Muzika

Předloha:

Peter Pišťanek (povídka)

Scénář:

Ondrej Šulaj

Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Marián Geišberg, Jana Oľhová, Petra Polnišová, Karol Spišák, Csongor Kassai (více)

Neďaleko veľkého mesta, niekoľko krokov od hraníc s nepriateľskou kapitalistickou krajinou v zapadákove, z ktorého cesty nevedú nikam len späť, sa začína veselý a trochu čierny príbeh o chlapíkovi, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže, ale namiesto toho vyváľa hudbu v blate. Bude to aj príbeh o jeho rovesníkoch, priateľoch, túžbach a snoch o slobode, ktorá bola v Československu na rozhraní sedemdesiatych a osemdesiatych rokov jednou z najvzácnejších, najlepšie strážených a najmenej dostupných hodnôt. Je to aj príbeh mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, s láskou, žiarlivosťou, pokušením. Narážajú na obmedzenia doby, v ktorej boli banány úzkym profilom a cesta za Západ nesplniteľný sen. Doby, v ktorej o všetkom rozhodovali členovia jedinej strany a v ktorej donášači informovali aj o tom, že kotolník hráva na saxofóne americkú muziku.

Jadrom príbehu troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise je tragikomický osud nadaného mladého muža, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo, no o to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si len postupne uvedomuje. (oficiální text distributora)

sovereign

Premietanie Muziky v Tatre poznacil jeden velky paranormalny jav: bolo vypredane (navyse vypredane na slovensky film)! Na slovensky film ktory v zasade nenudi, dobre sa nanho pozera, dobre sa na nom zasmeje a na film, ktory je kvalitne urobeny (najme zvuk). Sam sa ale priznam, ze som asi od Muziky ocakaval privela.Vidi sa mi, ze sa tvorcovia snazili napchat do metraze standartnej dlzky celoverneho filmu az prilis vela odkazov na byvaly rezim, ktory sice dobre reflektuje koniec 70-tych rokov kedy sa dej filmu odohrava, ale miestami posobii "preplacane". Taktiez sa priznam, ze od druhej tretiny filmu som sa zacal trosku nudit (zaver do ale opat vylepsil). Co sa tyka hereckych vykonov, tak ma prijemne prekvapila okrem inych Petra Polnisova a mlady Geisberg. Filmy sa ale robia hlavne pre divakov (a to, zda sa, tvorcovia Muziky a Polcasu rozpadu konecne pochopili) a Muzika urcite v navstevnosti prekona aj Polcas rozpadu, co je sprava nielen pre slovenske kina potesujuca! Ak tento rok (a ciastocne aj ten minuly) ma byt novym zaciatkom v sk kinematografii, tak ho velmi rad privitam. ()

petisek

Pozerateľný slovenský film. Konečne! Napriek množstvu humorných situácií, (už dávno som sa pri sledovaní filmu tak z chuti nesmial) ide o smutný príbeh vypovedajúci o smutnom období našich dejín. Dúfam, že príbeh zaujme aj najmladšiu generáciu, ktorá komunizmus nezažila a ktorá možno ani nebude chcieť veriť, čo všetko bolo a nebolo možné v období normalizácie. Oceňujem výborné herecké výkony: skvelé trio Geišbergovcov, Ľuba Kostelného, Adyho Hajdu a Doroty Nvotovej (po prečítaní literárnej predlohy som si síce Anču predstavoval ináč, ale Dorota dala tejto postave "gule"). Prekvapil ma aj kvalitný zvuk, kamera a skvelá hudba, ktorá dodáva filmu atmosféru. Jediné, čo mi na filme vadilo bola slovenčina Jana Budařa, ale ináč film rozhodne odporúčam. ()

DJ Kritik

Martin Junec, mastič. Anča Prepychová - pichačka. Už len tieto mená naznačujú, že film je dokumentom o živote obyčajných ľudí v minulom režime. Nvotou rukopis je príznačný, čo nie je na škodu, ale k prospechu veci. Jednotlivé dialógy sú v podstate malými epizódami života vtedajšieho človeka. Nehodnotí, ale prezentuje. Hlašky z filmu: " Tu máš zakrúžkované dni kedy nie to je spln stará počuje všetko v iné dni spí ako drevo vtedy môžeš. Dnes je spln takže nič." ... ... .... .... .... .... ... ..... .... .... .... ... .. ... .... .... Humor: **** Vtiahnutie do deja: **** Hudba: *** Realita: *** Erotika:* ()

--TMO--

Isto sa nájde plno ľudí, čo mi dajú facku za to čo napíšem, ale - mňa už bárs ťažko hociktorý slovenský film presvedčí, aby som ho vôbec dopozeral. A druhá vec, ktorá ma vyslovene v poslednej dobe vytáča: nenávidím slovenské/české filmy, ktoré sa JUST A JUST A NA TEN JUST *MUSIA* vŕtať v pochybnej minulosti našich národov. Seriem na to boha, nezaujíma ma žiaden posratý komunizmus, ani socializmus, a vôbec, nezaujíma ma žiaden IZMUS!!! Do hrobu s tým úž konečne. ()

F-red

Ak budú všetky Slovenské filmy vyzerať prinajhoršom takto, tak tu už možno hovoriť o Slovenskej kinematografii! A mimochodom, už sa teším aj na tie lepšie čo ešte len vzniknú! ()

petite fille

takto sa slovenská filmová tvorba vyrovnáva s jazvou bývalého režimu: vzorní súdruhovia nepijú alkoholické nápoje, nikdy nezaháľajú vo svojej svedomitej práci v prospech spoločnosti, nepodvádzajú manželky, ktoré im rodia pracovné sily budúcnosti, vážia si milú vlasť a rodnú rázovitú dedinku, ak sa odviažu na tanečnej zábave, tak iba angažovane - hudba, rytmus, tanec... umením za mier a socializmus! ()

MyrnaAlec

Parádní retro výlet do hnusných časů, přesný popis vztahů i iluzí hlavního hrdiny - Kostelný je naprosto věrohodný, Budař jako totální slizoun, Dorota jako píchačka a saxofon . Proč Slováci točí tak lehce kvalitní kousky, kdežto u nás je to téměř zázrak ? ()

Pitryx

Bohužel, saxofon nesnáším, leze mi na nervy a hudba mi taky moc neříká. Ale za to tvůrci nemohou, tudíž se to nesmí zobrazit ani v hodnocení. No, trošku se to asi zobrazí. Film se mi líbil, občas jsem se dost zasmál. Ta špetka erotiky mu také na škodu nebyla. Některé dialogy byly opravdu perly. Zmínka o Lokomotiv GT mi asociovala mé mládí. Na Šíravě jsem byl snad stokrát. Takže mohu posoudit i nářečí, leč to šlo slyšet ve filmu jen krátce. Prostě, film je nadprůměrně dobrý a prozatím má u mne 70%. *** A PŮL ()

jamoje

ano, naozaj slovensky divacky film, i ked priznam sa ze po tom co som vsetko o tomto filme pocul a cital som cakal nieco viac na sposob Pelisiek, takze to bolo pre mna trosicku sklamanie. no napriek tomu som sa skvele bavil a rozhodne je to skvely slovensky film vdaka ktoremu mozno ludia zacnu opat verit v slovensku kinematografiu :))) 85% ()

Babulik

"Žofre,čo tam robíš?...Nič.Honím si. Čo už sa dá robiť v tomto skurvenom štáte?"... Po niekoľkých viac či menej úspešných pokusoch konečne zásah do čierneho. Slovenský film nie je mŕtvy, je tu Muzika! Neuveriteľne uveriteľná, iskrivá a svieža komédia z obdobia, keď sa väčšinou fakt nedalo nič robiť, okrem toho honenia... Výborný Kostelný, príjemný Spišák (toho chlapa som mal fakt rád-nech mu je zem ľahká...), neskutoční Geišbergovci..."My máme banány? Čo sú Vianoce?"... Nuž, aj takto sme žili... Veľká vďaka, pán Nvota! ()

michaux

vyborneee! konecne film, ktoremu niet co vytknut - len si ho s kludom v dusi pozriet a na konci zhodnotit, ci vam sadol alebo nie. od zaciatku filmu mi bolo jasne, ze sa nebudem pozerat na akusi zlataninu, ale na kus dobreho filmoveho remesla (od vsetkych uplatnenych profesii - vratane scenaristu az po posledneho gaffera, runnera a nosica kablov :) (a "mastica" valivych lozisk na dolly) nvota je reziser, ktory v ludoch vidi "iba" ludi - a to je zaroven to je najprekvapivejsie co vas moze na hercoch prekvapit - ze nehraju divadelne klise, ale zivotom pokrivene, originalne samorasty... radost pozerat. ()

jefimyc

Film, v ktorom mal hrat Jaro Filip. Enfant terrible slovenskej komiky, ktory si uz zahral svojskych hudobnikov (Albert, Iba den) by v tomto filme exceloval. Vsetka cest particke hercov - hudobnikov. Snazili sa, ale iba mlady Geisberg dodal svojej postave ten spravny feeling. Vadila mi Budarova slovencina (v cestine by vynikla jeho postava lepsie), autorsky posun mohol byt vyraznejsi, nemuselo sa do pismena trvat na povodnom namete. Medzi minusy davam aj slabsi hudobny vyber, cakal som narez...toto bol taky peliskovsky odvar...v mojom obraze mi nesedela Pauhofova ako Marfa, naopak Anca Prepichova alias Dorota Nvotova bola super. Slabe sceny sa striedali s velmi dobrymi (madarska svadba) a keby sa autori vyhli klasickemu klise dal by som aj 4*, napriek tomu za posledne roky nadpriemer v slovenskom filme a nemal by uniknut slovenskemu divakovi. ()

me3x®

Jeden z najlepších súčasných slovenských filmov... ak nie naj... a netreba sa rozpisovať ani prečo... Kto pozrie... pochopí. ()

yatan

zacal sa film - wow..slovensky film?konecne nieco.../pokracuje film...ok..celkom prijemne prekvapenie len nech nepokazi zaver.../zaver...do prdele skoda ze pokazil zaver.. ()

milanko8

Povedený film, který stojí za zhlédnutí. Obsahuje velmi vtipné situace i ty velmi vážné. Film ze života. Dobrý film! :) ()

Dextwer

Jeden z nejlepších slovenských filmových výtvorů. Děj se odehrává na přelomu 70 až 80 let v Československu. Beznaděj a život hlídaný na každém kroku, to bylo Československo tohoto období. Muzika jako správný recept, jak si zpříjemnit život. Zajímavosti: * Hudbu opravdu nahráli hlavní protagonisté filmové kapely. Moje hodnocení: 65 % ()

megajalec

Na slovenské pomery veľmi dobré, dokonca som mal chuť pridať ešte jednu hviezdu, ale budem objektívny. Napriek tomu lepší priemer. Nepáčili sa mi mená hlavných postáv, ja viem, banalita, ale prečo nie viac zo života? Slovenčina Budara bola otrasná! Obrovský rozdiel medzi Slovákom hovoriacim česky a Čechom hovoriacim slovensky. Niektoré vulgarizmy boli ako keby nasilu, niektoré naopak pobavili. Páčili sa mi vzťahy v rodine, ich vykreslenie. Samozrejme dobrá muzika, maďarská svadba najlepšia scéna. Sklamal slabý koniec. Herci v pohode, Kostelný presne taký ako postava, Pauhofová plochá (herecky), Nvotová...No, aspoň ukáže kozy a nie raz. Veľmi dobrý Geišberg ml. Opakujem sa opäť, viac slovenských filmov, kvalitných zvlášť! ()

Distribuční projekt Manifesto

Distribuční projekt Manifesto

03.09.2010

... přináší do vybraných kin v České republice devět kvalitních, pečlivě vybraných filmů, které jsou masově navštěvované na velkých filmových festivalech. MANIFESTO je projektem distribuční… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží