Žízeň

(festivalový název)

Katolícky kňaz Sang-huyn sa rozhodne podstúpiť experiment a je na ňom testovaný zákerný vírus. Nastanú komplikácie a tak dostane transfúziu. Zázračne sa vylieči, no zisťuje, že transfúzna krv ho premenila na upíra. Ako katolícky kňaz tak musí čeliť láske, vášni a iným neduhom, ktoré mu boli doteraz cudzie. Spoznáva ženu Tae-joo, ktorá mu aj ako upírovi výrazne skomplikuje život. (cool827)

Firebug

Zvláštní, nekonzistentní a rozbředlý snímek, který zůstáva daleko za Parkovou skvělou "trilogií" o pomstě. K hlavnímu hrdinovy jsem si nenašel cestu, protože některé jeho činy byly pro mě nepochopitelné. Zdejší výkřiky o brutalitě či sexuální bizardnosti berte s velkou rezervou. Je to film o upírovi, takže nějaká ta krev se najde. Asi 3x spatříte zhruba tu samou nudnou a zdlouhavou soulož. Jediny rozdíl oproti kdejakému slaďáku je, že se akteři do sebe občas zakousnou. :-) Posledních asi 40 minut je fajn a společně s výborným vizuálem vytáhly mé hodnocení na 3*. Jinak spíše nuda a mírné zklamání. Dovedl bych si to představit sestříhané na 90 minut... ()

DavidS.

"Kašlu na pravidla. Kašlu na Vatikán." Chcete neotřelý příběh o krvi a upírech? Zapomeňte tedy na všechna Stmívání i tělo Jennifer a dejte šanci jednomu knězi...Hlad, touha a pokušení tu dostaly zcela nový rozměr...Hra se žánry, mnohovrstevnost, obrazová vytříbenost, otevřenost a žádné zábrany. Typické znaky jihokorejské kinematografie...Chan-wook Park opět nezklamal...Kang-ho Song zhubnul tolik, že jsem měl chvíli problém ho poznat... ()

borec999

Žánrový mišung obohatený o upírsky motív. Desivo dlhý, rozťahaný a pre mňa často i nudný. Súhlas s POMO-m. Menej všetkého a bez humoru, mohlo byť viac. 35% ()

Holina

Upíři už byli napomádování elegání (Bella Lugosi a další), punkoví vejrostci (Lost boys), šampónoví metrosexuálové (stmívání) i akční hrdinové (Blade, Lovec krve). Ještě nikdy ale zřejmě nebyli tak lidští. Jo jo to je strašný klišé já vím, ale jak jinak to říct, když Chan-wook přistupuje k látce s takovou vážností. Těžko říct, jestli dokáže rejža někdy překonat sám sebe ve své mstitelské trilogii (v čele s jedinečným Oldboyem), ale Bakjwi se kvalitou alespoň přibližuje. Nakonec čekal někdo něco jiného? BTW: V žádném případě to není horor. Spíš hustý drama. ()

cab

Oproti americke vlne ubohych, levnych a nezazivnych variaci na upiri tema, ktera se zvedla po uspesnem, ale jinak smesnem Twilight opusu, se borci z Jizni Koreje odvazali z retezu a prichazi z filmem, ktery ma co rict a ma hlavne koule. Reziser (Park) je znam svou trilogii o pomste a zde ukazuje, ze i upir muze byt netradicni. Protoze se jim stava knez, ktery prodelal klinickou smrt po prubehu zahadneho experimentu se smrticim virem. Pote se zamiluje do vdane zeny a bojuje se svou neustavajici zizni. Neustale prekvapko za rohem, vyborni herci, super atmosfera, krve a nechutnosti dostatek a vyzivne zakonceni pri vychodu slunce. 80% ()

XdanteX

na upírskej sexy sandwich s utopenou mrtvolou a jejím kamenem asi nikdy nezapomenu! xD První a druhá polovina mi chvilkama příjdou jako dva naprosto rozdílné filmy. ()

Balet

6. 7. 2009: Naprosto vizuálně uchvacující záležitost, ovšem jen pro lidi disponující silným žaludkem... Vtipný a zvláštním způsobem uvěřitelný upíří film z japonského pohledu režiséra filmu Oldboy... Nádherná hudba a výtečné herecké výkony. ()

evil_ryu

Toto že je romantický príbeh ? Už dávno som nechcel aby nejaká postava umrela na konci viac ako tu. Nepoviem ktorá ale príbeh má zvraty, ktoré určite čakať nebudete. Film je dosť násilný, pocity sa tu striedajú veľmi rýchlo, občas príde typicky Parkovský čierny humor. Multižánrovošť tohoto snímku je zvládnutá "Kórejsky" dobre. Dostal som pod ruku niečo úplne iné ako som čakal. Zatiaľ mám veľmi rozporuplné pocity, takže viac napíšem pri druhom zhliadnutí. ()

Ricky_CZ

Více krve, více sexu, více upřímné podání nerozhodné potvory a více rozumu, než trilion Svítavých...A proto není nad čím uvažovat, než si takového kousku vážit... ()

sona123

Míchat žánry, to je docela velký risk a když to dělají Korejci, jejichž kultura je přeci jen jiná, než ta naše nebo třeba britská, je to prostě kdesi jinde. Měla jsem pocit, že jsem na horské dráze - některé momenty byly neobyčejně dobré (ať již humorné, sarkastické, nebo dramatické), některé hnusné (fakt se mi chtělo zvracet) a některé neskonale trapné. Konec byl ale brilantní ve všech ohledech. Celkově ale na můj vkus docela silné kafe. ()

ApsidalTill

Pre tých ktorých zaujíma kórejská filmová tvorba, majú radí upírov a navyše originálne pojatia zavedených klišé, tak určite do tohto "smädu po krvi" choďte a budete sa baviť viac ako dosť. Príbeh o ortodoxnom kňazovi, ktorý sa rozhodne že je čas preveriť svoju tuhú vieru pod lupou smrti, pozýva divákov do gulášu s chuťou komédie, hororu a poctivej fantasy. Byť upírom v dnešnej dobe vyžaduje nielen dávku opatrnosti ale samozrejme, aj chuť neskončiť ako kus prachu na verande pri východe slnka. Scenár obsahuje zástup podobenstiev o odplate, pocite viny, vykúpení z hriechov a hriechu samotného čo na jednu stranu znie super ale divák sa môže v dlhšej a roztiahnutej stopáži, nakoniec stratiť a nevšimnúť si väčšinu dôležitých viet. Humorná vložka potom nech je kapitolou samou o sebe a záverečná scéna s kufrom auta, vám určite vyčaruje úsmev na tvári. ()

Oralfabet

Nebavilo mě to tolik, jak bych si býval přál, ale zajímavých/cool nápadů a momentů je tu spousta. Myslím, že jestli se někdy dostanu k druhému shlédnutí, tak to ocením víc - s Parkovými filmy to tak už bývá. Jo a uvědomuji si, že chtít od filmu o upírech méně sání krve by asi bylo trochu hloupé, ale méně lízání podpaží snad chtít můžu. 7/10 ()

Klajnik

Převyprávění upírské tematiky v moderním hávu není něco, co vidím prvně. Znám patetické Stmívání, vyrůstal jsem na béčkovém Underworld a viděl jsem i Jarmuschovo Přežijí jen milenci nebo minisériálovou Půlnoční Mši. Pak Čchan-ukova Žízeň je z nich ale nejlepším filmem, protože ho dělal prvotřídní režiséř. Dosud jsem od něj viděl jenom Old Boye, ale brzy toho zkouknu více, protože to vypadá slibně. Celé je to skvěle natočené a nenuceně černohumorné, což se dobře slučuje se Zolovým typickým dramatem vdané ženy prosící svého milence, aby ji vysvobodil z nešťastného manželství tím, že zabije manžela. Francouzský naturalista to ale pojímá dost vážně a psychologicky. Tento film prý vychází z jeho románu Thérèse Raquin, který jsem nečetl, ale vzpomínám si, že Člověk Bestie si vykládal svou potřebu zabíjet jako zděděné hříchy svých předků, jenž ho nutí k tomuto konání. Dokázal si to obhajít tak, aby nepropadal vině, ale když měl zabít manžela své milenky, tak toho nebyl schopen, protože vražda z vypočítavosti by tuto omluvu zbořila. Zdejší protagonista s tím však velké trápení nemá. Nechtělo se mu do toho, ale jakmile začal podezřívat manžela, že jeho milou týrá, tak měl jasno. Osobně bych ale ocenil důraznější psychologické prokreslení, protože protagonista projde výraznou změnou. Na počátku je katolickým knězem, který chce pomáhat nemocným, ale jamile chytne virus a zjistí, že lidská krev mu poskytne nejenom zdraví, nýbrž i sílu, tak si své parazitování rázem poměrně snadno obhájí. Jasně, je to odstupňované, ale stejně... Tento děj totiž skvěle tematizuje to, jak jsou si lidi často schopni pokrytecky racionalizovat a pseudo-obhájovat všelijaké konání - stačí, když se v nich ozve dostatečně silný citový impulz. Potřeba pít krev takový impulz supluje a pokud by protagonista byl hlouběji psychologizován, mělo by toto dílo větší tematický přesah; Výpovídalo by to něco podstatného o lidském nitru. Film se do toho ale nenoří tak moc, jak by mohl. Přesto to funguje - je to zábavné i zajímavé i vizuálně poutavé. Herci to také odehráli skvěle; Za sebe pak říkám, že mě tentokrát zaujala spíše hlavní ženská postava v podání Ok-bin Kim než velká mužská jihokorejská hvězda, Kang-ho Song. To proto, že mužská postava je z dvojice ta ohleduplnější a morálnější, ale já si více užíval roli jeho milé, která trpěla v manželství s debílním mamánkem a když byla z ješitných důvodů protagonisty přeměněna na upírku, tak snadno přijala stav krvesajské bestie, protože do té doby ostatní pili krev jí. Možná by to na mě fungovalo emocionálně silněji, kdybych příběh sledoval více z její perspektivy. ()

poet

Pustiť si po tomto filme Twilight - to by bola intelektuálna samovražda. :) Čo sa týka hereckých výkonov, kamery a inovatívnych nápadov tak to je bez diskusie film roku........Ale čo sa týka príbehu a dĺžky filmu tak to ma až tak veľmi nenadchlo a tam kde som chcel dlhšiu pasáž bola kratšia a opačne. Ako bolo už v niektorých komentároch povedané toto nie je film pre každého a nie všetkému som na prvý raz porozumel. Brutalitou to dorovnáva a predbieha ANTICHRISTA, a čo sa týka upírskych filmov tak my nič podobné nenapadá. Asi aj preto že tento kórejský Tarantino vie vždy prekvapiť (na rozdiel od Tarantina). ()

Kroupa

3.5.2010 Film nabízí výborné filmové momenty, některé i zábavné, ale jako celek mi připadá nepropracovaný. Možná je to jen odlišnou mentalitou, do které se nedokážu vžít, ale některé dějové zvraty a posuny jsem prostě nepobral. O děj tu ovšem tak docela nejde, že. Akorát že ani to ostatní, tedy rozjímání a filozofování, případně silné emoce, mě prostě neuspokojilo. Dle mého soudu čeká Park (českou transkripcí psán Pak) na pořádný scénář, a já doufám, že se mu takový podaří napsat brzo. ()

Gore

Dnes je velká móda asijský filmy všeho žánru a lidi z nic většinou bejvaj nadšený a to mnohdy i zbytečně, jako u tohohle kousku. Jedna velká nuda, která mě vůbec nechytla. Znám mnoho asijských filmů o dost lepších. ()

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (více)