Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Znepokojivé. Vlastně jsem nabyl pocit, že už jsme v pytli. Hodně. Vždycky tady totiž budou lidi, kteří si na přednášku zajdou a něco si z ní odnesou, lidi, kteří to hodí za hlavu a lidi, kteří na přednášku nepůjdou vůbec. A těch je většina. Mají totiž na práci důležitější věci, nemají čas anebo cokoliv. No zpět k věci. Dokument je to opravdu zdařilý. Al Gore je skvělý řečník (vtipný v pravou chvíli a nebojí se ukázat prstem na konkrétní osoby) a celkem sympaťák. Ukazuje grafy, fotky a vypráví příběhy, které jsou pravdivé. Když člověk vidí mizet jezero před očima pořádně to zatřese jeho přesvědčením o rychlosti takového globálního oteplování. Nejvtipnějším na tom je, že příčinou problémů modré planety jsou dvě nejzbytečnější věci s kterými kdy lidstvo přišlo: Ekonomika a Politika. Hmh měl jsem k tomuhle dokumentu vypracovat esej o manipulativních prvcích, které zde byli použity. Tak proč ji nehodit i sem? :-) /// Nepříjemná pravda je moc příjemný film, působí na vaše emoce, na to dobré ve vás. Proč? Jak? Pokládáte si tyhle otázky? Možná jste chytřejší než si o vás tvůrci tohohle dokumentu mysleli. Všimli jste si těch manipulátorských fines, za které by se nemusel stydět ani doktor House? Vaše plus. Pokud ne. Odpovědi, proč vám slzy tekly z očí proudem, možná najdete přímo tady. Takže za prvé. Al Gore je sympaťák a navíc prohrál. Prohrál boj proti té nelidské stvůře, která vehnala Spojené státy do války, kde umírají lidé a ničí se životní prostředí. Je to někdo komu můžete věřit, komu chcete věřit, protože vás dokáže přesvědčit, že je jeden z vás a myslí to dobře. Vždyť on je taky člověk a k čertu, možná tomu co říká i opravdu věří. Nemusí záležet na tom, jestli je to pravda. Pak tu máme správnou skladbu záběrů. Topící se méďa, umírající zvířátka atp. Lidi, ač tomu někdy těžko uvěřit, mají přírodu rádi. Aby ne, všichni jsme z ní přišli. Z močálů Země jsme se vynořili a její hlína pak pohltí naše těla. Měli bychom ji respektovat a ne ji devastovat, měnit a přetvářet jako bezcitné stvůry. Nostalgicky nás nutí vzpomínat na to jak jsme poprvé vešli do lesa a dýchali čerstvý vzduch. Také je tu náš dobrý přítel zvaný televize. Co člověka přinutí k zamyšlení, než když tvůrci oblíbeného televizního seriálu natočí krátký a vtipný filmeček o tom jak je globální oteplování špatné a názorně ukazují prstem na hloupé lidi ve vládách a továrnách, kteří nechtějí naslouchat faktům a všechno řeší dobře uleželou sarkastickou poznámkou. Nesympatičtí lidé. Fakta a grafy se taky dají interpretovat různě, a když chceme, můžeme věci udělat… no řekněme drastičtější, než skutečně jsou a pokud je proložíme obrázky tajícího ledu a médi, cílovou skupinu diváků jistě zasáhnou. Dalším faktem zůstává, že dým je špatný. Dokonce i kuřáci to ví. Smog, splodiny, dusící se sedmikrásky na lidskou psychiku nepůsobí nejlíp. Na dovolenou nejezdíte k dýmícím továrnám, ale do přírody. Sluníčko, pláže. Ne smogem pokryté městské džungle, uranové doly a uhelné štoly. Svět zeleně, modře, harmonie a klidu člověka naplňuje mnohem víc. Aspoň do té chvíle než mu zazvoní mobilní telefon a musí jít kácet deštné pralesy, aby měl čím nakrmit své hladovějící děti. Děti. Děti. Vždyť pro ně, pro to pro jejich budoucnost musíme zachovat svět. Žijeme pro ně, planetu musíme zachránit pro ně. Naučit je pečovat o naši Matku a poučit je z našich chyb. Chováme se jako nemoc a oni by měli najít lék. Oni nás mají moc zachránit tak proč se nepokusit jim to umožnit. Dát jim dost času vyřešit to. Zpomalit tu převažující se misku vah. Děti. Silná to zbraň dokumentů. Na závěr pak přejdeme k tomu nejdůležitějšímu. K hudbě. Hudba, říká se, hraje na lidské emoce, a když ji zkombinujete s obrazem správně, získáte zbraň, která má takový dopad, že může změnit víry a přesvědčení jedním tklivým tónem violy. Ach jak bezcitná je tahle rasa, když dokáže rozebrat něco tak upřímného a správného jako je Nepříjemná pravda. Neměli bychom místo vysedávání ve školách a psaní esejí vysazovat stromky, které padnou na ty tisíce učebnic a papírů, které pak stejně spalujeme na prach?(13.7.2007)

I kdyby žádné globální oteplování neexistovalo, nebo i kdyby existovalo, ale do 50 let bychom se ani neutopili, ani neumrzli nebo neseschli, tak je dobře, že tento film vznikl, protože možná přiměje lidi, aby se víc zamýšleli nad způsobem svého života a nekupovali si trapný Hummery a trochu se starali o to, co se na Zemi děje. I kdyby varovné prognózy o jakkoliv brzkém zániku byly mylné, je jisté, že ledovce mizí poněkud rychle a je velmi pravděpodobné, že lidstvo na tom má podíl. Tomuto dokumento můžete vyčítat ledacos, klidně i to, že se skrz něj snaží Al G. připravit na další volby (což je nesmysl), ale nelze popírat jeho jednoznačnou snahu svět zlepšit, pomoct! Je jedině dobře, že na problémy lidstva někdo upozorňuje, protože je tak lehké na všechno kašlat..jak to lidi dělaj:) Globální oteplování možná je tak trochu Lidoprasomedvěd, ale i tak je to záležitost, nad kterou nelze mávnout rukou. Co po vás vlastně Velký Teplý Al chce? Chce abyste ho volili?:P Těžko.. Straší vás? I kdyby, tak je to lepší, než nechávat lidi ve "sladké" nevědomosti. Chce: snížit emise uhlíku, až na nulu. Kupovat úsporné spotřebiče a žárovky, používat časované termostaty, používat v domě lepší izolaci, recyklovat, pokud možno koupit si hybridní auto (když to elektrickým autům nevyšlo), chce všechna auta s nižší spotřebou a nižšími emisemi, zkusit víc chodit nebo jezdit na kole, používat hromadnou dopravu, používat obnovitelné zdroje energie, volit lidi, kteří tento problém chtějí řešit. (neříká přímo "volte mě", říká doslova: pokud nikoho takového neznáte, kandidujte sami.) Celkově film není úplně dokonalý a je pravda, že některé odskoky do Alova soukromého života tam být nemusely, ale dávám plný počet, ne za Ala, ne za film, ale za myšlenku. PS : Co se týče formy filmu, tak obsah je podaný tak, aby mu porozuměl snad úplně každý, což ale nelze vnímat jako nějaké podbízení, protože stále obsahuje všechna podstatná fakta a vzhledem k tématu je přece klíčové, uvidí-li ho co nejvíce lidí!(6.11.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $24,146,161Tržby Celosvetovo $49,756,507Tržby za predaj DVD v USA $31,620,744 //počet predaných kusov 1,661,518║ Al Gore zaujal a po celý čas mal čo pútavé a doslova horrorové o ľudskom znečisťovaní planéty povedať, strach a hrôza z tohto dokumentu ostáva nad výpoveďou ľudského počínania. /80%/(15.8.2009)

Velmi zajímavý dokument ukazující závážné skutečnosti o naší planetě. Obsahuje fakta, která byla dříve určená pouze úzkému okruhu vědců. Tento dokument některá z nich nastínil i veřejnosti. Trochu mně vadilo polopatické vysvětlování a zjednodušování. I když... dokument je americký, takže se není čemu divit;)(18.4.2007)

Velmi zaujimavy a posobivy dokument, ktory sa mi podaril vidiet az teraz a vsetko, co sa v nom Al Gore snazil ukazat a vysvetlit ohladom nasho nicenia planety, sa akosi splna, aj ked nenapadne, ale isto. Za posledny polrok by som spomenul uz prvy sneh prilis skoro v polovici oktobra na Slovensku, pricom sa najviac tesili zimne strediska, ale ze sa ten sneh nielenze udrzal, ale neustale padal i na juhozapade Nemecka asi az do marca 2010, kde som kazdu zimu zvyknuty na trosku snehu alebo prinajmensom vobec ziadny sneh a tuto zimu tu napadol metrovy sneh a nie a nie sa ho zbavit. Dalej januarove (lednove) zemetrasenie na Haiti, tisice ludi mrtvych a zemetrasenia pokracovali aj na inych uzemiach, vybuch sopky na Islande, ktorej nebezpecny popol doslova skolaboval letecku dopravu a to bolo nedavno, dalej silne tornado na vychode Nemecka. V Nemecku a tornado? To som doteraz poznal hlavne z USA, ale pocasie dokaze svoje. No a prave v tychto dnoch 04.06.2010 najväcsie povodne po nekonecnych dazdoch na strednom a vychodnom Slovensku v historii, kde su znicene mnohe cesty a domy a zatopene mesta ako Bardejov alebo Trebisov. A to je iba posledny polrok. Pamätate na august (srpen) 2002 na tzv. storocnu vodu v Prahe, kde prave Sean Connery natacal LIGU VYJIMECNYCH (2002)? A je toho omnoho viac, ale to by tento komentar nemal konca. Treba sa len nad tym zamysliet, ci je to normalne a deje sa to asi kazdych 50 rokov, alebo sme si sami na vine a mozeme nieco proti tomu urobit? Mozno malicko by sme mohli tomu napomoct, stacilo by menej znecistovat ovzdusie alebo viac setrit elektrickou energiou... 04.06.2010 _______ Al Gore +++ Billy West +++ George Bush +++ George W. Bush +++ Ronald Reagan +++ Hudba: Michael Brook(4.6.2010)

• Al Gore