Kdo je tady ředitel?

• Dánsko Direktøren for det hele (více)

Bláznivá komedie, která zcela vystupuje mimo tradiční téma a styl Larse von Triera. Majitel IT agentury si vytvořil postavu imaginárního šéfa, ale když chce firmu prodat, nezbývá mu než najmout podřadného herce, který bude zaskakovat nejen při jednáních. (Febiofest)

DannyBoy80

70%. Hodně netradiční komedie, trošku na způsob seriálu Kancl. Hodně absurdní všechno, dialogy, scénář, postavy. Firma mi příjde jako skupina šáhlých magorů, kdy vnější nejnormálnější element jí chce koupit. Nevím co přesně si udělali Dánové s Islanďanama, ale scény při podepisování smluv stojí za to. Trier opět ve stylo Dogma natočil minimalistický film. Každopádně zábavné. ()

Eruntano

Docela jsem se divil, že je v kině tak narváno na Trierův film, když bylo pár hodin předtím na (podle mě o dost populárnějšího) Cronenberga poloprázdno. Ještě více jsem se divil, když jsem si ve snaze najít vysvětlení tohoto jevu, dohledal v anotaci, že se jedná o „bláznivou komedii“ (šel jsem jen za jménem režiséra, bez jakýchkoliv průvodních informací). Trochu zmaten jsem napjatě očekával, co příjde. Bláznivá komedie rozhodně ne. Spíš trochu ujetý satirický vtip. Strohou neakční formou se držící hodně při zemi, ale vespod sršící milou ironií na všechny strany. Film je originální a hrozně vtipný. Humor je tu inteligentní, věcný a absurdní, což je bezva kombinace. Potěší i různé detaily a vtípky režiséra, například v jeho komentářích k ději. A postava islandského obchodního magnáta „Nesnáším-ty-zasraný-sentimentální-dány“ Finnura je geniální. A Jens Albinus v hlavní roli jedinečně labilní. Bavil jsem se parádně. ()

Vejrrr

Kdybych neviděl divadelní představení v čele s famózním Michalm Dlouhým, jistě by se mi to líbilo víc.. Ale takhle musím nazvat celý film za nevyužitý, chladný a bez vtipu. Zkrátka jsem v každě scéně viděl mnohem méně než může být, ale to je jasné. Nechci tím říct, že je film špatný a odradit od něj diváky, ale spíš chci říct - jděte do divadla (Švandovo na Smíchově). No konec reklamy :) K filmu samotnému bych chtěl říct, že byl zvláštní, ostatně tak zvláštní jak samotný Lars von Trier je. Řezané obrazy, postavy bez úst nebo zase bez čela, hlavní motiv obrazu odehrávaný kdesi v koutě, zatímco zbytek obrazu je prázdný a nudný.. sekaný střih jaký jinde neuvidíte.. Pro temný film mám pochopení a mám ho rád, ale v tom duchu vytvořit komedii se mi nelíbilo. ()

Yardie

Hodnotím dvěma hvězdama a musím říci, že jsem to po půl hodině přepnul na něco jiného. Takže to mohlo dopadnou i lépe, ale i hůře, co se hodnocení týká. Nějak mě to nechytlo a to bych řekl, že zrovna takový totálně absurdní film by se mi mohl líbit. Velký vliv na to měl asi ten střih, který mě neskutečně rozčiloval a prudil. Nicméně, musím zde ocenit námět - docela dobrý nápad a udělat z toho sitcom, popřípadě nějakou "šílenou" komedii - tak je to bomba. Todle bylo takové chladné, rozkouskované, bez atmosféry - prostě celkově divné. Takže si vyjímečně myslím, že tento námět trošku poameričtit a dodat tomu trošku té bláznoviny - je z toho slušná komedie. Takhle mě to fakt neoslovilo. Howgh! ()

sona123

Absurdita dotažená až do poslední tečky. Třešničkou na dortu je role vypravěče, který nám vysvětluje a shrnuje to, jak by vlastně "komedie" měla vypadat. Napoprvé jsem film před pár lety vzdala, tentokrát, již dlouho planoucí postupně rozvíjenou láskou vůči Larsovi, jsem to dotáhla do konce (podobně, jako Manderlay) a musím říct, že mi to sedlo víc, přesto, byly tu byly okamžiky, kdy jsem ztrácela pozornost a chuť se dívat dál. Přesto, nebo právě proto, pro příznivce režiséra povinnost. A nezapomínejme, že se ocitáme ve městě bez komínů... ()

Tarako odpad!

Na Islandu museli poslouchat dánský kecy 400 let, já sice jen hodinu a půl, ale i tak jsem se během té doby chtěl nejednou oběsit na pásce z kopírky. ()

Jacek

Poprvé má von Trierova manipulace smysl - teď totiž neždímá city, ale situace. A fatalitu zaměňuje za ironii. Čímž se z okázalého emocionálního teroristy mění v ironického analytika. Beru. ()

Pawlisman

Průměrné Trierovo dílo. Pár dobrých vtipů, stejně jako několik hluhých míst. Podivné prostředí a podivný příběh a nápad je základem alespoň něčeho. Smysl toho celého je však mlhavý. Komedie? Podprůměrná. 7/10 PS: význam trhaných střihů mi také uniká ()

bidja

Netradiční střih, nepárání se s nasvětlením scén, sonda do fungování firem, mezilidské vztahy, zpověď divadelního herce. To vše a mnoho jiného se dá najít v tomto těžko stravitelném dílku. Po pravdě řečeno, zaujalo mě to, ale dvakrát bych to vidět nemusel, kouzlo toho jak to doopravdy dopadne, je podstatnou částí děje. ()

Kratoc

V obsahu filmu uvedeno „bláznivá komedie“. Komedie to je, ale bláznivá určitě ne. Von Trier natočil snímek, který stojí tak trochu mimo jeho dosavadní tvorbu, ale přestože Trier v komediálním stylu nevyniká (velmi decentně řečeno ;)) tak do tohoto snímku naložil severského humoru vrchovatě. Už samotná ústřední zápletka, kdy si majitel malé IT firmy vymyslí virtuálního šéfa, kdesi daleko v Americe, a sám pouze „předává“ jeho příkazy a manipuluje se svými spolupracovníky je velmi originální. Ovšem, když dorazí investor z Islandu a je nutné rychle najmout herce oblastního formátu na roli šéfa, tak se celý propletenec informací a dezinformací, které o šéfovi kolují ve firmě objeví v celé své nahotě a o vtipné, někdy až bizarní situace, není nouze. To celé prošpikováno humorem, který je tak typický pro tvorbu na severu Evropy a který stojí mimo mainstreamovou zábavu. Film není pro každého, ale za sebe ho mohu jenom doporučit, proto také 4* ()

waits

Neni komedie jako komedie. Příznivec třeskuté estrádní zábavy, například, tenhle snímek prokleje už po dvaceti munitách a vtip v něm nenajde, i kdyby seděl u televize se překladačem do trierovštiny. Zato člověk, co se zasměje u humoru v talk show Ester Kočičkové, kde se bezdomovci trumfují, kdo z nich je na tom hůře, shlédnul celou serii Kanclu bez klopení očí a najde osobitý humor ve Kauriasmakiho filmech nebo Paasilinniho knihách - ten si užije. O klasickou komedii samozřejmě nejde, ale suchého, někdy trochu krutého humoru připraví Trier dostatek. Zasmál se jsem dokonce nahlas, a to při pohledu na islandského investora (hraje ho isladnský režisér Fridrik Thór Fridriksson), nenávídícího Dány, který zádumčivě sleduje ředitele, vážícího, zda podepsat nebo ne. No, kdo dokoukal dokonce, ten ví:) Podivný střih a záběry mimo obvyklou kompozici mi nevadily, zvyknul jsem si hned. Stejně tak mě nerušily promluvy režiséra k divákům. Trochu experimentální a zábavný film. Byl jsem spokojen. ()

M.E.K.Y

Tak to teda ne! Tohle není Lars von Trier, jak ho známe! Proč vstupovat do komediálních vod, když veškeré schopnosti, díky kterým je Lars výjimečný a originální zde nevyužije? Extravagance, kontroverze, šílenost? Tady je nehledejte! Obyčejná, rádoby vtipná komedie s nikým a o ničem. Rukopis Larse nejde vůbec poznat, pouze několikrát vstupuje do děje (hlavně na začátku a na konci) a snaží se smýšlet, ale to je výstřel do neznáma. Snímek má přirozenou atmosféru, ale to je tak jediné, co jej pojí s jeho ostatními filmy. Nezkušení herci ani tak moc nevadí, protože celý film tak nějak vykrystalizoval amatérsky. Dost mě to nudilo, nemělo čím upoutat, zaujmout. Závěr? Říkám si, kdyby von Trier točil všechny filmy takhle, bez toho aniž by šokoval, trestal a moralizoval, tak jsou všechny obyčejné, jako tento a svět by přišel o neobyčejného umělce! ()

kamil.i

Podarená komédia o zodpovednosti. Rozhodne odlišná od väčšiny komédií v tuzemských kinách a televíziách. Filmové postupy doznievajúcej Dogmy 95 dávajú filmu zaujímavý rozmer, no zaobišiel by sa i bez nich a v klasickejšom podaní by vyznel rovnako vtipne. Oceňujem hlavne nápad a herecké výkony. ()

crozet

Chuťovka do divadla v TV? Proč nee. S Trierem má cenu vést plodný dialog, bez ohledu na jeho pózy, protože "...tu naši kocábku posouvá zase o kousek dál...", jak by řekly naše múzy od kumštu, eh. ()

bolan

Humor je otázkou vzkusu a Trier se mi do něj trefuje naprosto přesně. Pochopim, že kdo učurává při Slunce, seno, erotika, tady bude mít s vyměšováním asi trochu problém. ()

Nine

Tak nevím, jestli jsou 3 hvězdičky málo nebo hodně... V porovnání s divadelní adaptací Švandova divadla je to málo. Na druhou stranu - právě díky návštěvě nejdříve divadelního představení a pak zhlédnutí filmu mi možná přijde film "zábavnější", než ve skutečnosti je - a 3 hvězdičky jsou tedy až až. Zajímavá kamera... ()

wollo

Nějak jsem to asi nepochopil. Po žánrem komedie si představuji něco naprosto jiného. Kdybych měl srovnávat například se žánrově velice podobným "Kancl", tak tento film jmenovanému seriálu nesahá ani po kotníky. Tady Lars trošku přestřelil. ()

Je skutečně Lars von Trier v koncích?

Je skutečně Lars von Trier v koncích?

03.06.2007

Tento osobitý dánský tvůrce právě prožívá svoji osobní krizi a topí se depresích. To a mnoho dalšího prozradil sám Trier v rozhovoru pro dánský deník Politiken. Jeho duševní stavy jsou až natolik… (více)