Ďábel nosí Pradu

Diabol nosí Pradu

The Devil Wears Prada

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2006, 104 min

Velmi slibný název tohoto snímku odkazuje k silné filmové metafoře typu Ďáblova advokáta, pragmatická intuice zase k hollywoodské variaci na Popelku...co je blíže k pravdě? Asi nic, s pravdou se potkáte někde uprostřed... Meryl Streep coby šéfka je despotická a nesnesitelná, módní průmysl lakmusovým papírkem duchovního (i duševního) úpadku západní civilizace, ale leitmotiv Popelky stejně všechno převálcuje...a navrch přijde happyend :-( Škoda romantického rozmělnění zajímavé látky i celého projektu...(22.7.2008)

Meryl je skvostná, Anne Hathaway snaživá, příběh přinejlepším otřepaný, prostředí módního byznysu docela zajímavé, písničky (příjemně) hitové, závěr moralistní. Žádná velká legrace, ale čas strávený s Ďáblem docela příjemně plynul. *** 1/2(9.12.2006)

That's all.(12.11.2006)

Když se chcete prosadit v módním průmyslu, musíte mít ostré lokty, přidrzlou povahu a dobrý vkus. A taky pevné nervy, zatraceně pevné nervy – to pro případ, že by se vaši šéfkou stala Miranda Priestlyová. Právě díky této postavě ztvárněné Meryl Streepovou není Ďábel nosí Pradu pouze další přehlédnutelnou romantickou komedií. Málokterá romantická komedie má tak skvělého padoucha. Ale co by to bylo za romantickou komedii, kdyby i padouch neukázal svou lidskou tvář. Bohužel. Od Ďábla jsem naivně očekával poměrně ostrou, nikoliv jenom povrchní a bezzubou satiru z módního prostředí. Párkrát jsem se sice pousmál, jak těžce jsou ti lidé zažraní do své práce, ale ani v jednom okamžiku jsem nezaznamenal něco jako kritiku. Snaha o příjemně „hřejivou“ komedii nejspíš zabránila jít víc pod povrch. Nebo bylo tvůrčím záměrem natočit film, pod jehož nablýskanou fazónou se vcelku nic neskrývá? Což by také odpovídalo dojmu ze všech těch luxusních šatů a umělého humbuku kolem nich. Ale to na americkou romantickou komedii zní příliš rafinovaně. Režie nezapře seriálový charakter, David Frankel (mj. Sex ve městě) jakoby se snažil „poskládat“ příběh z mnoha zábavných epizod, které sice samostatně dokáží udržet divákovu pozornost, ale jako celek mají k soudružnosti daleko. 65% Zajímavé komentáře: imf, pshimi, Nin, Mitzi, Gedes, bogomira(30.4.2007)

Je to komedie nebo hořká realita někoho z nás? Ďábel nosí Pradu (kolik to stálo, Prado?:-)) není bůh ví jak vtipná komedie pro každého, ale pokud vám Yves St. Lauren říká něco víc než jen "zkouší parfémy na zvířatech", tak se pobavíte. Herci, móda, krásné ženy... Skryté narážky, ďábelská šéfová v podání Meryl Streep, rozkošná princezna Anne Hathaway (sakra, málokterá herečka vypadá s makeupem i bez něj dobře a to nemluvím o tom, jak jí padnou šaty...) a vždy skvělý Stanley Tucci. Brát Pradu jako komedii, tak určitě více klasického humoru, který nezestárne (za deset let se budou lidé ptát, jaký Potter?:)). Moderní svět neomlouvá ani nezná jiná slova než "žádný problém". Přesto bych raději, kdyby si autoři trochu víc pohráli s odporností tohoto světa a neudělali z toho další strastiplnou cestu americké princezny světem módu k očekávanému konci.(16.5.2010)

• - Noviny, které zaměstnají Andy (Anne Hathaway), jsou New York Mirror. Mirror byly skutečné noviny, které přestaly vydávat v roce 1898. (jezurka42)

• - Meryl Streep mala veľké problémy pri natáčaní scény, kedy hádže kožuch na stôl. Tento zostrih sa točil asi na 30-40 pokusov. Kožuchy boli ťažšie než sa zdalo, niekedy sa jej ruka zachytila o kožuch, prípadne kožuch nedopadol na stôl v správnom uhle. Pre Meryl to bol najnáročnejší deň z celého natáčania. (martin1m2)

• - Role Nigela byla nabídnuta Thomasovi Lennonovi. Ten však odmítl kvůli natáčení seriálu Reno 911 (od r. 2003). (jezurka42)