Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři kamarádi na život a na smrt. Za jakým účelem se dnes novodobí tři mušketýři dávají dohromady? Aby společně chránili čest dámy z vyšších kruhů? Ale kdepak. Aby společně získali miliony? No samozřejmě. A jaké cesty k tomu volí ve společnosti kde o peníze jde především? V situaci kdy mají pocit, že společnost jim něco dluží? Ti tři se kdysi pokusili utéct před totalitou Československé socialistické republiky. Ale Velký Bratr je viděl. Pokus o emigraci skončil fiaskem. Poznamenal je navždy. Pro jednoho znamenal vězení, pro druhé dva celoživotní frustraci. Ti tři se znovu scházejí v kulisách současné Prahy, v překotně se rozvíjející společnosti, která se už nikdy s totalitou nevypořádá, protože se dnes žene především za penězi. Ani ti tři nebudou nakonec výjimkou.

Film je rekonstrukcí dvou největších českých loupeží uplynulých let. Při té první se lupičům podařilo ukrást z pražské pošty dvacet osm miliónů korun a vyhnout se potrestání. Druhá loupež ohromila tuto zemi ještě víc. Z obrněného vozu převážejícího peníze z Citybank do České národní banky bylo ukradeno stopadesát miliónů korun.

Zatímco při první loupeži se lupiči dopustili řady chyb, druhá už byla provedena absolutně profesionálně. Žádní svědci, žádné stopy, nic čeho by se policie mohla chytit. Lidé, kteří získali stopadesát miliónů zmizeli beze stopy. Jak si ale dnes užívají svých peněz? Jak je mají pustit do oběhu aniž by na sebe upozornili? Naši tři kamarádi zjišťují, že je to mnohem těžší než si původně mysleli. Sedí na balíku miliónů a nemohou je použít, aby nebyli odhaleni. To jsou teprve ta pravá muka. Jak si užívat a nebýt přistižen. Jak legalizovat tak obrovskou sumu a zůstat nenápadný.

Nic takového by se jim nemohlo podařit bez zázemí mezinárodního zločinu. Ostatně mezinárodní zločin byl pravděpodobně v pozadí přepadu obrněného vozu. K naprosto totožným přepadením obrněných vozů s totožnými výsledky došlo v celé západní Evropě. Kdo za nimi stojí? Zločinecká hvězda první velikosti s bohatými zkušenostmi? Velmi pravděpodobně ano.

V roce 1978 došlo k šokujícímu vykradení banky Paribas v Nice. Lupiči se do ní prokopali kanalizací v pátek večer vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby si ze sejfu banky vybrali to nejcennější. Přepady pancéřových vozů, které potom otřásly západní Evropou jsou dokonale organizované. Na bezchybnou organizaci takovéhle velkoakce je třeba spousta peněz. Nebyly použity peníze a zkušenosti z přepadení banky Paribas? A nestojí tedy za vším jeden a tentýž geniální zločinec? I v našem příběhu zjistíme, že je všechno trochu jinak než se zpočátku zdá. Že celou věc nevymysleli jen tři vychytralí češi. I technika provedení přepadu pancéřového vozu ukazuje k bance Paribas. Ke zločineckému géniovi stojícímu v pozadí. V jedné scéně našeho filmu ho dokonce uvidíme. To on ze zákulisí objednává a řídí celou věc. Nikým nepoznán, dodnes neobjeven zločinecký génius. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (251)

BoredSeal odpad!

všechny recenze uživatele

Já to prostě nechápu. Herci jsou trapný. Scénář je tak trapnej, že bych nevěřil, že ho psal Radek John. Ironie je, že dneska není problém sehnat prachy na takovýhle filmy, na scény luxusních dovolených a dialogů Hanáka s francouzským bossem. Problém je, že za celou tu tvůrčí dobu nikomu ze zúčastněných nedojde, že je pitomost točit zbytečnou vatu v cizině. Člověk by radši snesl pět palem v květináčích na dvorku v Poděbradech radši než takhle nevypilovanej dutej scénář s důrazem na vizuální složku filmu. Je to stupidně prohýřená příležitost udělat zajímavou krimi rekonstrukci známých loupeží, možná proprat poměry v Čechách... místo toho máme další nefunkční trapnou asi-komedii. ()

Mordenroth 

všechny recenze uživatele

Áno, na filme je poznať, že mali tvorcovia skutočne v úmysle natočiť niečo bombastické, ale pár výbuchov áut a niekoľko záberov z exotických krajín ešte neznamená veľkoleposť. Samotný vznik tohto diela sprevádzalo niekoľko nešťastných udalostí (problémy s financiami, výmena režiséra, niekoľkonásobné prepisovanie scenára), no nakoniec vznikla zábavná kriminálna komédia, na ktorej je okrem príbehu najzaujímavejšie herecké obsadenie. Typovo presvedčivé ústredné trio Suchánek – Hanák – Vetchý je vynikajúce a vidieť, že John napísal tieto postavy vyslovene pre nich. Jiří Chlumský je však predovšetkým televízny režisér a na jeho filme to je (bohužiaľ) poznať. Samozrejme, že v televíznom filme nevidíme napríklad ozajstné explózie automobilov. V tomto prípade však ide skôr o spracovanie ako také. Dej sa miestami vlečie (stretnutie kamarátov po 15 rokoch a následná príprava akcie, utrácanie peňazí na Srí Lanke) a niekedy naopak, príbeh napreduje možno až príliš rýchlo (lúpežné prepadnutia). Film tak skáče od lepších momentov k horším. Nudné chvíle naviac okoreňujú nezáživné dialógy a komické situácie prichádzajú len veľmi zriedkavo. Okrem toho, miestami chaotická kamera a rýchly strih filmu skôr škodia ako pomáhajú. Nebyť toho konca, mohlo to byť aj na 70%. Takto to ostáva priemernou oddychovou (televíznou) záležitosťou s nadpriemernými hereckými výkonmi. ()

Reklama

claudel 

všechny recenze uživatele

Sympatický ústřední trojlístek doplňuje ještě sympatičtější Visnerová. Jsem rád za každý slušný český film a myslím si, že Prachy dělaj člověka nejsou zklamáním. Scénář je mírně překombinovaný, ale nerušilo mě to. Několikrát jsem se zasmál, dobrý nedělní večer na Markize - to mě asi udivilo nejvíc, nevím, zda mi to na Primě uniklo, anebo skutečně tento film vysílala dříve slovenská televize než česká. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Nevím, proč to na Primě (4/09) běželo v kvalitě, za kterou by se stydělo i vesnické letní kino, sice to dostalo zajímavou patinu, ale moderní střih a luxus tropického ostrova se do vyblitých barev a filmových šmouh a ruchů fakt moc nehodí. Jestli psal scénář skutečně Radek John, jsme svědky jednoho z největších úpadků v historii talentovaných scénáristů. Protože tohle snad ani scénář nemá, nebo se jím nikdo neřídil. Scény na sebe (ne)navazují, jako kdyby mezi nimi vždy ještě nějaká chyběla, některé okamžiky jsou tak nelogické, že by je tak nenatočil ani Ed Wood (kreditka v pase – zcela klíčovou věc někdo omylem zapomene v pase přítelkyně jednoho z hrdinů?, schování peněz do igelitky přivázané k Huasbótu, dolévání benzínu při rallye – Hanák řídí, nebo dolévá, a proč při časovce Vetchý určuje jejich současné pořadí podle toho, kolik posádek zrovna projelo? A mohl bych pokračovat dál, třeba jak pes dovedl policajty „po letech“ k Suchánkovi, nebo extrémně debilní konec….no nic, Prachy dělaj člověka je prostě totálně neukočírovanej film a nezachrání ho ani to sympatické trio hlavních hrdinů. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Nejen šaty dělají člověka, ale i prachy. Pokud máte spoustu peněz, můžete si dovolit všechno. Jenže pak máte všechno a nevíte co roupama. Peníze vás mohou pěkně zkazit. Ale zase nemít žádné, to také není dobré. Tři kamarádi jich neměli dost. Proto se rozhodli si přilepšit krádežemi. Přepadli kubánské dělníky, poštu v Dejvicích a auto Group for securitas. A ke všemu měli smůlu. Radek John spojil tři nesouvisející případy loupeží a udělal z toho trošku guláš. Možná měl zůstat u jednoho a pořádně ho promakat. Mohlo pak vzniknout zajímavé krimi. Za jedno podívání to stálo. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (6)

  • Natáčeno v Mladé Boleslavi, Svatém Janu pod skalou, Praze, letadlo se nachází kousek za Mladou Boleslaví u dálnice na Liberec (restaurace). (M.B)
  • Film byl inspirován případem, kdy ozbrojení lupiči přepadli na Evropské třídě v Praze 6 obrněný vůz, který převážel peníze z centrály Citibank. Stalo se to 16. září 2002, odcizeno bylo 153 miliónů korun. V listopadu 2007 policie případ odložila, později ale vyšlo najevo, že jsou z loupeže podezřelí Tomáš Půta a Maroš Šulej, členové takzvaného Berdychova gangu. Oba muže, kteří byli zadrženi v Irsku, obvinili policisté v září 2010. (Balumedved)
  • Během natáčení na Srí Lance měl štáb problémy s technikou - vlivem mořského vzduchu zrezivěly kamery. (Cherish)

Reklama

Reklama