Muzika

Předloha:

Peter Pišťanek (povídka)

Scénář:

Ondrej Šulaj

Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Marián Geišberg, Jana Oľhová, Petra Polnišová, Karol Spišák, Csongor Kassai (více)

Neďaleko veľkého mesta, niekoľko krokov od hraníc s nepriateľskou kapitalistickou krajinou v zapadákove, z ktorého cesty nevedú nikam len späť, sa začína veselý a trochu čierny príbeh o chlapíkovi, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže, ale namiesto toho vyváľa hudbu v blate. Bude to aj príbeh o jeho rovesníkoch, priateľoch, túžbach a snoch o slobode, ktorá bola v Československu na rozhraní sedemdesiatych a osemdesiatych rokov jednou z najvzácnejších, najlepšie strážených a najmenej dostupných hodnôt. Je to aj príbeh mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, s láskou, žiarlivosťou, pokušením. Narážajú na obmedzenia doby, v ktorej boli banány úzkym profilom a cesta za Západ nesplniteľný sen. Doby, v ktorej o všetkom rozhodovali členovia jedinej strany a v ktorej donášači informovali aj o tom, že kotolník hráva na saxofóne americkú muziku.

Jadrom príbehu troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise je tragikomický osud nadaného mladého muža, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo, no o to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si len postupne uvedomuje. (oficiální text distributora)

Marys

LFŠ 2008... Najlepší slovenský film aký som za posledných milión rokov videl. Porovnateľný s klasikou zo susedného Česka o dobách socializmu, dokonca im konkurencie schopný. A tie napočúvané maďarské songy, bože, bomba :-D! ()

senyor

Myslím si, že Muzika je jednoznačne najlepší slovenský film za veľmi dlhú dobu. Porovnanie s Pelíškami je na mieste vzhľadom k žánrovej a dobovej podobnosti. Pre mňa je Muzika krajší film. Možno pre to, že som Slovák, ale podľa mňa je nakrútená osobnejšie a úprimnejšie. Nie je vtipnejšia, ale má v sebe takú pozitívnu, milú energiu, ktorá mi zanechávala úsmev na tvári počas celého pozerania a ešte aj po ňom. Na druhú stranu musím priznať, že film by určite nebol tím, čim je bez Geišbergovcov. Hlavne na mladšom z nich a jeho hláškach stojí väčšina humoru. V každom prípade je ale tento príjemne sarkastický, nevinný príbeh o láske, citoch, sklamaniach a túžbach tým, čím sa dnes väčšina českých a slovenských filmov neúspešne snaží byť. ()

THE_Joko

Na Slovenské pomery nadštandartný film, ktorý nenásilnou formou popisuje svinskú dobu, ale nazvať to Slovenskými peliskami je trochu prehnané! ()

ddf76

Slovensky narez z dob totace, nektere budovatelske pisnicky nemaji chybu :). At zije Mastic :)). P:S Konecne to jde do kin v CR. ()

Jeremiah

Plně se ztotožňuji s hodnocením uživatele "ig B.". Kdyby byl tento film natočen před pětadvaceti lety, uznale bych pokýval hlavou nad projevenou odvahou otevřeně kritizovat některé nešvary bývalého režimu, a neváhal bych dát podstatně vyšší hodnocení. V současné době mě to však připadá jako kopání do bezbranného,snaha být viděn a ukázat, že i JÁ jsem ten, který se aktivně podílí na likvidaci bývalé "antidemokracie". TOTO je můj názor, který nechci nikomu vnucovat, ale tak na mě tento film zapůsobil. ()

José77

Film sa rozbieha velmi dobre, bohuzial s tym ako sa zacne rozvijat dej a oddalovat od predlohy, tak zacne klesat na kvalite. Koniec uz len tak vysumi do prazdna. Zahrate je to ale dobre a tiez je tam kopa vtipnych momentov, takze sa donho oplati ist. Na slovensku tvorbu nadpriemer. ()

vojo

Veselý pohľad na neveselú dobu. Škoda len toho divného záveru, dalo sa to plaholčenie na "blízky východ" ukončiť lepšie, ale to by sa asi malo natáčať skutočne pri východoslovenskom "mori". Potom by som dal aj možno mierne nadhodnotených 5 hviezdičiek. ()

finn

Nejvíc nejvtipnější zážitek z MFF, zkažený jen špatným ozvučením (často jsem musel sledovat anglické titulky) na balkónu. Budař je geniální, mastič zaostává jen o kousek a Anča Pre-pichová k nim skvěle sedne :) ()

Filmárik

Vynikajúci film. Po rozporuplnej Bathory je tento , takmer úplne, slovenský film naozaj ako blesk z jasného neba. Tak dlho mu trvalo aby sa predral na plátna kín a výsledok naozaj stojí za to. 70te roky sú tu vystihnuté naozaj dokonale (aj napriek tomu že som ich nezažil) obzvlášť v príbehu zo života. Geišbergovci, Oľhová, Budař sú tak skvelý ako len môžu byť. Nechcem sa hrať na kata ani sudcu ale z dvoch tohtoročných highlightov slovenskej kinematografie u mňa po stránke kvality filmovej časti víťazí jednoznačne Muzika. ()

agassi68

Veľmi príjemné prekvapenie! Po dlhej dobe slovenský film, kde mi neprekážali toporné dialógy a afektované výkony hercov. Kostelný a Marek Geišberg majú svetlú budúcnosť pred sebou.. ()

Axident

Značně povedená a zábavná tragikomedie s nadhledem, o nejen kultuře v totalitním věku. Nikoliv vynikající, ale zatraceně dobrý kus. Škoda, že se minul s českou distribucí... (Nvotovou nějako nemusím a tímhle dílkem se to rozhodně nezměnilo a trochu jsem bojoval i se slovenštinou a rolí jinak dobře slizkého Budaře, naopak hrdinův otec a bratr - toť skvostné postavičky :o) ()

amarth

Parádní zachycení obyčejného života obyčejné zábavové kapely, avšak v "období rudocha". Plno strastí a problémů je proloženo kopou smíchu a veselých situací. Vyzdvihnout musím scénu, kdy kapela jede hrát na maďarskou svatbu a nějak jim ta maďarština nejde přes hubu, to jim dostatečně vynahradí maďarští svatebčané!:) ()

drankeryth

Konecne som zhliadol po dlhej dobe aj nieco z domacej produkcie. Film disponuje aj vulgarnymi hlaskami, co len vo mne vyvolalo usmev na tvari. Ved naco sa pretvarovat, ved Slovaci tak rozpravaju v reale:)))) Vo filme bolo vidiet ze komunizmus bola riadna sracka a mnoho veci sa im nelubilo ako boli napriklad dlhe vlasy jedneho chlapika vo filme. Zandari zakrocili a zatkli ho. Dobre ma pobavila hlaska ked bol konkurz u komunistov, ci maju aj nejake sovietske pesnicky,,he he Pri debilite komunistickeho zmyslania sa ludom zastavoval rozum nad tym, ake zmyslanie mali v tej dobe prisluhovaci komunismu. Skoda, ze vo filme nebolo pouzitych viac zabavnych dialogov, co by len dopomohlo k zabavnejsiemu filmu. Vo filme si zahrali aj herci zo serialu Profesionali, ktori dobre stvarnili svoju rolu a neponorili tento film do hlbin bezodnej priepasti:) ()

Olík

Černě tragikomické retro z dob kdy ne každá muzika byla tou „správnou“. Poetika vesničky ležící nedaleko hranic, hořká atmosféra let sedmdesátých, laskavý humor, dobové dialogy, nevinný kukuč Ľuboše Kostelného, dokonale slizký Jan Budař, „bondgirls“ Pauhofová a Nvotová a východní blok překračující sláva legendárních maďarských kapel Omega nebo Locomotiv GT ve vzduchu – slovenská tvorba žije!!!!!!!!! ()

matkoulko

Film Muzika ma až prekvapivo silno vtiahol do dôb nie až tak dávno minulých. Veľa detailov i scén, ktoré boli vo filme zobrazené na mňa dýchlo ozajstnou dobou atmosférou. Dokonalé boli aj charaktery a ich mená, veľa vtipných momentov a tá hudba!?! Vtedy som bol ešte dosť malý ale mal som pocit deja-vu, že som minimálne jednu svatbu absolvoval :) A čom to celé bolo? Rozum srdcu nerokáže, alebo žeby niekto iný rozkazoval rozumu... Veď ani ten koniec nebol nakoniec najhorší. Viac podobných filmov zo Slovenska, aj keď nabudúce viac pozitívneho obrazu by ma potešilo... (predtým videná SK tvorba v kine: Lóve a Cigáň) ()

brumbrum

Dobre zahrana usmevna sracka, rymujuca sa s domacou slovenskou tvorbou, cize skoda. Ozrani, jedna vymleta kurva, jedna podvedena mlada mamicka, ktora tiez podvedie, desne byvanie, beznadej, no a chlast a "slovenske" scenky: lacne, usmevne i tragicke. Co bolo na tom celom akoze "romanticke" :-O? Vzdy ma udivuje, kto to kategorizuje - romanticka je napr. "Zuzanka v nesnazich" alebo "Dennik jedne lasky", ale nie tato srajda. Nevieme kua natocit daco lepsie?? ()

Distribuční projekt Manifesto

Distribuční projekt Manifesto

03.09.2010

... přináší do vybraných kin v České republice devět kvalitních, pečlivě vybraných filmů, které jsou masově navštěvované na velkých filmových festivalech. MANIFESTO je projektem distribuční… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží