Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

gemi

Film je opravdu poetický, jak uvedeno v jeho popisu. Přestože je téměř ryze konverzační a komorní, nenudí. Příjemné překvapení. ()

VeeDee

Přišlo mi to trochu prvoplánované, myslím hlavně tok rozhovorů... herci občas přehrávali, neznělo to úplně přirozeně a otec a jeho údajně 25tiletý syn vypadali jako stejně staří kamarádi. Ale jinak vcelku příjemný film, který neurazí, ale ani nenadchne. Linie jeho přítelkyně a syna byla mnohem zajímavější. ()

E lan

Vynikající film nejen díky výbornému scénáři, ale i hereckým výkonům Somra, Novotného a dalších. Dechberoucí je předvším prolínání jednotlivých vyprávěcích rovin spolu s celkovým rozuzlením. ()

Brinkley

Jsem zatížená na ukecané filmy s minimem herců a patosu. Konečně jsem se dočkala i úspěšného českého pokusu, neposkvrněného "lidičkama a laskavým humorem", který se brzy přejí. Pana Somra prostě miluju a bod navíc za moji oblíbenou, tolikrát osobně prošlou trasu Prahou. ()

dEst28

Příjemný film s fajn nápadem a stopáží, který určitě neurazí. Somr a Novotný naprosto vynikající sehraná dvojice. ()

Inozuka

Dlouho jsem se tomutu filmu vyhýbal, protože jsem nevěřil, že by mě mohl bavit dialog mezi synem a otcem. Ale byly to liché obavy a O rodičích a dětech je výborné. Somr válí jako za mlada a i další herci mu skvěle sekundují (Lábus). Je to tak nějak hořce vtipné, ale naštěstí ne tak nuceně a třeskutě jako ostatní české filmy z poslední doby. Pravděpodobně je za tím kvalitní knižní předloha Emila Hackla, kterou jsem zatím nečetl, ale budu muset co nejdříve napravit. Potěšil také štěk Tonyho Ducháčka. ()

Nocturno culto

Zajímavě pojaté dílo, s vtipně a velmi lidově napsanými dialogy, hlavně mezi Davidem Novotným a Josefem Somrem.Scéna v restauraci je geniální, nebo výstup Jiřího Lábuse, jeho rozkoše a cucák s lízákem, prostě nemají chybu ..Druhá dějová linka už nebyla tak veselá, zato spíše dramatičtější a vzájemně se to dobře prolínalo ..Jako zábavu na večer to vřele doporučuji ..75 % ()

GTS_PUNK

Filmovo spracované literárne dielo Emila Hakla v podaní režiséra Vladimíra Michálka z roku 2007 predstavuje poviedkovo-poetický typ dramaticky ladenej komédie (či skôr komediálne ladenej drámy?), postavený na rozhovoroch medzi postavami, ktoré sú vzájomné prepojené. Obsahy rozhovorov medzi synom (David Novotný) a otcom (Josef Somr) a medzi synovou priateľkou (Mariana Kroftová) a synovým synom (Ľuboš Kostelný) prinášajú zmes vážnych aj odľahčených tém, spomienok na minulosť aj plánov do budúcnosti, aby spolu vytvárali obraz toho, čomu sa jednoducho hovorí život. Michálkov film sa zbytočne nesnaží pôsobiť ako ťažké a hĺbavé dielo, ale vo väčšine svojich scén dokáže takmer až odľahčenou a humornou formou reflektovať ľudské bytie postáv, ktoré sa v ňom objavujú. Dialógy medzi protagonistami sú napísané ako veľmi svižné, pričom neustále zmeny tém v spojení s často retrospektívnymi pohľadmi do minulosti vytvárajú dynamický aparát, ktorý ženie dopredu dej snímky. Dialógy však nefungujú iba preto, že sú dobre napísané, ale takisto z dôvodu, že medzi dvojicami postáv - teda Novotným a Somrom, ako aj Kroftovou a Kostelným - panuje veľmi dobrá chémia. O rodičích a dětech je aj vďaka tomu filmom, ktorý "ide ako píla" od začiatku až do konca. Sto plus minút minutáže má iba niekoľko slabších miest, tie sa ale v celkovo kvalitnom počine v podstate strácajú a výraznejšie sa na ňom nepodpisujú. Konverzačná komediálne ladená dráma (alebo dramaticky ladená komédia?), ktorá dokáže diváka príjemne prekvapiť. ()

matynka

Na tenhle film jsme šli ve Varech jen proto, že nám nevyšel nějaký "atraktivnější". Vybavili jsme se pizzou, aby nám čas líp utekl a pak jsme ji všichni dojídali až po filmu, což svědčí o jediném: film nás absolutně dostal! Na české filmové scéně konečně něco, na co se dalo koukat, aniž by bylo dopředu skoro jasné, jak to dopadne. Hlavními hrdiny byli otec se synem, což mezi filmy se samými nešťastnými páry jen příjemně potěší. A před Somrovým výkonem smekám, věřili jsme mu úplně všechno! ()

Martini98

Hodně kvalitní český snímek, režisér si nejspíše vzal vzor, z filmu Before Sunset, ale doplnil zde obrazy z příhod a paralelní děj, u hlavní osoby doma! Jsou zde peprné hlašky z reality, což je jen dobře. Jen tak dál Vláďo! ()

Chamyl

Po delší době opět zajímavý filmařský počin z českých luhů a hájů. Herecký koncert Josefa Somra, kterému ovšem zdatně sekundují (či lépe přihrávají) i další spoluhráči, zejména pak David Novotný. Označení díla jako "poetické" sedí jak dětská prdýlka na nočník, škoda jen některých rušivě působících vedlejších dějových linek. Smutně veselé a vesele smutné bilancování nad dvěma životy v různé generační verzi. Fakt hezké, chytré a hlavně v mnoha směrech pravdivé! ()

Šňůra

Zručná Michálkova režie, stejně jako Štrbova kamera, výtečné herecké výkony Somra a Novotného... a přesto tomu filmu něco chybělo, abych mohl říct, že byl výjimečný. Nebyl. Byla to jen velmi zručně a kvalitně odvedená filmařina, skládanka životních epizod tří generací a zamyšlení nad spletitostí vztahů, kterým však jakoby schází jakékoliv emoce. ()

Gromit

Vladimír Michálek je mimořádně talentovaný a inteligentní tvůrce a jeho filmy podle toho vypadají. A ani tentokrát mne nezklamal! Natočil totiž mimořádně působivý příběh ze života, příběh, ve kterém nechybějí humorné, smutné a absurdní momenty. A navíc umožnil Josefu Somrovi předvést jeden z nejlepších výkonů jeho kariéry! ()

_-0-_

Povedený průřez životem z pohledu dvou (třech) generací, ukázka toho, jak zdánlivě zanedbatelné momenty mohou zásadně ovlivnit život. Dobrý scénář znehodnocený amatérským výkonem představitelky Marty (Mariana Kroftová) a až úmornou délkou. ()

jns

Myšlenka krásná - výsledek spíš nepovedený. Zatímco v příbuzné konverzačce Before sunset jde divák dychtivě s dějem - O rodičích a dětech často nudí. Těch vznosných myšlenek a promluv je tady prostě příliš mnoho - navzájem se překrývají a ubírají filmu dech. Novotný, Somr a Kostelný jsou dobří, stejně tak jako hudba a několik povedených scén. Tragická je bohužel půvabná neherečka Kroftová, mnozí herci v epizodních rolích, ale hlavně většina retroscén, kterými Michálek ilustruje rozhovor hlavních postav. Naproti tomu velmi dobrý závěr filmu, který by skvěle fungoval kdyby se k němu postavy dobraly po jednodušší a méně spletité cestě ukazuje, že O rodičích a dětech mohl být dobrý film. Škoda. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr