Komediálně laděná road movie o putování tří Romů ze severu Čech na Slovensko. Jura je moderní, racionálně uvažující mladý muž, který úspěšně studuje vysokou školu v Praze, kde má i svou přítelkyni. Když ho jeho otec, za kterým přijel na krátkou povinnou návštěvu, požádá, aby s ním odcestoval na Slovensko za nevěstou, kterou mu ještě jako chlapci domluvil se svým nejlepším přítelem, nemůže tomu Jura uvěřit. Zprvu absurdní žádost odmítá, ale rychle podlehne tatínkovu citovému vydírání. Společně s temperamentním a nezkrotným rodinným přítelem Stanem vyrážejí v otřískaném náklaďáčku na cestu napříč oběma republikami… Do hlavních rolí obsadil režisér Jiří Vejdělek oblíbené herce – Mariána Labudu a Bolka Polívku. (Česká televize)

ivan bohatyr

Bolek tam měl místy fakt dobry výstupy, to jsem se hodně smál, ale jinak nic moc. Taky způsob, jak to chodí u našich romských spoluobčanů, vystihli na výbornou, to se mi hodně líbilo. ()

lennyd

Je tomu už osmnáct let, co si Roman (Marián Labuda) a jeho kamarád slíbili, že až jejich děti dospějí, vezmou se a stráví spolu zbytek života. Okamžik plnoletosti nastal - a Romanovi nezbývá než svému synovi Jurovi, studentovi vysoké školy, sdělit onu novinu. Tomu se do ženění vůbec nechce (zvlášť když chodí v oné Praze má svoji lásku), ale z úcty ke svému otci se nechá přesvědčit, že se alespoň na onu dívku pojede podívat. Svérázný Romanův kamarád Stano (Bolek Polívka) nastartuje svůj truck, a cesta za dobrodružstvím může začít ... Jak tak čtu ty komentáře, tak na mne ROMing působil přesně naopak než na všechny ostatní zde. Zatímco mne docela uchvátil romský epos psaný Romanem, a celkově střet kultur (vysokoškolák vs. romská kultura) podpořený romskou hudbou, tak Bolek Polívka vůbec. Jeho role zde mi přišla násilně naroubovaná na samotný příběh - a jen proto, aby film působil jakože vtipně? Sice nejsem puritán, ale každé druhé slovo ze slovníku čtvrté cenové mít ve filmu taky nemusím. Když to ale shrnu, tak mne ROMing celkově potěšil... ()

Master19

Velké překvapení. Čekal jsem přihlouplou komedii, která rve prvoplánové vtipy divákovi do chřtánu, a dostalo se mi inteligentního příběhu, která úsměv vyvolává obvykle jen náznaky (úžasné je třeba zvětšování futer pro Somalyho ženu). Herci jsou výborný a vizuální stránka na české poměry nevídaná. Není divu, že evokuje Kusturicovy filmy. Problémem tak pro mě zůstává jen podivně otevřeně-zavřený konec a některé scény, jejichž podstata a smysl mi jaksi unikaji. Za všechny zmíním alespoň úvodní scénku s prsatou přítelkyní Jury - ne, že by to nebyl pěkný pohled, ale vyznění je přinejmenším rozpačité... ()

Saku

"Dobre" s odrenyma usima...samo sem se zasmal, s prichodem Bolka na scenu zacala ta spravna road movie, ale taky hodne rychle skoncila, dialogy se zacaly opakovat a od pulky do konce uz se nic extra nedelo. Potencial tam byl, dejova linie s hledanim kanarka byla bud zbytecna nebo nedotazena, rozhodne vsak mysteriozni ze strany V. Javorskeho, podle meho nazoru prehral vsechny ostatni. ()

ybuko

Velka cast komentaru je tu diky neznalosti zakulisnich tahanic uplne mimo. Nenadavejte na scenar, nadavejte na nejmenovane soukrome producenty, kteri film a scenar za pochodu zmenili a z projektu vystipali pod pohruzkou nerealizovani filmu rezisera a spoluautora Tomase Dorusku, ktery sehnal na film vetsi cast penez, chtel dle svych slov natocit politicky nekorektni road movie, delat s neznamymi nejen ceskymi herci (planovany casting v Jugoslavii), a jit vic dokumentarni cestou. Namisto toho byl po dlouhych tahanicich nahrazen Jirim prisel-jako-slepy-k-houslim Vejdelkem, ktery si se scenarem zjevne nevedel rady, a udelal z nej mainstreamovou vykastrovanou parodii na Kusturicu, ktera drhne jako smirkovy papir. Co se zmen tyka, tak jako dost viditelny priklad uvedu hlavni postavu mladeho tmaveho inzenyra stojiciho mezi dvema svety (podle ktereho je film - po zmenach uz trochu nesmyslne - pojmenovan), ze ktereho se stala po prekopani a nejen diky naprosto nevhodnemu dabingu tak nevyrazna a nudna vedlejsi figurka, ze ji tvurci ani nedali na plakat. http://www.advojka.cz/archiv/2007/23/roming-ukradeny-film ()

swe

V nějaké recenzi jsem četl, že ROMing obsahuje příjemný humor :) ...no nevím ,ale určitě se mi líbil. Kdyby se vynechala ta poetická část (i když měla něco do sebe), asi bych neváhal s plným hodnocením. ()

KimmyJ

Nakonec hodnocení snižuji, protože je film podezdřele podobný Kusturicovu filmu Život je zázrak. A to nejenom v tom, že má stejný zákkladní hudební motiv. Přesto na české poměry nápadité + Polívka... ()

Natabar

Film, který stojí na hereckém koncertu Bolka Polívky, jemuž zdárně asistuje Marián Labuda. Tím je to ale asi tak všechno. Navíc - herecký "výkon" syna Jury mě totálně iritoval. ()

Všivák

Další český film co se snaží zapůsobit uměleckým dojmem. Já jsem v tom nic nenašel. Kdyby radši natočili OPRavdu komedii, jak to stojí na obalu. Za zmínku stojí dobrá muzika a vcelku pozitivní konec. ()

sskrblik

Roming je zvláštní komedie. Na jednu stranu je nabitá dobrýma hlaškama a na druhou je znát, že jí ještě hodně schází. Bez Bolka by to bylo ztracený to je jasný. Přes to všechno se na to dá docela v klidu koukat. ()

davidek

jsem nelítostný kritik, ale tohle . . . . mne dostalo:-). jednoduchý příběh, ale propracovaný do nejmenších detajlů. Jedna chyba pro začátek je dobrá, ale celkově je film fascinující. Najděte mi mrtvé místo. Není. Kamera hodná Lynche, ale je česká, že? Plných pět. Za kouzelný film. ()

Kacounek

70% za hudbu a romský epos, který gradoval tancem se smrtí. Autoři se dosti nechali inspirovat Kusturicou a Bolywoodem, zapomněli tomu filmu ovšem implantovat duši, ač je to částečně film právě o ní. ()

cpt.Lynch

Na cigánskou roadmovie by to mohlo být mnohem mnohem vtipnější, ale i tak jsem se párkrát hodně nasmál. Bolek exceluje, ostatní herci spíše sekundují (ovšem to neplatí pro Javorského, jehož vedlejší rolička je geniální). Doteď sám nevím, jestli druhá příběhová linie (Labudova povídka) film někam posouvá, či mu spíš škodí…Ale nemusím vědět všechno. 3,5* a je jen škoda, že se z tohoto tématu nepodařilo vymáčknout víc. ()

czdmaso

Velké zklamání - těšila jsem se na shlédnutí v TV neb mi uteklo v kinech a tedy zároveň radost z uspořených 159,-kaček za lupen. Všechny asi 3 vtipné situace byly v upoutávkách, takže nelze mluvit o komedii. A o romském filmu také ne - tady chybí příběh, myšlenka - asi dobrý záměr a pak vznikla nevtipná kaše. Tichá vzpomínka na Cikáni jdou do nebe. ()

Jaro.Krafcik

Stredajší večer patril netflixu. A československým filmom. ROMing bol asi prvý český road movie film aký som videl. Hlavne duo Labuda a Polivka bavilo. Aj keď pri komédii by sa mal človek zasmiať. Tu sa zasmeje málokedy. Na tému rómských spoluobčanov fakt vydarené. Jeden z tých lepších českých snímkov. Ten koniec bol ale trochu odveci. To treba uznať. 3* ()

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!