Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

DHDV

Japonci vytvořily naprosto dokonalý animovaný příběh. Od postav po příběh vypracovaly vše s naprostou přesností. Pro evropského diváka je tento příběh možná hůře stravitelný, ale to jen kvůli typického stylu japonský pohádek. ()

Wolvie

Tolik emocí,filozofie a špičkově vymyšlené mytologie v sobě žádný animák neměl a asi ani nikdy mít nebude.Mononoke je Miyazakiho masterpiece. ()

Akana

V hodnocení Zámku v oblacích jsem si nechával malou rezervu a udělal jsem dobře. Princezna Mononoke je ještě soudržnější, má přehlednější dějovou linku, přitom o nic míň propracovanou. Miyazaki se nesnaží ohromit superrealistickou animací, soustředí se na obsah a na nápady výtvarné i dějové. Neustále překvapuje, klišovitým postupům se vyhýbá s obratností slalomového lyžaře. Ekologické poselství, které předkládá, je na hony vzdálené černobílému vidění a naivitě takového Avataru, není tu dobrá příroda proti zlým lidem, ale spíš snaha najít rovnováhu. I bez sentimentu se to obejde. Mistrovský kousek a pro mě po dlouhé době příležitost dát stovku na první pokus. ()

Ukubumbahoo

Obavy z toho, jak zkousnu tento animovaný počin zmizely hned po prvních minutách. Princezna Mononoke zůstane pod kůží rozhodně dlouho. ()

Faila

Občas se člověk trošku ztrácí, ale vzhledem k veškeré nejen vizuální kráse kolem budiž lehká nepřehlednost odpuštěna. Příběh samotný i jeho zpracování nadchne a okouzlí. ()

Elbarto08

Já nevim, co si o filmu mám myslet. všichni ho tak vychvalovaly a těšil jsem se na něj, ale cítil jsem, že mi tam něco chybí, něco uprostřed, díky čemu mi to přišlo takové suché. Hudba krásná a ten les s jezírkem mě absolutně nadchnul... Bohužel ale musim dát za 3 (kdo ví, třeba se mi to rozloží víc v hlavě a hvězdu přidám)............................................................. EDIT: po druhém shlédnutí říkám, že se mi to moc líbilo. Ani nevím, proč mě to poprvé tak nenadchlo, vždyť je to super! ()

Sorry

Krásný animák z přírody. Pro děti rozhodně nebude, jelikož je poslání filmů přeci jen není tak zřejmý. Každopádně, naprosto kouzelná animace, postavy, příběh a samozřejmě hudba. Pro mě nejlepší anime všech dob. ()

Bejbinka

Nečekala jsem, že něco takového existuje a když jsem si film sehnala díky tomuhle webu, dlouho jsem ho odkládala, ale jak to bývá, dlouho odkládané filmy jsou nakonec ty nejlepší. Úplně jiný animák (tedy anime), ale o to lepší, úžasně nakreslený, vtipný, napínavý, akční, krásná hudba, dokonalé. V tomhle ohledu Japoncům neskonale závidím a patří jim můj obdiv. ()

figliar

Zatiaľ najslabší Miyazakiho animák. Nie zlý, ale mne osobne sa príbeh, ktorý vyjadroval, zdal málo presvedčivý. Boj ľudstva a ničenie prírody, premieňanie všetkého na materiálne veci. Určite to všetko malo určitú hĺbku a malo to poslať ľudstvu posolstvo, či výstražnú správu, ale jeho druhé diela ma oslovili o veľa viac. ()

matkoulko

V prvom rade som rád, že existuje studio Ghibli a stále produkuje animované filmy starej školy bez 3D grafiky. Zaujimavý a netradičný fantasy príbeh so skvelým spracovaním ma nadchol hneď od prvej minúty. Spracovanie démonom posadnutého boha-diviaka bolo úžasné a desivé zároveň. Množstvo krásnych nápadov v ešte krajšom prevedení... Konanie postáv ťažko predvídateľné, podobne ako celý dej filmu. Symaptická ústredná dvojica a ich zvierací spoločníci. Ekologické posolstvo miestami prvoplánové ale oko rád prižmúrim a dnes zrecyklujem aj sezam z prečiva... ()

Kum0r

3 zásadní postřehy z úplně jiného světa: 1. - Cokoliv záhadného = temná vaská hmota. Zbytek vypadá pěkně. 2. - Hlavní hrdina by mohl inspirovat Tarantina (první střet se samuraji) co se týče činů a Ghadího co se týce myšlenek. To je taky to co mi na filmu přišlo nejzajímavější - konfrontace tří různých způsobů myšlení - lidé, zvířata a Ashitaka. 3. - Koncept bohů, kteří jsou akorát více tvrdohlaví, vzrostlejší a mající hitpoint navíc, je moc zajímavý. Zhrzený ztrápený bůh = démon. Démon = původní bůh se zvýšenou agresivitou, dva hitpointy navíc, bez schopnosti mluvit a porostlý temnou vaskou hmotou. 70% ()

BeranSon

,,Žijí tam obrovská zvířata, mocnější než při počátku světa." K tomuto snímku bych dodal jen jedno slovo- CIT. Hajao Mijazaki a jeho tým odvedli špičkovou práci ve svém oboru. Zmíněný pan Mijazaki má velký smysl pro všechny sekvence jeho snímku. Neskutečně si mě to získalo vším, animací, postavami, dějově a hlavně tou ocelovou hudbou. "Něco takového by nedokázal ztvárnit hraný film, něco takového dokáže ztvárnit jen anime. Přesně tento typ anime mě osobně bere nejvíce. Jsou v něm perfektně vykouzlené postavení mezi dobrem a zlem. Tvůrci si decentně a zcela nepřehnaně pohráli s vizuálním vyjádřením démonů a bohů a řečeno upřímně, to jest nejzajímavější.. GENIALITA!!! - 10/10 - "NÁDHERA ZŘÍT" ()

agassi68

Kto prečítal všetky Dobšinského rozprávky, toho už nemôže v detskom žánri prekvapiť nič. Mononoke je síce nadpriemer no nijako zvlášť ma neočarila. Hádam len tým, že bola predchodcom Avatara.. ()

Hapretor

Animace hezká. Hudba podmanivá. Svět působivý. Mijazaki má představivost jako málokdo. To uznávám. Ale ke konci je to už přeplácané. Ta hmota z lesniho ducha, to už je moc. Japonci to vždycky takhle překombinují. Přitom v jednoduchosti je síla. Jedno z nejlepších anime teda, podle mě, musí mít víc štávy - větší drive - zábavnost, napínavost, zajímavé postavy, ... přesně jako na začátku tohoto snímku až do druhé třetiny. Pak je to už přeplácané, moc "snové", a už to tím ztrácí. Jak píšu - to je specialita Japonců a jim podobným - vždy to ke konci překombinovat, zkomplikovat a strašně si u toho zafilozofovat, až to nemá hlavu ani patu. ()

BOURQUE

Ďalšie majstrovské dielo od majstra, ktoré so svojím príbehom, animáciou a všestrannosťou osloví každého. Hlavná myšlienka príbehu je odkazom pre celé ľudstvo. Osobné hodnotenie: 95% (*****) ()

John8

Poprvé viděno cca ve dvanácti letech, tehdy jsem ještě nevěděl proč dávají tuhle pohádku tak pozdě. I přes to jsem si ji ale dlouho pamatoval, po nedávném znovushlédnutí musím zvýšit skóre na zasloužených 5. Příběh více lidský než kde co hrané, kde činy jednotlivých postav jsou pochopitelné a většinou založeny na dobrých úmyslech (i když ne vždy s ideálními dopady na situaci) kde je nejhorší vlastnost lidská chamtivost a to asi jen u dvou postav. To vše zabaleno do příběhu o tom že život jako vše ostatní na světě musí jednou skončit a jen ten kdo si tento fakt připustí, může žít spokojeně. To vše podtrženo skvělou skvělou postavou Ashitaky a jeho několika ukázet naprosté drsnosti. Pro mě zatím nejlepší Miazaki. ()

Ben Nevis

Tohle musí být něco jiného, než obyčejné anime, když to má takové výborné hodnocení, říkala jsem si. Jenže snímek je akorát další důkaz, že Japoncům nerozumím. Příběh má hloubku, postavy nejsou ploché a není to klasická šarvátka mezi vítězným dobrem a zlem poraženým na hlavu. Africké děti zase nedostaly najíst. Což by bylo všechno fajn, kdyby se to obešlo bez té karnevalové šaškárny s démony, duchy, bohy apod. Bylo to jako hledat nevěstu v bordelu. Kdo si dá práci, najde světici i mezi prostitutkami, ale zbytek se nechá odradit. Pro děti je tam moc násilí a pro dospělé moc pohádkovosti. Krásně vypracované pozadí je doplněno klasickými držkami anime, že jsem se místo toho mohla klidně dívat na Pokémony. Za všechny mluví scéna, kdy orákulum promlouvá k hrdinovi, zvěstuje mu brzkou smrt, ale obličej má vytlemený jako by líčila úspěšný lov v Kauflandu. ()

kubka4

Miyazaki opět dokazuje svou velikost... Mononoke Hime je temný, smutný, ale zároveň i velmi krásný snímek, který poukazuje na chamtivost, arogantnost a hlavně nenasytnost lidského jednání a to převážně ve vztahu k přírodě. I když to tak na první pohled muže vypadat, tak Mononoke Hime opravdu není žádná pohádka pro děti, ba naopak bych dobře zvážil jestli to dětem (do určitého věku samozřejmě) vůbec pustit... Výborná animace a překrásná hudba jen přidávají do seznamu kladů, který je u tohoto díla velice dlouhý. A nějaké zápory? No, mě místy vadilo chování hlavního hrdiny. Někdy jsem ho prostě nemohl pochopit... S kým to vlastně byl? S lidmi? S přírodou? Sám za sebe? Některé jeho kroky si prostě lehce protiřečily... San, vlčí princeznu, jsem si oblíbil mnohem více... Na další zápory jsem nepřišel a ani si nemyslím, že je na co přijít. Rozhodně jeden z nejlepších výtvorů Miyazakiho a také jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob. - 100% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)