Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Al Gore je očividně zapálený pro věc, ale bohužel se mu nedaří přesvědčit mě, že má pravdu. Už jen proto, že se pouští do tak průhledných nesmyslů jako tvrzení, že když ve skleničce roztaje led, přeteče... Když ukazuje tabulku ročních rozdílů, má u něj rok 250 dní, aby byla čára strmější a mám takový pocit, že argument pro jeho pravdomluvnost má být i "Al Gore je hodný člověk = mluví pravdu". Jako přednáška zapáleného zeleňáka slušné a funkční (až na ty výřezky z Alova osobního života), ale jako dokument to nemá žádnou výpovědní hodnotu. Je to prostě pro lidi, kteří raději přitakávají, než myslí.(25.2.2011)

Mne osobne sa veľmi ťažko hodnotia všetky ekologicky zamerané filmy, pretože mi málokedy povedia to, čo by som už nečítal v skriptách, alebo nepočul na prednáškach... Pravdou však je, že Goreova prednáška pôsobí pútavo a má skvelé technické pomôcky. Trochu mi vadila tá americká okázalosť a pátos s akým boli problémy prezentované, ale malo to švih a dokonca mi nevadili ani malé odbočky do Goreovho života. Prevdou je aj to, že to, čo povie Gore, sa dozviete z hociktorého lacnejšieho a "obyčajnejšieho" dokumentu na festivaloch ako je EKOTOPFILM či ENVIROFILM (imho ja som videl Nepríjemnú pravdu ako tzv. sprievodý film Envirofilmu 2007). Ako však hovorí Gore, za svoju úlohu si vybral rozprávať jednoducho a jasne - a tento účel jeho dokument splnil (ale keď v jednej vete spomenul spolu fašizmus a komunizmus, dostal som riadneho facana). A podľa reakcie oscarovej komisie ako aj tunajších užívateľov je toto zrejme jediný spôsob ako úpútať a poučiť aj nezainteresovaného človeka... Čo na tom, že záverečné titulky so super pesničkou boli pôsobivejšie ako celý film...(18.5.2007)

Al Gore se svým ekologickým cítěním a úzkými vazbami na vědeckou obec se vždy tak trochu vymykal v kontextu s politickou špičkou USA. Jeho publikace (jedna vyšla i u nás), články a přednášky (už od dob, kdy byl politickým "zajícem") hovoří samy za sebe. Jednu takovou přednášku představuje i tento film. Al Gore naštěstí není žádný suchopárný strejc, takže umí být často vtipný, sžíravý, ale především konkrétní, nepoužívá klišovité fráze, ale nabízí vědecky prokázaná fakta. Mrazivá srovnávací fotodokumentace, neúprosné grafy, názory špičkových vědců a sem tam nějaké to odlehčení (i tvůrci Simpsonů přispěli :o). To vše velmi srozumitelnou formou, takže ta hodina a půl uteče velice rychle. Pak i odpustíte některé kratinké Al Goreovy neskrývané bolístky, které jsou tak trochu "mimo hlavní téma" (prohraný boj o prezidentské křeslo, smrt manželky a tím spojená následná protikuřácká agitka, jakkoliv proti ní jinak nemám sebemenších výhrad). Zpráva OSN, vzešlá na základě závěrů pařížské konference světových klimatologů z ledna 2007 pak dává Al Goreovi zcela za pravdu. Jedni z mála, kteří tento závěry konference odmítli, byla Čína a Saudská Arábie (jak typické) a také Václav Klaus (Ropák roku 1993 a dvojnásobný vítěz ankety o "Zelenou perlu roku", tj. nejpitomějšího výroku v oblasti životního prostředí), který celou svou politickou kariéru ekologické problémy bagatelizuje a otázku ´globálního oteplování´ považuje za levičácký "falešný mýtus" a dodává "Žádné ničení planety nevidím, v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by tohle mohl říci." (Hospodářské noviny, 9.únor, 2007). Pan profesor má zaděláno na další Zelenou perlu._____PS: Dne 1.2.2007 byl Al Gore za svoji ekologickou činnost švédskou Královskou akademií věd nominován na Nobelovu cenu míru.............(28.12.2006)

Gore ako otec národa, Budha a Mojžiš, ktorý káže svojím ovečkám o tom, že ak budeme na prírodu zlý, vyebe s nami. Akurát ta reklama na jeho múdrosť by mohla byť menej žiarivejšia.(21.11.2006)

Are you ready to change the way you live ? ___ Pokud ne, bude tu vedro. Velké vedro. A následně velká a dlouhá zima… Al Gore rozhodně připraven je a snaží se prostřednictvím svých vědecky založených přednášek vzbudit k činu i ostatní členy civilizace. Smršť zajímavých faktů, účinných grafů a vtipných poznámek převážně na Znečisťující Státy Spojené dělá z tohoto dokumentu velice příjemnou a poučnou podívanou. Nelze přehlédnout i agitační rozměr celého projektu, na druhou stranu, aby sám Gore mohl otočit politické rozhodování v USA, musí se dostat na židli nejvyšší. No, hodně štěstí přeji. www.climatecrisis.net(14.3.2007)