Tillia

Fenomenální film hned z několika důvodů. 1) Přesvědčivé zobrazení útrap (zbytečné) války pro obyčejného vojáka i důstojníka, který lze procítit až do morku kostí. 2) Věrné zobrazení japonské mentality a ducha. 3) Ale co je nejúžasnější, jak se podařilo Američanovi natočit film o největších nepřátelích své země bez jakéhokoliv nepřátelského zaujetí a s čistým pohledem z druhé strany, kde jsou očima Japonce nepřátelští vojáci jen vzdálenou kulisou, ale bez jakéhokoliv emočního zájmu vypravěče příběhu o ně, ač jsou to jeho vlastní lidé a často umírající. Je to film Američana, kde jsou hrdiny Japonci. Tento film je projevem odpuštění, aniž by toto podbízivě křičel. Je to film plný emocí a vyvolávající emoce aniž by si s nimi hrál či na ně hrál. ()

Kozlowski8

Příběh, přibližující bitvu Japonců s Američany o strategický ostrov Iwo Jima a hlavně příběh obyčejných japonských mužů, v jejichž nátuře je nesmírné odhodlání zemřít za svou zem a za svého císaře, třeba i "čestnou smrtí" sebevraždou. Ne všichni jsou ale fanatičtí hrdí vlastenci. Jsou i tací, kteří si uvědomují nesmyslnost války a zbytečného utrpení a jejich touha po přežití a po setkání se svými nejbližšími je větší, než odhodlání zemřít. Oba postoje jsou ve filmu představeny velice silně, hluboce a emotivně. Silných pasáží je v příběhu několik (nejsilnější je jednoznačně ta, kdy vojáci provádějí granátové sebevraždy), ale jsou zde i pasáže zdlouhavé a jednotvárné. U mne slabé, ale 4*. 70 %. ()

david141474

No tak tohle bylo už o něco lepší než Vlajky našich otců, rozhodně je to akčnější a zajímavější. Postavy zajímavější. Herci velice solidní. Všechny tady tyhle události ve filmu byly natočeny a zahraný velice solidně. Soundtrack je taky solidní. No a přípravy na bitvu s Amíky ty byly natočeny taky velice solidně. Já jsem někdy nutně potřeboval vidět pohled z druhé strany. A to bylo v tomhle filmu uděláno kvalitně. Válečný přestřelky a samotná bitva je skvělá. No a příběh prostých vojáků, kteří ani bojovat nechtějí je převyprávěn taky velice solidně. 8/10 Rozhodně lepší jak Vlajky našich otců! ()

F2003F

Na mňa film pôsobil príliš umelo, aj keď uznávam, že Eastwoodovove vlohy sa s tým vedia celkom elegantne vysporiadať bez spôsobovania ujmy na dojme prehnanou stopážou. Lenže na to, aby to mohlo mať vôbec právo byť dlhé 140min by sa tam aspoň sem-tam muselo niečo udiať, pretože v súčasnej podobe výsledok okrem slabých emócii neponúka nič ani zapamätateľné ani vzhľadom k téme úderné. Snaží sa o realistické zobrazenie historických momentov prostredníctvom fiktívne založeného (nie podloženého!) scenáru keďže netuší (ani nemôže) ako to v skutočnosti u daných osôb vtedy prebiehalo. Teda by mu prospelo keby sa sústredil výhradne na presne známe okolnosti podložené reálnymi poznatkami bez ďalšieho nevkusného balenia Hollywoodskym stereotypom cez prifarbovanie a obyčajne povrchnou hrou na city. Herci fajn, zvyšok bez dychu. Filter ok, ale bez efektu. ()

Muňa

No tak samozřejmě je to asi první film o válce očima Japonců, což má u mě jednu hvězdičku. Jinak mi to ale přišlo trošku průměr. Bojový scény ujdou (né, že by jich tam bylo nějak moc, ale asi jsem vyrostl nebo co a filmy typu "Zachraňte vojína Rajena" už mě neberou), no ale z Japonské témy by se určo dalo vymlátit víc. Takové - jak to říct - neohromující. Ale fakt mám pocit, že se klady a zápory celkem nulujou a zůstává film, jehož průměr táhne navrch nápad udělat válku "pojaponsku" a celkem slušně. To si u mě osobně zaslouží tu hvězdu navrch. ()

Potrublo

Pokladám sa za fanúšika filmov s vojnovou tematikou ale Listy z Iwo Jima boli pre mňa osobne veľkým sklamaním. Originálna téma pohľadu na pacifické operácie 2. svetovej vojny z druhej strany zďaleka nedosiahla svoj potenciál. Film je vo svojej výpovedi neúmerne dlhý, úvodných 45 minút, ktoré majú za úlohu divákovi priblížiť zúfalé rozpoloženie hlavných hrdinov sa úplne míňajú účinkom. Väzby na rodnú krajinu a motivácie vojakov sú nedotiahnuté. Charaktery postáv sú navyše načrtnuté extrémne čierno-bielo, sú len dobrí a zlí, ako v nejakej japonskej animovanej sci-fi rozprávke. Najviac ma prekvapili lacné bojové scény, vlastne všetko čo by po vizuálnej stránke stálo za zmienku, už bolo zhliadnuteľné v traileri. 2 hviezdičky dávam filmu akurát za aspoň slabé načrnutie vnútorného konfliktu: Prežiť vs. Zomrieť za vlasť - v kontexte japonskej mentalite, to rozhodne nevyznievalo ako pátos. Odporúčam pozrieť si Thin Red Line, to latku nárokov na film s obdobnou tematikou vyženie rozhodne vyššie. ()

Warapeidza

O dost lepší než Vlajky našich otců. Sice to také trpí lehkou rozvláčností a občasnými zbytečnými "zdržovadly", ale jako celek to na mě zapůsobilo velmi silně. ()

jcall2bad

Dopisy z Iwo Jimy ukazují režiséra, jež pokračuje v dokazování jeho schopností, a který stále má skutečné, zajímavé a dynamické příběhy na vyprávění. Watanabe suveréně komanduje obrazovku a jeho kohvězdy nabízejí úžasně dráždivý portrét té opačné strany konfliktu, se kterou se všichni cítíme důvěrně familiární. Ale i přes natáčení v Japonsku, tohle je od začátku do konce Eastwoodova šou, protože jen on má dostatek komerčního a kreativního svalu na dosažení takové vize bez kompromisu nebo obětování. Pracovat bez sítě je něco, co Clint získal, byť jen díky tomu, že jeho talent - mnohem méně jeho legenda - je větší, než síť samotná, a Dopisy z Iwo Jimy dokazují, že dokonce i druhořadé nápady mohou uspět, pokud se jich ujme prvořadý filmař. ()

pavont

Tento film ma skutocne dostal. Pohlad na jednoho z najvacsich japonskych velitelov ma nieco do seba. Chvilu mi vadilo komornejsie prostredie a malo akcnych scen az som zistil ze je to vlastne vyhoda. Spielbergova spolupraca je na snimku jasne patrna. Vojnove drama na tej najvyzsej urovni. ()

Cubah

Pohled na věc z japonské strany je přímočařejší a "válečnější" a svým způsobem bych řekl i (z pohledu válečných filmů) jednodušší , ale taky kompaktnější. Po mě osobně za svým americkým bratříčkem mírně, ale jen velmi mírně pokulhává ale jeho konec a vlastně celá závěrečná část je lepší . Pořád je to extraliga. Přesto bych přece jen raději vztyčoval vlajky našich otců než psal dopisy z Iwo Jimy... ()

surprise

Boj v Tichomoří za druhé světové války byl do nedávno pro mě neznámý. Tento film mi pomohl doplnit si vzdělání. Jako protiváha "Vlajky našich otců" působí dokonale. A scénaristicky je přescědčivější. Doporučuji. ()

shinlove

Tahle verze stejné války je mnohem povedenější. Clint se dokázal vžít do situace japonských vojáků s takovou vervou, že to až zaráží. Rozhodně je to působivý film, ale musím přiznat, že chvílemi to bylo až moc natahované a proto ubírám hvězdu. Je jinak zajímavé, že když dojde na lámání chleba, na obou stranách jsou všichni (úplně logicky) posraní až za ušima. Opravdu moc dobrý film. 4* ()

schindler

Oproti Vlajkám působí Dopisy komorněji i když nějaká akce tu je taky (nálet nebo vylodění), ale hlavně mají něco co druhému filmu dost chybí a to je atmosféra. Film je celkem dost dlouhý a od poklidného úvodu postupem času graduje až do úplného konce takovým způsobem, že jsem se přistihl, jak beru američany za ty špatné. Takže sumasumárum Vlajky vs. Dopisy u mě vítězí druhý jmenovaný film. ()

Mort09

Japonský kodex cti jako myšlenka filmu není špatný nápad. Problém je v jejím zpracování. 140 minut s minimem akčních scén, je opravdu hodně. Navíc se většina odehrává v tunelech, které vypadají skoro stejně, takže máte pocit, že celý děj probíhá na stejném místě. Dopisy sice obsahují několik silných momentů (hromadná sebevražda, útěk dezertérů), ale je jich tak málo, že se rozplývají v moři bezbřehé nudy a anonymity postav. Všechny tyto fakta pak zabíjí ideu ukázat Japonce z jiného úhlu pohledu, než jako „zlé nepřátele“. Tohle byl rozhodně krok vedle, 3* dávám za originalitu námětu, samotná hodnota díla je spíš na 2*. ()

krijka

Co s tímto filmem? Tváří se jako válečný, ale přitom o válce vůbec není. Hlavní hrdinové prakticky za celou dobu nebojují, prostý voják jen utíká z jednoho postu na druhý a nakonec končí v zajetí, jako jeden z nemnoha šťastných. Ostatní hrdinové jsou vesměs důstojníci a ti se v boji také neobjevují. Je to zvláštní, protože jinak se ve filmu válčí často. Jen ty válečné scény jsou natočené tak nějak zvláštně, pro diváka odkojeného Bratrstvem neohrožených až nezáživně. Přitom film má náboj, alespoň chvílemi, ale jinak se nedokázal zbavit klišé, které ho sráží. Vybraní hrdinové asi nebudou zrovna typickým vzorkem japonské populace, alespoň podle toho, co jsem četl v historických knihách o bojích v Tichomoří. Opravdu, neschopný pekař a v USA pobývající důstojníci, to asi nebude to pravé. K vidění jsou ovšem i typičtější vzorky japonské armády, tomto případě reprezentovaní příslušníky námořní pěchoty. Nový a netypický je pohled z japonské strany, se kterou se člověk moc často nepotkává. Takže moje hodnocení je-neurazí, nenadchne, příště se podívám spíš náhodou. ()