Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

Pavel_Pan

Spielberg stárne jako víno. Žádný strom neroste jen zemské gravitaci na truc a on to ví, vědí to strom i Spielberg a dokonce ví, že to ví i ostatní, ale přece kvůli tomu nebudou přepisovat Bibli a Korán. Navíc se na zmíněné botanické metafoře přiživuje spousta tajných zahradníků. Tvrdí, že Svět chce být rozpoznatelný a vypočítatelný. I my potřebujeme být klamáni, každý den vyžadujeme dávku kontrastu abychom mohli přežít, když už nechceme myslet. ()

hackstolle

"Na jejich misto nasadili nove a jeste horsi. No mne taky pokazde vyrostou nehty, kdyz si je ostriham." Skvela veta, ktera vystihla celou podstatu toho nesmyslna. Pro me 80%. ()

MDesign

Dráma o dvoch pošahaných národoch. Nikto nie je o nič lepší ako ten druhý. Dojemný príbeh a výborná hudba však nestačia na pokrytie všetkých nedostatkov. V tomto plne súhlasím s užívateľkou Galadriel: neprehľadnosť v postavách (kto je kto?), dlhá minutáž,... Dalo sa to zvládnuť lepšie, ale aj tak ma retrospektíva masakru s výbornou hudbou dostala. ()

Dinsberg

Bohužel další Spielbergovo zklamání. Už název filmu napovídá, čeho se příběh bude týkat, a přitom samotného Mnichova se týká jen asi čtvrthodina a jenom formou flashbacků. Čekal jsem spíš hraný dokument, protože vlastní hrdinství izraelských sportovců by si zasloužilo filmovou ódu. Namísto toho se mi dostalo vendeta filmu, kde masakr je jen záminkou. Že jeho aktéři byli následně zabíjeni izraelským Mossadem? A k čemu to vedlo? Jen je nahradil někdo jiný, krutější. Krev plodí krev. Ale na to nepotřebuju dvouapůlhodinové melancholické trápení s velkou špetkou přehnaného sentimentu. Tím rozhodně nehodlám zlehčovat samotný incident, ale začínám mít pocit, že pro Stevena přestává být film srdeční záležitostí, ale jen citovým kalkulem. Škoda. ()

PAVLIS

Trošku moc postav, situací a témat na jeden film. Pak se není co divit, že výsledek je trochu nepřehledný, chladný (není čas nikoho moc poznat) a paradoxně i relativně povrchní (ano, zlo plodí zlo, ale nehty je potřeba občas zastřihnout). Vynikající technická stránka to pak nezachrání (výprava, kamera a atmosféra 70.let za jedna). V této šíři si příběh říkal spíš o seriál nebo dokument. ()

V.N.

Spielbergův přístup je zde vskutku (bez urážky) židovský. Na první pohled chladný ale ve skutečnosti skutečný a uvěřitelný příběh, který se opírá o fakta je i přes svou neobvykle dlouhou stopáž koukatelný a já jsem se nenudil ani minutu. Naopak, mám tendenci u podobných filmových kousků protahovat v duchu děj a přeju si aby film nikdy neskončil. To je samozřejmě blbost, ale to je můj osobní problém který hodlám řešit pouze se svojí přítelkyní, kamarády v hospodě, rodinným psychologem, bezrukým trafikantem či Tosimem Edukakisem. Myslím že režisér se nejen tímto snímkem snaží dokázat že není zaujatý a že umí popsat problém přijatelným způsobem pro dvě, či více stran. Palec nahoru pro Stevena Spielberga! ()

fenek

Na tento film jsem byl velmi zvědav, skoro bych až řekl, že jsem se dost těšil. Po shlédnutí však musím konstatovat, že ho vůbec, ale vůbec nepovažuji za povedený. To jediné zajímavé se děje 20 minut na začátku a 20 minut na konci. Ty zbylé dve hodiny uprostřed jsou neskutečně prázdná vata, probíhající podle únavného schématu informátor - vražda - informátor - vražda - informátor - .... Hlavní postavy přitom ani nemusí po svých obětech nijak pátrat, vše dostanou vždy od informátora, sami pak akorát přijdou a zabijou. A zabíjí naprosto amatérským způsobem ... neříkejte mi, že je možno zabít tolik lidí tak otevřeně bez jakékoli pozornosti policie, neříkejte mi, že by si nikdo nevšiml, že vždy před domem oběti stojí modrá alfa se čtyřma maníkama, kteří se hádaj a maj v ruce vysílačku, neříkejte mi, ze si chlapík nevšimne, když mu pod matraci nacpete 10cm tlustou desku. To už člověk opravdu nemusí být princezna na hrášku, aby se mu to zdálo trošku zvláštní. Nezdálo by se mi to, ani kdyby se jednalo o zcela smyšlený příběh s komediálním podtextem, ale to, že se navíc jedná o snímek natočený "podle skutečné události", tomu nasazuje korunu. Dějovou prázdnotu se Spielberg snaží vynahradit brutalitou, což se mi opět zdá jako nápad naprosto zvrácený. Jediná myšlenka, kterou jsem na tomto snímku objevil, je závěrečná proměna Avnera, které je ale věnováno zoufale málo času na konci filmu. Když už jsem si říkal, že se začíná dít něco opravdu zajímavého, konečně mě něco upoutalo... přišly záběry soulože prokládané záběry brutálních vražd , což v tomto kontextu považuji za naprosto nesmyslnou úchylárnu. Nevím, čím to je, když si to po sobě čtu, jsem asi opravdu dost kritický, ale nemohu jinak, tohle na mě prostě nefunguje. Promiň, Mistře, ale toto byl z mého pohledu pořádný krok vedle. ()

Shaama

Jediná chyba je, že je to táááááááááááááááááákhle strašně dlouhý. Bejt to o hodinku kratší, tak je to skvělej film, takhle jsem se ke konci už fakt nudil. Jinak určitě doporučuju, je to zas něco trošku jinýho. ()

princesofpersia

Skvělý film se skvělou režií, hudbou, kamerou, atmosférou, herci... Dokonce i scénář mi přišel perfektní, ale tomuhle já houby rozumim. Nicméně mělo to jednu chybyčku a tou je místy trochu roztahaný prostředek. První hodina výborná, konec výborný, ale během několika málo scén jsem začala pošilhávat po hodinkách. Možná kdyby trochu zkrátili stopáž dala bych 5* ()

kedu

Film není tak jednostranný jako Schindlerům seznam a snaží se chvílemi i relativizovat motivaci postav a i organizací. Nicméně izraelci jsou zde vykreslení jako jednoznačné oběti bažící po pomstě - která je zneužita k vyvražďování politické opozice a míra diváckých sympatií s jejich konáním je danná předem. To je opravdu hodně přestřelené. Pokud by Spielberg chtěl, smozřejmě nechtěl, zobrazit příčiny a důsledky, musel by nejprve vysvětlit proč došlo k atentátu v Mnichově. Čím byli palestinci motivovaní, co je vedlo k tak velkému brutálnímu činu? To ve fimu nezaznělo. Ve filmu sledujeme rovnou akci atentátníků, kteří vraždí nevinné sportovce. Přitom motivace Palestinců byla naprosto zřejmá, brutální jednání izraelských ozbrojených sil a ozbrojených osadníků vůči neozbrojeným palestinským civilistům, vraždění žen a dětí, zabavování majetku a podobně... ()

helrohir

Steven Spielberg si vzal na paškál ďalšiu pálčivú tému zo židovskej (nedávnej) minulosti. Na rozdiel od Schindlerovho zoznamu tu však Židia nie sú len obeťami, ale aj tými, ktorý vraždia z pomsty (spravodlivosti?). Kvitujem, že aj keď je Spielberg Žid, tak sa nesnaží jednostranne "nadŕžať" len svojim, ale komplexne odkrýva podstatu celého konfliktu, v ktorom chcú obe strany v podstate len miesto na život. Napriek dlhej stopáži a menšiemu množstvu akcie som sa pri filme nenudil. Jednotlivé akty pomsty na vykonávateľoch teroristického činu sú natočené brilantne a najmä vďaka výkonu E. Banu môžeme vidieť, že to nie vždy bolo chladnokrvné, pretože jeho pohľad dokáže vypovedať o danej situácii naozaj veľa. Najnezabudnutejšou scénou pre mňa zostáva brutálne vražda nájomnej holadnskej vrahyne, ktorá bolo podaná snáď až príliš reálne. Trochu sa mi nepozdával otvorený koniec, ale v konečnom dôsledku sme ako diváci ani nemuseli premýšľať o možných následkoch činov, keďže hlavné postavy si otázky, či ich činy boli na niečo dobré, keďže sa nič nezmenilo, položili sami. ()

kubilov

Jeden z lepších Spielbergových filmů, rozvláčně vyprávěná kvalitní špionská detektivka. Kromě ke konci už dost nedynamického vyprávění Mnichov sráží i herecky velmi slabý protagonista. Eric Bana je zkrátka herec jednoho a půl výrazu. Škoda. I tak ale moc fajn film, který by ale byl bohužel bez tématu mnichovského masakru zřejmě dost zaměnitelný. ()

Wooke

Bombový film. Doslova. Bolo tam aj zopár výstrelkov, ktoré boli drsné. Ale keď som to prvý krát videl, bol som totálne mimo. Akože neviem, ale pre mňa naj thriller film. Nemám slov. ()

subic

Remake filmu Meč Gideonův (1986) a povedl se a je dokonce lepší. 2017 dodávám: Je to skvělý film, slušně obsazený i zahraný, se skvělou výpravou i kamerou, tak snad jen ta jeho délka je na škodu. A taky John Williams napsal skvělou hudbu, ale k jiným filmům. A snad jen škoda, že Eric Bana od té doby nedostal takovouhle výraznější roli. ()

boombang

Jeden z nejslabších Stevenových filmů. Dobově je to dokonalé, skoro až dokumentárně, jenže je to akademicky mdlé, pomalé a moc dlouhé - vlastně ani nevím, proč jsem si myslel, že půjde o strhující jízdu ve stylu Collateralu. Napětí je dost rozbředlé, jediné brnkání na nervy jsem cítil ve scéně, kdy má holčička zvednout telefon. Herci jsou výborní (snad až na Craiga, ten se tam svou vizáží moc nehodil), sešla se tu hlavně Evropa, což je fajn - i když nevím, jak moc si bude třeba Bleibtreu považovat svého několikavteřinového štěku... ale to, že si zahrál ve Spielbergově filmu, mu už nikdo neodpáře :-) Zato slizký Amalric, břitký Rush nebo odhodlaný Kassovitz, ti už stojí za vidění. A nejsilnější scéna? "Dada." ()

Guran

A já už myslel, že Purpurová barva je nejhorší Spielbergův film. Omyl! Tatá slátanina jménem Mnichov je filmová katastrofa a propadák ve všech bodech. Hvezdička pouze za efekty, jinak co se týče toho ostatního, včetně hlavního hrdiny Erica Bany, který zde byl nepřesvědčivý stojí všechno za prd. Zbytečně dlouhý snímek, který mohl být sestřihán lépe. Nudný dialog vystřídá nudný dialog, nudný dialog vystřídá nic neříkající "akční scéna" a takhle se to táhne celý film. ()

tatopulos

Tohle je špica film. Čekal bych od Spielberga, že se bude zaměřovat jen na akční a thriller scény, ale tolik myšlenek a otázek na žido-palestinskou otázku, i skepse a strach hlavního hrdiny. Otázka po špinavosti politiky, zda v ní je alespoň něco, když ne čistého, tak méně špinavého. ()

Jehan

Drásavý film, kterému skvělý Eric Bana dodává neuvěřitelné autentičnosti. Jeho nesourodá parta vzešla z bravurního castingu. Kdo by nechtěl mít po boku takovou sestavu, kde vedle báječného Ciarána Hindse a uhrančivého Daniela Craiga figurují zapomenutelné fysiognomie "neznámých" herců. Četné body za nechutného Amalrica a démonického Lonsdalea a za tu šílenou scénu ve vybydleném baráku, kde se elitní izraelské komando sejde s Palestinci... ()

johnsnow

Výborný film založený na skutočnosti. Skvelý herci, krvavá a realistická akcia, otázky či je to správne či nie. Spielberg je proste režisérsky kráľ. 5* bez debaty a určite si tento skvost pozriem ešte raz. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce