Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

D.awi.d

Vcelku zábavný pohled na to, jak to v Británii chodí, jaká se královna snaží být odměřená panovnice a jak byl Tony v začátcích trouba a nevyznal se ani v základních otázkách etikety.Teď po cca 10 letech už to trouba není, zná se totiž s Paroubkem a to mu ke štěstí určitě stačí.A váhal jsem mezi 4 a 5. ()

Brusinka

Chudák Michael Sheen. Kdykoli byl sám na scéně déle, jak dvacet vteřin, přála jsem si, aby už konečně slezl z obrazu a kamera se znovu vrátila ke Královně. Helen Mirren byla naprosto úžasná, člověk má pocit, že nesleduje herečku, ale skutečnou Královnu. Fascinující film o fascinující osobnosti. 100% a místo v mé Top desítce zajištěno. ()

Šňůra

Film sám o sobě není zas až tak výjimečným, místy působí jako polodokument jedné důležité události v životě britské monarchie. Je na historicích, jestli některé postavy byly až příliš vychváleny (Tony Blair) či zbytečně vykresleny jako hlupáci (princ Philip). Pravdou však je, že výkon Helen Mirren v roli královny Alžběty byl excelentní. ()

stiewe

Většina filmů které nám sou pouštěny ve škole prospím, ale u The Queen jsem rozhodně nespal. Vykreslení zákulisí smrti princezny Diany jsou v některých chvílich kruté a někdy donutí k pláči nad lidmi jenž si svou oblíbenou členku královské rodiny zamilovali. ()

e(l)a

Milý film, který podává trochu jiný pohled na královskou rodinu. Trochu unylý a na mě až příliš odtažitý, ale možná je to dobře. Pro mě jsou to slabší 4 hvězdy, ale nakonec tu čtvrtou dávám a to hlavně za "britskost" filmu. Britská angličtina, britský humor, britská střízlivost, britské tradice, britská konzervativnost, .... To všechno já ráda:-) Přesto mi na tomto filmu něco vadí... Možná to, že vznikl v době, kdy je vzhledem k nynější britské politice (a zvláště pak vzhledem k tomu, že královna je stále královnou) až příliš "aktuální", příliš soukromý. Nevím... Ale to vlastně není důležité. Je to zkrátka velice dobře natočený a ještě lépe zahraný film. ()

Rodin

Helen Mirren a Michael Sheen sehráli výborné herecké party, jenže nějak mám pocit, že celý příběh prošel silnou cenzorskou masáží Buckinghamského paláce. Ve výsledku tedy jen lehce nadprůměrný kousek. ()

karlee

Na rozdíl od ostatních se mi líbí nejen herecké ztvárnění, ale i téma a vyznění filmu. Pro mě je totiž hlavním tématem filmu mediální manipulace a davové šílenství a to vystihli velmi pěkně. Hlavně královna matka má k tématu několik trefných komentářů. Takže hodnocení snižují z plného počtu spíše detaily (ale je jich dost) a některé vedlejší role. ()

Izz

V podstatě vypiplané k dokonalosti.Maličko odtažité dokonalosti,ale dokud Helen Mirren hraje jako bohyně,Michael Sheen dělá z Blaira sympaťáka století,Desplat předvádí další ze svých virtuózních soundtracků a Stephen Frears drží otěže snímku pevně v rukou,jsem ochotna trochu toho chladu přehlédnout. ()

Ronee

Z veľkej časti je to o asi najťažšom období v živote kráľovnej - týždni, kedy zomrela Diana a o jej postoji k smútku nad jej smrťou. Zatiaľ čo ona bola vychovana k tomu, aby svoje city nedávala príliš najavo, pretože si myslela, že toto od nej ľudia očakávajú, britský ľud práve naopak, chcel väčšie prejavenie smútku. Od tohto týždňa dokonca začala kráľovská rodina platiť dane. Rok 1997.Tony Blair práve zvíťazil vo voľbách. Vo veľkej miere pomohol kráľovnej prekonať nepriazeň britského ľudu a zachrániť monarchiu, ktorá bola v tom čase veľmi kritizovana a hrozilo jej zrušenie. Preto kráľovná pristúpila k mnohým krokom, ktoré by inak neurobila. Z histórie už vieme, že to bolo aj verejne vystúpenie v televízii, jej slávny prejav nad smrťou Diany a poklona pred jej rakvou. Helen Miren na mňa pôsobila ešte prísnejšie ako samotná kráľovná. ()

courage

Podľa môjho názoru pekný ale veľmi precenený film .. Mirrenová je skvelá ale celková štruktúra filmu je nudná a mohla byť zaujímavejšia ... ()

Havala

Myslím že dobře spracované zákulisí nejvyšší aristokracie v Anglii. Sice bych uvítal příběh v jiné souvislosti než s princeznou Dianou, ale aspoň se do hry připletl Tony Blair, krterý v současnosti paradoxně opouští svůj úřad. Těžko říci nakolik je chování hlavních postav věrohodné, ale rozhodně to podněcuje další zájem o systém vládnutí a historii království anglického. Výkony herců nejsou převratné, ale celkově se mi film líbil a dobřew jsem se bavil, až na ty real obrázky Diany atd.....i když dodaly na autentičnosti. 61% ()

Arccos

Velice zajímavá (a nezbývá doufat, že i pravdivá) sonda do života královské rodiny. Výborná představitelka hlavní role. ()

alpeew

Možná by tenhle film mohl být jen banalitou, příběhem jakých je spoustu, ale ty 4 hvězdy tomuto filmu zcela právem patří za neuvěřitelnou Helen Mirren!! Ona královnu nehrála, ona se jí stala, což nemohlo rozhodně být velmi jednoduché - copak by mohla - pro nastupodání gest a zvyků - s Královnou nějak posedět? Projet se po Balmoralu? To těžko... Film je polodokumentem či polofikcí o tom, co se dělo (nebo mohlo dít) za zdmi královského paláce, po smrti Diany . A díky tomu, že se filmu ujal Stephen Frears vzniklo myšlenkově zajímavé a neploché dílko. Fascinující práce s kamerou, která jakoby náhodou či okrajově zachytí každé hnutí královniny mysli, odrážející se jí ve tváři, v semknutých rtech či způsobu chůze a držení těla způsobí, že třebaže začátku na ní máte vztek, na tu zkostnatělou morálku monarchie a na ní jako na ženu (a Charlesovu matku), ale potom ji vlastně litujete. Film dále zachycuje Blaira těsně po jeho zvolení premiérem, atmosféru vládních kuloárů a komnat královského paláce, vztah král. rodiny k Dianě - královně lidských srdcí, a zachycuje to prostě, ale s velkým emocionálním dopadem. Chudák Diana, chudáci ostatní. Nemohla, se svou otevřenou náručí a láskyplnou úpovahou, zapadnout, i kdyby nebylo Camily...(natož když bylo) ()

curfew77

Vkusné a inteligentní drama, které nicméně některým aktérům (především Tony Blairovi) instaluje nad hlavu poněkud nezaslouženou svatozář. S nezbytným kritickým odstupem ale rozhodně stojí za vidění, možná dokonce i opakované. 85 %. ()

boombang

Lepší a působivější film, než jsem čekal (jen ty dobové dokumentární vložky mi trochu vadily). Helen Mirren hrála famózně, resp. nehrála královnu, ona BYLA královnou a opravdu vzbuzovala úctu. Tony Blair zde byl představen jako možná až moc nasládle kladný politik, ale královna mu asi vskutku má zač děkovat. O ostatních postavách a o britské monarchii psát nebudu, nejsme tu v politickém klubu :-) ()

Brumlak

Tento film jsem viděl po několika letech a opět mi došlo jak je geniálně jednoduchý. Má hodně podobného s Královou řečí. Žádné triky, silný příběh, hlavní role skvěle zahraná, parádní kamera i hudba. Vše hraje a je takové sterilní. Sterilní a geniální. A proč 5 hvězd? Ta scéna, kdy odjede autem a je sama u řeky. Ta mi uvízla v hlavě. Jako film rozhodně doporučuji. ()

nmarca

Film vypovídající především o absurditě dnešního světa, kdy média manipulují do nesmyslné hysterie milióny lidí a kdy umírněnost je pokládána za bezcitnost. Mediální masáž je zde podána velmi věrohodně a není nutné vědět, zda to bylo přesně a doslova tak, jak je zde popsáno. Krásně, citlivě a výstižně provedeno. ()

offlineman

Po dlouhé době film, který mě donutil přemýšlet! Některě scény z něj sem však úplně nepochopil! Pokud byly podle skutečnosti, tak Anglie je státní uskupení buď tak neuvěřitelné nebo těžce úchylné!!!!! ()

nula87

Příliš učesané a sterilní zpracování příběhu, který rozhodně nabízel prostor pro lepší výsledek. 60% ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji