Ďábel nosí Pradu

The Devil Wears Prada

Diabol nosí Pradu

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2006, 104 min

"Iní by za takú robotu zabíjali.“ Existujú asi tri milióny horších filmov, ako je DIABOL NOSÍ PRADU. Lenže u príbehov, ktoré mali na veľa, si trocha skúsenejší divák podstatne viac všimne prehajdákané možnosti, aké tvorcovia mali po ruke. Tento film volí rutinné, stereotypné, nenápadité a vopred dané zvraty (hrdinkin súkromný život začína ísť dole vodou vo chvíli, keď začne stúpať v zamestnaní), postavám sa nedá veriť, humor nefunguje (až na „Harryho Pottera“), kamaráti okolo titulnej hrdinky sú nudní, dialógy nie sú zaujímavé. Napriek tomu sa snímka hrá na niečo viac. V podstate na začiatku môžete povedať, že Meryl Streepová v skutočnosti nebude úplne dezolátnou sukou (nehovoriac o tom, že vykradla Glenn Closeovú zo 101 DALMATÍNCOV) a že Anne Hathawayová (SKROTENÁ HORA) sa nóbl oblečie. Budete si to na začiatku myslieť a veruže sa vám to na konci do bodky vyplní. Jediný, kto ako tak vládne plátnu, je vysilený Stanley Tucci.(8.9.2007)

Když se chcete prosadit v módním průmyslu, musíte mít ostré lokty, přidrzlou povahu a dobrý vkus. A taky pevné nervy, zatraceně pevné nervy – to pro případ, že by se vaši šéfkou stala Miranda Priestlyová. Právě díky této postavě ztvárněné Meryl Streepovou není Ďábel nosí Pradu pouze další přehlédnutelnou romantickou komedií. Málokterá romantická komedie má tak skvělého padoucha. Ale co by to bylo za romantickou komedii, kdyby i padouch neukázal svou lidskou tvář. Bohužel. Od Ďábla jsem naivně očekával poměrně ostrou, nikoliv jenom povrchní a bezzubou satiru z módního prostředí. Párkrát jsem se sice pousmál, jak těžce jsou ti lidé zažraní do své práce, ale ani v jednom okamžiku jsem nezaznamenal něco jako kritiku. Snaha o příjemně „hřejivou“ komedii nejspíš zabránila jít víc pod povrch. Nebo bylo tvůrčím záměrem natočit film, pod jehož nablýskanou fazónou se vcelku nic neskrývá? Což by také odpovídalo dojmu ze všech těch luxusních šatů a umělého humbuku kolem nich. Ale to na americkou romantickou komedii zní příliš rafinovaně. Režie nezapře seriálový charakter, David Frankel (mj. Sex ve městě) jakoby se snažil „poskládat“ příběh z mnoha zábavných epizod, které sice samostatně dokáží udržet divákovu pozornost, ale jako celek mají k soudružnosti daleko. 65% Zajímavé komentáře: imf, pshimi, Nin, Mitzi, Gedes, bogomira(30.4.2007)

Už dlouho jsem neviděla film, který by byl po většinu stopáže "věnován" zběsilému klapání dámských podpatků:) A o tom právě Ďábel nosí Pradu, je. O tom velkém, nekompromisním, šíleném, svazujícím a přesto tak lákavém světu značkové, luxusní módy, povrchnosti a lesku. Časopisu Runway vládne tvrdou rukou mocná a obávaná žena Miranda Priestly v podání excelentní Meryl Streep. Již úvodní sekvence jejího příjezdu dává tušit, nakolik silná tato žena je:) Po jejím boku stejně tak exceluje "Sněhurkovsky" nádherná a okouzlující Anne Hathaway. Ta dokonale ztvárnila postavu chytré, avšak v módě a stylu zcela neznalé dívky, která se postupem času díky práci, pro niž by "milióny holek zabíjely", vypracovala na noblesní a sebevědomou dívku. Snímek má skvělý dynamický spád díky, již zmiňovanému, neutuchajícímu klapotu podpatků, zběsilému pracovnímu tempu, či neustálému vyslovování slavným jmen, jako Lagerfeld, Gabbana a jiné. Vedle tohoto velkého kolotoče je zde také zpracována vedlejší, obyčejná "vztahová" linie Andy s jejím přítelem a jejich postupné odcizování se jeden druhému, díky náročné práci Andy. Která si samozřejmě v závěru filmu uvědomí, co všechno jí obětovala a přišla tak o skutečné hodnoty a své přátele. Tato drobná klišé působí před následujícími vpády mezi hektické prostory, stojany značkových modelů a zvonění telefonů, poměrně příjemně a klidně. Takže je dokážu s přehledem odpustit. Velmi povedená exkurze do velkého světa módy, v jehož středu by se možná každá žena chtěla alespoň na chvíli ocitnout. Sice říkáme "ne, nikdy, na to já nejsem", ale vše je příliš lákavé na to, aby se dalo lehce odolat, pokud by se naskytla příležitost...(22.5.2011)

Soundtrack Theodore Shapiro: 1. Vogue - Madonna ,2. Bittersweet Faith - BitterSweet ,3. City of Blinding Lights - U2 ,4. Seven Days in Sunny June - Jamiroquai ,5. Crazy - Alanis Morissette ,6. Beautiful - Moby ,7. How Come - Ray LaMontagne ,8. Sleep - Azure Ray ,9. Feelin Hypnotized - DJ Colette ,10. Tres Tres Chic - Mocean Worker ,11. Here I Am - Keenan, Tamra, David Morales ,12. Score Suite - Theodore Shapiro ,(9.6.2011)

Kabelky, šatičky, časpisy, make-up, skrátka film z jednoznačným zameraním na ženského diváka. Príbeh popolušky s ktorej sa vykľuje princezná pri robote ktorú BY CHCELO KAŽDÉ DIEVČA (vo filme sa to prízvukuje každých 10 minút). Jediné, čo môže tomuto inak priemernému snímku, bez vážnejšej pointy a odkazu pomôcť je skvelo hrajúca Meryl Streep, ktorá sa mi jednoducho neokuká v žiadnej role. kašľal som na neistú a mizerne hrajúcu Andreu (inak hrozný smiech má táto ženská) a jednoducho sa vyžíval v herectve Meryl. Jednoducho jedna herečka prevážila celý príbeh a to sa stáva málokedy (hlavne ak nehrá hlavnú rolu).(27.8.2009)