Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

mirkaaa

Po dlouhé době zase dobrý český film. Dialogy mezi otcem a synem jsou vybroušené. Stárnoucí důchodce na sklonku života vs muž ve středních letech, který si s sebou nese nevyřešené otázky z mládí. Josef Somr a David Novotný hrají tak přesvědčivě, jako by byli skutečný otec se synem. Navíc David Novotný přesvědčil o svém umu už ve snímku Karamazovi. ()

Chandell

“Co je novýho?“ – “Prosím tebe, novýho není na světě nic už dvě miliardy let. Všechno jsou to jenom variace na téma uhlík, vodík, kyslík a dusík …“ --- Procházka otce se synem, která nás provede radostmi i strastmi jejich životů. Film mě svým obsahem, zpracováním a i hudbou velmi mile překvapil. Kladně musím hodnotit i výkon “neherečky“ Mariany Kroftové, byť mi její scény s Ľubošem Kostelným v první polovině filmu přišly zbytečné a rušivé. ()

Teabag

Velmi dojemné komorní drama, jehož dialogy by se daly tesat do kamene. David Novotný a Josef Somr byli prostě úžasní. Tak přirozené herectví je vzácnost. ()

ondrula

Tak jediné co jsem na tom filmu skutečně ocenil, byl výbornej dialog mezi Novotným a Somrem, protože oba mám rád. Mimochodem, je pozoruhodný, jak se stačil od tý doby Novotnej vyžrat, ale to jen na okraj. Někdy mi témata rozhovoru přišly takový podivný a vlastně i nechutný, ale jinak to bylo super. Naopak jsem poměrně dost trpěl u scén, kde figuroval Ľuboš Kostelný, protože jeho postava byla v podstatě archetypem toho, proč Slováky upřímně nenávidím; je to zvláštní, ale přestože scénárista byl Čech a asi ani nebylo jeho úmyslem shrnout slovenskej kokotismus, skvěle se mu povedlo vystihnout veškerou tu zákeřnost, lačnost po lepším osudu, patos, rádobyvtipnost, nepatřičně namástrovaný sebevědomí a špatně skrývanou zamindrákovanost, která je typická právě pro tenhle pronárod. Poměrně dost mě zaujala postava Jiřího Lábuse, kterej hrál nechutnýho burana; ta jeho postava byla nechutná hned nadvakrát, protože Lábus neumí hrát. Paralely mezi rodičemi a dětmi nepříč třemi generacemi mě otravovaly. A bylo hodně znát, že předlohou filmu byla knížka, což je znát skoro vždy kvůli té překotnosti motivů, které se musí uchopit jen povrchně, protože na jejich knižní prokreslení prostě není čas. ()

decay

Otrepané klišé hovorí, že kniha je vždy lepšia. Tento film ale bohužiaľ toto klišé strašne kŕmi. To, čo nájdete v knihe, je tu len šablónovito pretiahnuté bez akejkoľvek snahy to nejak obaliť "filmovosťou". Zvláštne prazvláštne pôsobí aj rozprávanie v niektorých miestach. Otec a syn čosi vyprávajú, strih a sú úplne kdesi o dvadsať metrov ďalej a rozhovor "plynule" nadväzuje, ako keby sa nechumelilo. Hakl a jeho knihy sú super, ale tento film ee. ()

peetriss

Zajímavá česká vztahovka pracující tu s lehkým vtipem, tu s plnou vážností, avšak především opřená o skvělé dialogy ze života a o životě mezi otcem a synem při procházce Prahou. David Novotný, a především Josef Somr, jsou výborní, ve své roli mně naopak neseděl Ľuboš Kostelný, jehož dějová linka by se dala zredukovat, poněvadž na mě působila nezajímavě, i když se přiznám, že Mariana Kroftová mě naopak doslova uhranula: tuto příležitostnou (bohužel spíš jednorázovou) herečku považuji za nejkrásnější stvoření novodobého českého filmu - krásná, sympatická, charismatická, a hraní ji šlo. Čeští tvůrci občas umí - snad se jednoho dne dožiji okamžiku, kdy to "občas" budu muset přehodnotit! ()

Marys

LFŠ 2008... Toto je zase jedna z vydarených českých komédii s vtipnými dialógmi a niektorými mimoriadne vtipnými nafúknutiami rozprávaných príbehov. A popri rozhovore otca so synom to krásne dokresľoval rozhovor synovho syna so svojou veľmi príjemnou a povabnou macochou. Od začiatku som čakal, kedy sa tí dvaja vyspia a... dočkal som sa :). ()

KatRi

Dlouho se bavíte, obzvlášť je-li na scéně se svými poznámkami a otázkami ze života pan Somr. Pak přijde linie, v níž hlavní part sehrává přítelkyně jeho "syna", a vy si říkáte, sakryš, co tím ten Michálek chce říct a proč to tam vůbec je. Pak se začnete vrtět i při pokračujících a už lehce monotónních promluvách syna a otce....a napadá vás, když se vídají jednou za tři týdny, proč si to podstatné řeknou právě ten jeden jediný den. A začnete pociťovat jakousi příliš úpornou snahu dostat do filmu co nejvíc, i když to na vás působí že je to zbytečné. A ještě ospravedlnění pasáží s Marianou Kroftovou - vyústění jejího příběhu je ve finále mnohem silnější než druhá linie a nutilo mě na tenhle film ještě několik dní poté myslet. Realistické, kruté, ale upřímné. ()

1945

Zajímavý rozhovor mezi otcem a synem, který divák z pozice voyéra před plátnem s radostí vyslechne ()

Vejrrr

Pro mě se jedná o jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Dokonale v kontrastu žánr komediální i dramatický, dokonale sladění páni herci David Novotný a Josef Somr. Nezbývá než se uklonit tvůrcům za mimořádně lidský a nenuceně silný příběh nejen o vztazích mezi rodiči a dětmi, ale i o těch podivných vztazích mezi muži a ženami. Bravo!! ()

sona123

No jo, starý dobrý český filmy. Ale kdy už ty nové začnou být tak dobré jako ty staré? Nebo je to jen nostalgie? O rodičích a dětech se snaží, ale bohužel zůstává jen u té snahy, je to celé dlouhá konverzačka, která po čase začne nudit. Emoce z toho ne a ne vykřesat. Líbila se mi Kroftová, která je zde pro mne báječným objevem. A Somr, to je přece miláček. ()

RipperJosh

Josef Somr úžasný, to je požitek ho sledovat, a mezi ním a Davidem Novotným to klape skvěle. Klidně bych zvládl celý film koukat fakt jenom na ně dva, jak chodí a povídají si, nepotřeboval bych flashbacky ani jinou dějovou linku. Jinak se bohužel nevyhneme několika přízemnostem typickým pro české filmy - musí se říct slovo %oustat, musí se zamýšlet nad %raním a %rděním, musí být naprosto zbytečný záběr na ženský %ozy (a zároveň snad i ten nejnevkusnější, co jsem kdy viděl). Dále se zde vyskytuje naprostý arcizm%d v podobě postavy Novotného syna, ktrerý je sice rovněž dobře zahraný, ale jinak naprosto nepochopitelný a neuvěřitelný... takovej člověk přece nemůže existovat:)) Taky konec je špatnej, respektive žádnej, nedostaví se žádná katarze, nic. Škoda, potenciál pro hodně dobrej snímek tu byl. ()

no2

8/10 - S tímto filmem mám asi podobný problém jako se Svěrákovými Vratnými lahvemi - mám z něj dobrý pocit, nicméně vím, že Sekal a Zapomenuté světlo zůstaly (a možná zůstanou, což režisérovi nepřeji) v Michálkově režijní filmografii nepřekonány, stejně jako se Svěrákovi bude těžce překonávat Obecná škola a Kolja (v prvním případě u filmové kritiky, v tom druhém aspoň v oblibě u lidí). Konečně dostal zase hlavní roli vynikající Pepík Somr, překvapil pro mě dosud celkem neznámý David Novotný, skvělým zpestřením byla opět vedlejší role Jirky Lábuse (pevně věřím, že i tento herec se brzy dočká své další velké role po "čaroději druhé kategorie" Rumburakovi, ale ani nevím, zda o to tak stojí, když vidím, jak perlí třeba v "pokleslé parodii" Gynekologie 2, napadá mě, jestli mu nejde spíš o tu p.del, než o touhu postavit si nějakou velkou rolí pomník...). ()

bidja

Mě se to moc zamlouvalo, pan režisér se odmlce vrátil pln sil. Příběh tří generací, podobnost třech můžů a jejich problémů. Všichni herci se zhostili svých rolí dostatečně, celkově komorní příběh opepřuje několik flashbackových scének. ()

zdenur

Výborná, pomalu plynoucí a na české poměry neobvykle kvalitní konverzačka. Příjemné a zajímavé charaktery, které mají od začátku do konce co nabídnout. ()

Phillo

Druhý tohtoročný skvelý český film. Krásna reálnosť a neuveriteľné herecké výkony (Somr je N-E-U-V-E-R-I-T-E-Ľ-N-Ý). Do dokonalosti spracovaná téma, metaforicky načatá aj ukončená, ale hlavne krásne uveriteľná a nevtieravo milá (ku koncu krásne dojemná a pozdvihujúca). Taký ten ľudský príbeh, na ktorý sa krásne pozerá aj keď sa v ňom nič nemusí riešiť. No ono sa v tomto prípade ešte aj rieši a nie na úkor na ničoho iného. Krásny český film a po Venkovskom Učitelovi aj ďalší celosvetový Veľkofilm so všeobecne aplikovateľnou myšlienkou. Zlepšuje sa úroveň českého filmu? V mojich očiach jednoznačne! ()

kubyno

Hodně originální, výborně zahraný a celkem nadnesený snímek "ze života", který, jakožto česká produkce, mě hodně potěšil. Dokazuje, že poslední dobou se české filmy začínají zase zvedat a jednou za čas se objeví výborný a originální film. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr