Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

davidh76

Až na dvě max. tři suché a černohumorné scény (Královna matka je překvapená, že Diana má být pohřbena dle jejích vlastních plánů na vlastní pohřeb...) nezajímavá podívaná, ve které se dozvíte, jaký je Tony kabrňák. Tím nechci naznačit, že jsem očekávál komedii, ale trochu opravdového vzruchu by neškodilo. ()

kika1650

Keď sa od toho človek odosobní – stále je to minimálne veľmi precízne natočený a vypointovaný film o strete viacerých uhlov pohľadu, priam dvoch antagonistických ideológií - teda polopatisticky povedané moderného liberalizmu s rigoróznym konzervativizmom. Ide vlastne o konfrontáciu starých hodnôt ako dôstojnosť s novou dobou, kde vládnu prchavé nálady a masy ovplyvňujú lacné gestá. Helen Mirren zahrala Kráľovnú s prehľadom, s ľahkosťou a prirodzene. Nenájdeme tu teatrálne scény s vehementnou gestikuláciou – práve naopak jej prejav je veľmi jemný, sofistikovaný, citlivý a o to pôsobivejší. A hoci sa vo filme riešia zdanlivo nepodstatné veci – ako či sa má alebo nemá vyvesiť vlajka; človek sa nenudí a pozorne sleduje trochu inú interpretáciu známych faktov. ()

MissDark

Čekala jsem od tohot filmu asi víc.. Helen hraje opravdu brilantně, a někdy velmi vtipné, nebo zajímavé scény mě potěšili.. Ale vlastně se vše odehrávalo jen kolem smrti Diany, doufala jsem, že bude více zobrazen královnin život, ve větším časovém rozpětí.. Tony Blair byl pro mě nejlepší postava ale.. kdo ví, jak to tenkrát bylo doopravdy?!.. Možná film pro starší, kteří si ho více vychutnají.. ale přiznávám, že jsem se ani tolik zas nenudila.. Mám pocity spíše smíšené, když se nad tím ale zamyslím, převládají ty kladné.. ()

Cassovian

Tak trocha iný pohľad do zákulisia Kráľovskej rodiny, ktorý zasahuje do ich snáď najťažšieho obdobia. Ak sa pokúsim odosobniť od vlastných postojov k "starej pani", tak môžem skonštatovať, že Helen Mirren ju dokázala stvárniť veľmi presvedčivo, čím jej podľa môjho názoru pridala i na popularite. Môžeme si len domýšľať, ako to v skutočnosti vyzeralo na Balmorale, neskôr na pôde Buckinghamského paláca v tých kritických dňoch po smri Diany. Celkovo však film prezentuje Elizabeth takú, ako ju verejnosť pozná. Ničím zvláštnym neprekvapuje, to, že Dianu nikdy neakceptovala je známe, a nebyť "super radcu" Tonyho´B, ktorý sa snažil usmerniť niektoré jej postoje voči ľudu a voči zvyklostiam, ktovie, či by dnes nejaká Betynka s celou podarenou firmou vôbec existovala tak, ako v súčasnosti. ()

Polda99

Tenhle film se soustředí pouze na jeden týden v životě královny a to týden smrti princezny Diany. Rozhodně se film snaží o trochu hlubší pohled do života královské rodiny, bohužel mám pocit, že na to, abychom opravdu mohli pochopit královnu potřebujeme znát trochu víc než jen jeden jediný týden jejího života. Pro mě se tak stává problémem filmu už samotné zaměření se na tuhle událost, které znemožňuje nějakou hlubší sondu do duše královny Alžběty. Na druhou stranu musím ocenit vyrovnaný pohled na královnu v podání Helen Mirren, která na jedné straně působí velmi chladně a odtažitě, na straně druhé jí vám musí být líto (minimálně ve chvíli, kdy pročítá vzkazy mezi květinami...) ()

karras

Zajímavě zpracované, tenhle pohled na královskou rodinu jsem přesně chtěla. Donutilo mě to s nimi sympatizovat ještě víc. Helen Mirren decentně a elegantně znázorňuje opravdovou královnu. Nic velkolepého, neurazí ani nenadchne Jediné, co bych tomu vytkla, je ta hrůzná práce střihače. ()

Devils_PIMP

Anthony Charles Lynton Blair – známější pod jménem Tony Blair, je jednou z hlavních postav filmu. Než se tento nejmladší britský premiér stačí v úřadě pořádně rozhlédnout, čeká na něj řada zkoušek. Už jen vypořádat se s královským protokolem není jen tak a Tony – jak mu všichni smějí familiárně říkat, nadělá spoustu chyb, ke kterým se dále vyjádřím v části pozitiv snímku. Do své funkce nastupuje 1. května 1997 a již 31. srpna zastihne Británii velká tragédie v podobě úmrtí princezny Diany, jež je nedílnou součástí celého snímku. Zde se začíná objevovat další z hlavních postav a to sama královna Alžběta II. Poté začne být i jednoznačné téma filmu a tím je vztah královské rodiny právě k princezně Dianě. Citelné napětí autoři snímku neviděli ani tak ve vztahu Alžběty k Dianě, jako spíše ve vztahu Philipa, vévody z Edinburghu (Alžbětin manžel), k této princezně. Jednotlivé postavy filmu se dají rozdělit do čtyř skupin. Na ty, kteří Dianu neměli moc v lásce, jako je právě Alžbětin manžel, nebo královna Matka. Pak je zde královna, která se mi ve snímku zdá až moc ovlivňována jak ze strany rodiny, tak ze strany společnosti a sama do poslední chvíle neví, jaký si má udělat názor. Dále je tu Tony Blair, který sice nemá k Dianě žádný velký osobní vztah, ale snaží se udržet jistou popularitu královské rodiny a předcházet skandálům, což se mu celkem daří. Navíc stále ovlivňuje i královnino mínění, čímž vytváří jakousi protiváhu tlaku rodiny. Dalším neodmyslitelným hráčem jsou média – nejvíce je viditelný tisk. Zde je dobře vidět, jak média nepopiratelně ovlivňují myšlení společnosti a vlastně tak i nepřímo chod poli6 tiky. Vždyť nebýt tisku a médií, možná by krize britské koruny nenastala. Tony Blair se snaží o uhlazení záležitosti. Toto jednání musím filmařům bohužel vytknout, neboť Blair působil až příliš jako superhrdina, který zachránil britské impérium. Nelíbilo se mi, že filmaři dávali velký důraz na špatný vztah královské rodiny a Diany. Rozporuplně vnímám použití vlivu mediálních prostředků. Na jednu stranu je dobře, že se filmaři pokusili ukázat, jak média utvářejí náš pohled na danou věc, na druhou stranu to opět diváka nutilo přiklonit se k Blairovi a nechápavě kroutit hlavou nad chováním rodiny. Podle mne filmaři zapomněli dát důraz na pozadí těchto špatných vztahů, i když je tam byť jen lehce nastíněno, není to dostatečné. Přesto byl celkový dojem z filmu dobrý. Líbilo se mi, že tvůrci nezapomněli na některé trapasy, kterých se prý Blair ve skutečnosti opravdu dopustil. Za geniální přešlap považuji políbení ruky. I když se tento politik ve snímku ze začátku zdá neohrabaný, velice rychle dokáže, že se s ním musí počítat. Jak jsem se již zmínil, jeho vliv na královnu vytváří jakousi protiváhu vlivu rodiny. Nezapomenutelnými jsou jeho setkání s konzervativním myšlením královny. Dále se mi líbilo použití dobových záběrů, díky nimž vypadal snímek ještě realističtější. Nesmírným přínosem pro mě ale byl pohled do zákulisí britské politiky. Ač nemá královna žádnou politickou moc ani vliv na dění v britské politice, přesto je vidět, jaký musí mít přehled o životě lidí, o zákonech, které se vytváří, o náladě obyvatelstva apod. Zároveň musí řešit náladu ve své rodině. Líbilo se mi, že se filmaři pokusili ukázat královnu jako lidskou bytost, jejíž úsudek je, stejně jako úsudky jiných lidí, ovlivňován různými faktory. Pomyslnou korunovací tohoto přiblížení královny jako člověka bylo, když filmaři dali do filmu scénu, kdy se královna rozpláče. Nakonec vlastně vše dobře dopadne, když se královská rodina rozhodne uctít památku Diany státním pohřbem. Je zde vidět zvláštní úcta a vztah britského lidu ke své královně. Shrneme-li tedy všechny klady i zápory tohoto filmu, musíme uznat, že se tvůrcům podařilo to, co chtěli divákovi ukázat. Film působí velmi přesvědčivě a dokumentárně. Posuzuje událost kolem smrti Diany ze všech možných úhlů pohledu a snaží se posuzovat věci spravedlivě. Bohužel to občas vytváří dojem jakéhosi rozdělení na kladného hrdinu Tonyho Blaira a na zápornou postavu v podobě negativního vztahu rodiny a Diany, což spravedlivost snímku poněkud kazí. Přesto způsob natočení a vynikající výkony herců splňují svůj účel. Účel udržet si diváka, i přesto, že tuší jaký bude konec, jen díky jeho zvědavosti a lačnosti právě po zpracování. Smrt princezny Diany poznamenala myšlení mnoha milionů lidí na celém světě. Její pohřeb se stal mediální událostí roku 1997. Všechna média přinášela různé komentáře a pohledy ze zákulisí královské rodiny. Mnohdy měly tyto zprávy bulvární charakter. Snímek „Královna“ přináší ucelený pohled na tuto tragickou událost včetně intimního pohledu na britskou královskou rodinu. Dokumentární hodnotu filmu částečně kazí zvýrazněná úloha Tonyho Blaira, která působí jako dobrá PR kampaň jeho osobnosti. Snímek oslovuje zájemce o nedávné dění, kteří mají osobní vzpomínky na tuto tragickou událost a její okolnosti. Řada z nich se z filmu dozvídá nové skutečnosti, které jim v té době unikly. Snímek oslovuje spíše mladší generaci. Závěrem jedna zajímavost: podle medií se reálná královna Alžběta II. odmítla na film podívat, protože nechce vidět, jak ji někdo ztvárňuje v době nejhoršího týdne jejího života. () (méně) (více)

oliamiri

Je to zajímavě vyprávěnej snímek.Bavilo mě na tom hlavně to že jme mohli nahlídnout do královké rodiny, což se nám většině mrtelníků nepodaří. Ale celkem to nebyla žádná pecka, některý postavy mi přišli trochu přitažený za vlasy . Ale jinak celkem dobrý, výbornej byl Michael Sheen jako Tony Blair. ()

JARDAHONDA

V srpnu 1997 zemřela princezna Diana, bezesporu jedna z nejoblíbenějších nejidealizovanějších žen na celém světě. Celý svět byl zcela šokován, média šílela - a v Anglii, kde se typická odměřenost otřásla v základech, nastala vlna změn. Veřejnost získala v neočekávaně hlubokém žalu a dojetí značnou sílu. V chodbách královské rodiny měla tato tragédie také obrovský dopad, avšak ve scela jiném směru. Za zavřenými dveřmi propukla silná soukromá bitva mezi nově zvolenou britskou vládou a královskou rodinou nad tím, jak se vypořádat s touto událostí. Diana byla velmi diskutabilní osobou. Po rozchodu s princem Charlesem odmítla sedět tiše v pozadí a stranit se veřejného života. Nyní, po jejím skonu, udělala královna Alžběta II (Helen Mirren-Oscar v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli) a její rodina to, co byli zvyklí dělat během rodinných tragedií-uzavřela se do svého tajného světa rituálů a protokolu, schovala se před veřejností na svém skotském sídle zvaném Balmoral. Postupně však byla novým, neomaleným ministerským předsedou Tony Blairem neochotně přesvědčena vystoupit na veřejnosti. Tento významný střet mezi královnou snažící se plnit svůj starodávný mandát a důvtipným mistrem současných politických vztahů s veřejností vytváří srdce filmu Královna. ()

to08.net

Skvělé spojení dokumentu a výtečně odehraného příběhu. Vybroušené dialogy nám umožňují nahlédnout do managementu nejznámější královské rodiny i týmu britského premiéra v době, kdy bylo nutné oslovit média zcela novým způsobem a řešit krizovou komunikaci spojenou se smrtí miláčka britského národa - princezny Diany. ()

JerryPilsen

Příliš suché na lepší hodnocení,na druhou stranu ale docela lidské.Zajímavý pohled do soukromí nejvyšších anglických elit stojící vlastně jen na výkonu hlavních představitelů.Zbytek jsou jen emoce a dokumentární schéma. ()

Monika95

Roli královny vystihla Helen Mirren super, přesná Alžběta :). Škoda, že se vše točilo kolem Diany, jinak pěkný film. ()

krysarr

Skvělá Helen Mirren, skvělá výprava a další. Ale ten scénář... Čekal jsem větší část jejího života, ne týden (sry za spoiler?) ale jo, dam čtyři :-) ()

MRParis

V celku zajímavý pohled do rodiny anglickejch královskejch zdegenerovanců.Princezna Diana byla mnohem oblíbenější než tahle kralovská čarodějnice která před nedávnem zdechla! ()

Korpy22

Princezna Diana byla a je ikonou britské monarchie. Pro většinu lidi byla nadčasová modla, která píchala do hnízda zkostnatělé britské monarchie. Film skvěle ukazuje obě strany mince a dokumentárním stylem reflektuje její nešťastný osud. Je velmi realistický a dojemný. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji