Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Je to trochu i osobní reklamní kampaň Al Gora a s jednou věcí ( řepka, nebo kukuřice do benzínu ) i nesouhlasím. Nicméně rád tyhle drobnosti odpůstím, protože informace jsou dokonale podány i vysvětleny a to i přijemnou a záživnou formou. 85%(23.4.2012)

Fakt doufám, že Al kecá! Dýchám v hojné míře benzopyren a stav planety mi není lhostejný: třídím odpad, jezdím na kole, na zahradě uvědoměle sázím zeleň a neváhám verbálně (i fyzicky, kdyby bylo třeba;-)) napadnout ta bolševická hovada, co projedou kolem sběrného dvora a půl kilometru za ním vyklopí svůj sajrajt do křoví. Venca Klausů by mě nazval ekoteroristou... nešť, já jeho občas tituluji hůř:-). Chápu, že věci nejsou černobílé a nedělám si iluze: Al Gore jistě líčí tu nejhorší ze všech možných variant. Dokument umně a jednoduše podává vědecká fakta v kombinaci s klíčovými životními okamžiky někdejšího prezidentského kandidáta. Výklad je podán tak prostě, aby vše pochopil i ten nejtupější americký buran (Jiřík W. Křoví mladší to asi beztak nepobral;-)). Podívejme se na to takhle: pokud lidstvo začne něco dělat, aby zabránilo potenciální hrozbě a potom se ukáže, že šlo o kachnu, co se stane? Vůbec nic, akorát se nám snad zlepší prostředí k životu a možná v létě nebudeme chcípat vedrem. A co když "oteplovači" mají pravdu a lidstvo přesto dál bude sedět na prdeli se založenými pařáty a odmítavě mávat rukou nad ekoteroristickými bláboly? Tak se za pár desítek let budeme mít opravdu zle-nedobře, naši vnukové nás budou proklínat a nadávat nám do sobeckých, nezodpovědných kurev. Al Gore na mě každopádně zapůsobil dojmem inteligentního člověka, zapáleného pro svou věc. Obyvatelé USA v mých očích zas o něco klesli, když si místo něj zvolili toho přiblblého kašpárka Bushe (a dokonce 2x, svatá prostato!), asi je na ně Al příliš chytrý. Blahoslavení chudí duchem, neb jejich je království nebeské... možná proto tak serou na Zemi. "Nepříjemná pravda" mě kdovíjak nebavila a nejde jistě o celou pravdu, ale je moc dobře, že se někdo snaží a křičí do světa. Nechováme se totiž ke svému domovu macešsky, spíše jako pedofilní otčímové se sklony kopat do své ratolesti, topit ji ve splašcích, pálit cigaretou a sem tam jí chrstnout do ksichtu lavor vřícího oleje. 80% - ne za agitační přednášku, pouze za úsilí vzbudit v lidech zájem a odpovědnost za chátrající stav naší planety.(7.5.2010)

Brilantně zrežírovaná propagandistická one man show pro nezbytně sympatického řečníka. Pokud nejste Venca Klaus, nemůžete si pomoct a prostě musíte přikyvovat - i když si přiznejme, že spousta lidí je k tomu ochotna jenom proto, že náš el presidente dělá opak:) Aby on nakonec ještě nedostal nějaké ocenění za zásluhy o boj proti změnám klimatu - nebylo by to nic neobvyklého, nakonec Nobelovu cenu míru taky mohou přebírat teroristé;) Ale zpátky k věci - jistěže z Nepříjemné Pravdy, respektive z tam prezentovaných faktů občas vyčouhne osten účelové interpretace, ale i díky cituplným vsuvkám ze života Ala Gorea jste ochotni na to zapomenout, protože - to si přiznejme - tvrdit, že globální oteplování neexistuje, je prostě blbost. A i když bychom se mohli dohadovat o tom, jestli za to může lidstvo (což by vzhledem k obrovskému nárůstu světové populace a s tím souvisejících civilizačních "produktů" podle mě bylo logické předpokládat) anebo jde o přirozený proces, nikde není vidět, že by se na ty nadcházející VELKÉ a NEVYHNUTELNÉ změny ta naše slavná civilizace nějak připravovala, a proto rozhodně není marné získat nějaký čas a oddálit ten okamžik, kdy se nám nebeská klenba zřítí na hlavy. Je zcela nesporným a mnohokrát vyzkoušeným pravidlem, že prevence stojí daleko méně zdrojů a úsilí než odstraňování následků. Přemýšlejte o tom - proto tenhle vynikající film vznikl. A narozdíl od mnoha jiných si ten váš intelektuální výkon zasluhuje. 90%(24.5.2009)

Někdo píše.... je tam spousta věcí, které mě ŠOKOVALY. Opravdu? ( skoro by se chtělo zvolat: tak konečně někdo prozřel. Nebo, že by pouze vytahnul hlavu z .....) Mě tedy NE! Al Gore nepřichází s ničím " OBJEVNÝM ". Na všechna tyto fakta se poukazuje již nějakou tu dobu, pouze ty hlasy nejsou slyšet a v neposlední řadě Al je vskutku výborný řečník a manipulátor. Faktem ale zůstává, že nic není tak jednoznačné, vše má dvě strany mince. Zaručuji vám, že když proti sobě postavíte obě strany a budou je zastupovat ( prezentovat ) " pánové na svých místech " a obratní řečníci, každá strana vás zavalí takovou spoustou faktů a argumentů podpořenou potřebnými grafy, mapy.. a samozřejmě každá ze stran se zaměří " na to svoje " , vynechá, to co se jim nehodí " do krámu " , budete přikyvovat oběma stranám a pod tíhou těchto " faktů " rezignujete a kapitulujete na vše. Nicméně, díky za každý takovýto dokument zvlášť, když hlavní postava je někdo, kdo se tímto problémem zabývá již drahou řádku let, je vidět a slyšet a v neposlední řadě o skutečném problému něco ví. Protože jestli něco poškozuje tento " boj s průmyslovým světem " , jsou to všichni Ti a jim podobní, co se přivazují na chladících věžích Temelínu a když se jich někdo zeptá, proč to vlastně dělají, za co bojují, tak jen nechápavě zakroutí hlavou. Jen když jim od " rakouských přátel " přitékají na účty předem dané taxy. Říkám: ANO, je potřeba ( nejvyšší čas ) začít se chovat šetrně k přírodě a přírod. zdrojům, nicméně to musí býti s rozvahou a ruku v ruce s pokračujícím nezadržitelným rozvojem. Protože, přiznejme si to upřímně, " zpátky do jeskyní " , by se nám asi nikomu zřejmě nechtělo. Tudy cesta rozhodně také nevede. Ovšem to nic nemění na faktu, že tento DOKUMENT ( když poodhlédnu od těch pár momentů, kdy si Gore přihřívá svou politickou polívčičku ) je nesmírně důležitým. Neboť loby světových průmyslových velmocí, podpořená obratnými řečníky ( taky jednoho máme, že pane profesore ) o tom, že GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ je mýtus, je velice silná a díky za každý viditelný, slyšitelný a navíc srozumitelný hlas, který jde proti NIM. p.s. když už tady všichni ( včetně mě ) tak srdceryvně přikyvujeme a hořekujeme nad tímto problémem, pojďme se raději každý z nás zamyslet, co můžeme my osobně ( každý zvlášť ) udělat proto, abychom i my tou trochou přispěli ( pomohli ) v této problematice. Zkusme žíti a chovati se trochu úsporněji. Přiznejme si, že to určitě lze, i bez nějakých velkých omezování se. KONEC výlevu ŠAKALA na téma svět. hospodářství versus příroda :o)(7.5.2010)

I kdyby žádné globální oteplování neexistovalo, nebo i kdyby existovalo, ale do 50 let bychom se ani neutopili, ani neumrzli nebo neseschli, tak je dobře, že tento film vznikl, protože možná přiměje lidi, aby se víc zamýšleli nad způsobem svého života a nekupovali si trapný Hummery a trochu se starali o to, co se na Zemi děje. I kdyby varovné prognózy o jakkoliv brzkém zániku byly mylné, je jisté, že ledovce mizí poněkud rychle a je velmi pravděpodobné, že lidstvo na tom má podíl. Tomuto dokumento můžete vyčítat ledacos, klidně i to, že se skrz něj snaží Al G. připravit na další volby (což je nesmysl), ale nelze popírat jeho jednoznačnou snahu svět zlepšit, pomoct! Je jedině dobře, že na problémy lidstva někdo upozorňuje, protože je tak lehké na všechno kašlat..jak to lidi dělaj:) Globální oteplování možná je tak trochu Lidoprasomedvěd, ale i tak je to záležitost, nad kterou nelze mávnout rukou. Co po vás vlastně Velký Teplý Al chce? Chce abyste ho volili?:P Těžko.. Straší vás? I kdyby, tak je to lepší, než nechávat lidi ve "sladké" nevědomosti. Chce: snížit emise uhlíku, až na nulu. Kupovat úsporné spotřebiče a žárovky, používat časované termostaty, používat v domě lepší izolaci, recyklovat, pokud možno koupit si hybridní auto (když to elektrickým autům nevyšlo), chce všechna auta s nižší spotřebou a nižšími emisemi, zkusit víc chodit nebo jezdit na kole, používat hromadnou dopravu, používat obnovitelné zdroje energie, volit lidi, kteří tento problém chtějí řešit. (neříká přímo "volte mě", říká doslova: pokud nikoho takového neznáte, kandidujte sami.) Celkově film není úplně dokonalý a je pravda, že některé odskoky do Alova soukromého života tam být nemusely, ale dávám plný počet, ne za Ala, ne za film, ale za myšlenku. PS : Co se týče formy filmu, tak obsah je podaný tak, aby mu porozuměl snad úplně každý, což ale nelze vnímat jako nějaké podbízení, protože stále obsahuje všechna podstatná fakta a vzhledem k tématu je přece klíčové, uvidí-li ho co nejvíce lidí!(6.11.2006)

• Al Gore