poster

Nepříjemná pravda

 • USA

  An Inconvenient Truth

 • Slovensko

  Nepríjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Scénář:

Al Gore

Hudba:

Michael Brook

Hrají:

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lima
  *****

  Al Gore se svým ekologickým cítěním a úzkými vazbami na vědeckou obec se vždy tak trochu vymykal v kontextu s politickou špičkou USA. Jeho publikace (jedna vyšla i u nás), články a přednášky (už od dob, kdy byl politickým "zajícem") hovoří samy za sebe. Jednu takovou přednášku představuje i tento film. Al Gore naštěstí není žádný suchopárný strejc, takže umí být často vtipný, sžíravý, ale především konkrétní, nepoužívá klišovité fráze, ale nabízí vědecky prokázaná fakta. Mrazivá srovnávací fotodokumentace, neúprosné grafy, názory špičkových vědců a sem tam nějaké to odlehčení (i tvůrci Simpsonů přispěli :o). To vše velmi srozumitelnou formou, takže ta hodina a půl uteče velice rychle. Pak i odpustíte některé kratinké Al Goreovy neskrývané bolístky, které jsou tak trochu "mimo hlavní téma" (prohraný boj o prezidentské křeslo, smrt manželky a tím spojená následná protikuřácká agitka, jakkoliv proti ní jinak nemám sebemenších výhrad). Zpráva OSN, vzešlá na základě závěrů pařížské konference světových klimatologů z ledna 2007 pak dává Al Goreovi zcela za pravdu. Jedni z mála, kteří tento závěry konference odmítli, byla Čína a Saudská Arábie (jak typické) a také Václav Klaus (Ropák roku 1993 a dvojnásobný vítěz ankety o "Zelenou perlu roku", tj. nejpitomějšího výroku v oblasti životního prostředí), který celou svou politickou kariéru ekologické problémy bagatelizuje a otázku ´globálního oteplování´ považuje za levičácký "falešný mýtus" a dodává "Žádné ničení planety nevidím, v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by tohle mohl říci." (Hospodářské noviny, 9.únor, 2007). Pan profesor má zaděláno na další Zelenou perlu._____PS: Dne 1.2.2007 byl Al Gore za svoji ekologickou činnost švédskou Královskou akademií věd nominován na Nobelovu cenu míru.............(28.12.2006)

 • Hromino
  **

  Sorry, ale tohle opravdu ne. V podstatě se tady nic nového nesděluje, jenom dokola omílají všeobecně známé záležitosti, navíc v podání jedné velké reklamky na Ala Gora... přemýšlím nad tím, co mi ten dokument přinesl novýho, nečekanýho, ale nic mě nenapadá.(27.9.2010)

 • liborek_
  ***

  Tenhle dokument má dvě tváře... Kdybych měl hodnotit jen tu mnohem zajímavější a dynamičtější, pak bych dal plné 4*. Al Gore totiž mluví zasvěceně, přesvědčeně a přesvědčivě. Navíc je skvělý herec (což je vzhledem k jeho dřívějšímu působení překvapení...:-), takže to má i vtip a slušný spád. Tou druhou tváří jsou však patetická a sebechvalná intermezza, která si "bývalý budoucí prezident USA" mohl odpustit. Filmařsky nic objevného, ale samotná přednáška byla určitě zajímavá a minimálně stojí za úvahu. Pokud někdo usoudí, že jde o propagandu či brainwashing, prosím... Ale zodpovědně se to dá říct jedině tehdy, když má člověk v rukávu protiargumenty a ne jen nepříjemný pocit, že Al Gore útočí na zvyky, které dotyčný není ochotný změnit, protože se mu takto žije pohodlně. Každopádně je Nepříjemná pravda důležitý film, i když lidé brezinovského typu budou hodně hlasitě namítat...3,5*(24.11.2006)

 • moviesfan
  ****

  Nepříjemný dokument, ale celkem zajímavý. Škoda té nenápadné politiky.(3.12.2007)

 • Houdini
  ****

  Oscar 2 : Dokument, Píseň - "I Need To Wake Up"(23.1.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace