Černé ovce

• Nový Zéland Black Sheep (více)

Henry (Nathan Meister) se po letech vrací domů s úmyslem odprodat svému bratrovi Angusovi (Peter Feeney) svůj podíl rodinného majetku. Po příjezdu se však v důsledku genetických pokusů prováděných na ovcích, které má na svědomí právě Angus ocitne nečekaně uprostřed pekla na zemi. Zmutované ovce prahnou po lidském mase, jsou velmi nebezpečné a je jich čím dál víc. (Tygrys)

Blazena

Měl jsem celkem rád ovce. Jeden čas jsem s nimi navázal důvěrný vztah, pokud jsem zrovna nerejdoval na hřbetu rezatého prasete, co se jmenovalo Čenda – ten byl fajn, dokud jsem ho tehdy jako malý klouček nevědomky nesežral na zabijačce. Kohouti byli většinou agresoři, aby ne, když jim člověk střílel kuličkovkou do prdele; stejně i ty syčící husy, co měly tendenci dělat mi cucfleky na krku. Ale ty ovce, z těch jsem měl vždycky takové ambivalentní pocity. Na jednu stranu něžná stvoření, jejichž vlna byla nadto ověnčena biblickým milosrdenstvím, na stranu druhou hrozivě podivné spiklenectví masy, od níž člověk neví, co má čekat. Black Sheep, ryzí novozélandská ovečkoploatace ukazuje jejich od/zvrácenou tvář, která pěkně kouše. Film konvenčně přejímá zobrazovací módy Pána Prstenů; klade důraz na vizualizaci přírodních krás novozélandské krajiny, do níž s urputností sobě vlastní vsazuje všudypřítomné ovce, co mají rády maso (takový bílý skřeti – s lidskou DNA mutují, a poté opravdu vypadají podobně). Exploatační tendence s trefnou sžíravostí poukazují na všeobecné problematiky (genetické inženýrství, předsudky o duchovních disciplínách v sekularizované společnosti atp.), avšak vzhledem k akcentu na národních specifika i ty lokální (přizpůsobování domorodců, zátěž tradice na rozvoj zemědělského podnikání). Vždy v dnešní předigitalizované době potěší vidět ančou dlaňovkou zpracované speciálních efektech, které ve filmu co do počtu převyšují ty virtuální. Palec nahoru dostává od Tittelbacha postava Anguse Oldfielda, který věru nemá vzezřením k Mikeu Oldfieldovi daleko. À propos – Focaultově konceptu pastýřské moci tento film dodává zcela nové asociace. ()

C0r0ner

Braindead to není, ale wow, udělat horor s vraždícími ovcemi je taky solidní zářez do kinematografie. Škoda celkem nevyužitého potenciálu parodičnosti, ale i tak to byla místy slušná prdel a docela i řežba, takže dohromady spokojenost. 70% ()

agathon

njn, Braindead to neni, no... Přecejen už uplynulo asi moc času a tenhle žánr - alespoň v mých očích - vždycky souvisí s dobou, v který vzniká. Tohle je sice sympaticky trikově tradiční a ani se to nesnaží hrát na něco, co to není, přesto je to podivně suché. Moc nechápu, co v Black Sheep vzbuzuje takove nadseni. Vzdyt v tomhle filmu není nic, co bychom už nesčetněkrát neviděli jinde a to v daleko zábavnějším obalu. Co si žádaly kinematografický konvence před nějakými dvaceti lety, působí dneska už totálně mimo. Dnešek si podle mě žádá úplně jiný "kinematograf". Pokud chtěli tvůrci natočit "poctu žánru", dělají tak moc krotce, nevtipně a nepatřičně "korektně". Pokud jim šlo o parodii.. No, tuhle možnost raději rovnou odmítám, protože parodovat něco, co se už ze své definice aproduje jaksi samo, je nesmyslným nošením dříví do lesa. A pokud chtěli prostě zcela bezelstně natočit jenom další černohumorný gore horrůrek, měli tak udělat výlučně současnými vizuálními prostředky (jako - no já nevím - třeba v Hory mají oči nebo remake Úsvitu mrtvých...) a ne se tvářit, že to celé vzniklo před dvaceti lety. To by totiž celé vypadalo/ šlapalo/ bavilo úplně jinak. Dvě miniaturní hvězdičky jsou až až, protože přese všechno musím uznat, že jsem se párkrát vcelku zasmál. Pitomě nafouklá bublina... ()

Dannysek4U

No je to jatrovina jako svin, ale popravde svym zvrhlym chundelatym zpusobem docela zabavna:o) Jen skoda, ze z toho neudelali vetsi splatter, takhle to stoji na puli cesty. ()

Wormboy

Zo zaciatku som sa tesil, ze snad konecne niekto na Novom Zelande nadviaze na Jacksonove prvotiny, no ten je len jeden a napriek niekolkym vynikajucim napadom a samotnej idee pribehu o krvylacnych ovciach, je Black Sheep len priemernou gore komediou, ktora premrhala svoju sancu. 2,5/5* ()

destroy83

Vynikající námět geneticky zmutovaných krvelačných ovcí v lehce nadprůměrném zpracování novozélandského tvůrce, kterého k natočení tohohle bééééčka inspirovaly takové pecky, jako BAD TASTE či EVIL DEAD. Poměrně slušně rozjetý příběh, který se točí kolem dvou zcela odlišných bratrů a jejich ovčí farmy, jež jim zanechal jejich otec, ztrácí postupně tempo, a i přes vynikající gore efekty, masky a řadu zdařilých gagů působí trošku unyle. Zpestřením budiž sličná ekoteroristka, jež se přidává na stranu hodného bratra proti tomu zlému. Následuje nerovný boj proti krvelačnému stádu za pomoci farmářského pomocníka a drsné starší hospodyně. Dílku, jak je již výše zmíněno, dochází postupem času šťáva a některé vtípky se lehce míjí účinkem. Naštěstí stopáž není přemrštěná a herci působí celkem přirozeně. Za zmínku stojí ještě šílený hipík, který se přikrádá na farmu v doprovodu sličné ekoteroristky. Výsledný dojem je vcelku zdařilá hororová komedie, které po technické stránce nelze nic vytknout, ale díru do světa rozhodně neudělá – více méně trošku promarněná šance na pořádnou ovčí pecku. I přes lehké zklamání a za nepopiratelné klady přihazuji ještě třetí hvězdu. ()

tom88

Dokanele fungujúca, hororová, sebaparodická blbosť. Čierne ovce je niečo úžasné, konečne je tu ďalšia úchylnosť a tou je zmutované vraždiace krvilačné ovce (no nie je to dokonalé?). Je úplne super, že aj taký stupidný námet má takéto spracovanie, ktoré si zaslúži. Vždy som ovce vnímal ako milé nevinné zvieratá papajúce trávičku, no niečo mi na nich aj nesedelo, nejaká ta obava a v tomto filme sa to ukázalo, odteraz budem mať k ovcám väčší rešpekt a určite si nenechám nejakú pobehovať za chrbátom :) ... Film je chvíľami celkom strašidelný, no tvorcovia nechceli mať z filmu čistý horor a tak tam napchali parodické scény, ktoré mňa rozhodne silno pobavili. Zbožňujem takéto hororové komédie ako je Critters, Slimák a teraz aj Čierne ovce. Musím pochváliť aj kameramana, pretože sa tu objavujú podľa mňa umelecké zábery a práca s ovcami je super, tiež sa film natáčal v pekných lokáciach. Niektoré scény pôsobili síce veľmi lacno podobne ako niektoré béčkové horory 80tych rokov, no neprekážalo mi to. Dal by som aj vyššie hodnotenie, ale nejde to je to až moc veľká kravina, hlavne dejovo a trikovo. No je to pekne krvavá, ale milá a dokonalá jazda za nenáročnou zábavou. Podľa mňa bude raz Black sheep považovaný za klasiku nového milénia. 68% ()

3n3my

Podľa mňa kravina, aj keď mám podobne ujeté horory rád. Čierny humor (aj keď bolo málo) a pekná novozélandská príroda - to sú jediné dva plusy tohto filmu. Fakt divák musí jedine na niečom šlapať, aby sa mu táto zlátanina všetkého možného ako tak pozdávala. ()

Twil

Dokazaly to! Zombici, zabijacti pavouci, hadi, lidozravi mravenci a moskyti. Tem vsem dokazaly ovce nakopat prdel a to s poradnou gracii. Black Sheep ma, jako spravne becko, vsechno co by dany zanr mel mit. Nekolikatere zmrtvych vstani, brutalitu a krev, vybuchy, humor, love story a otevrene zadni vratka pro pokracovani. Pokud se nenechate ovlivnit tim ze to je naprosta pakarna (ikdyz v tom dobrem slova smyslu) tak si muzete vychutna opravdu zabavny film. 80% beé ()

daEmoNickY

(TODO) Tak jako Ježíš vstal z mrtvých tak i jeho metafora ... a jak je hnusná ... tento film se vysmívá Ježíši Kristu! http://www.cdfa.ca.gov/AHFSS/Meat_and_Poultry_Inspection/images/American_Lamb_Cuts.jpg Tfuj!!! http://z.about.com/d/greekfood/1/0/p/Q/spit_lamb_done_499.jpg (i když chleba taky ...) _____ Pohodový krváček na večer. Tato řež mi připoměla http://www.csfd.cz/film/4708-braindead-zivi-mrtvi-braindead/ . Popkultůrní odkaz na "černou ovci" http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/BlackSheep (real-life link je dobrý). ()

HorrFi

Opravdu zajímavej film.. kdybych to měl brát jako čistej horor, tak bych byl zklamanej ještě příští rok, ale jako hororová komedie dejme tomu.. jestli se někomu nelíbil film jako takovej, tak se aspoň mohl podívat na hezkou novozélandskou přírodu.. jsem zvědavej jestli si na to vzpomenu až půjdu kolem ohrady s ovcema.. ()

Estrellita

Na profilu jedné velice zajímavé slečny (Verka13) jsem kdysi viděla "gif" z tohoto filmu, byl tam napsaný ale pod jiným názvem a až teď jsem s pomocí jistého veledůležitého uživatele (andrej.s) zjistila, z jakého filmu to doopravdy je. Fakt mě zajímalo, co to bude za pitomost - a pitomost to taky opravdu byla. Ale taková ta milá, přítulná, chundelatá... :) Tenhle film úplně potvrzuje moje přesvědčení, že ovce jsou ve stádu úplně blbý - kam jde jedna, tam jdou všechny. Jedna ovce sama bez ostatních ale nějaký rozum má. Fakt hele, byla to ptákovina - ale prosila bych víc takových oddechových ptákovin použitelných jako kulisa při večerech ve dvou.. 55% ()

Khumbac

Když jsem to viděl(asi v roce 2006 nebo sedm) tak jsem se nejvíc smál, když tam komusi sundali botu a von tam měl místo chodidla kopyto. Tehdá to byla dobrá prča! ()

ecceHOMMO

Koho už len mohla napadnúť taká blbosť- ovce v horore. Absolútne primitívny scenár, horor v ktorom sa skôr usmievate ( z absurdností) ako sa bojíte. Absolútne hlúpe, absolútne trápne, absolútne shit horor. Vrcholom je človek zmutovaný na ovcu. Pozor! Našiel som aj klady. Celkom sympatickí hlavní hrdinovia, v niektorých momentoch tak blbé, až úsmevné a dobré no a nesmiem zabudnúť na scény kde sa "trhá mäso". Doležité: Ak chcete vidieť horor- tento vynechajte. Ak chcete vidieť niečo ako paródiu na horor smelo dotoho- v tom prípade to až tak zlé nieje. Absurdnosti pobavia. ()

A.L.E.S.

Zdá se mi to, nebo cokoliv z australské nebo novozélandské produkce je vždycky takový krvák? A to myslím doslova. Proč mi tohle připomíná filmy režie Petera Jacksona? Ale spíš mě zaráží, kam lidi na ty scénáře chodí. Nápad je to skvělý a zpracování takové, jak jsem si to představoval, i když něco nedává smysl. Po čase jsem se díval zase na něco, co mě přivede do stavu, ve kterém by se ve mně krve nedořezal. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů