Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

ivan bohatyr

Nebylo to úplně zlé, ale moc jsem to jaksi celé nepochopil, strašně moc řečí a minimum akce, docela jsem se nudil. Drama obecně je můj nejméně oblíbený žánr v tom je asi jádro problému. ()

yeniczek

ne že by se mi film přímo nelíbil.. Možná jsem jen neunesl, k jak temnému tématu se můj rejža sklonil.. Ale i tak je to pěkný kus práce, který donutí k zamyšlení.. 8/10 ()

JohnSmith

Spielberg pokračuje ve své tradici,po zábavné sci-fi přichází poněkud vážnější téma.A opět jde o vnikající počin.Eric Bana vyčnívá nad všemi ostatními,je také vlastně pořád na plátně a vše se točí kolem něj. ()

swe

Na rozdíl od typických hollywoodských, špionážních trillerů, neboli hoven, které jsou si ve své blbosti podobné jako vejce vejci, přichází Steven Spielberg s povážlivě realističtějším provedením. Zde se nesmrtelný hrdinský pablb nehoní za soudkem plného zelenkavé břečky která je schopna, dejme tomu, vyhladit lidstvo, nýbrž jde o prostý úkol několika, ve svém lidství, prostých mužů - vyhledat a zabít strůjce nechválně proslulého Mnichovského masakru. Příběh o psychicky rozervaném Izraelském špionovi, který si musel vybrat mezi svojí rodinou a národní (státní) povinností. Inteligentní špionážní triller. Na první zhlédnutí ***, na podruhé ****. ()

Master19

Dobře natočený film o hodně diskutabilním tématu. Není snad ani možné emocionálně propadnout filmu, ve kterém vnitřně nemůžu stoprocentně souhlasit ani s jednou stranou barikády. Proto hodnotím hlavně technickou stránku a taky to, že film o této strašné události vznikl a snad i přispěje k tomu, aby se na ní nezapomnělo. ()

dANo

Nečakal som veľa, ale že to bude až taká nuda, tak to som teda netušil... Spielberg ma už dlhšie doslova serie a týmto filmom u mňa klesol už tak nízko, že ho asi začnem úplne ignorovať. Mníchov je totiž chladný, nestranný, dlhý a totálne nudný film, ktorého sledovanie mi neprinieslo nič iné, ako suchú rekonštrukciu toho, čo nasledovalo zo strany Mossadu po atentáte na izraelských športovcov v Mníchove 1972. ()

sochy.zirafka

Možná je to příliš velké sousto. Mnichov se totiž může po prvním zhlédnutí zdát jako prázdný, po celém světě rozlétaný a nepříliš silně působící popis obyčejné pomsty za nejasně vykreslenou teroristickou akci, jejímiž oběťmi se stali izraelští sportovci. Když se ale do Mnichova člověk pokusí vžít, nasát atmosféru otřesené Izraele a její touhy po odplatě, do samotných postav obětí (nejen terorismu, ale i jeho palestinských osnovatelů), jež jsou každá tak mistrně vykreslena, když na vás každé nové město dýchne úplně jinou atmosféru...V tom já vidím krásu. A za ten do očí bijící, celým filmem prostupující přerod hlavního hrdiny ze sebevědomého syna hrdiny vlasti v paranoidní vyhořelou skořápku dávám 85%. ()

Andreas83

Natočit film, který za něco stojí, na takto citlivé téma dokáže jen málo který režisér a Steven Spielberg dokazuje že mezi ně právem patří, nevím jestli měl být kratší nebo delší, mě se líbí takový jaký je a přiznám že mě utekl celkem rychle,kvalitní zpracování něčeho víc než ohavného. ()

Compadre

Ač vím, že Spielberg je odjaktěživa režisér jak víno, tak tady jsem se trochu bál..o průseru v Mnichově jsem vůbec nikdy neslyšel a podle popisu mi nepřipadalo, že by to měl být nějaký vrcholný zážitek..ale přátelé, BYL! výborná podívaná, sice hodně dlouhá, ale rozhodně ne nudná, atmosféra Mnichova roku 1972 je vyvedená úplně do detaiů, což je super a napínavost celýho filmu je dokonalá. Inu, luxusní thriller jak má bejt. ()

hroubek

Mnichov jsem chtěl vidět už v době, kdy běžel v českých kinech, bohužel jsem k němu dostal až teď.Svým způsobem jsem za to rád, jelikož jsem starší a mnohem lépe dokážu ocenit pomalejší filmy, než bych bývál dokázal před těmi sedmi lety.Podle obsahu by si divák mohl mylně myslet, že film je přehlídkou špionážní akce a různých odposlechů.Ale o to jde ve filmu až na posledním místě.Mnichov není o tom co se stalo na olympiádě 1972, ani o tom co následovalo pak.Je to o lidech, kteří milují svoji zemi a budou jí bránit jakýmikoliv prostředky.Jsou to lidé, kteří jsou hnáni těmi nejčestnějšími pohnutky, alespoň ze začátku.Ve výsledku nejsou o moc lepší, než samotní teroristi z olympiády.Tento příběh vyprávý Mnichov a vyprávý ho moc dobře.Spielberg je natolik zkušený, že se rozhodl být jen tichým pozorovatelem.Nikoho nekritizuje, nikoho nesoudí za jeho činy, jen tiše pozoruje a nechává nás samotné se rozhodnout zda to co se děje je správné.Samotné vyprávění je velmi retrospektivní jelikož se děj vrací k tomu co se stalo v Mnichově a tohle popisování dokáže mrazit v zádech.Hlavní dějová linie se přesouvá z místa na místo cestujeme napříč celou Evropou, ale každá zastávka je zajímavá.Protože se hlavní hrdinové mění a mění se taky jejích jednání a způsob jakým hledí na to co dělají.Díky tomu se dočkáme bezpočtu skvělých scén, jako ta s telefonem, nebo výbuch na pokoji.Erik Bana je perfektní a jeho proměná z obyčejného muže na muže činu je svým způsobem tragická.Daniel Craig nezůstává pozadu přesto hlavní prostor tady má Bana, který si krade prostor pro sebe.A totéž platí i pro ostatní herce, jelikož chtějí podpořit celkové vyznění filmu.A nakonec mě hodně potěšilo a zároveň trochu znepokojilo závěrečný záběr na Manhattan a World Trade Center, který vydá za tisíc slov. ()

lucascus

Větší důraz na emocionální stránku by filmu neškodil, i když přiznávám, že většinou je to u filmů naopak, a potřebují právě ubrat na citech. Tady z toho trochu čišel chlad a odstup, ale jinak zpracování je věrohodné, výběr herců přijatelný a přesto žasnu, jak je tento film neprofláknutý, a nechápu, že se z něj nestala legenda. Už kvůli jménu pana režiséra... ()

VanTom

Lehce akademická odpověď na ožehavou otázku, zdali lze proti terorismu bojovat jeho vlastními zbraněmi, nebude nikdy jednoduchá ani jednoznačná – násilí vždy plodí další násilí, na místo odstraněného cíle pokaždé nastoupí někdo ještě horší a ve výsledku se ničeho zlomového nedosáhne. Spielbergův řemeslně precizní thriller sice své myšlenky a názory na vlast, rodinu či morální zodpovědnost (zhmotněné v postavě Erica Bany) sděluje leckdy polopaticky až pateticky, emoce příliš nevyvolává a neví, kdy skončit, ovšem jako historické drama podnětně připomíná zásadní událost konfliktu Izrael-Palestina – Mnichov 1972. ()

cross

Spielberg mě zklamal! Mnichov je film, od kterého jsem očekával opravdu hodně a tím víc jsem odcházel z kina rozmrzelý. O odehrávajících se událostech jsem toho moc nevěděl a přestože film je poměrně slušně popisný, nedá se říct, že bych byl nyní o moc chytřejší. Ale nejprve pozitiva - po technické ani filmařské stránce není filmu prakticky co vytknout (jak už jsme si ostatně zvykli), ale zato co do obsahu a zpracování... Film mě nechal úplně chladným - v podstatě mi vůbec nic nepředal, protože staré pravdy jimiž se honosí, že násilí budí násilý, tajné služby jsou všude a se všemi a že národy na Blízkém východě si nedají pokoj, dokud se nevyvraždí navzájem, jsem dávno věděl. Krom toho je film utahaný (dlouhá stopáž a děsný nadstavovaný závěr) a chvílemi jsem měl pocit, že se Spielberg snažil tak moc předat svou myšlenku, až se v tom ztrácí nejen on, ale i divák. Celý děj je tak poměrně zmatený a v podstatě se nelze dost dobře orientovat kdo je vlastně kdo a kdo koho z podstaty nenávidí apod.. No, jak jsem napsal, zklamání, které mě bohužel přes své nepopiratelné filmařské kvality a rozhodně odhodlanou kontroverznost nedovolí nedát alespoň ty ***. Ale zároveň nevidím důvod, proč se na film někdy podívat ještě jednou. ()

liuk

Původně jsem od Mnichova čekal, že bude rozebírat i vyšetřování útoku při inkriminovaných OH, ale film je čistokrevným špionážním dramatem s několika celkem drsnými akčními scénami. Je opravdu chválihodné, jak se tohoto tématu Spielberg zhostil, lépe to asi zpracovat nešlo, možná by mohl vybrat lepšího herce než Banu, nějak mi zde nesedl, furt jen tak stejně zoufale kouká bez projevu jakýchkoliv dalších emocí. Milostná scéna ke konci je ale opravdu super a ta mnohými opovrhována s hádkou ohledně hudby se mi líbila snad nejvíc. Jediné co si mohl Spielberg odpustit je ten poslední záběr..chápu jeho cíl, ale přišel mi takový až moc nastrčený, aby byl konec pro Američany co nejsilnější, pozice někde uprostřed snímku by mu slušela víc. ()

Právnička

Nějak se mi toto dílko extra nezamlouvá. Je mi trochu trapné kritizovat tak velkého režiséra, ale .... první 3/4 hodiny jsem skoro nudou usnula a měla jsem chuť to ani nedokoukat. Ale řekla jsem si, že ještě dám Stevenovi šanci :) Zbytek filmu už tak nudný nebyl, to přiznávám, ale celkově tomu chyběla šťáva a pořádný adrenalin. Myslím, že by se tato historická událost dala spracovat o třidu lépe, škoda. ()

horacko

Prekvapivo dobrý Eric Bana, ktorého som dovtedy poznal len ako Hulka, kde ma až tak nezaujal. Som veľmi rád, že sa táto udalosť dostala na filmové plátna a som rád, že je spracovaná takým skvelým spôsobom. Klaniam sa pred Stevenom Spielbergom. ()

RumbleFish

Tento flm nejlépe symbolizuje jedno slovo - NUDA... Je to škoda, náměť je dobrý a dalo se z toho rozhodně vytěžit více, kor když na režisérské stolici sedí Spielberg... ()

R1CH1E

Syrové. Asi jsem moc mladý a tyto události mi nic neříkají, ale až na skvěle zvládnutý střih a pár scén, které mi zůstanou ještě dlouho v paměti, mě tento film nijak zvlášť nezaujal. Po řesmeslnické stránce Bravo, ale to je tak vše. 3,5* ()

klima777

Některé věci se prostě dějí. Skutečné tragédie, jimž padají za oběť zcela konkrétní oběti. Tragédie, za něž mohou zcela konkrétní viníci. Je třeba proti nim bojovat (zcela nekompromisně). Netřeba oslavovat. Toť vše. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce