Tři kamarádi na život a na smrt. Za jakým účelem se dnes novodobí tři mušketýři dávají dohromady? Aby společně chránili čest dámy z vyšších kruhů? Ale kdepak. Aby společně získali miliony? No samozřejmě. A jaké cesty k tomu volí ve společnosti kde o peníze jde především? V situaci kdy mají pocit, že společnost jim něco dluží? Ti tři se kdysi pokusili utéct před totalitou Československé socialistické republiky. Ale Velký Bratr je viděl. Pokus o emigraci skončil fiaskem. Poznamenal je navždy. Pro jednoho znamenal vězení, pro druhé dva celoživotní frustraci. Ti tři se znovu scházejí v kulisách současné Prahy, v překotně se rozvíjející společnosti, která se už nikdy s totalitou nevypořádá, protože se dnes žene především za penězi. Ani ti tři nebudou nakonec výjimkou.

Film je rekonstrukcí dvou největších českých loupeží uplynulých let. Při té první se lupičům podařilo ukrást z pražské pošty dvacet osm miliónů korun a vyhnout se potrestání. Druhá loupež ohromila tuto zemi ještě víc. Z obrněného vozu převážejícího peníze z Citybank do České národní banky bylo ukradeno stopadesát miliónů korun.

Zatímco při první loupeži se lupiči dopustili řady chyb, druhá už byla provedena absolutně profesionálně. Žádní svědci, žádné stopy, nic čeho by se policie mohla chytit. Lidé, kteří získali stopadesát miliónů zmizeli beze stopy. Jak si ale dnes užívají svých peněz? Jak je mají pustit do oběhu aniž by na sebe upozornili? Naši tři kamarádi zjišťují, že je to mnohem těžší než si původně mysleli. Sedí na balíku miliónů a nemohou je použít, aby nebyli odhaleni. To jsou teprve ta pravá muka. Jak si užívat a nebýt přistižen. Jak legalizovat tak obrovskou sumu a zůstat nenápadný.

Nic takového by se jim nemohlo podařit bez zázemí mezinárodního zločinu. Ostatně mezinárodní zločin byl pravděpodobně v pozadí přepadu obrněného vozu. K naprosto totožným přepadením obrněných vozů s totožnými výsledky došlo v celé západní Evropě. Kdo za nimi stojí? Zločinecká hvězda první velikosti s bohatými zkušenostmi? Velmi pravděpodobně ano.

V roce 1978 došlo k šokujícímu vykradení banky Paribas v Nice. Lupiči se do ní prokopali kanalizací v pátek večer vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby si ze sejfu banky vybrali to nejcennější. Přepady pancéřových vozů, které potom otřásly západní Evropou jsou dokonale organizované. Na bezchybnou organizaci takovéhle velkoakce je třeba spousta peněz. Nebyly použity peníze a zkušenosti z přepadení banky Paribas? A nestojí tedy za vším jeden a tentýž geniální zločinec? I v našem příběhu zjistíme, že je všechno trochu jinak než se zpočátku zdá. Že celou věc nevymysleli jen tři vychytralí češi. I technika provedení přepadu pancéřového vozu ukazuje k bance Paribas. Ke zločineckému géniovi stojícímu v pozadí. V jedné scéně našeho filmu ho dokonce uvidíme. To on ze zákulisí objednává a řídí celou věc. Nikým nepoznán, dodnes neobjeven zločinecký génius. (oficiální text distributora)

Kamca_

Myslela jsem si, že to bude další česká blbost. Ale když jsem to konečně viděla, příjemně mě tahle komedie překvapila. Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4*. Nakonec dávám 3. ()

Mordenroth

Áno, na filme je poznať, že mali tvorcovia skutočne v úmysle natočiť niečo bombastické, ale pár výbuchov áut a niekoľko záberov z exotických krajín ešte neznamená veľkoleposť. Samotný vznik tohto diela sprevádzalo niekoľko nešťastných udalostí (problémy s financiami, výmena režiséra, niekoľkonásobné prepisovanie scenára), no nakoniec vznikla zábavná kriminálna komédia, na ktorej je okrem príbehu najzaujímavejšie herecké obsadenie. Typovo presvedčivé ústredné trio Suchánek – Hanák – Vetchý je vynikajúce a vidieť, že John napísal tieto postavy vyslovene pre nich. Jiří Chlumský je však predovšetkým televízny režisér a na jeho filme to je (bohužiaľ) poznať. Samozrejme, že v televíznom filme nevidíme napríklad ozajstné explózie automobilov. V tomto prípade však ide skôr o spracovanie ako také. Dej sa miestami vlečie (stretnutie kamarátov po 15 rokoch a následná príprava akcie, utrácanie peňazí na Srí Lanke) a niekedy naopak, príbeh napreduje možno až príliš rýchlo (lúpežné prepadnutia). Film tak skáče od lepších momentov k horším. Nudné chvíle naviac okoreňujú nezáživné dialógy a komické situácie prichádzajú len veľmi zriedkavo. Okrem toho, miestami chaotická kamera a rýchly strih filmu skôr škodia ako pomáhajú. Nebyť toho konca, mohlo to byť aj na 70%. Takto to ostáva priemernou oddychovou (televíznou) záležitosťou s nadpriemernými hereckými výkonmi. ()

baribal

na tom filmu je vidět snaha natočit něco novýho... výsledek se bohužel minul účinkem tudíž konec v propadlišti dějin... ()

ivishka

Vcelku zajímavé dobrodružství třech "šméčkařů" Michala Suchánka, Ondřeje Vetchého a Tomáše Hanáka. Ani jeden z nich nevybočil ze svých hereckých kvalit (za což jim vděčím). Film byl vcelku nenáročný a dobře stravitelný, což se u oddechové kategorie cení. Jako velmi zajímavou shledávám část ve které tři kamarádi chystali své plány. P.S. Musím dodat, že mi přišlo jakoby si herci film vzali jako dovolenou - už kvůli lokalitám. ()

JJ.Gibson

Musím zvolat bravo! Konečně se po dlouhé době, čechové přehoupli taky na druhou stranu váhy a natočili něco nového a zajímavého, než dokola se opakující dramata a válečná témata... Prachy dělaj člověka je vskutku taková lehká krimi/komedie, která možná nenadchne, ale jistě potěší. ()

blackrain

Nejen šaty dělají člověka, ale i prachy. Pokud máte spoustu peněz, můžete si dovolit všechno. Jenže pak máte všechno a nevíte co roupama. Peníze vás mohou pěkně zkazit. Ale zase nemít žádné, to také není dobré. Tři kamarádi jich neměli dost. Proto se rozhodli si přilepšit krádežemi. Přepadli kubánské dělníky, poštu v Dejvicích a auto Group for securitas. A ke všemu měli smůlu. Radek John spojil tři nesouvisející případy loupeží a udělal z toho trošku guláš. Možná měl zůstat u jednoho a pořádně ho promakat. Mohlo pak vzniknout zajímavé krimi. Za jedno podívání to stálo. ()

Damiel

Jakmile se hoši dostanou na Srí Lanku, je to zabitý. John chtěl udělat portrét doby, ale ten konec? To snad nemyslel vážně, to do dnešní reality sedí jako pěst na oko! Hanák s Vetchým hrají svůj standard, ale Suchánek je zejména ve vážnější poloze nedostačující :) Supí jak parní lokomotiva :) ()

YURAyura

5/10 Akcni film v ceskych podminkach to nema lehke - nejsou tu ty spravne drsne realie mafii at uz vychodoevropskych nebo ciganskych ci snad se mistni scenariste boji neco takoveho napsat? Tezko rict, ale tento pokus je sice platny, ale neprekrocil svuj stin, prislo mi to, jakoby Radek Dzon vzal ty nej pripaday poslednich let a jistou neprilis povedenou historkou na pozadi se je snazil prevest do jednoho pribehu. Chtelo by ale asi min odflaknout - podobne jako tento komentar - aby z toho vzniklo neco poradneho. Takto je to jako africky bezec na zimni olympiade, zatleskame mu za snahu, ale o nejakem kvalitnim vykonu si muzeme jen hat zdat... ()

MATADOR

Trojice chlápků, kteří mají milónů až až. Po dlouhé době osvěžení, co se poměrů mezi českými filmy týče. Ústřední trojice je sympatická a dá se snést vcelku v pohodě. Ovšem horší je to se scénářem, který toho moc nepobral a za zmínku, tak akorát stojí myšlenkářské představy, před akcí. Které dokáží být i docela vtipné. Opravdu škoda toho scénáře, jelikož po dlouhé době je v českém film akce a sice neefektní, přesto dobré výbuchy. I když ke konci to vlastně s tím scénářem není tak špatné, i když už se to někde vidělo. A tak snad ten slaďácký konec za něco stojí. Slušné kriminální osvěžení české kinematografie. ()

Thomassi

Nebudu si tady nic nalhávat, mně se to hodně líbilo. Trojice hlavních hrdinů prahne po penězích a tak naplanují nejednu loupež. Pak si užívají prachů a žijou si parádní život. Motiv jak z Ameriky, ale příběh je skutečný a všechno toto se odehrálo u nás. A protože české filmy poslední doby jsou ve většině případů sračky, tak tento snímek mi vyrazil duši a musím říct, že se u nás zase něco konečně podařilo natočit, co stojí za vidění. Chybičky tam jsou vidět, ale při tom tempu jsem to ani nevnímal. Velkým plusem je úhlavní trio Suchánek, Hanák a Vetchý, kteří, a je to vidět, si to náramně užívají. Takže zato, že je to český film a zato, že je hodně netradiční a zato, že se povedl, dám 4*. Bůh ví, kdy se u nás podaří natočit zase něco tak poutavého. ()

FilmFan24

Na české poměry slušný film, kterému ale díky scénáři dochází občas dech. Nejlepší momenty filmu, kdy si naše trojka hrdinů představuje průběh loupeží, paradoxně děj zdržuje. Díky product placementu na české poměry nebývalá výprava a drahé exotické lokace, což ve výsledném efektu není zrovna málo. Dodnes (tj 5.4.2009) film nebyl díky finančním problémům zainteresovaných sponzorů vydaný na DVD a zřejmě ani, přestože byl několikrát společností Magic Box avizovaný, nevyjde. ()

maverick10

Takovy Cesky pokus o akcnejsi film. Tomu jenom fandim, protoze ceskych filmu tohoto typu neni moc. Jen mi prislo ze ty dramaticke sceny Michalovi Suchankovi moc nesli, inu neni to jeho salek prave brazilske kavy, pane Knotek. ()

BoredSeal odpad!

Já to prostě nechápu. Herci jsou trapný. Scénář je tak trapnej, že bych nevěřil, že ho psal Radek John. Ironie je, že dneska není problém sehnat prachy na takovýhle filmy, na scény luxusních dovolených a dialogů Hanáka s francouzským bossem. Problém je, že za celou tu tvůrčí dobu nikomu ze zúčastněných nedojde, že je pitomost točit zbytečnou vatu v cizině. Člověk by radši snesl pět palem v květináčích na dvorku v Poděbradech radši než takhle nevypilovanej dutej scénář s důrazem na vizuální složku filmu. Je to stupidně prohýřená příležitost udělat zajímavou krimi rekonstrukci známých loupeží, možná proprat poměry v Čechách... místo toho máme další nefunkční trapnou asi-komedii. ()

rakovnik

Trochu přitažený za vlasy, ale celkem hezky zfilmovaný příběh (respektive několik příběhů) o největších loupežích v naší novodobé historii. Příběh trošku škobrtavě přeskakuje a zvlášními shodami náhod se posunuje dále, každopádně překvapivě koukatelně. Michal Suchánek sice nezáří, ale duo Hanák - Vetchý šlape skvěle. Velmi mile mě potěšila pointa filmu s Markem Vašutem. ()