Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

heyda

V 18. minutě vchází Edward Norton do "jakési" restaurace. Není to ledajaká restaurace, je to Pohlreichův Café Imperiál v Praze. Mimochodem většina exteriérů a interiérů nepatří Vídni, kde se odehrává děj, nýbrž Praze. Další kuriozitou je to, že v tento rok kromě Iluzionisty vyšel i filmový klenot od Nolana Dokonalý trik. Bohužel právě pro Iluzionistu se vybízí porovnání tohoto díla s Dokonalým trikem a vítěz tohoto malého duelu je jasný: Dokonaly trik shrábne Iluzionistu do kapsy jako nic. Každopádně pořád se nám s Iluzionistou dostává nadprůměrné filmařiny s krásnými dobovými kostými a netradičním kamerovým odstínem. Film kazí především scénář, avšak závěrečné rozuzlení je nejen nečekané ba přímo kouzelné. 75% hodnocení mé i celkově na CSFD. Jedna z mála výjimek, kdy se s CSFD ztotožňuji. :-) ()

jojinecko

Po obsahovej aj formálnej stránke vynikajúco prevedená "kvázi-rozprávka" s fantastickým a charizmatickým duom Norton-Giamatti. Neokúzlili ma len triky pána Eisenheima, ale aj zvukový backround Philipa Glassa, nápaditá réžia a scenár Neila Burgera, ale predovšetkým hravá kamera, ktorá bravúrne dotvárala celkovú "magickú" atmosféru. Iluzionista mi skrátka učaroval a okúzlil ma:) ()

giblma

Bože. Děj je neuvěřitelně nudný a neuvěřitelně nepravděpodobný - v té době by si nikdo nedovolil vzepřít se korunnímu princi a kdyby se náhodou objevil, rozhodně by ho nečekal luxusní život v habsburské metropoli - ale čert to vem, je to Hollywood. Snahy o nějakou hlubší myšlenku jsou taky spíš směšné. Jediným světlým místem celých 110 dlouhých minut je pět vteřin s vysvětlováním principu přívěsku a závěrečná pointa, která se v té mdlosti jeví jako smilování. Za ni tedy a za kostýmy dávám adekvátní počet hvězd. ()

Stanislaus

Kvalitně zpracovaný mysteriózní snímek, který je jednou velkou iluzí s precizně vymyšlenou zápletkou a překvapivým vyvrcholením. Je zde příjemná hudba, krásné kostýmy a dobová atmosféra. A hlavně dokonalé iluze, jejichž vysvětlením je jen další iluze. Zkrátka film pro zpetření s milým obsazením a skvělým příběhem. ()

Natascha

Docela zklamání, s takovým hercem jako je Edward Norton (tady ale hraje jako by se mu ani moc nechtělo) to mohlo pod jinou režií dopadnout lépe.... Jessica Biel se na svou roli vůbec nehodila a ke konci chyběla jakákoliv gradace (tu vysvětlovačku bych za gradaci vůbec nepokládala). Tolik kritizované triky jsou někdy v pořádku, ale občas taky děsné, obvzlášť když nějaký předmět prochází duchem. Ale i tak celkem příjemný film na jednorázové pobavení. Jo a kdybyste nevěděli, tak pro Vídeňáky je Praha exotika:-))))) ()

Pejpr

Narozdíl od Dokonalého triku, který se nás znaží přesvědčit, že trik je kouzlo, se nás Iluzionista snaží přesvědčit (a vcelku úspěšně), že jeho kouzla jsou trik. A konec je geniálně klišovatej... ()

Jinny

Hlavní hvězdou filmu pro mě překvapivě není Ed Norton, který předvádí svůj průměr (leč i na ten spousta jeho kolegů nikdy nedosáhne), ale naprosto odzbrojující Paul Giamatti. Rufus Sewell si vystřihnul roli, která je inspirovaná skutečným synem Františka Josefa I. a částečně Františkem Ferdinandem D´Este (všimněte si prosím Konopiště) a kdoví proč už zase hraje muže, kterého hlavní hrdinka nechce. Srovnávat ovšem Iluzionistu s Dokonalým trikem prostě nejde, i když oba filmy spojuje jen téma kouzelníků a odehrávají se ve zhruba stejné době. Jsou totiž o něčem úplně jiném - Iluzionista je pod všemi těmi kouzelnickými okličkami předvídatelné romantické drama. ()

rikitiki

Výborná kamera a výprava, ale jinak? Nevadí mi, že Praha hrála Vídeň, ani moc to, že nám pomluvili korunního prince Rudolfa, kterého spojili v jednu osobu s následníkem Františkem Ferdinandem, ale vytáčely mě hloupé dialogy a naprosto nevěrohodný děj. Dobře, kouzla jsou nepravděpodobná a očividně jen filmová, jenomže,opravdu mám brát vážně, že chladně působící kouzelník dělá divy divoucí kvůli ženě, kterou viděl v dětství a v dospělosti se s ní jedinkrát vyspal? Že ona to cítí taky tak? Že následník trůnu pošle svoji snoubenku - šlechtičnu - jako figurantku kouzelníkovi v divadle? Že celá Vídeň začne nahlas vykřikovat smrtelná obvinění vůči následníkovi? Že korunní princ koncem 19. století chystá svržení svého otce? Bláboly. /26. 9. 2010/ ()

Roman.Ticka

Film mě bavil, líbily se mi herecké výkony všech hlavních hrdinů, nejvíc Nortona a Giamattiho (ten mě snad nezklamal nikdy). I když se dost brzy dalo tušit, jak celé matení lidské chabé mysli dopadne, přesto mi závěr vůbec nezkazil celkový dojem. Geniální manipulátory budu vždycky obdivovat a s radostí se nechám udivovat, mást, klamat a vyvádět v úžas. Vždyť toho obyčejného, nedokonalého a laciného nic je tolik, že každý "zázrak" vítám s nadšením. ()

honajz

Tenhle film stojí jen na vynikající práci kamery. Úchvatné záběry Českého Krumlova, Konopiště, Prahy včetně Haštala nebo zajímavého podhledu od Vinohoradského divadla k Ludmile, ty jsou dokonalé, excelentní. Mizerné je to však se scénářem, jenž je obyčejnou červenou knihovnou, ozvláštněnou vévodou a kouzelníkem, přičemž máte brát jako divák, že vévoda je zlý, protože kdysi zbil nějakou ženu (netušíme, zda to skutečně nemyslí s Rakousko-Uherskem dobře, zda skutečně jeho vize a jednání nejsou spíše pozitivní), zatímco kouzelník je hodný, protože miluje vévodkyni Sophii už od dětství. Čekal jsem mnohé, ale tak jednoduchou a průhlednou historku nikoliv. V konkurenčním Dokonalém triku si alespoň dali tu práci a některé triky vysvětlili - zde vše nechali v říši tajemna, až to skutečně spíše zavání sci-fi. Chtělo by to více propracované charaktery, a více spolupracovat s divákem, aby se necítil nakonec ošizen. ()

Ivoshek

No spíš 2,5. Nedá se vyhnout srovnání s Dokonalým trikem, který přišel ve stejné době a tenhle film odsoudil k zapomnění. Oproti DT je to mnohem víc romantický film než mysteriózní a taky rozuzlení mne až tolik neodpálilo. Nejvíc bodů za Giamattiho, kterýho mám čim dál víc rád. ()

Thomick

Až zbytečně neuvěřitelné něco, často se klonící k žánru sci-fi, navíc podpořené Nortonovým nečekaně fádním výkonem. Snad jen Paul Giamatti a dobové kulisy snesou přísnější měřítka. ()

SOLOM.

Romantické drama koketující s thrillerem a obklopené mysteriózní atmosférou? Nu proč ne, ale aby to fungovalo naprosto dokonale, muselo by se dohromady sejít pár důležitých aspektů a ty zde fungovali tak napůl. Po vizuální stránce si nemůžu stěžovat – speciální efekty byli na velice slušné úrovni – to samé se dá říct i o dobrých hereckých výkonech ústřední čtveřice. Co mi však trochu vadilo, bylo zvolené tempo příběhu, které místy až neskutečně uspávalo. Norton ale ukázal, že dokáže zahrát kromě tvrďáků i seriozní role a za to má u mě velké plus. Navíc jsem rád, že se tu objevilo i pár českých herců a hereček. 65% ()

Ilicka

Nemastná neslaná kouzelnická love story s překvapivě nudným Nortonem, tradičně nijakou Jessicou Biel a sucharským Giamantim. Jediným pozitivem se mi zdála být matná kamera, která příběh ještě více ponořila do nejasného světla, světa smyšlenek. ()

kajda.l

Proboha. Další z řady ultrasuchých hereckých pokusů Edwarda Nortona, tak nudně odříkaný scénář se jen tak nevidí, toho chlapa jsem ještě neviděl obstojně zahrát, charisma, emoce, prostě soulad se stvárněnou postavou se opět nedostavil a aby toho nebylo málo jeho partnerkou se stala stejně toporná Jessica Biel. Jistě ta osudová chemie mezi nimi na vás sálala z obrazovky stejně jako na mě, ano nudnější filmový pár těžko pohledáte. Za další, už mě začínají velmi nudit ty Hollywoodské pokusy o super šokující pointy na závěr filmu, zde to však mistru Burgerovi těžce nevyšlo, jelikož každý pozorněji sledující divák ten "závěrečný šok" začne tušit zhruba v polovině filmu a čtvrt hoďku před koncem má jasno definitivně, ale pokus dobrej, no. Takže závěrem. Jedna čistá zářivá patří solidnímu Giamattimu, ta druhá krásným nejen pražským exteriérům a ta třetí?...za místy solidní atmosféru a poměrně rychlej spád. Slabé 3* ()

MeanWhile

Tak na tento film jsem se těšil, protože jsem věděl že hlavní roli má Edward Norton, který se mi v mnohých předchozích fimech velice zamlouval. U tohoto filmu to ale říct nemůžu. Ikdyž není scénář nějak nejhorší, chybí tomuto filmu ten správnej filmovej duch, který by do toho děje vtáhnul a najednou by to diváka hned bavilo. U mě to tak ale v žádném případě nebylo. Film je pro mě docela zklamáním, ale i tak dám tři hvězdičky od cesty. ()

Mordenroth

Podobným námetom v štýle Rómea a Júlie disponujú stovky ďalších filmov. Áno, základná kostra príbehu (dvaja ľudia sa do seba zamilujú, no doba, v ktorej žijú, ich láske nepraje) pôsobí ako klišé, no je tu pár vecí, ktoré robia film zaujímavým a miestami aj pútavým. 1) Prostredie - ulice secesnej Viedne (Praha, Tábor) a malebná kamera Dicka Popea sú v tomto prípade naozaj zárukou prekrásneho vizuálneho zážitku s vyváženosťou a premyslenosťou každého záberu. 2) Atmosféra - V napätí a neistote sa ocitneme hneď na začiatku filmu, počas zatýkania hlavného hrdinu, tajomného Eisenheima a v podstate až do konca nevieme s určitosťou povedať, či sú jeho kúzla len ilúziou alebo skutočne disponuje nadprirodzenými schopnosťami... 3) Herci - Typovo najpresvedčivejší sú nepochybne Norton, Giamatti a Sewell, menej už zaujala nádherná Jessica Biel. 4) Hudba - Philipa Glassa myslím netreba bližšie predstavovať. 5) Kúzla - napríklad trik s pomarančovníkom... Iluzionista má len jednu chybu a síce scenár. Zhruba do polovice je všetko až podozrivo dokonalé. Potom však Eisenheim dostane nápad ako prekabátiť všetkých zúčastnených a príbeh tak postupne smeruje k „prekvapujúcemu“ finále, ktoré pôsobí mierne vykonštruovane. Viac by sa mi film páčil, ak by bol poňatý v duchu Shakespeareových tragédií, aby som nemal na konci pocit, že som niečo podobné už niekde predtým videl... Inak sa však jedná o dosť kvalitný snímok. 70%. ()

PF 2014

PF 2014