Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

Wargoo

Film, ktorý neposúva do predu len právom oscarový herecký výkon Helen Mirren, ale aj Michael Sheen. Jeho herecký um je vidieť čím viac tým lepšie. Od filmu k filmu. Čo sa filmu týka, je to dosť citlivé téma, ktoré si ma ale až tak nezískalo. Avšak scéna s jeleňom bola veľmi silná. 4**** a 73,288% ()

NGP

Tony Blair zachránil monarchii. Michael Sheen patří k mým oblíbencům, v tomto filmu také nezklamal, a jeho postava mi připadala také diskutabilní a pozoruhodná. Zároveň mě také překvapuje odvaha tvůrců něco takového natočit. Příběh Lady D po smrti také překvapí nejednoho diváka. Co můžeme vědět o tom jak se věci měli? Královna v podání Mirren je ztělesněním celého establishmentu Velké Británie. Tvůrcům se povedlo celému královskému dvoru hezky nastavit zrcadlo, není divu že tento snímek měl 5 nominací na Oscara. ()

Hermi14

Poněkud nezajímavě natočený příběh, který navíc vypadá jako předvolební spot Labour Party. Na jedné straně stojí královská rodina, která se chová jako slon v porcelánu a dění za okny ji nezajímá. Na straně druhé se ale naštěstí do situace vloží lidový superhrdina Tony Blair, který všem vysvětlí co a jak udělat, aby se zachránili. A to s jelenem?! Naštěstí celý film "zachraňuje" alespoň skvělý herecký výkon Helen Mirren, který lze jako jednu z mála věcí vyzvednout. ()

Olík

Komorní drama vyprávějící o těžkých chvílích britské královny Alžběty II, které následovaly po tragickém skonu veřejnosti milované princezny Diany – možná. Promo prince Bjaji, Supermana, Mirka Dušína a Jánošíka v jednom, zkráceně Tonyho Blaira – určitě! Stehen Frears chtěl nejspíše divákům poskytnout nevšední pohled na lidské kvality jednotlivých členů patrně nejznámější současné monarchie, ale mně z toho spíše vychází televizní adaptace pohádky O statečném kováři…..pardon, ministerském předsedovy. ps: nic proti Tony Blairovy. Takového politika můžeme ostrovanům jenom tiše závidět. ()

Bejbinka

Pohled do zákulisí? Tomu bych nevěřila. Kdo z nás ví, jak to tenkrát mohlo být. Možná, že takovou, jakou hrají roli média v celém filmu, hrály i při zrodu scénáře. Řekla bych, že to byl jen slabý odvar...co se týče obsahu. Ale jako celek byl film zajímavý (pro mne tedy určitě) a otevřel mi určité obzory třeba co se týče ministerského předsedy Tonyho Blaira a jeho ženy. Úžasně zahrané, překrásná příroda Velké Británie. Celkově moc zajímavý film. ()

BeranSon

Velice snesitelný film s typicky britskou atmosférou, kterou jsem si velmi oblíbil. Helen Mirren velice slušně uhrává svou roli, doslova jsem její herecké podání britské královny hltal, ostatní herci nijak nezaostávají. Některé momenty jsou až příliš "sucharské", ale tomu se prostě snímek s touto tématikou vyhnout nemůže. Vlastně nemá nic co by ho oddalovalo od obyčejného průměru. Vím smrt Diany byla nejspíše velká věc, jenže já jsem nebyl ještě ani na světě, tak si nedovedu představit co to vyvolalo. Cit pro všechny postavy je taktéž velice znát, že někdo kdo tento film natáčel, se dokázal sžít s královnou a celou její rodinou. - 6/10 - ()

Hopkins

FIlm jsem hodnotil už dávno, každopádně jsem měl opět možnost jej vidět a i z odstupem času si stojím za 4 hvězdičkami. Vynikající výkon Helen Mirren, kdy člověk opravdu je schopný i chápat tu druhou stranu a ne jen odsuzovat. Klobouk dolů nad výkonem hlavní herečky. ()

Hogo Fogo

Zaujímavé i keď trochu dlhé. Najpoučnejšie boli autentické záznamy skutočnej Diany, tu som konečne zistil, že to bola naozaj len tupá sliepka a s dvojciferným IQ. ()

mr.hank

Je to dobrý film. Musím nesouhlasit s tím, že by to byl film pro diváky důchodového věku. Pokud tedy pro mladé nemají být jen akční věci. Film opravdu neplyne v akčním tempu, ale plyne bez zádrhelů a místy je i velmi vtipný. O královně a Tonym si můžeme myslet cokoliv, ale výkon Mirrenové je dokonalý a v jejím podání je královna mnohem lidštější, než jak působí ve skutečnosti. ()

Jajar

Povrchní, rutinní, nevýrazná, cenzurovaná oslava tradičních britských hodnot, královského majestátu, jenž ukrývá pod rezervovanou, tuhou, konzervativní slupkou citlivou duši a obžaloba zlých bulvárních novinářů i všech "hlupáků", kteří nepochopili, jak moc těžký život monarcha vede. Tuhle sentimentální, ubulenou pakárnu Frearsovi vážně nežeru. 5/10 ()

Torgal

V podstate pokračovanie minuloročnej oscarovky King's Speech. Ako dejom, tak do značnej miery aj formou a hereckými výkonmi. Akurát výsledný dojem je ešte viac konzervatívnejší.a výsledný dojem je podstatne chladnejší. Za srdce ma film skrátka nechytil. 6+/10 ()

P. J. D.

Mírně upjaté s kapkou lhostejností vůči divákovi, ale přesto dobře natočené. Film je skoro jako mozaika, co se rozkrývá před divákem a neustále ho něčím překvapuje. Královna je důmyslně zahraná se skoro žádnou chybičkou, která by prozrazovala, že ji ve skutečnosti hraje Helen Mirren. Avšak ani ostatní postavy nebyly špatné. Celkově na mne atmosféra dýchla skutečně královským prostředí a kostýmy na tom měli nemalou roli. Co mi tu ale chybí je nějaká ta jiskra. Film na mne trochu působí jako velryba plácající se na suchu. Mnohokrát ji neuvidíte, ale přesto máte ten zvláštní negativní pocit. ()

HermyJane

Myslím, že nikdo z nás v naší republice nechápe význam královské rodiny, monarchie. Pro nás je to jenom fraška, bohatá rodinka s mnoha skandály. A to neplatí jenom pro britskou královskou rodinu. Ale tento film vám umožní pohlédnout za zdi Buckinghamského paláce, za dveře honosných komnat. V jednu chvíli si říkáte, jak někdo může být tak chladný a lhostejný, ale za malou chvíli už poopravujete svůj názor. Spolu s ubíhajícími minutami filmu si totiž budujete ke královně vztah. Cítíte respekt za to, co všechno je nucena vykonávat a snášet už od svého dětství a přitom se jí nikdo nezeptal, jestli to chce dělat. Nejsem si jistá tím, že všechny ty média a dokumenty zachytili všechny příčiny vyhrocení vztahu mezi Dianou a zbytkem rodiny. Nicméně princezna Diana opravdu byla princeznou našich srdcí. ()

Biopler

Minimalistický výkon Helen Mirren, ktorej som to všetko veril. Či už to bolo tak ako nám to film ponúka či inak, tak sa asi všetci zhodneme, že ináč sa jedná o suchárinu, ktorá je však pohodovo podaná. Taká k čajíku o piatej. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji