Tři kamarádi na život a na smrt. Za jakým účelem se dnes novodobí tři mušketýři dávají dohromady? Aby společně chránili čest dámy z vyšších kruhů? Ale kdepak. Aby společně získali miliony? No samozřejmě. A jaké cesty k tomu volí ve společnosti kde o peníze jde především? V situaci kdy mají pocit, že společnost jim něco dluží? Ti tři se kdysi pokusili utéct před totalitou Československé socialistické republiky. Ale Velký Bratr je viděl. Pokus o emigraci skončil fiaskem. Poznamenal je navždy. Pro jednoho znamenal vězení, pro druhé dva celoživotní frustraci. Ti tři se znovu scházejí v kulisách současné Prahy, v překotně se rozvíjející společnosti, která se už nikdy s totalitou nevypořádá, protože se dnes žene především za penězi. Ani ti tři nebudou nakonec výjimkou.

Film je rekonstrukcí dvou největších českých loupeží uplynulých let. Při té první se lupičům podařilo ukrást z pražské pošty dvacet osm miliónů korun a vyhnout se potrestání. Druhá loupež ohromila tuto zemi ještě víc. Z obrněného vozu převážejícího peníze z Citybank do České národní banky bylo ukradeno stopadesát miliónů korun.

Zatímco při první loupeži se lupiči dopustili řady chyb, druhá už byla provedena absolutně profesionálně. Žádní svědci, žádné stopy, nic čeho by se policie mohla chytit. Lidé, kteří získali stopadesát miliónů zmizeli beze stopy. Jak si ale dnes užívají svých peněz? Jak je mají pustit do oběhu aniž by na sebe upozornili? Naši tři kamarádi zjišťují, že je to mnohem těžší než si původně mysleli. Sedí na balíku miliónů a nemohou je použít, aby nebyli odhaleni. To jsou teprve ta pravá muka. Jak si užívat a nebýt přistižen. Jak legalizovat tak obrovskou sumu a zůstat nenápadný.

Nic takového by se jim nemohlo podařit bez zázemí mezinárodního zločinu. Ostatně mezinárodní zločin byl pravděpodobně v pozadí přepadu obrněného vozu. K naprosto totožným přepadením obrněných vozů s totožnými výsledky došlo v celé západní Evropě. Kdo za nimi stojí? Zločinecká hvězda první velikosti s bohatými zkušenostmi? Velmi pravděpodobně ano.

V roce 1978 došlo k šokujícímu vykradení banky Paribas v Nice. Lupiči se do ní prokopali kanalizací v pátek večer vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby si ze sejfu banky vybrali to nejcennější. Přepady pancéřových vozů, které potom otřásly západní Evropou jsou dokonale organizované. Na bezchybnou organizaci takovéhle velkoakce je třeba spousta peněz. Nebyly použity peníze a zkušenosti z přepadení banky Paribas? A nestojí tedy za vším jeden a tentýž geniální zločinec? I v našem příběhu zjistíme, že je všechno trochu jinak než se zpočátku zdá. Že celou věc nevymysleli jen tři vychytralí češi. I technika provedení přepadu pancéřového vozu ukazuje k bance Paribas. Ke zločineckému géniovi stojícímu v pozadí. V jedné scéně našeho filmu ho dokonce uvidíme. To on ze zákulisí objednává a řídí celou věc. Nikým nepoznán, dodnes neobjeven zločinecký génius. (oficiální text distributora)

insurgentes

Myslím, že je zcela v pořádku, aby se velkým národním hrdinským činům, jakým je vykradení dejvické pošty, stavěly pomníky v podobě takto relativně zdařilých filmů. ()

netahlo

Zadny zazrak, scenar nedotazeny, ale ja se celkem bavil. Trojka Hanak - Vetchy - Suchanek byla v pohode :-) Jako odpocinkova vec idealni. ()

casioa....

" Prachy dělaj člověka", môžeme namietať, ale z časti to na tejto planéte skutočne tak je. Môžeme však robiť všetko preto, aby to z našej strany tak nebolo. V globáli nič nezmeníme, ale možno zmeníme svet čo i len jedinému človeku-a to stojí za to! ()

Pavlík

04. 04. 2009 (107.); nevěřím, že se takovým způsobem uskuteční docela velká loupež a pak se takhle užívá ()

honzii

Na celovečerní film je tam hrozně moc formálních zakopnutí a na dva režiséry je to překvapivě špatně zrežírované. Celé to působí uspěchaně, nezkušeně a nedodělaně a tak film zachraňuje hlavně zajímavý námět a herci. ()

Rssa

Škoda, už to vypadalo na konečně pořádný český film, ale zase nedotažený do konce (teda dotažený, ale s koncem tak hrůzným, až běda). Přesto na české poměry dobrých 60 %. ()

joshula

Přijde mi to jako by Radek John se snažil do filmu nacpat všechny poslední "známé" loupeže na úkor času filmu a prostoru pro hlavní aktéry. Právě tohle mě hodně zklamalo. ()

Kovaja

Pro me velke zklamáni působilo to na me jako naprostá slátanina.I když tam pár zajímavých okamžiků bylo tak na jedno podívání a dost. ()

Hanys_

Sympatické překvapení. Druhý Bony a Klid to sice není, ale na večerní pokoukání to bohatě stačí. 6/10 ()

Perry-

Normální film, neřeší se tam žádný komunisti, žádný umělohmotný vztahy, a nesnaží se to o rádoby umění jako každý druhý film, co Češi vyprodukují.... proč se u nás netočí takovýchto filmů víc ?... Zatím to je na 3*, ale časem a s trochou zkušeností by se časem šlo výš. ()

showxman

Inu urodilo se v českých vodách něco nezvyklého, co si zaslouží pozornost, neočekávejte ale gangstrovku alá Guy Ritchie. Trio Hanák, Vetchý, Suchánek sice nenadchne, ale ani neurazí. Hodnocení příjemná krimikomedie se slabšími okamžiky je tentokrát na místě. ()

Paity

Nemůžu si pomoct, ale musím to říct. Proč se sakra tvůrci nedrželi osvědčeného happy end, všechno dobré. Přesně tenhle film by si to zasloužil a určitě by skončil u diváků mnohem lépe. Stačilo postavy vylíčit trochu více kladně a "potřebně" a divák by odpustil loupež století. Celkově pak zklamání. ()

Haymar

Rád vidím, že český film ještě není úplně mrtvý a vedle neustále protěžovaných (a přeceňovaných) "mistrů českého umění" - Hřebejka (pro mě absolutně nestravitelného), Ondříčka (o něco lepšího) či Svěráka (muže s velkými tvůrčími výkyvy) se zde ještě najdou tací tvůrci (Kulhavý & Chlumský), co jsou schopni natočit film, který nejenže "je o něčem", ale navíc i výborně pobaví a nemáte po jeho skončení na jazyku nepříjemnou pachuť hořkosti... Prachy dělaj člověka alias Italian Job, Bank Job (a všechny podobný ...joby) "po česku" je pro mě velice příjemným překvapením (na čemž má velkou zásluhu i ústřední herecké trio Hanák/Vetchý/Suchánek). ()

Piškotka

Krimi akční komedie, kde se realita míchá s fikcí. Celkem sranda i ohledně výběru herců, Suchoš s Vetchým perlili hláškami a takovou tou infantilností. Tomáš Hanák podal průměrný výkon, do té trojky mi tam nějak neseděl. Na české poměry se to dalo, za velkou louží by moc cen asi neposbírali. Nechápu, proč se tam mihla Partyšová a jí podobné pipinky. Ta scéna z ralley byla dobrý odvaz, to se mi fakt líbilo. ()

DannyBoy80

Ale jo, na České poměry vcelku slušný snímek. Nejvíce mi možná vadil ten devadesátkový obraz. I herecky to nebylo tak zlé. Scénář ušel. ()

Vejrrr

Za nápaditost, za odvahu za něco uplně novýho ba něco co u nás pěkne dlouho chybělo... 75% ... Nemůžeme konkurovat Dannyho parťákům, Loupeži po italsku či podobnej loupežním filmům (v pravdě je moc rád nemám), ale to taky proto že film Prachy dělaj člověka je podle skutečnosti a hlavní hrdinové jsou tím daleko uvěřitelnější a bližší. Bavil jsem se.. Ať místy napětím nebo povětšinou tím jak amatérsky a s vtipem tihle experti ()

Marys

Veľmi dobrý film v nie až tak tradičnom žánre na túto krajinu. Na niektorých miestach som sa dokázal schuti na plné ústa zasmiať, aj keď som sa na to díval sám. Pekné prevedenie plánovania lúpeží a podobných drobných záležitostí, tajomno v dialógoch ktoré sa v ďalšom deji prejavia a vtipný záver na konci radia tento film u mňa na zaslúžených 5*. ()

Yardie

Ani nevím, co napsat. A to se mi snad stalo poprvé. Film ve mě nějak nezanechal absolutně žádné pocity. Tedy kromě krásného pohledu na Renatu Visnerovou, nyní bohužel již Prokopovou :-(. Zpět k filmu - film mnou prošel, viděl jsem a hotovo. Nic víc. Byl to prostě film. Nebyl špatný, ani dobrý, prostě film na 60%. Nic více se v tom hledat nedá. Podruhé bych se na to už nedíval, ale na jedno podívání budiž. Nenudí, nenadchne, prostě film. Howgh! ()