Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

brzozin

Tenhle typ filmů mám rád. Možná proto mně Královna trochu zklamala. Natočeno je to dobře. Řemeslo je zvládnuto taky dobře. Ale to, co dělá film filmem, to mi tam chybělo. Nedokázal jsem se ztotožnit ani s jednou postavou. Spíš jsemi všechny hlavní postavy více či méně hnusily. Už hlavní hrdinka - královna Alžběta mi přišla krajně nesympatická, nafoukaná, absolutně bez jakékoliv emaptie.Asi je taková i v reálu, nevím. Prostě z toho vznikla krásná ukázka, jak dnešní aristokraté a vládci žijí ve svém skleníku absolutně přesvědčeni o své nadřazenosti, nedotknutelnosti, výjimečnosti a božskosti. V plejádě těchto odporných vlastností vynikal zejména její manžel Philip, vévoda z Edinbughu. Vedle toho premiér Tony Blair je tu líčen jako spasitel národa, dobrotivý, laskavý člověk z lidu, který obětuje svou popularitu na oltář věrnosti monarchie. Blbost, když uvážíme, co to bylo za člověka. A nakonec veřejnost, blbá, tupá, zmanipulovaná médii, plačící na hrobě bláznivé pošahané anroektičky. Prostě z toho filmu na mně čišela přetvářka,lidská blbost a pokrytectví. Ale možná je to tím, že svět takový je, Takže jsem se nakonec slitoval a dal ty tři hvězdy. ()

subic

Fenomenální Helen Mirren, jinak průměrný snímek SNAD pravdivě popisující jistě smutnou událost v životě jejího Veličenstva královny Alžběty II. a neméně důležitý pracovní vztah s jejím premiérem Tonym Blairem. A ještě jednou Helen Mirren jako řidička Land Roveru Defenderu, to mě opravdu baví :-) ()

hepi_

Pre človeka neznalého pomerov a bližších znalostí kráľovskej rodiny, pôjde o príjemný nedeľný film s mierne edukačným charakterom _Vecnosť, precíznosť, jemný humor 80% ()

MirkaP

7/10, kam se přiklonit při pětihvězdičkové stupnici? Vzhledem k tomu,že téma filmu je vlastně strašně nudné, a film je přitom zajímavý a poutavý, rozhoduju se pro 4. Helen Mirren nezklamala. ()

PlayEasy

Komorní, hodně temný a typicky britsky precizní chladný film o smrti princezny Diany, následcích a reakci samotné královny Alžběty II. Což o to, možná bychom 4* nedali (přeci jen o politiku a intriky se až tak nestaráme a chvílemi to, co si budeme říkat byla nuda), kdybychom neměli slabost pro britskou vládu a nebýt skvělého výkonu nástupkyně Maggie Smith, Helen Mirrenové. 70% ()

peeteno78

Krásný film, který stojí a padá na hlavní představitelce, stejně jako by padla monarchie bez královny. Helen Mirren se své role zhostila bravurně. ()

Binne

Filmařsky se jedná o relativně kvalitní, skvěle obsazený a zrežírovaný počin, kterému lze vytknout málo co. Helen Mirrenová je v roli královny přesvědčivá a neuvěřitelně přirozená od prvního okamžiku. Méně snadno stravitelný pro mě ovšem byl představit prince Philipa, James Cromwell, který hrál v podstatě roli, která mu jde nejlépe ale zde to bohužel působilo neelegantně a nepatřičně. Interiéry i Exteriéry jsou působivé a kvalitativně se prostory, kostýmy i masky vyrovnají "Koruně". Teď k té potíži, kterou jsem s filmem měla. Snímek zachycuje nejcitlivější období britské královské rodiny, období, které bylo zasvěceno smrti princezně Dianě a stanovisku, které k tomu rodina měla zaujmout. Film se nás snaží přesvědčit o niterných myšlenkách a hovorech, které královna sama se sebou i se svými nejbližšími vedla - ale které se dost možná nikdy nestaly. Zvláštní strategie, kterou královská rodina zvolila byla pro řadu lidí zkrátka neomluvitelná, nejenže se nikdy nevyjádřili k citové sounáležitosti s lidem, ale také se nevyjádřili k Dianině osobě. Tento film je v podstatou omluva chování královské rodiny, která svým způsobem může být zcela pochopitelná. Snímek místy působí téměř dokumentaristicky, což v závěru vypadá téměř účelově, jelikož je natočen citlivě (vůči postojům královské rodiny) a s cílem "nedotknout se ničích citů".  Dojem z filmu je velmi strnulá, elegantní reklama na královskou rodinu, která opět hraje pouze na city diváka ačkoli zde by měla mířit podstatně výše. ()

Athlona

The Queen 2006 - Kralovna nesmi nikdy ukazat sve pocity!! Film pusobici jako bomba na Biennale Benatky 2006,kde byl povazovan do sameho zacatku jako horky favorit.Po filmu "Palais royal!" jiz druhy film v kratke dobe uvedeny v kinech, o zivotu a smrti Lady Di.Jestlize se film "Palais royal!" soustredi fiktivne na Lady Di jako na "Princeznu srdci" pritom ,kazdy okamzite pozna o cem film hovori , ukazuje dalsi film"The Queen" realny charakter clenu kralovske rodiny Windsors.Velice prekvapujici je to ze ve filmu se hovori primo o lidech a clenech kralovske rodiny jmenem a nic se zde nezakryva, a vse je prezentovano, tak jak se ve skutecnosti stalo.Normalne se "Biopics"toci po smrti toho o kom se hovori nebo prinejmensim v dobe po odstoupeni nebo abdikaci a to me velice prekvapilo.Jak reagovala na tento film kralovna by me tedy zajimalo.Mozna ze tento film brala jako uctu ke sve osobe protoze hovori predevsim o ni jako o kralovne,i pres to , ze jsou ve filmu ukazovany takove sceny kdy v televizi v primem prenosu hovori Nelson Mandela, aby vyjadril hlubokou a uprimnou soustrast nad umrtim Lady Di zatim co Windsors s velikym zajmem diskutuji o lovu.Vse je ve filmu "vypraveno", tak aby divak "pochopil" jedani cele rodiny. Film neslibuje zadne velke napeti, to neni treba preci jenom skoro, kazdy vi co se v letnich mesicich pred i po umrtim Lady Di v Anglii delo, ale pres to, neni tento film na zadnem miste nudny, ale perfektne toceny portret cloveka , ktery se verejnosti odcizil: anglickou kralovnu, grandiosne hrane Helen Mirren.Velice dobre psany scenar balancujici na ostri rozumeni a porozumeni, stridajici se s nepochopenim,perfektne vypraveny reziserem Frearsem,tak ze jako divak zacnete rozumet duvodum anglicke kralovny, drzici se vzdy cesty obklopeni "hradbou" pred verejnosti ktera najednou zvolila cestu jinou, opacnou a premyslite ,ktery je z tech cest je ta spravna.Preci jenom plati jedno,kdo udela chybu je jinym velice rychle odsouzen a trva velmi dlouho nez se toto odsouzeni zmeni,ovsem jen tehdy, kdyz se ten co chybu udela snazi a ta snaha jde videt a dodrzovat stare tradice v dnesni dobe je velice tezke.Perfektni film proto mych 5 hvezdicek. ()

FosaCZ

Kralovna je kvalitni film, ale pochybuji, ze by ho nekdo chtel videt podruhe. Ocenuji predevsim, ze cely film tahne jedina myslenka...a funguje to. Nic vic, nic min.... ()

Orhalmi

Ja bych to hodnotil jako komedii. Princ Filip mi hodně připomínal Al Bundu. Jak vypadal, jak ho hrál i svými hláškami. Nevím proč, ale celé mi to připomínalo seriál Ženatý se závazky. A T.Blair působil taky hodně komicky. Takový neškodný blbeček. Dobře, Helen Mirren se snažila a vydřela to. Životní role, ale asi poslední, se kterou by se mohla probít do popředí. Ale když se podíváme na Alžbětu II blíže, tak je to opravdu obdivuhodná žena. Když byl Tony Blair již 10. jmenovaný premiér a první byl W.Churchil, tak něco co víc dodat. Postava je hodně sympatická svým zvláíštním jemným humorem. ()

Miloško

Tento film ma dosť prekvapil, čakal som skor nudné predstavenie z kráľovského prostredia. Príbeh,scenár (P.Morgan) je veľmi jednoduchý ale o to pútavejší. Veľmi sa mi páčilo napr. to ze film vobec nechce súdiť,všetko je to na divákovi ako to zoberie. Ťažko povedať či všetko vo filme sa stalo, alebo stalo podobne, ale to že v roku 1997po smrti Diany,prebiehalo určité napetie medzi monarchiou a ľudom je pravdou, a naozaj až nová vláda T.Blaira, určitým sposobom musela ovplyvniť spravaníe kráľovstva. Herecké vykony su super, H.Mirren-fantastická, takisto M.Sheen ako T.Blair, vyborný bol aj princ Philip v podaní J.Cromwella,alej princ Charles ktoreho zahral A.Jennings. Film bol nominovaný na 6 Oscarov, získala ho H.Mirren, zaslúžene. Často som počul , že je to film pre staršiu generáciu. To vobec nie je pravda, je to pre každého. odporúčam vidieť ()

Achab

Naprosto skvělý pohled do zákulisí ať už více či méně objektivní, který ocení nejen anglisté a starší generace ()

pOne

Za názvem "Královna" bych možná čekal komplexnější náhled na osobu královny, než jen střípek v podobě jednoho týdne po Dianině smrti. Ale možná tento střípek vystihuje vše nejlépe. A co by člověk chtěl na stopáži 97mi minut? Každopádně pro mě zajímavý pohled do královské rodiny a na vztahy mezi vládou/premiérem a královskou rodinou. Jako film pouze lehký nadprůměr. ()

Lubakus

Dát na konci do titulků "God save the Queen" od SEX PISTOLS, dám plný počet za 100 minutový mega JOKE. Takhle je z toho pouze jedno velké svatořečení. ()

migsee

Velmi zajímavý pohled do soukromí královské rodiny. Do jaké míry je pravdivý a objektivní je věc druhá... Každopádně Helen Mirren je naprosto fantastická. Líbí se mi taky propojení s dobovými záběry. Vybrat si jako téma smrt Diany byl tah na bránu, dobře zvolená strategie. Diana přitahovala, přitahuje a bude přitahovat pozornost. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji