aj napriek tradične slušne odvedenej práci zostal tentokrát mierne dlžný svojmu menu. Po formálnej stránke nie je jeho filmu čo vytknúť, Spielberg dokáže naozaj pracovať v každom žánri, ale po stránke obsahu nie je MNÍCHOV dokonalým filmom. Ponúka síce veľa vynikajúcich scén, ale zároveň mu chýbajú výraznejšie emócie, výraznejšia filmová sila. Hereckí predstavitelia na čele s Ericom Bana zahrali svoje postavy dobre, ale scenár z nich niekedy až zbytočne robí neprofesionálov a tiež to, že sú pri hľadaní ľudí zo zoznamu odkázaní na francúzskeho vševeda, pôsobí skôr proti filmu akoby zvyšovalo jeho atraktivitu. Spielberg pristúpil k tejto téme veľmi citlivým a obozretným spôsobom, no aj napriek tomu už stihol pohnevať obe strany konfliktu, čo naozaj nechápem, pretože viac tolerantnejším a objektívnejším spôsobom sa to natočiť asi nedalo. Hudba Johna Williamsa je v priebehu filmu skôr minimalistická, no keď sa poriadne rozozvučí (predovšetkým Avnerov motív), je to veľký hudobný zážitok (ale aj tak si myslím, že jeho hudba k Pomste Sithov by si zaslúžila viac nomináciu na Oscara ako táto). Celkovo sa mi MNÍCHOV páčil, no aj napriek tomu som musel pri výslednom hodnotení prižmúriť oči, ale to nie je až tak dôležité, pretože jedna vec je istá; Steven Spielberg rozšíril svoju bohatú filmografiu o ďalší dobrý film. ()

Raevan

Vy říkáte starý, tlustý, tenký, nový ...já říkám ten film je především slušný.. a to tak slušný, že i kdyby byl o polovinu horší stále bude nadlehce průměrný .. Klidně v kině křičte po konci, že chcete vrátit peníze za vstupenky ( což mimochodem stále zkouším a aspoň odcházím s pocitem, že jsem to zkusil, a že mě ta paní netrefila koštětem ). Ale myslím, že film je originální hlavně z politické stránky - nabízí celkem objektivní pohled - můžeme vidět tu až nápadnou podobnost mentality obou stran.. Skvělá kamera, slušní herci a tuny laciných dialogů a záběr, tuny výborných událostí, záběrů, a tuny žádné hlavní dějové linie.. A ten konec.. Já vám nevim.. ()

darwin

Natočit nestranný film o takovém tématu je sakra těžké. Spielberg to chtěl dokázat, ale ani přes všechnu snahu se mu to nepovedlo. Sionisti křičí, že "ztratili Spielberga", radikálnější Arabové, že je to další židovská agitka, americký divák nemá šajnu o co jde a pro průměrného evropského diváka je to jen akční-drama film. Tak pro koho to Steven točil? Fakt je, že film je příliš dlouhý, herci z "Avnerovy" skupiny nevěrohodní, mnoho dialogů naprosto zbytečných a to hlavní je, že i přes všechnu snahu se nepodařilo Spielbergovi být nestranným. Asi to ani nešlo. Teroristy z Mossadu, kteří, jak se později ukázalo, vraždili nevinné lidi, Spielberg nedokázal odsoudit tak jako palestinské teroristy z Mnichova. Celkově tak film působí zmateným dojmem, úmysl dobrý, realizace značně pokulhává. Jestli chce být Spielberg tak nestranný, tak ať se neomezuje na pár vět o utrpení palestinského národa a natočí film třeba o masakrech v Sabra a Šatila. ()

Wotan

Bohužel od filmu jsem čekal trochu víc než jen detailní zobrazení postupné likvidace všech padouchů. Slušně natočeno, ale tak nějak bez duše. Řekl bych, že Meč Gideonův je lepší. ()

casioa....

Myslím..že emocie a teplo...v tomto filme...by zacitil aj ten najNEempatickejší človek. Normálne...nechápem...prečo to také množstvo z Vás...nedokázalo. Ale...nakoniec je to jedno..je to nepodstatné! Mna tento film rozhodne zaujal...je realisticky...žiadne trápne pseudohrdinstvo..atd- má to štavu...nápad....a vlastne...pre mna konečne poriadny Spielberg!!! Podľa mna...najlepšia Banova rola vôbec! ()

Kanibal

Těžko říct, jak by Mnichov dopadl, kdyby nepopisoval tak silné téma, zřejmě by zapadl. Naštěstí se vše točí kolem tak kontroverzní události a následných činů, že Spielbergovi stačí odvést svůj standard a můžeme mluvit o výjimečném filmu. Rozhodně stojí za zmínku vynikající kamera Janusze Kaminskeho a celá atmosféra filmu, která výborně popisuje atmosféru doby. ()

blueskin

čtyři hvězdy za vnitřní motor, který mě donutil dokoukat film až do konce. jinak ale souhlasím s většinou výtek, které na adresu mnichova zazněly a dovolím si přidat vlastní. opravdu mám věřit tomu, že to v tajných službách chodí takhle? že se po světě pohybuje skupinka náhodně vybraných zabijáků a bez tréninku a bodyguardů jen tak odpravují jednoho vytipovaného protivníka za druhým? ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce