Walter Sparrow, který pracuje pro město jako odchytávač zvěře, žije poklidně s milovanou Agathou a synem Robinem. Vše se změní, když dostane za úkol odchytit zatoulaného psa Neda. Zvíře ho kousne a uteče před ním na hřbitov, ke hrobu jakési Laury. Kvůli tomu Walter dorazí pozdě na schůzku s Agathou, která si krátí čekání v antikvariátu a koupí mu knihu 23 - Román o posedlosti. Walter se do knihy začte a je šokován podobností svého života s příběhem detektiva Rybky, jež se netýká jen minulosti, ale jakoby zrcadlila i současnost. Detektiv je posedlý číslem 23 a také Walter ho najednou nachází všude kolem. Na manželčinu radu zajde za psychiatrem Frenchem stejně jako v příběhu Rybka. Znovu narazí na psa Neda, jenž ho opět dovede k Lauřinu hrobu. Za vraždu byl odsouzen její učitel a milenec profesor Flinch. Walter ho navštíví ve vězení, přesvědčen, že právě on je autorem knihy. On však tvrdí, že Lauru nezabil a knihu nenapsal. Walter se dostává na stopu autora a dokonce odhalí místo, kde je zakopána kostra. Jeho žena mezitím objeví v opuštěném psychiatrickém ústavu krabici s nápisem Sparrow. Děj knihy, realita a Walterovy vzpomínky se děsivě prolínají a vedou ho k šokujícímu odhalení. (TV Nova)

godspeed

lahůdka. vedle trumen show a man on the moon nejlepší carrey. schumacher je jedním z těch režisérů, kteří umí uhnětat z prdu kuličku. ()

Tiiso

Myšlenka s číslem, ve svém žánru nebyla zvolena zase až tak nešťastně. Problém s hodnocením je spíše v našem dabingu, kde se těžko odhaduje herecký výkon, když slyším nějakého českého člověka říkat věty a nevím jakou intonaci volí herci v originále. Poslední dobou mě to dělá takové problémy až mám pocit, že ztrácím objektivitu. Ale prostě nemůžu vše mít doma v originále nebo na vše chodit do kina. Myslím, že kdybych film viděl v původním znění a v originálním ozvučení je zážitek někde jinde. Takže myšlenka posedlostí čísla se mě líbila. Vizuální zpracování taktéž. Nejsem si jist jestli scénář je až tak špatný jak zde několik lidí podotýká. Psali jste někdy scénář? Já jsem přesvědčen, že dobrý zážitek z filmu sráží některé nesmysly v lidském chování. Hlavně chování manželky, která na všechno příjde, manželovi nic neřekne, vykope kosti apod. Nebo syn, který se naprosto nechá unést situací a ještě tátovi pomáhá. To byli okamžiky kdy jsem filmu nevěřil a tím pádem jsem se nemohl nechat fantazií unést. Když mají být v ději nesmysly, musí se to umět dobře podat v celém filmu. Musí to umět podat herci. Jim nehrál špatně, ale tuto roli neměl hrát on. Pro mě byl v celém filmu nepřesvědčivý a nejde vůbec o to co v minulosti hrál za role. Prostě on na tuto postavu neměl. To je asi tak vše. Takže díky tomu všemu z filmu vznikl průměrný zážitek s lehce směšným koncem. ()

majesty

ved to vobec nie je o tom ci 23 vskutocnosti nieco znamena alebo neznamena.. Limov komentar je scestny. Ani forrest Gump nemobol behat cez celu alabamu a proste to nik neriesil lebo film bol dobry koli mnohym inym veciam. Zelena mila sa tvari ako realny film z realneho prostredia a pritom je tam na konci... film Osada zpropagovali media ako pripravovany hrozny Horor a pritom to horor absolutne nebol. Bol to romanticky pribeh. Ludia hodnotia to, co si myslia ze film ma byt. Myslia si to na zaklade casto krat klamnych informacii.. a To co film vskutocnosti je ich vlastne ani nezaujima.. Neraz si vsimnem ako jeden uzivatel skritizuje nejaku vlastnost vo filme pod zem, a v inom filme kde je tato vlastnost stokrat vyraznejsia a hlupejsia si veselo ten isty uzivatel vylieva emocie aky to bol krasny film a bezchyby. Velmi individualne. a necudujem sa.. amen. ()

Speck

Takový zajímavý námět. Číslem posedlý Jim Carrey, ztracený pes coby posel smrti, postupná découverage identity... Jenže pak se stane to, že snímek sklouzne k šílené sterilitě, kdesi vyklopí veškerou logiku a hlavně zabrzdí rozvoj konspirace. Naopak oceňuji synka, který se otcovy mánie chopí s velikou vervou a ve všem ho ochotně utvrzuje a ony snové momenty, které Walter prožívá při čtení knihy. To je, myslím, zásadní prvek, který měl být rozvinut šířeji, jelikož ty sekvence by náplní vydaly (jaké klišé) na samostatný film. Bohužel, několik dobrých nápadu v prázdném prostoru, bez synapsí, kvalitní podívanou nedělá. ()

qvark

Jim Carrey bez grimas řeší problém s jedním číslem a jedním psem ( inu zvířecí detektiv se v něm nezapře ).....od začátku mi celý film nápadně připomínal snímek Věčný svit neposkvrněné mysli...pomalá první polovina uvádějící diváka prostřednictvím povídání hlavní postavy do situace a následná rychlá akce plná zvratů a odzbrojujících překvapení, kterou nestačíte pro jejich rychlý sled vstřebávat.....celek působí překombinovaně...motá dohromady konverzační rodinné drama s akční konspirací, takže ve výsledku sledujete celou rodinku jak po nocích běhá městem za jedním prvočíslem, několika jinými pološílenci a mrtvolami....jedno nebo druhé měli tvůrci v určité chvíli opustit, aby závěr působil věrohodněji.....pokud jde o tématiku mystiky čísel a posedlost jimi, tak bych rozhodně doporučil snímek ,Pí´ od D. Aronofského, který je co do přehlednosti a prožitku naprosto nedostižným. ()

hero_bk

Závěr to všechno zpětně tak nějak racionalizoval, že to vlastně vůbec nebylo špatné, čekal jsem větší sračku. ()

Izz

Nenávist k Schumacherovu paranoidnímu thrilleru jde mimo mě,ten film má rozhodně zajímavě tvořenou atmosféru a knižní pasáže jsou velmi zajímavě vizuálně řešené.Joel má zkrátka řemeslo pořád v ruce,stejně tak Jim Carrey stále umí hrát ve všech rozličných žánrech.Ale jakmile přijde na dějovou logiku,kvality scénáře a zvláště závěru,budu ten poslední člověk,který bude film obhajovat.Nedotaženost námětu zamrzí,protože zodpovídat otázky alespoň o úroveň méně dementně nebo zkrátka zkrotit ambice,které film v mnoha směrech zabily a mohla z toho být skutečně atmosférická žánrová pecka.Takhle jde o nedotažený průměr,ovšem rozhodně ne o nějakou těžkou sračku,jak se nám mnohé recenze i zdejší komentáře snaží tvrdit. ()

PB2

Možná, kdybych to neviděl v TV a nerušily to stále reklamy, dal bych i víc, ale spíš ne. Konec je zajímavý, ale měl jsem pocit, že docela často se nudím. Mimochodem film má právě teď 10 976 hodnocení: 1 + 0 + 9 + 7 + 6 = 23 ()

Stanix

Thriller o obscesi konzumovaný jedním dechem, jež někteří zdejší chytrolíni zepsuli hodně iracionálně pod reálnou hodnotu filmu. Přitom scénář je na zámořské poměry navýsost rozumný a reálný a s Jimem má tu správnou šťávu. Většina kritiků se tu chytla hlavní abstraktní rekvizity filmu, a sice čísla 23, o kterou tu samozřejmě stěžejně nejde. Stejně tak to mohly být modré mžitky před očima nebo z děr vylezevší červ Ogloj Chorloj. Zážitek filmu je o něčem jiném a spadá spíše do žánru Noir psychologické kriminálky s prvky pseudomystiky, přičemž spád je udržován postupným odkrýváním puzzle skládačky. Velké plus pro Jima, který ukázal, že v žádném případě nepatří jen do rodinných komedií. Bohužel ho spoustu producentů hodilo pouze do této škatule. ()

xpantherx

Zaujímavý mystery film s noir prvkami. Niektoré scény mi nápadne pripomínajú atmosféru Sin City. Bol som trochu rozpačítý keď som sa rozhodoval či si film pozrieť - hlavne kvôli jeho hodnoteniu tu na CSFD. Musím však povedať, že som rád, že som nedal na hodnotenie a teraz som vcelku prekvapný ohľadom jeho nízkeho hodnotenia. Jedná sa o veľmi dobrý film vo svojom žánri, ktorý dokáže prekvapiť a udržiavať napínavú atmosféru. Carrey veľmi dobre zvládol rolu a celkovo stopáž a réžia filmu je veľmi dobrá - nenastávajú hluché miesta, dej pekne odsýpa ďalej. A ako som už zmienil na začiatku - kamera a vizuál je veľmi zaujímavý. ()

Nufa

Jim Carrey už hrál v hodně šílenostech, ale tahle je tedy snad opravdu největší. Nápad s číslem rozhodně zajímavý, někdy bylo ovšem použití čísla až absurdní. Rozhodně se z toho dalo dostat více, do poloviny jsem byl více méně celkem napjatý, pak najednou přišel zvrat, a začal jsem se celkem nudit. ()

HarqAlAda

Carrey sa mi v tejto roli páčil, myšlienka posadnutosti čímkoľvek spracovaná dobre, film má svoje muchy, no stále odporúčam. ()

Cooller

nerad škatulkuji a proto jsem i tohle přetrpěl i když od carreyho každý moment co je na plátně čekám nějaky debilní ušklebek či akrobatický kousek a on ani jedno neudělá tak přesto je to jediný film kde to jeho dramatické herectví je koukatelné... jime zůstaň u toho co umíš nejlíp buď dál debil dostaneš vic hvezdiček x) ()

topi80

Že tento film nezafungoval tak, jak by se na mysteriózní drama slušelo, není vina Carreyho, který v roli absolutně obstál, ale scénáře, který nedokázal připoutat diváka k hlavnímu hrdinovi, nedokázal ho ani vylekat a ani v něm vzbudit zvědavost. Závěrečné rozuzlení tak člověk nesleduje se zatajeným dechem, ale spíše s očekáváním, že to třeba konečně dá nějaké smysl. Jenže ani to se nestane. ()

Jacccob

Jako jednohubka proč ne. Napětí zde určitě je, Carrey znovu dokazuje, že umí hrát i v jiných filmech než jsou komedie, a vzhledem k některým filmům pana Schumachera ( ano Batmani koukám se na vás ) jsem byl poměrně spokojen. Na "první ligu" to samozřejmě není, to ale ani nebyl účel, tím bylo zabavit diváka na 94 minut, a to se mu povedlo. PS : Nevím proč, ale číslu 23 se po tomto filmu zásadně vyhýbám. ()

stephano

Film bych hodnotil spis 3,5 * ... bezpochyby zajimava kamera, ktera sice neni originalní, ale posouvá tento "inteligentní thriller" o kousek dál. Občas mi to ale připadalo, že za něco se ty Schumacherovy peníze ve filmu museli utratit, proto tolik visualních efektů. Myslim, že kdo zná filmy Jima Carreyho ví, že pro něj nikdy nebyla vážná role překážkou takže to bych také nevyzdvihoval. Ale je to celkem zábavné a má to dobrou stopáž. ()

Baki

Docela povedenej thriller. Me osobne se libil a predstava ze Jim carrey hral v necem co neni komedie a zvladnul to, svedci o tom, ze je to Pan Herec (coz predvedl i ve Vecenm svitu ...). ()

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli