Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

reqiuem

spíš jsem chtěl dát tři, ale je to natolik zajímavej film a na to, že je českej, čímž samozřejmě nechci nijak degradovat kvalitu českých snímků, i když ty, který by si zasloužily hodnocení 4 a více hvězdiček moc neni, tak se mu podařilo vyhnout všem problémům s tímto žánrem spojených, který by ho jistě poslaly rychle do říše zapomnění a já měl chvílema pocit, že vůbec nekoukám na českej film a musim říct, že na mě po dlouhý době udělal dojem, zvláště pak díky dvojici Somr a Novotný..jinak by to byla slabota :-) ()

CageDepp

Na české poměry to bylo dost povedený. Somr mi občas chováním připomínal mého otce, takže chápu ty trapné scény a ty stupidní otázky. No a Mariana Kroftová ukázala, že vyspat se synem svého přítele není zase tak nic špatnýho. ()

Skip

Velmi dobrý a zajímavě natočený film. Co všechno se dá probrat na procházce s otcem, aniž by se do toho tahaly psychologické problémy, výčitky apod. Ono to tam tedy bylo, ale podané tak, že z toho člověka nechytala depka, vše bylo tu více, tu méně pod povrchem a nijak to nerušilo pěkně rozdané herecké party. ()

kajas

Kdyby měl film osmdesát minut a soustředil se jen a pouze na dialogy mezi otcem a synem (protože jak pan Somr, tak i David Novotný jsou opravdu výborní) a zapomněl na zápletku s přítelkyní a vnukem (která byla doslova a do písmene debilní, navíc snad nikdo nemohl uvěřit tomu, že Kostelný věkově odpovídá synovi Novotného), hodnotila bych úplně jinak. ()

easaque

-4* [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]] ve zkratce: příjemný a pohodový o rodinných radostech a strastech ()

Meridius

Nejlepší český film, co jsem viděl od Václava. Brilantní hudba Michala Lorence, doporučuji poslechnout soundtrack. ()

HappySmile

Hodně zajímavý netradičně pojatý film jako procházka otce se synem, kteří vzpomínají na různé své zážitky. Tyto lidové (lidské) příběhy byly někdy opravdu hodně úspěvné a to naprosto nenuceně. ()

rakovnik

Zaujalo mě, jak Josef Somr převyšuje ostatní herce. Je to dáno jistě jeho zkušenostmi, ale on má prostě herce v sobě. Na rozdíl od jeho jiných, mladších kolegů, i když David Novotný také uspokojivě zraje. Bohužel jsem se občas přistihl, že se u filmu maličko nudím, i když uznávám, že film má něco do sebe. ()

Martin741

Prva polka filmu O rodicich a detech bola vyborna, pomaly som si uz zacal mysliet, ze sa v nasich koncinach blyska na lepsie filmove casy. Bohuzial, druha polka s umelou atmosferou, umelo posobiacimi dialogmi a predvidatelnym zaverom mi dala zase za pravdu, ze sa toci len kopa priemeru a ak daco vyjde, je to raz za 4 - 5 rokov. 50 % ()

honajz2

Dialogový film, který většinu svého času překvapivě funguje. Celou dobu bohužel ne, místy jsem se nudil a nakonec jsem čekal nějaký silnější závěr, který by mě finálně dostal do té atmosféry, do které to celou dobu směřovalo. Sice jsou ty dialogy místy fakt dobře promyšlené, ale natočit takovýhle film o délce skoro dvou hodin aniž by nudil, to je hodno opravdu jen talentovaného režiséra. Pro mě to skončilo někde v mírném nadprůměru, v rámci českých filmů je to jasný nadprůměr. Knihu jsem nečetl, maximálně tak pár ukázek a moje nejoblíbenější část v tom filmu snad ani nebyla. Herci jsou sice dobří, ale na víc jak 3* to zatím nevidím. Možná časem, zatím jsem asi moc mladý, abych to úplně docenil. ()

shyster

Na české poměry skvěle natočené a napsané (což ani není překvapení, když autorem předlohy je Emil Hakl) dialogy mezi otcem a synem. Přičemž oba heci svoje role zvládli na jedničku a dali svým postavám velkou dávku životnosti. Vladimír Michálek je vynikající režisér a zde to jen dokazuje, zvláště v retrospektivních scénách. Menším záporem je, že film občas sklouzne k laciným vtipkům typu Hřebejka. Bohužel největším záporem je druhá linie, která dostala menšího prostoru, ale i tak je dosti průměrná a zvláště Z. Stivínová mě tam docela štvala. 70%. ()

dezorz

Indie film s dobrymi hercami a dobrou predlohou, ktory na to ide inac, nez je nas/cesky film zvyknuty. Rafinovane, fragmentovite, vtipne a ludsky. Lenze, v krvi to tu takto filmari nemaju a je to citit. Prilis okate, vykonstruovane kvoli vyslednemu ucelu a ak je ucelom byt ludsky prirodzeny a pri tom vtipny, tak tlacenie na pilu prirodzenosti neprida. ()

Stanley

Na tento film jsem se těšil, jenže přišlo nečekané zklamání. Celý film ve formě jednoduché dialogovky ještě nemusí znamenat nudu, avšak zde se většina situací a rozhovorů mezi postavami jeví vyumělkovaně a vše spěje k předem očekávaným a odhadnutelným závěrům, které nevzbuzují žádný velký divácký zájem ani empatii vůči postavám. ()

Lopic

Jsem známý tím, že české snímky nevyhledávám a když už nějaký shlédnu, tak mě obvykle nezaujme. O rodičích a dětech mě však příjemně překvapilo. Začátek mi přišel pomalý, a linka okolo Zuzany Stivínové ( jejíž výkon mě btw přišel dosti nevýrazný ) a L'ubo Kostelného mi připadala místy až trapná. Ale kdykoliv byli v záběru Josef Somr a David Novotný, film měl šťávu a šmrnc. Opravdu by mě překvapilo kdyby nebyl Josef Somr alespoň nominován na příštího českého lva. David Novotný mu podle mého názoru zdatně sekundoval a pro mě osobně to byla hlavní hvězda filmu. Všehovšudy 4*, kdyby nebylo vedlejší linie s přitelkyní a synme hlavního hrdiny, možná by to bylo za 5* ()

DruidKarel

Docela mile jsem byl překvapenej, když jsem byl na tomhle filmu včera se svou mamkou. (jak příhodné). No, vtipné dialogy a hlášky obecně. Záběry z obyčejného prostředí na mě působily docela divně, leč věrohodně (myšlen pohled na ošklivý pražský byty). Jo, pan Somr je fakt třída! Český film žije dál... ()

exitak

Nato že to je takové normální vyprávění bez velkých zvratů, je to neuvěřitelně zábavné a poutavé. To mám rád, když si film drží svoji úroveň celou dobu. Josef Somr je coby dědeček nezapomenutelný a David Novotný opět ukazuje jak je dobrý herec. ()

nithiel

Linie Somra a Novotného naprosto dokonalá, omílání stále dokola stejných historek, které syn naoko nesnáší, ale ve skutečnosti je má rád, a občas si je musí zajít poslechnout, občas jsem si připadal jako doma v obýváku při odpoledním kafi. Ale druhá linie s vnukem byla trochu navíc, takhle laděnýmu snímku by slušelo tak devadesát minutek, čehož by se vystřižením syna akorát dosáhlo. ()

bouchy

Celý film se opírá o živý dialog otce - stárnoucího a prožívajícího svůj podzim života - a syna středního věku, stále si nesoucího nezacelené ranky z mládí (rozvod rodičů, výchova..). Nejlepší komedie, kterou jsem na MFF KV 08 viděl, na druhou stranu také jedna z nejhořčejších. Výbuchy smíchu se střídají s návaly melancholie, Somr i Novotný předvádějí nadprůměrné herecké výkony, což se nedá říct o Lence Vlasákové... ta tomu moc nedala. Tohle dílko si určitě ještě někdy pustím. ()

Dannysek4U

Vzhledem k nedejovemu charakteru pribehu mozna zbytecne natahovane, par epizod slo vynechat, ale urcite naprosto noblesne zahrane, zrezirovane a obrazove. Popravde me Somr, Novotný, Kostelný a Michálek doslova nadchli a musel jsem si rovnou pustit film o filmu ()

zette

Namet me celkem zaujal a na film jsem se tesil. Nemohu se ale ubranit velkemu zklamani. Az prilis prehravajici Somr s Novotnym na prochazce jsou v poradku, je zde dostatek slusnych dialogu a vzpominek ( zaujaly predevsim historky o ragu, bulharskem doktorovi a o volani smrti ). Paralelni pribeh milenky a syna uz je na obtiz, strasne bere tempo filmu ( i kdyz je skoda, ze Kroftovou nemame uz moznost videt v zadnem jinem filmu ). Na konci uz jsem mel velky problem se soustredit, protoze film me zacal neskutecne nudit. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr