Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)
  • Morien

Možná má (bohužel) obrovskou pravdu, ale podává to pro mě naprosto, naprosto nepřijatelným způsobem. Že mu sejmulo syna auto to je opravdu smutný, ale v tom případě se měl snažit udělat taky něco pro bezpečnost silničního provozu a ne to strkat do filmu o ekologii. Jestli byl jeho spolužák budoucí narkoman chytřejší než jeho demagogicky smýšlející vysokoškolsky vzdělaný učitel, měl si založit talkshow s názvem "Oteplete se, prosím" a tam vykládat vtipné historky z natáčení a dávat signály lidem ať tleskají a smějí se a ne to dávat jako příklad toho, že každý rebel má vždycky nutně pravdu.(4.11.2008)

Zmes informácií a varovaní pred dôsledkami prehriatia stále teplejšej zemegule v dynamickom zostrihu série prednášok Ala Gorea. Sled pútavých obrazov, grafov a upozornení funguje ako dobre premazané súkolie. Vďaka informačnej hodnote a presvedčivosti výpovede sa dokument vidieť oplatí. Každá minca má však dve strany. Prednáška sa totiž z času na čas preruší lyricko-patetickým výlevom z osobného života prednášajúceho. V týchto momemtoch sa stáva oslavnou ódou jedného muža. Sebaprezentácia osobných úspechov, vytriezvenia z politiky a návratu k skutočným hodnotám je skôr nepríjemnou pravdou o pretrvávajúcich politických ambíciách. A to tým skôr, že správanie sa Al Gorea, zachytené v dokumente samotnom, má od ekologicky šetrného prístupu naozaj veľmi ďaleko.(30.10.2006)

Are you ready to change the way you live ? ___ Pokud ne, bude tu vedro. Velké vedro. A následně velká a dlouhá zima… Al Gore rozhodně připraven je a snaží se prostřednictvím svých vědecky založených přednášek vzbudit k činu i ostatní členy civilizace. Smršť zajímavých faktů, účinných grafů a vtipných poznámek převážně na Znečisťující Státy Spojené dělá z tohoto dokumentu velice příjemnou a poučnou podívanou. Nelze přehlédnout i agitační rozměr celého projektu, na druhou stranu, aby sám Gore mohl otočit politické rozhodování v USA, musí se dostat na židli nejvyšší. No, hodně štěstí přeji. www.climatecrisis.net(14.3.2007)

Přemýšlím, jak tohle hodnotit... Al Gore velmi sugestivně shrnul všechna známá fakta, dal je do souvislostí s těmi, které se mu zrovna hodily do krámu a vznikl tak neskutečně sugestivní dokument o globálním oteplování. Inconvenient Truth je vlastně filmový přepis jedné velmi zdařilé prezentace prezentované víc než schopným řečníkem a myslím si, že na nezasvěceného člověka může mít docela zajímavý vliv. Já mám na globální oteplování už dávno svůj vlastní názor (nevidím věci černobíle) a tenhle dokument s ním opravdu ani o kousek nepohnul, to ovšem nesnižuje jeho kvality. Pokud jste v tomto "oboru" nováčky a chcete se dozvědět pár zajímavých (a pravdivých) faktů o globálním oteplování, rozhodně nemůžu tenhle snímek doporučit jako dobrý začátek. Nabízí sice spoustu vědecky ověřených informací, ale některé souvislosti a "pravdy" jsou trochu mimo, resp. neměly by se dávat dohromady. Ovšem pokud máte nějaký svůj názor a pár článků jste si o tématu už někdy přečetli, nemůžu než doporučit. Je to zábavné, shrnující a přesvědčivé.(27.2.2008)

Po přečtení knihy "Říše strachu" od Michaela Crichtona, ověření bibliografických odkazů z této knihy a opětovném shlédnutí některých pasáží tohoto filmu snižuji hodnocení o dvě hvězdičky. Všem uvedenou knihu doporučuji.(6.1.2007)

• Al Gore

• - Animovaný úryvek vysvětlující problém globálního oteplování je ze seriálu Futurama, přesněji z dílu „Crimes of the Hot“. V této epizodě se objeví i Al Gore. (HellFire)

• - Al Gore sa venuje ekológii už 20 rokov a samozrejme tieto poznatky využil aj v dokumente. (Greenpeacak)

• - Spočiatku mal Guggenheim o spolupráci s Goreom pochybnosti, pretože ako sám uviedol, nie je environmentalista a natočiť film z vedeckej prednášky sa mu zdalo problematické. Režisér si taktiež myslel, že Al Gore je príliš spätý s politikou. Svoj názor však po zhliadnutí prednášky zmenil. (Greenpeacak)