Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

BoncheR

Ak by som pred filmom nečítal knihu, bohvie čo by som sa o hlavných postavách s filmu nedozvedel. Kniha bola fascinujúca, perfektná, a čítal som ju doslova jedným dychom. No ale naproti tomu film je úbohým znetvorením tejto knihy, a považujem to za urážku, že niekto sa vôbec opovážil zničiť tak dobrú knihu takýmto ohavným snímkom. Knihy sa držali len názvy postáv a to že Zafira bola dračica. Všetko ostatné sa od knihy úplne odlišovalo. ()

majxik

Film jako takový není vyloženě špatný i když by se dal natočit lépe. Problém je v tom že se jedna o adaptaci stejnojmené knihy, ale i přes spolupráci autora, který i hraje jednu z nejvedlejších rolí v tomto filmu, je film pouhou kostrou a to navíc ještě nepřesnou oproti knize. Nejen že je zde vynecháno hodně věcí které by nejspíše byli i poutavé na plátně, ale některé jsou naprosto opačně jak v knížce což kazí výsledný dojem pro všechny kteří četli knižní předlohu před tím než zhlédli film. Pokud však jste knihu nečetli, nebo se vám nelíbila, mužete si možná i k mému hodnocení přidat hvězdičku. A ještě, abych jen nehanil tento snímek, má poměrně pěknou hudbu, která to i tak trošku zachraňuje. ()

noriaki

Plytká kopie Star Wars zabalená do fantasy hávu. Inspiraci kultovní klasikou autor nepopře, základní dějové schéma je úplně stejné, avšak zatímco Hvězdné války uchvátily epickým příběhem plným napětí a pohádkové atmosféry, Eragon nabízí nudnou a sterilní pouť za povinným splněním questu. Z této šedi mu nepomohla ani plejáda slušných hereckých hvězd, zajímavá hudba, a nebo atraktivní prostředí. Filmu by prospěl nápaditější scénář, lepší herec v hlavní roli, o dvacet minut delší stopáž, a nadanější režisér. Tedy takový který by dokázal využít potenciál který se mu nabízel. Postavy hrají hluboko pod svoje možnosti, jediná výjimka je Jeremy Irons, s přimhouřením obou očí i Sienna Guillory, která je pořád krásná, ale i tak je stěží svým vlastním stínem. ()

ywo666

Bohužial som čítal knihu. A keď sa tú hrubú bichlu pokúsiťe natlačiť do 104, nutne musíte osekať príbeh. A tým naseriete čitateľov. Áno som nasratý. A prečo na takýto film najali neskúseného režiséra a relatívne neskúseného scénaristu? Takto bol nutne odsúdený na neúspech. Vizuál solídny ale osekaný príbeh je podaný tuctovo. Filmu chýbajú silné momenty a hulbšie emócie. Dal by som tri, keby nečítam knihu. Takto dve. ()

MikyAff

Chápu, že dělat film podle knížky je těžký a člověk nedokáže všem, co znají originál vyhovět tak, jak by chtěl. Ale šlo to u Harryho Pottera, Hunger Games i jiných filmů podle předlohy, tak proč ne tady! Knížka je něco úžasnýho a je mi hrozně líto, že se to nedočkalo i dobrého filmového zpracování. Všechno je hrozně hektický, rychlý a k nepochopení. Ještě, že jsem četla předlohu, jinak bych se úplně ztratila. Nalezeným kamenem se nikdo nijak extra nezabývá, asi se to děje normálně. Příjde stařík, co mi řekne, abych jel s ním, tak jedu s ním. Koně se tu zjevují a mizí, jak se jim chce - v jedné scéně jede Brom na koni a obdivuje Eragonův let a v další už táhne dalšího koně? V jednu chvíli si domluví Murtag s Eragonem spojenectví a v druhý už jedou na koních, kteří se tam prostě nějak zjevili. - A hlavně.. Když už se snažím všechno vecpat do hodiny a půl, tak pořádně. Stačí jeden pohled a hned se ví, že Murtag je zrádcův syn? Téda, tomu se říká umění. Safira vyroste z malého mláděte během jednoho letu? A hlavně jakto, že kouzla v jednu chvíli vysilují a pak najednou je zvládne dělat úplně v pohodě, bez jediného slabého záchvěvu? Ale najde se i něco pozitivního. Třeba malá Safira, jejíž scénky byly hrozně roztomilý. Jenže na nic víc si teď nedokážu vzpomenout. Bohužel. Velké zklamání.. ()

Aven

Když si vezmu, že je to natočené podle knihy tehdy 15letého autora, není Eragon tak hrozný..........solidní masky a triky, Malkovich vypadá správně "záporně" ve všech třech scénách kdy se objeví a elfka je opravdu "hot" - tolik ke kladům. Co mi vadilo - špatně hrající hlavní hrdina, provedení záverečné bitvy a hlavně "samozřejmost" linie příběhu - téměř žádný vývin postav - Eragon najednou ovládá meč, najedou umí kouzelná slova, Safira najednou vyroste, najednou je Eragon u Vardenů a najednou tu máme závěrečnou bitvu. Sečteno - film je stejně jako kniha určen převážně mladším, mě sice nenudil, ale znovu se podívám jen na začáteční přepadovou akci (škoda, kdyby autor pokračoval takto a natočil příběh temněji, mohla to být zábava). ()

lumiros

Velice příjemné dobrodružství plné kouzel, ohně, zbraní a jedné modré dračice Safiry. Eragon je zde ještě úplně mladý a nezkušený jezdec, ale dává tušit skryté možnosti a jistě je se na co těšit v dalších dílech, které snad budou již brzy. ()

Compadre

Hrozná blbost! Někdo z mích známých to kdysi chtěl srovnávat s Pánem prstenů, ale po tom, co jsem včera viděl Eragona na vlastní oči, musím říct, že s trilogií Petera Jacksona to má společnýho asi jako já s vegetariánem...na triky dost dobrá, ale na všecko ostatní slabá podívaná s kupou známých herců...nechápu, jak je do týhle pohádky mohli zlanařit. některý scény mi přišly vyloženě jak parodie na filmy podobného žánru...navíc dračice Saphira (telapaticky) mluví úplně sametovým ženským hlasem, kterej s její vizíží totálně rve uši. přiznám se, že jsem nečekal mnoho, ale dostal jsem ještě o dost míń. ()

Marooned17

Po šílených kritikách jsem se bál nejhoršího, ale nakonec to dopadlo relativně dobře. Film samozřejmě nesahá Pánu Prstenů ani po kotníky - ten je ovšem mimořádný kinematografický počin vymykající se hodnocení, ale neurazí. I když nečtenář knížky, nemohu říci že bych něčemu v ději nerozuměl. Prostě pohodový oddechový fantasy film. ()

Midori_Mike

podle mě je to tragedie ten film.... tragedie pro lidi co nečetli knihu a 10x větší tragedie pro čtenáře. Tak osekaný a pozměněný děj od knižní předlohy jsem snad ještě u žádného filmu neviděl. Samozřejmě hodnotíme tady filmy, takže tohle do hodnocení nezahrnu. Ale ten film je na draka i tak. Neoriginalita, vypujčené scény z jiných filmů jako Pán prstenů až po Star Wars... velmi chaotický děj a co dodat víc... za pár moudrých myšlenek od Broma a emocemi nabitý konec ty nejhorší 3* jaké jsem kdy dal ()

greghouse

příběh o přátelství lásce a jednom malém jankovitém dráčátku....a máme to tu po 150té kluk ( buď chudej, nebo bez kámošů, v lepším případě oboje) najde šutr a no ne světe div se on to není šutr ale dračí vejce...pohádka která ničím nevyčnívá a já věděl přesně po první minutě kdo je kdo a jak to zkončí......potom totálně nesladěné kostýmy a drak kterej je dračice......tohle je příklad filmu, který má všechno (wau dokonce i červený meč) a proto se na to nedá koukat ()

venalce

Četla jsem knihu a na film se těšila. Nečekala jsem zázrak, ale tohle bylo velké zklamání. Eragon je typickým příkladem zvrtaného fantasy filmu, který se svezl na vlně Pána prstenů. Tak okatou vykrádačku Pána prstenů jsem ještě neviděla. Příběh nefunguje a "majestátní scenérie", které tak dobře fungují v Pánovi prstenů, tady působí kýčovitě a trapně. Nerada srovnávám dva filmy, ale tenhle si o to vysloveně říkal. ()

Emerelle

Tento film byl pro mě nepříjemným překvapením, z knižní předlohy nezbylo skoro nic...Jediné co se mi na filmu líbilo byla postava Broma, tak nějak sem si ho i představovala...Proto jen jedna * film prostě nesahá své předloze ani po kolena.... ()

Ellimere odpad!

Z ne moc dobré knihy, která je osekaná na minimum nemůže vzniknout dobrý. A už tuplem ne, když je hlavní představitel na zabití. Neskutečně neoriginální už od předlohy. Jediné co tak, jsou hezké exteriéry a ne úplně ošklivá drak. To je tak všechno. Velmi slabý odvar z Pána prstenů. ()

VanTom

Hodně kostrbatý a vysvětlující (ještěže vysvětluje někdo schopností Jeremyho Ironse!) úvod se protahuje téměř do 2/3 stopáže, o to víc vynikne neschopná režie, primitivnost i ukvapenost příběhu a začne štvát umanutý, vzdorovitý kluk v titulní roli, který nic nezná ani neumí, ale vždy musí být po jeho (má to holt v povaze: "Kopec odvahy, ždibec rozvahy"). Aspoň na průměr tak Eragona vytahuje povedená závěrečná bitva, která mě ve spolupráci s hřímající Doyleovou hudbou docela vtáhla. I tak žádná velká škoda, že další díly nebudou a zůstal nám jen tenhle prolog. ()

Sany33

Príbeh: Dračí jazdec a jeho cesta k dospelosti. Herecké obsadenie: Edd Speleers je najviac nordický herec, akého som kedy videl, ale na druhú stranu mi to v samotnom filme nijak moc nevadilo. Viac mi vadilo, že najlepšie herecké pasáže filmu na seba strhol Jeremy Irons, ktorý ale dostal iba minimum priestoru. V českom znení mi strašne vadil aj monotónny hlas dračice Zafiry, ktorá mala veľké problémy s intonáciou. Prevedenie: Potešia výprava, ktorá zavítala aj na Slovensko a exteriéry boli jednoducho krásne. Zamrzel ma ale zjav Urgalov, ktorý by mali vypadať trocha menej ako ľudia a trocha viac ako orkovia. Ale zas na druhú stranu tieto špeciálne efekty by asi zožrali celý rozpočet. Tak buďme radi aspoň za draka, tieňa a brisinger! Pocity: Kniha je ľahko nadpriemerná a film je ľahko podpriemerný. Nebol som vyslovene sklamaný ale na druhej strane som ani nekrochkal blahom. Pridaná hodnota: Film sa určite medzi zlatú edíciu fantastiky nedostane na druhú stranu neurazí a dá sa pozerať aj niekoľko krát. 60% ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)