Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

depony

ilm Královna je "dokumentem" o tom, jak se vypořádala hlava britské monarchie s naprosto nezvyklou situací - smrtí ex-princezny. Konstituce u těchto příležitostí postupovala s tradičním přístupem, což v případě úmrtí lady Diany neuspělo. A tak se na scéně objevil Tony Blaire, aby Alžbětu II. a celou královskou rodinu zachránil před davem toužícím vidět lítost a zármutek Windsorů nad ztrátou "princezny lidu". Alžběta se tedy potýkala s tím, jak se postavit před situaci, ve které má dát najevo veřejně své city [od prvopočátků byla učena své city neprojevovat - nejdřív jsou zde povinnosti pro lid, teprve potom soukromí]. Helen Mirren působila naprosto přirozeně, skvěle a roli zvládla s úžasným britským klidem. Oskarové ohodnocení její role bylo myslím zasloužené. Filmové zpracování, které využívalo dobových záběrů, zpráv a rozhovorů mělo částečně charakter dokumentární, ale šlo spíše o umělecký dojem. Jeho klidnější charakter mi byl sympatický - nešlo o spěchání k nějakému cíli, o akci a napětí - jen o nahlédnutí pod "pokličku" jedné z nejznámějších královských rodin. A já byl velmi spokojený. ()

Cimr

Myslel jsem si, že o sporech ohledně pohřbu princezny Diany vím všechno, ale nevěděl jsem nic. Pár lidí zde píše, že by ocenili kontroverznější pohled na věc, ale přestože mám rád kontroverzní filmy, v tomto případě mě mile překvapilo, že tvůrci nikomu vyloženě nestraní a divák si podle svých názorů udělá obrázek sám. Reakce královny a lidí kolem ní na smrt Diany se zdála být nepřijatelně studená, ale tento film celkem úspěšně ukazuje proč, bez toho, aby kohokoli odsuzoval. Vlastně mě až překvapilo, jak moc mě film dojal. Intimní rozhovory (např. mezi Alžbětou a Charlesem v autě) provokují tím, že se mohly odehrát přesně tak, jak je ukázáno, ale také možná úplně jinak. To, že jsou skoro všichni aktéři stále naživu, filmu dodává zvláštní provokativní kouzlo. Zajímavé je třeba vidět královnu sakrovat, když se jí v řece zasekne auto. Helen Mirren je božská - má to, co jí musí každý herec závidět. Tak velké charisma, že i když jen stojí a nic nedělá, divák z ní nemůže spustit oči. Za její ledovou tváří a klidným mluvním projevem se dají tušit velké emoce. Jako člověk, co by si nejradši ze všeho zařval a celý svět poslal do hajzlu, ale nikdy si to nemůže dovolit. Fascinující, dojemný, podnětný.. film. ()

NinonL

Krátký útržek ze života britské královny. Líbilo se mi, že ve filmu je několik takřka intimních záběrů a ukazuje královnu jako člověka, ne jen jako vladařku. Film je ale skutečně jen miniaturou, která královnu divákovi moc nepřiblíží. ()

verbst

Extraordinary! V Premiere psali, že Mirren dokáže celý Alžbětin majestát vyjádřit pouhou vráskou na čele. Nevěřil jsem! Uvěřil jsem. Jestli tahle dáma nedostane Oskara, tak už se na žádnýho v životě nepodívám. ()

Pan Filuta

6/10 Chtělo by se mi říct, že se jedná z větší části o dokument, ale o kvalitní dokument. Dovedu si představit, kdyby složka dramatu vymizela úplně, dal bych hodnocení bezpochyby větší. Ani nemůžu s klidním svědomým napsat, že Helen Mirren se skutečně toho Oskara zasloužila. ()

MartinezZ

Bože, to byla snůška nesmyslů. Dobře zahraná, ale vykonstruovaná snůška nesmyslů. Měl jsem za to, že uvidím nějakou variaci na životopisné drama o práci a životě Alžběty II., ale přitom to bylo vyždímané drámo o tom, kterak Dianina smrt působila na královskou rodinu. To mám za to, že si dopředu nechci číst zbytečně obsahy a komentáře kvůli spoilerům. Tohle by se neuživilo ani jako divadelní hra a nebýt tam velmi dobří Sheen a Mirren, nemám problém tomu patosu dát hvězdu jen jednu. ()

mustafa

Pamatuji si na den, kdy Diana zemřela (protože se blížil konec prázdnin), ale už si nepamatuju, co její smrt vyvolala za povyk a rozruch ve Spojeném království (když nepočítám zpívajícího Eltona Johna). Proč to nepřiznat? I díky tomu je pro mě Královna něčím objevným. Nenudil jsem se, protože jsem reakce královnina okolí skutečně neznal. Helen Mirren v roli královny je opravdu skvělá, o tom žádný pochyb. Ale přece jen se jedná o politický film a velmi mi vadilo, že ten film je až příliš neutrální. Kolem téma královské rodiny v celém příběhu chodí tvůrci skutečně v rukavičkách. Řekl bych, že je vidět až přílišná snaha královskou rodinu co nejvíc polidštit a především jí neurazit. Taky mi vadilo snad až jakési "zbožštění" Tony Blaira. Jeho role v příběhu je zkrátka až příliš kladná a dokonalá. Postrádal jsem zkrátka větší míru kontroverznosti, kterou by politický film podle mě měl obsahovat (a já Královnu považuju za politický film). Některé momenty jsou ve filmu ovšem opravdu silné (scéna setkání královny se jelenem) a některé scény ohromně vtipné (královniny vyjádření týkající se Eltona Johna). Celkově se jedná o lehce nadprůměrný film, který opravdu balancuje na tenké hranici zbytečnosti... ()

mysiak

Skvelý film o Kráľovnej...reálny a hlavne Helen Mirren si oprávnene zaslúžila toho Oscara...ostatní sú tam len do počtu... ()

consuela1

Laciná a jednoduchá manipulátorka veřejným míněním si pár dní po smrti vychutnává svůj největší triumf vůči královně. ()

Ridick

v poslednych rokoch sa nam roztrhlo vrece s zivotopisnymi filmami, z kt. su (co som videl) velmi kvalitne kusky, ale su tu aj priemerne falatky. kralovnu radim do druhej kategorie, pretoze fears nastolil len okamihy dianinej smrti, v kt. fantasticka mirrenova exceluje, ale pre mna je to zalostne malo. inac musim pochvalit aj celkovo vsetkych hercov, kt. kazdi svoju rolu zobral vazne a dodava to filmu nadhlad a realnost. no a nakoniec hudba sice nebola az taka zla, ale z hlavy hned vysumi...60% ()

Sandiego

Velmi zajímavý pohled do života královniny rodiny, který zaujme i diváka, jehož britská politika vůbec nezajímá a to hlavně díky skvostnému výkonu Helen Mirrenové, z kterého mě nejvíce zaujala scéna z jejího návratu do Londýna, při kteé čte vzkazy na kyticích. Docela by mě zajímalo jak reagovala na shlédnutí tohoto filmu, třeba by o tom mohl režisér natočit druhý díl :) ()

oondra

Tezko hodnotit!! Jelikož to má být životopisný film, tak se nejsem zcela jistý jestli bych měl věřit všemu tomu pozadí co se ve filmu odehrává. Pochybuju, že by nějaké podobné informace pronikly z Buckinghemského paláce na světlo světa. Film, popisující Tonyho Blaira skoro jako zachránce celé monarchie a naopak prince Philipa jako věčně namíchnutého a remcajícího bručouna, mi prostě nesedí. ()

numi

Odtažitý a chladný (údajně) přístup královny k Dianině smrti je podán stejně odtažitým a stejně chladným způsobem ve filmu? No a? Film stojí a padá s výkonem Helen Mirren, která je samozřejmě dokonalá, ale dávat Oscary za podobné role už nudí. Mezi herectvím a imitátorstvím je přece rozdíl. Není náročnější postavu vymyslet, než jen dokonale napodobit? Ale zpátky k filmu... Námět je silně nezajímavý, ale svůj informační charakter plní na jedničku. Místy film dostává i emoční hloubku a je dokonalým dramatem, ale takovýchto chvilek je bohužel pomálu. V těch stěžejních - telefonáty, rozhovory a návštěvy filmového Tonyho Blaira - totiž něco nefunguje. A sice Michael Sheen. Nehraje špatně, naopak. Jen se do své role prostě nenarodil. A pokud nefunguje dokonale vztah ústřední dvojice, nefunguje dokonale ani ústřední myšlenka a poslání filmu. [duben 2007] ()

Orlau32

Příběh britské královské rodiny, který zasáhl celý svět. Stephen FREARS vytvořil pozoruhodné dílo, které mapuje jeden týden na zámku královské rodiny, jejího chování a postoje při příležitosti rodinné tragédie - úmrtí princezny Diany. Herečka Helen MIRREN ztvárnila chování a roli královny Alžběty tak dokonale, že jsem chvílemi zapoměla, že se nedívám na skutečnou královnu. Též její fyzická podoba se skutečnou královnou, je něco neuvěřitelného. Musela jistě studovat chůzi, pohyby rukou, mimiku tváře - no prostě Oscara dostala zaslouženě. Režisér použil ve filmu i dokumentární snímky a perfektně to sestřihali dohromady. Podívaná " par excelance" ! Vřele doporučuji ! ()

Alementina

Nekdy je az tezke verit, ze by nekdo mohl byt tak cynicky, ale ja obecne rikam, ze pokud je dlouho nekdo na jednom miste, hlavne na tom pracovnim, tak prestava nekdy videt za roh, ze nekde se neco zmenilo, protoze zije ve svem uzavrenem svete... A monarchie sama o sobe je natolik uzavrena sevrena tolika pravidla, ze se nakonec tomu ani nelze divit. ()

blackrain

Hellen Mirren byla v roli Alžběty velmi přesvědčivá. Její výkon byl naprosto excelentní a dominující nad všemi ostatními. Důstojnost a majestát z ní přímo tryskaly, ale přesto je Alžběta lidská bytost, která cítí a vnímá, i když je chladná, racionální a tvrdá. Jako britská královna musela udělat to, co od ní veřejnost očekávala. Proto je její chování pochopitelné. Film nám ukazuje nakolik musí monarcha striktně dodržovat zajeté konzervativní tradice a nakolik se může otevřít samotnému světu. ()

kaylin

Film je zajímavé nahlédnutí do života královské rodiny v Británii, což samo o sobě je docela odvážné, ještě odvážnější je skutečnost, že se zaměřuje v podstatě jen na události, které byly spojené se smrtí Diany. Osobně mě osud princezny nechává chladný a stejně tak bohužel i tento snímek, který má skvělé momenty, hlavně když je tam Helen Mirren, ale v konečném důsledku se pro mě stále jedná jen o film, který se snaží rekonstruovat poměrně nedávné události, jež byly z velké míry zaznamenány i zpravodajskými kamerami. Nakonec, hodně původních záběrů je skutečně použito. Není to špatný film, filmařsky je výborný, Helen by z fleku mohla být královnou, navíc je lidská, ale fatální dopad na mě snímek nemá. ()

suicide

Jsem v náladě dát pět hvězdiček, ale moje objektivní hodnocení rozvernost zbrzdilo. Královna byla pro mě jakýmsi polodokumentárním filmem, kde jsem měl příležitost pohlédnout za oponu Paláce. Princezna Diana zemřela už před moc dlouho dobou - ne natolik dlouhou, abych si ji nepamatoval její smrti, ale již tak dávno, že jsem si názor na ni utvořil až mnohem později a právě film Královna mi ho potvrzoval. Žena dvou tváří - skutečnou a tou novinnářskou. Alžběta II. je pro mě obdivuhodnou panovnicí, která si lásku svých poddaných opravdu zasloužila - i když ti právě ukázali, jak dokáží být nestálí jen kvuli někomu, koho skoro neznali, o kom věděli jen z připravených článků z novin a pro koho truchlili zcela nepřiměřeně. ()

slunicko2

Pohled za zdi Backinghamského paláce. 1) Osudy zlobivého kačátka princezny Diany mně vždycky byly ukradené. Nikdy jsem nepátral po tom, kdo s kým a kde na britském královském dvoře (možná proto, že nejsem Brit). Film tedy vnímám jako zajímavou exkurzi do exotického prostředí, kam se zřejmě nikdy nepodívám. Z tohoto hlediska - vysoce zajímavé._____ 2) 61letá Helen Mirrenová je herečka mého srdce a bezmocnou královnu jako rukojmí vrtkavého veřejného mínění zobrazila k sežrání. Její scény s Blairem považuji za nejlepší (i nejzábavnější) místa filmu._____ 3) Netuším, jak dalece je film "oficiální", ale lze předpokládat vzhledem k jeho zpracování a vyznění, že hodně. A co má být? V dnešní době všeobecného úpadku náboženských, politických i generačních autorit, kdy nikdo ničemu nevěří a nejsilnější vliv na veřejné mínění se zdají mít zpěváci pop a jiné music, je film dokumentující nefalšovanou úctu k tradici i k člověku jako doušek vody pramenité radost a víru navracející._____ 4) Přes čitelné duchovní poselství a kvalitní zpracování jsem se velkou část filmu poněkud nudil. Uvítal bych větší akci, než jenom královnu za volantem terénního vozu. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji