Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

svjb

Knihy jsou čtivé, ale tohle bylo zbrkle natočené, sestříhané na minimum, překroucené, bez vize pokračování. Škoda zmařené příležitosti. ()

pida123

Vzhledem k úžasnému pocitu, který jsem měla při čtení Eragona, mě jeho filmová podoba velmi zklamala. Celý příběh je ve filmové verzi neuvěřitelně a nesmyslně uspěchaný a z původního předlohy snad nezbylo nic – až na draka a jeho jezdce. Nejhorší je, že snad nikdo, kdo se na tom filmu podílel, nečetl knižní předlohu. Kdyby tomu tak bylo, vyhnuli by se takovým obrovským chybám jako je vzhled Arie(v knize je to černovláska, co nesnáší sukně – ve filmu zrzka, která je imrvére v sukních), nebo vzhled meče(Zarroc má v knize červený kámen, ve filmu modrý – o barvě čepele se v knize nic nepíše – navíc modrý kámen měl mít budoucí Eragonův meč) a co tam sakra dělal Galbatorix??? - o něm se sice v knize mluví,ale nikde se tam výslovně neobjevuje, jako tomu je ve filmu, kde si vesele dává příkazy Durzovi. Ed Speleers v roli Eragona vůbec nezazářil, spíš potopil celou osobnost Eragona a udělal z něj spratka co si myslí, že všechno ví nejlíp. Dokonce ani skvělý Jeremy Irons film nezachránil a je to škoda, protože roli Broma ztvárnil velice dobře – což je asi jediná role v celém filmu. Závěrečná bitva v jeskyních Vardenů, je chaotická, nesmyslně sestříhaná a jakožto celý film, šíleně uspěchaná. Ta jediná věc, která se tvůrcům povedla dokonale, byla Safira. Když jsem ji poprvé zahlédla, jejich verze dokonale splynula s tou mou, kterou jsem si vytvořila v mysli při četbě literární předlohy. A jen díky Safiře a Jeremymu si tohle dokonale zpackané ztvárnění krásného příběhu ode mě vysloužilo aspoň dvě hvězdy. Pro toho, kdo knihu nečetl, to může být pěkný film, ale pro mě je to obrovské zklamání. ()

wocicko odpad!

Knižní předloha stojí za h... ale za to film "nemůže", nicméně film je strašn špatně technicky proveden, ve všech směrech, tedy nemohu jinak než za nula hvězdiček. ()

Nikitoss95

Nejprve varování, pokud chcete,aby se vám film líbil, nečtěte knihu, potom filmu dávám 4 hvězdičky, když jsem ho viděl jako dítě v kinech, líbil se mi, neboť je to jeden z mnoha příběhů, ovlivněných severskou mytologií; je tam sice několik cliché z Tolkienova pána prstenů či silmarilionu, ale film jako takový se dá snést; ovšem, rovněž chápu nízká hodnocení těch,co četli ságu Ch. Paoliniho 4 dílů Eragon, Eldest, Brisingr, Inheritance, neboť film je příběhově neskutečně ořezaný a ochuzený o příliš mnoho pikantních ba i dležitých detailů, jenže přesto podle mého názoru je film podhodnocen,takže 4 hvězdy dávám oprávněně kvůli hercům, jež ztvárnili Eragona,Galbatorixe (J. Malkovich), Broma (J. Irons), ,Durzu a Aryu ( ale elfí špičaté uši mohli dotvořit)... P.S. Kdybych hodnotil tento film čistě podle srovnávání s knihou, tak bych dal odpad; neboť se tam lecos smrskne a překroutí dějově tak, aby prostě nebylo možno navázat na eldest ( další knižní díl), škoda ()

krivkin

Nemůžu hodnotit. Fantasy potřebuje pořádný rozpočet, jinak to vyznívá spíš parodicky. :-) Ale jo, zvládl jsem to asi napotřetí, protože jsem to chtěl dokoukat... takže jsem byl po zásluze potrestán :-). Kniha docela ušla, i když žádný zázrak to není. Psal to 16letý kluk a je to dost znát. Film trpí ubohým rozpočtem, což mě jako čtenáře barvité předlohy přece jen dost zklamalo. Je dobrý leda pro děcka a od dítěte už mám daleko. ()

Wulz

Hodně špatná, slabá podívaná... Knihu jsem nečetl! Ty 3 jsou moc..ale mám rád dráčka... A celku sem tam temne atmosféra.....ale jinak game over s tímhle filmem. Postupem času bych se nebál i stáhnout hodnocení na 2. Jsem hold na jiná Fantasy. ()

PocahontasM

Film Eragon mě na celé čáře zklamal. Příběh je zcela nezvládnutý. Vyznívá naivně a hloupě oproti knižní předloze. Škoda, že se zatím nenašel nikdo, kdo by tuto a zbylé knihy od Paoliniho natočil lépe. ()

Vito_LePour

Mám opravdu rád předlohu, která bezpochyby patří mezi novodobé perly fantasy žánru. Tomuhle filmu jsem se úmyslně dlouho vyhýbal, jelikož vím, že to byl solidní průser. Na jednu stranu měl ale super efekty a několik pěkně natočených scén. Na stranu druhou se absolutně nedržel předlohy, jakože v podstatě vůbec. No a čím víc se blížil konec, tím víc toho vynechali, takže poslední půlhodina je vlastně absolutní katastrofa. Doufám, že nový seriál udělá tomuhle dílu mnohem větší čest. Za efekty a pár epických scén dávám hodně hraniční 3*, i když dilema jestli nedat 2 bylo opravdu těžké. ()

Hird

Velmi slabé.... Díky velmi krátké stopáži nemá divák šanci vžít se do děje, celá knížka je navíc příliš okleštěná, nakonec se díváme jen na spoustu rádobyvelkolepých záběrů a podivné lepidlo mezi nimi. Takhle zazdít tak pěkný námět je vážně škoda. ()

collapse

Čtu tady od všech o Pánu prstenů apod. Mě se ale Pán prstenů vůbec nelíbil, jedinčka mi stačila, větší nudu jsem nezažil, takže další díly mě vůbec nezajímaj, a neni to jen kvůli Frodo pytlíkovi. Nemám rád vlastně ani fantasy, možná tak jako kluk. Šel jsem na to vlastně jen proto, že se mi paradoxně líbí draci (např. další film, kterej je pro většinu lidí propadák Království ohně, mě nadchnul.) Každopádně triky super, herci v pohodě (i když Irons a Malcovich víc dělali filmu reklamu, než v něm hráli), děj tu někdo psal, že předvídatelnej, ale je to přeci snad pohádka, ta je dycky předvidatelná!!...pokud to berete takhle!! A prosim vás ty srandovní jména a kouzla...jo, taky jsem se jim trochu smál...ale prostě, je to pohádka!!!!! V pohádkách se todle smí, chápete?! Hrdina zjevem a chovánim takovej...trošku pan Zbyněk Drda, ale jinak dobrý. Na hodnocení 85% možná trochu moc kritiky, ale mě to fakt bavilo, hrozně se mi líbilo, jak se vzájemně chránili Eragon a dračice, bylo to takové někdy dojemné. Fakt mi to hodně bavilo a těšim se na dvojku. ()

Xavy

Knihu jsem nikdy nečetl a do doby, než vyšel film jsem o ní ani nevěděl. U filmu sem se bavil až do konce a nesouhlasim s názory ostatních, kteří ho kritizují. Film je dost dobrý a nelze ho porovnávat s jinými filmy fantasy žánru.. ()

sydney

Byl to ještě horší zážitek, než jsem čekala. Celý film mi přišel poněkud zmatený a uspěchaný. Potenciál, který kniha bezesporu má, i když je jí občas vyčítáno vykrádání Tolkienových myšlenek, se prostě na plátně neobjevil. Chtělo to přece jenom víc filmového času než těch 104 minut. ()

frolo

Máme tu ďalší film, ktorý bol nakrútený podľa knižnej predlohy. V posledných rokoch sa nám roztrhlo vrece filmov ktoré sú inšpirované fantasy, ale nie všetky majú rovnakú kvalitu. Jediný, ktorý stál zato bol pán prsteňov. Ale koho je to chyba spisovateľov, alebo filmových štúdií, ktoré chcú zarobiť milióny bez toho aby si poriadne prečítali knihu a vo filme aj z nej vychádzali. Tak isto je to aj z filmom Eragon. Minimum vecí vychádza z knihy. Vymyslené nové pasáže, hlúpy scenár a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Jedine čo tento film zachraňuje je prírodná scenéria a Zafira. ()

Tra_banT

Film byl dobře spracovaný, hezké efekty (dračice safira byla moc pěkná, hlavně jako mládě, bohužel však měla v českém dabingu hlas asi jako polednice po 40 pivech), a také herci byli vybráni celkem dobře. Ale jako fanoušek knihy musím přiznat, že Eragonovi také mnoho chybělo. Možná by nebylo na škodu nějakých 20-30 minut přidat, aby to bylo věrnější knize, která podle mě neměla chybu. ()

mijano

Ako tento film môžem ohodnotiť iba takto: veľmi slabý odvar pána prsteňov. Celý dej mi pripadal ako čo najrýchlejšie prejsť na záver a potom čakajte na ďaľšiu časť, ktorá vám pri troche šťastia povie aj čosi viac, ako treba zaplatiť v kine a čakaj na ďaľšiu. ()

Gwilwen

Předlohu jsem sice nečetla, ale nelíbí se mi parazitování na tematech z Pána prstenů ani snaha režiséra se tomuto Jacksonovu velkofilmu přiblížit. Eragorn nesahá Pánu prstenů ani po kotníky. Bohužel při hodnocení se od toho nedá odhlédnout. Plus dávám za ztvárnění Saphiry (poděkování Wetě) v původní verzi se skvělým hebkým hlasem Rachel Weisz, za Jeremyho Ironse, který je jedinou charizmatickou postavou v příběhu a co nemohu opomenout jsou krásné slovenské destinace. ()

Simon@

Vzhledem k té úžasné bezkonkurenční knižní předloze, bych čekala daleko DALEKO víc... Vždyť je to nepochopitelně sestříhané, příliš krátké a dějově naprosto nesrozumitelné. Kdo četl knihu, ten tam všechna ta fantastická dobrodružství musí hledat s lupou pod nosem. A ten kdo ji nečetl a vůbec neví o co jde, si rovnou může vzít mikroskop. A když už si tvůrci nedají práci s příběhem, mohli by alespoň dodržet vzhled postav. Tmavovlásku Aryu jsem hledala bohužel marně.. Je mi líto Chrisi, že jsi propůjčil autorství knihy takovému "zpracování"... ()

Akyno

Vykrádačka všetkých fantasy, ktoré poznám bez štipky nápadu. Všetko Vám pripadá ako lacný odvar čohokoľvek čo ste doposiaľ už videli. Príšerné herecké výkony korunuje žalostne pôsobiaci Edward Speleers(chvalabohu že nezískal rolu v Chronicles of Narnia 1 o ktorú sa uchádzal, pretože by to dopadlo ešte horšie). Príšerný scenár, ktorý Vás irituje už po 13 minutách filmu. Príšerné efekty, ktoré nezachráni ani lietajúci dráčik. Príšerné akčné scény, ktoré sú asi to najhoršie čo som v poslednej dobe vôbec v kine videl. Jediné prečo dávam hviezdu je národná hrdosť a tatranský Kriváň ako perla na záver v pozadí. Nič viac, nič menej. Verím, že sa druhý diel nikdy nenatočí. 16% ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)