Zachýsek zvaný Rumělka (TV film)

Pohádka

Československo, 1990, 65 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (9)

Herecká elita a Ondřej Pavelka v pohádce o jedné uražené víle, která se rozhodla z kocoura stvořit člověka tak odporných charakterových vlastností, že by ruče mohl zasednout v našem zákonodárném sboru.(30.3.2013)

• honajz

Pokud chtěli svět pohádek ukázat jako nutný pro poetiku všedních dní, neměli celou pohádku natočit jako potemnělý horor, který je spíše blízký filmům Juraje Herze, kde se pohádkových postav divák spíše bojí, než aby jim fandil. Celkové vyznění je pak takové zvláštní - jako by pohádkové bytosti vlastně bojovaly proti sobě, a některé pak i proti lidem.(17.1.2015)

• otík

Studiová a poněkud potemnělá pohádka sice s hvězdným obsazením, ale s příběhem celkem nudným. V království, kde byla spousta kouzelných bytostí a kouzel, se král rozhodne, že zruší všechna kouzla a kouzelné bytosti chce vyhnat od dvora. Mocná víla však očaruje skoro všechny a pouze pár dobrých jedinců je schopno vidět skutečnost takovou, jaká opravdu je. Tato pohádka neupoutá pozornost, navíc není ani vtipná a pointa je ta, že máme věřit na kouzla a čáry. No nevím, co tím chtěli autoři říci. Hudba: Ladislav Simon(25.8.2010)

Jedna z těch lepších levných TV pohádek v papundeklových kulisách. Zaujala mě zde Marta Vančurová - v tom ohozu jí to fakt slušelo...(13.8.2012)

Vcelku povedené, přítomno hodně známých tváří, příběhově to také není úplně katastrofa.(12.6.2013)

Jako pohádka na nedělní odpoledne moc pěkné. Jako adaptace jedné z nejlepších Hoffmanových povídek trochu slabší.(26.11.2011)

• Amper01

Totální spletenec a krávovina. Kdo tohle dává dohromady?!??!!???(6.12.2013)

• hermiona

Jako pohádka doslova o ničem. Infantilní kňourání všech herců (snad až na Petra Štěpánka) a okřídlená teatrálnost nápadníků mi málem způsobily kopřivku. Ale sestříhat to na 10-15 minut a jako spoločenská satira na téma populismus a ukázka samobudovaní Kultu Osobnosti může být.(30.3.2013)

Československá pohádka o pomstě víly místnímu knížeti za povýšené a nesprávné chování. Půvabná víla s prapodivným jménem (M. Vančurová) promění z kocoura člověka, jenž oplývá hrubým a drzým chováním a pošle ho dělat na zámek zmatky. M. Vladyka v roli zákeřného Zachýska Rumělky, jak je pojmenován podle ostře zrzavé kštici a fousků, vypadá velmi komicky a jeho styl by se dal přirovnat ke Koucourovi z Červeného trpaslíka. V pohádce se objevilo mnoho zajímavých hereckých postav, například elegantní doktor/kouzelník P. Štěpánek, hloupý a rozmarný kníže J. Kanyza spolu s jeho tajným speciálním radou úlisným J. Štěpničkou či trojice studentů ve složení O. Pavelka, J. Čenský a O. Brousek ml. Záběry na Vladykova Zachýska jsou vskutku veselé, celá pohádka je však natočena v nepříliš povzbudivém tónu s mírně depresivní hudbou, jak je u pohádkové paní řežisérky Simonové zvykem.(18.1.2015)