Kletba zlatého květu

• Čína Man čcheng ťin taj chuang ťin ťia (více)

Imperátor Ping, hlava dynastie Tang, vládce Číny desátého století, spalován neskonalou láskou i nenávistí vůči své ženě Phoenix rozehrává tragédii, která zasáhne každého člena královské rodiny. Panovník ví o skrývaném vztahu své ženy a jeho syna z prvního manželství prince Wana. Pronásledován stínem nevěry, panovník pomalu zabijí svou ženu jedem. Schyluje se k finálnímu boji. Na jedné straně císař, ovládaný pomstou, na druhé straně císařovna, bojující o holý život. Mezi nimi stojí tři synové, tři princové, kteří se musejí rozhodnout na čí stranu se přiklonit. Bolest a ztráta milovaných však čeká na každého z nich... (oficiální text distributora)

Doutas

Do historického hávu zahalené připomenutí, že s vládnoucí mocí v Číně nemůže nikdo vyjebávat. A kdo to zkusí, toho císař (nebo vrchní soudruzi) nemilosrdně umlátí zlatým páskem. O ničem jiném tenhle vizuální kýč, který nezná míru, není. Ale koukalo se na to pěkně, obzvlášť na ty naducané korzetky, kterých si povšimli i američtí imperialisté při rozdávání oskarových nominací. ()

helrohir

Yimou Zhang si opäť skúsil dobový snímok, a opäť na to ide v porovnaní s predošlými žánrovými pokusmi (Hrdina, Klan lietajúcich dýk) inou cestou. Tu sa totiž venuje skôr palácovým intrigám, ktoré občas nemajú ďaleko od telenovely, v pompéznych, či dokonca opulentných kostýmoch a kulisách. Len sa mi všetky tie charakterové pletky a pohnútky zdajú dosť neprehľadné, pričom jednotlivé zvraty nedokážu absolútne priniesť aspoň náznak emócií. V druhej polovici filmu k týmto intrigám, vrcholiacim skoro ako v antickej tragédii, pridáva na prvý pohľad veľkolepé bojové scény, avšak príbeh ako celok stojí na veľmi vratkých nohách. Priestor pre aké také herecké vyniknutie dostáva hlavne Li Gong, ostatné postavy (vrátane Chowa), sú skôr odstavené na vedľajšiu koľaj. Vizuálne je to však dokonalé, a na celkové zhrnutie filmu sa hodí prirovnanie "kopa pozlátka, čo kryje prázdne vnútro". 55%. ()

Miloško

Milujem podobné filmy, kde síce dej nie je hlavný,ale celkový vizuál ma očarí. To je aj príklad Kliatby. Nedostatkom je teda asi trochu chabý dej,ktorý sa dá opísať jednou vetou,ale nadherné kulisy,kostýmy su neopísateľné. Takisto Gong Li(Hannibal,Gejša,Miami Vice,Eros),moja obľúbená čínska herečka je fakt nádherná. Spolu s bojovými záverečnými scénami,a celým filmom prenikajúcou hudbou je to pekne dielko. Choreografiu napríklad akčných scén dokážu takto pekne "ukázať" jedine ázijskí tvorcovia. ()

Slovicko

Pro mě trochu překvapivě nižší hodnocení tohoto filmu, ale mě se kromě té úžasné barevnosti opravdu líbil úplně stejně i samotný děj. Bylo to zábavné, napínavé. Intriky v královské rodině mám ráda. Kupodivu jsem celou dobu fandila císařovně. Bylo to asi proto, že v první části filmu na sebe strhla veškerou mou pozornost, a to tím, že hrála naprosto bravurně, a navíc je prostě nádherná! Druhá půlka filmu na mě byla zase až moc akční, ale vše směřovalo k pěknému, i když hodně drsnému závěru. ()

elgreco odpad!

opelichaná verze předchozích filmů ZY (a další režimněloajální variace na těžký úděl panovníka - strany, která tu čínskou velkolepost zajišťuje i zaštiťuje - schválně dávejte pozor na panovníkova slova, kdo má trochu přehled o čínské filosofii - není to náhodou ozvěna legalismu? - v překladu: panovník musí být krutě přísný aby udržel pořádek etc...). Velkolepost není umělecká kategorie, tu chtěli po umění jen slavomani. Stylizace něco mezi televizní inscenačkou a starší počítačovou hrou: stejně prázdné jen kolosálně nabubřelé. Příběh chatrný (hra na Macbetha?) - v podstatě naprosté selhání -Zhang Yimou šlápl na hrábě a je z toho akorát tak akorát velkolepá bolule. Zdeněk Troška by se stejnýma penězma natočil lepší film... hluboce lidský Kurosawa by si asi ukroutil hlavu. Howgh! ()

Gwilwen

Není všechno zlato co se třpytí. A to by přesně mohlo platit pro Kletbu zlatého květu. Tolik skvostu a barev pohromadě se jen tak nevidí, možná působí někdy příliš kýčovitě. A možná tento film až moc spoléhá na to, že diváka nádhera císařského paláce zcela pohltí. Tolik blyštivého pozlátka, až by se z toho člověk udusil. A ten příběh ... Mohl mít velký potenciál, jenomže jednotlivé linie příběhu nám byly prezentovány příliš pod rouškou. A pak jako celek působí studeně jako ten kov. Je to spíš na 2,5*, dala bych i 3* - jenomže by to bylo nefér k ostatním filmům. ()

Little

Ve srovnání s předchozími snímky jako Klan létajících dýk, Hrdina, Tygr a drak je to trochu slabší film, i tak má ale svoji atmosféru, která staví na působivě rozehraném vztahu mezi císařovnou (Gong Li) a císařem (Chow Yun-Fat). Oba jsou opravdu skvělí herci. ()

elwara

Musím se připojit k menšinovému názoru, že tento film se opravdu povedl. Na jinak dokonalém a geniálním Hrdinovi mi lehce vadilo jeho ideologické vyznění, nic takového se však v Kletbě nekoná. Jde tu především o emoce a ty tu rozhodně přítomné byly, ať si říká kdo chce co chce. Jediný pohled Imperátorovy ženy prozradí, jak je uprostřed vší té okázalé megalomanské nádhery nešťastná. A každé její setkání s manželem je silnými city doslova nabité, i když se na sebe usmívají. Gong Li, na které film víceméně stojí, svoji roli zvládá výborně, stejně jako Cow Youn Fat coby její manžel a úhlavní nepřítel. Kontrast neskutečného kýřovitého luxusu plného nejrůznějších pravidel a povinností a obyčejných lidských citů, které v takovém prostředí nemají naději, mě doslova přibil k obrazovce (škoda, že jsem film neviděla na velkém plátně!). Nakonec i na tu velkolepu bitvu s patřičnou dávkou patosu dojde. ()

Simir79

Film "Kletba zlatého květu" je jasným důkazem rčení "Méně je někdy více". Zhang rozehrál pompézní představení barev, scén a obřích kulis.... až jsem si chvíli říkal, jestli to není jenom o tom. Pro mě nepříliš silný příběh podpořen jediným opravdu dobrým hereckým výkonem Yun-Fat Chowa. Nutí mne to porovnávat... oproti předchozím "bojovým" filmům tohoto režiséra, mi v tomto díle chyběla dobrá akce. Monumentální scény masakrujících se armád nenahradí individuální umění.... Stále čekám na překonání úvodní bojové scény legendárního "Hrdiny". Ten dostal 5*, "Klan létajících dýk" 4*, "Kletba..." pouhé 3*, takže tendence je klesající.... doufám, že to nebude trvalý trend.... Možná by si měl Yimou Zhang dát chvíli od bojovek pauzu a počkat si na pořádnou inspiraci. ()

Charlie.Harper

Film sa mal volať kliatba zvädnutého kvetu, pretože taká nuda sa nevidí často. Takéto filmy sú úplná zbytočnosť a za každú cenu produkovať film s lietajúcimi Číňanmi je číre zúfalstvo. Pokiaľ nemajú dobrý scenár nech sa do toho ani nepúšťajú, lebo potom sú tie filmy tragické.. ako napríklad tento. ()

pursuer

Úžasné provedení, používání reálií a rekvizit (i když ze všeho toho třpytiva bolí oči), skvělé souboje a nádherná atmosféra byť citově vychladlé čínské císařské rodiny (a není to vada herců, je to jejich role) skvěle překrývají i méně dokonalou dějovou linku, podle které boj o moc neuznává hranice státu, ni hranice společenského postavení. Ba naopak. Podle mého názoru je to asi nejdražší Yimouův film, nicméně si mohu být jist, že ty prachy nešly do stranické kampaně. Díky Květu spolu s Hrdinou a Klanem létajících dýk jde Yimou do žebříčku mých nejoblíbenějších režisérů. --- EDIT: Aha, on už tam dávno je :) ()

bushmills

Pompézní, nabubřelé, téměř bez akce... A to jsem se fakt těšil, trailer hodně mate. Ty dvě hvězdy jsou za výpravu, opravdu je úchvatná, film se klidně mohl promítat bez hlasů, pouze s hudebním doprovodem... ()

JP84

Zhang Yimou se vrací do Zakázaného města a opět to nedopadne moc dobře pro všechny zúčastněné.Zatímco se císařský palác může honosit barevností a třpytem,pro jeho obyvatele to je jako žít v pozlacené kleci.Zatímco se císař snaží potrestat svoji ženu,jeho synové už mají plné zuby jeho nadvlády.Musím říct,že tohle je (pokud pominu filmy postavené na počítačových tricích) v novodobé historii asi nejvýpravnější film,který jsem zatím viděl.Zatímco hollywood už nedá bez zeleného pozadí a počítačem generovaných armád ani ránu,Yimou si vystačí se skutečnými kulisami a tisícovkou vojáků.Takovéto snímky se naposledy točili v 60.-70. letech,kdy kina pomocí širokého plátna a monumentálností vyhlásila válku televizi. ()

Idoviren

Styl Yimoua Zhanga se mi prostě hrozně líbí. Má ve svých filmech prapodivné dějové zvraty, všichni tam pletichaří a vždycky je to neuvěřitelně vizuálně působivé a podkreslené skvělou hudbou. A ani Kletba zlatého květu není výjimkou, má císařskou rodinu, ve které nemůžete věřit ani šálku čaje, má pestrobarevné kulisy, které ukrývají tajemství celých dynastií a celé je to čínsky velkolepé. Li Gong je vážně skvělá císařovna, navíc ji ve filmu provází skvělá melodie. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží