Muzika

Předloha:

Peter Pišťanek (povídka)

Scénář:

Ondrej Šulaj

Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Marián Geišberg, Jana Oľhová, Petra Polnišová, Karol Spišák, Csongor Kassai (více)

Neďaleko veľkého mesta, niekoľko krokov od hraníc s nepriateľskou kapitalistickou krajinou v zapadákove, z ktorého cesty nevedú nikam len späť, sa začína veselý a trochu čierny príbeh o chlapíkovi, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže, ale namiesto toho vyváľa hudbu v blate. Bude to aj príbeh o jeho rovesníkoch, priateľoch, túžbach a snoch o slobode, ktorá bola v Československu na rozhraní sedemdesiatych a osemdesiatych rokov jednou z najvzácnejších, najlepšie strážených a najmenej dostupných hodnôt. Je to aj príbeh mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, s láskou, žiarlivosťou, pokušením. Narážajú na obmedzenia doby, v ktorej boli banány úzkym profilom a cesta za Západ nesplniteľný sen. Doby, v ktorej o všetkom rozhodovali členovia jedinej strany a v ktorej donášači informovali aj o tom, že kotolník hráva na saxofóne americkú muziku.

Jadrom príbehu troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise je tragikomický osud nadaného mladého muža, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo, no o to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si len postupne uvedomuje. (oficiální text distributora)

Scar

Tempo i vtip minutážou klesá, nahrádza ho ale dej, ktorý tiež stojí za to. Je to slovenský liter vody v mory kvalitnej európskej kinematografie. Nedivil by som sa, keby ho západ nepochopil, divil by som sa, keby nepobavil tých, čo vedia tento text čítať bez slovníka. ()

D28

Jediné výhrady mám voči rozdrobenosti deja / mám dojem celkom typickej pre slovenské filmy/ a tomu, že všetky postavy boli príliš nereálne.Možno len nikoho podobného nepoznám.I tak príjemný film, ktorý objektívne neviem zhodnotiť, podobne ako dobu, v ktorej sa odohrával. ()

MI-380

Slovenská Road to Perdition. Několik osobitých týpků nám vesele i smutně připomíná dobu předrevoluční. 70% (2337 hodnotících přede mnou je na průměru 73%). ()

Autogram

Aj Slováci si skúsili natočiť svoje Pelíšky, len trochu oneskorene po Nežnej. Podarilo sa to vcelku obstojne a je pekné vidieť Kostelného a celú mladú generáciu hercov nepitvoriť sa, ako to musia v nevtipných televíznych komediálnych seriáloch. Melancholický saxofón a rôznorodý hudobný podmaz vrátane maďarskych hitov príjemne sprevádza po celú dobu, nie nadarmo má film svoj názov. Dorota Pichačka sa ukáže v celej svojej kráse a nezvyčajná je erotická scéna cez sklobetón. Kto si potrpí na retro, neurobí týmto filmom chybu. ()

pugs

Výborný Kostelný predvádza, že má naozaj talent a s Latinákom sú skvelá dvojka, no Kostelného teraz tak trochu zmlátil:-) Pre mňa to bol úsmevný, nenudný, pohodový, čiernohumorný film, ktoré mám rád. V podstate životná úloha Mareka Geišberga, jeho otec ma stále nepresvedčil na toľko aby som ho mal rád a Nvotová ukazovala kozy, aj keď to v scenári nebolo... Pre Slovenský pomer výborná kamera, scenár a strih - a hlavne hudba! Jednoznačne najlepší Slovenský film 2007. Ku koncu nemôžem zabudnúť na Polnišovú, ktorá je stále sympatická a výborná: "Ja tam nechcem zostať ako piča, ja chcem spievať!" 9/10 ()

Almásy

nebyt toho ze z toho filmu sala neskutocne priatelska, az rodinna atmosfera ktora isto iste vladla na natacani tak je to sivasty priemer. hudba je dobra, kde tu aj scenar dobre zadeli, krasne je napisana a zahrana postava doroty nvotovej a marka geisberga. len cele mi to skor pripadalo ako take stretnutie sa v kruhu najblizsich priatelov a rodiny a ze si ideme natocit film. pseudoumelecky koniec ma uplne ,,zabil" tak ako aj neuveritelne prvoplanove sceny medzi kostelnym a tanou pauhofovou, pri com co sa filmu tyka ich povazujem za totalnu spicku a vyborny boli aj tu, len tie dialogy no. celkovy dojem ostava pozitivny, aj ked teda by som uvital nieco z coho by som viac umrel. ()

rudess

Vo veľa veciach je to skutočne dobrý a sympatický film, ale pre mňa zároveň aj malé sklamanie... celé to na mňa pôsobilo akosi strojene a neprirodzene, nezobrazujúc veci a dobu úplne vierohodne a správne (aspoň v porovnaní s tým málom mojich vedomostí o príslušnej problematike)... a čo sa už dobrý slovenský film nezaobíde bez prílišných nadávok, nahotiniek a ožierania sa? a možno tam toho ani nebolo príliš veľa, ale na mnohých miestach, kde boli vsadené, som im neuveril a atmosféru a zážitok mi skôr kazili ako podporovali... ()

prasacimor

Bezchybné to síce nebolo, ale keď sa slovenský film bude uberať namiesto cesty "veľkolepých epických opusov", cestou menších, sympatyckých, dobre obsadených a zahraných filmov ako Muzika, tak si myslím, že ešte máme nádej. ()

Čtec

Jsem rád, že zase v naší televizi dávají nové slovenské filmy. Poslední dobou jsem jich pár viděl a - nevím jestli to byla náhoda nebo ne - všechny byly moc dobré. Jinak Budař skvělý jako vždy, a čím dál raději mám Ľuboša Kostelného. "Najdôležitejším umením je ... muzika." "Nie, film. Súdruh Lenin to povedal." ... Jinak moje první setkání s tvorbou oceňovaného Petra Pišťanka (předloha) - a dopadlo velmi dobře. ()

skinnee

Konecne slovensky film aj pre sirsie divacke publikum. Prijemne som sa bavil skoro po cely cas aj ked tam bolo zopar poslabsich miest. Pevne verim ze podobnych filmov bude v buducnosti viacej aby sa pritiahlo viacej ludi na slovenske filmy do kina. ()

Houda666

Konečne ďalší novodobý slovenský film, ktorému môžem bez výčitiek udeliť 4*. Ide o skutočne podarený snímok, ktorý rozosmeje i poteší príjemnými pocitmi nostalgie. Jurajovi Nvotovi by som chcel poďakovať, že som sa dožil skutočnej hrdosti nad dielom novodobej slovenskej kinematografie. Hádam jediné, čo by som filmu vytkol, je herecký výkon Honzu Budařa a príliš častý výskyt expresívnych výrazov typu „chuj“ alebo „srať“. Tieto detaily však nič nemenia na tom, že sa to podarilo: skvelý film :). Hodnotenie: 80% ()

brooklyn73

Velice dobre natoceny film ze slovenske produkce z komunistickych casu nese v sobe zpravu o zivotnim poznani.... Lubos Kostelny jakozto saxofonista - dobry vyber herce.Jan Budar svoji postavou dodal do pribehu spravne, chybejici koreni a svym projevem samotny kredit filmu zdarne navysil..Herecke vykony a hudba "muzika" je na patricne urovni. Snimek podobneho razeni u nas jeste natoceny nebyl."Ja nejsem podvodnik, ja jsem muzikant...." ()

Rudinsky

A kde je nominácia Slovenskej filmovej akadémie na oscara za najlepší zahraničný film? Skonštatujem iba toľko, že v rámci Slovenskej kinematografie sa jedná o veľmi vyspelý film so skutočnou emocionálnou hĺbkou, perfektnou réžiou a hereckými výkonmi, výbornou hudbou a scenárom. A opäť len skonštatujem, A kde je nominácia.... ()

klúčik

Zábavný film. Dobré herecké výkony aj u nehercou - Dorota Nvotová. Zaujal ma aj klan Geišbergovcov. Najlepšia bola maďarská svadba, a prehrávky, to som sa fakt pobavil. Filmu dávam 75%. ()

joshula

Náhodně jsem tento snímek objevil a nelitoval. Má něco do sebe, což celé podtrhuje Ľuboš Kostelný dobrým výkonem ve filmu. ()

cab

Pribeh skupiny lidi poskladane okolo nadsence do saxofonu, dobre jazzove muziky a "mastice" ve vodarne Martina (presvedcivy vykon Lubos Kostelny) ukazuje Slovensko mezi 70. a 80. lety minuleho stoleti, kde hlavni hrdina skace z blata do louze. Film neresi zadne zasadni veci, ale i presto se otira o socialni problemy, nudnou napln zivota, nesvobodu obycejnych obyvatel atd. Krasnou ulohu v pribehu ma blazniva nymfomanka Anca (Dorota Nvotova). Vic slovenskych filmu, ale priste se nemusi nutne vracet do obdobi tezke totality. 60% ()

Giggs

Svieže, miestami vtipne, smutnosmiešne, prijemne. Trochu lepši scenar a pribeh, a malo by to tie najvyššie ambicie. Nvota tu Muziku zanôtil dobre. ()

Bohemák

Výrazné poselství: až když si dáš jointa, prozříš. Ne, že bych to podepsal, ale tady to působilo vážně přesvědčivě. Citově labilní jedinec s muzikálním talentem si ztěžuje život, jak to jenom jde. Ale vše má své meze. Jan Budař zahraje všechno - svěřil bych mu klidně i další Angeliku. ()

Angelino

Ak najskôr čítate knihu a baví vás, častokrát pri filme prichádza sklamanie. Nie každý režisér dokáže zvládnuť stvárniť rôznorodosť predstavivostí čitateľov tak, aby sa našli vo vizuále filmu. Nvota minimálne mne však trafil. ()

Distribuční projekt Manifesto

Distribuční projekt Manifesto

03.09.2010

... přináší do vybraných kin v České republice devět kvalitních, pečlivě vybraných filmů, které jsou masově navštěvované na velkých filmových festivalech. MANIFESTO je projektem distribuční… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží