Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

PeterNet

Co to jako mělo být? Kdyby film trval 40 minut, bylo by to fajn "psycho". Nicméně nebaví mě několikaminutové, takřka statické záběry. Trailer byl lepší než film. ()

bubun

Teror, brutalita, nemohoucnost. Některé prvky mi dost vadily (příliš a zbytečně dlouhé záběry - hlavně ke konci, promlouvání M.Pitta do kamery), některé nechápu (například k čemu sloužila alternativní scéna s následným hledáním "ovladače" a přetáčením), ale jinak na mě film udělal dojem - je mi ještě teď špatně. ()

kinghome

Skvěle pojatý film o psychickém týrání jedné rodinky. A všechno to bylo kvůli vajíčkům! Tenhle film je hrozně absurdní a hlavní záporáci mluví přímo k vám. To se mi třeba líbilo, ale chápu, že to nesedne každému. Herecké výkony jsou skvělé jak od Naomi, tak od zbytku neznámých herců. Ale ten ovladač?! Jako vážně? Ok chápu, že to bylo pojatý prostě jako prdel a záporáci si mohli dělat co chtěli, ale tohle už bylo trochu moc. To jsem myslel, že to vypnu. Naštěstí to ještě nebyl konec a to propojení se začátkem bylo naprosto famózní. Z tohohle filmu mám smíšené pocity. Celý film byl naprosto úžasný, ale co tam kurva dělal ten ovladač? Takhle posrat naprostou filmovou lahůdku. To se prostě nedělá. Ale jinak to nemá chybu. 85% ()

karlik4801

Právoplatně si Funny Games bere název žánru "Psychologický". Nutí to přemýšlet, zamýšlet se, hraje si s myšlením. Deprimovalo mě rozpoložení charakteru postav, přímo mě vytáčely. Tohle je na mysl opravdu těžký snímek s kvalitním zpracováním. A ta scéna kdy jeden z bratrů přetočil čas, nevěděl jsem co si mám myslet. V tomhle to je prostě paráda. ()

Homer Simpson

Film mě teda moc nezaujal (doufám, že originál je lepší, ale zatím jsem neviděl) a považuji ho za ztátu času (možná mohl být kratší a napínavější). Za film jako takový bych dal **, ale za tu slátaninu s dálkovým ovladačem jednu * odečítám. ()

Ryuuhei

Asi jeden z nejvíc ujetých filmů, jaký jsem měl tu čest vidět. Duo psychopatů brilantní, ze začátku i absence jakéhokoliv klišé. Bohužel, úžasné části se po pulce smísily s debilitou a zejména jednání a chování obětí ztratilo na sebemenším smyslu. A jak se k tomu přidaly dlouhé a táhlé záběry o ničem, které někteří zde považují za dobré, šlo to hodně rychle do kopru. Tím i mé dojmy klesly a původní zvažování i 4* se propadlo na současnou úroveň. A je to škoda. ()

Endyis

Haneke je chlípný, nechutný a perversní prase. Jeho piansitku jsem už pro přemíru opravdu odporné perverse nějak úplně nepřijal. Ovšem tenhle nervy - drtící masakr, který seríruje pravou a nefalšovanou skoro dvě hodiny trvající šikanu, mě zaujal zejména díky fantastickým hereckým výkonům a také zvláštním stylem podání (např. dlouhou absencí hudby, která se od klasiky strhne až k jakémusi obscene-extreme grindcoru). Působívý zase trochu jiný (právě ale tím samozřejmě originální) hororový snímek pro silné nátury (většině CZ hercům bych tento snímek pouštěl povině, aby viděli, co znamená slovo herectví). ()

gjjm

Začátek příběhu osady fanatických golfistů, v níž přijdou dva úžasně psychopatičtí mladíci oterorizovat jednu z rodin, mi přišel skvělý a geniální. Kubrick, jehož přívrženci - od nichž se jen tak mimochodem distancuji - jsou na tomto serveru podezřele přemnožení, mi snad promine, ale úvodní scéna je nejlepším použitím vážné hudby ve filmu. Zbytek mi ale přišel jako jedna z ultranásilných scén z Mechanického pomeranče už zmíněného režiséra, jen vtipně stylizovaná, ne zcela využitá a roztáhnutá na celovečerák. Postavy byly perfektní, buď úžasně psychopatické (s výbornými hláškami), nebo jednající s na horror nevídanou psychologickou hloubkou, nebo obojí, jinak je to ale celkem průměrná vykrádací kombinace Clockwork Orange / Shining, jen trochu svižnější a ne tak zdlouhavá, až nudná, jako původní filmy. Nemůžu tomu upřít dobrou technickou kvalitu ani už zmíněné perfektní postavy, ale jinak je to přes velmi dobrou pověst docela průměrný horror, i když některé prvky, třeba rozpočítávadla nebo krásně nenápadná a přitom nápaditá snuffová stylizace (kterou se povedlo mistrně zdůraznit překladateli českých titulků Lichtenbergovi), jsou vážně výborné, nemám důvod ho nějak vyvyšovat nad ostatními - je to prostě průměrný horror s nevyužitými nápady. Na druhou stranu, kdyby to bylo natočeno podstatně krvavěji, brutálněji a psychopatičtěji, byl by to skvělý film, takhle je z toho mimo vykrádání cítit spousta nevyužitých příležitostí. Ty jsi fakt idiot. Rozpočítáváš, kterýho z nich máš zastřelit, a pak nezastřelíš toho, kterej vypadl, ale toho, na kterýho ukážeš! ()

Javad

Dávam 5 hviezd za herecké výkony, a jedinečnosť (aj keď je to remake). V čom je tento film jedinečný? Že si zahráva s divákovými nervami a výdržou pozerať sa na neopísateľnú brutalitu a ľahostajnosť k ľudskému životu. Nebudem sa čudovať, ak mi niekto povie že to vypol, alebo že to dopozeral len kôli zvedavosti, ale ani keď to bude chváliť. Je to na vás čo sa vám páči, ale pozor! nemyslite si že to prežijete tak ľahko ako napríklad SCREAM. ()

noriaki

Rozporuplný film. V žánru exploatation by fungoval bezchybně, ale takovou ambici nejspíš režisér neměl. Jako sociologická sonda a ukázka agresivity dnešní společnosti působí až příliš samoúčelně drasticky a nerealisticky. Psychické a fyzické násilí sice diváka ochromí, ale i při vší té hrůze je jasné, že předkládaný děj je pouhým divadlem zdatného štábu a výborně zahraných postav. Haneke bohužel neodhadl míru a místo filmu "tohle se může stát každému z vás", natočil snímek "zdeptávám Vás osudem rodiny která padla za oběť šílencům". ()

Jazzzz

Jako přínos oproti původní verzi: hezčí herečka v hlavní roli. Bohužel se mi zdá, že ta v původní verzi hrála lépe a její výraz opravdu svědčil o bezradnosti a zoufalství z toho, že její život organizují a řídí nějací rozmazlení smradi. Jinak těžko hledat přínosy. Člověk si vždycky říka, že remake byl natolik jinačí, že poničil celý film. Tento remake byl natolik podobný originálu, že to zavání trochu zbytečností tohoto remaku. O co horší je, že důvod proč byl natočen bylo jeho rozšíření mezi více diváku. To mi příjde krajně zbytečně. Divím se, že rešisér po 10 letech od prvních Funny Games nedospěl k názoru, že by rád některé scény změnil. FIlm je opravdu z 99 procent totožný. ()

DonHUS

Samoúčelná hra na efekt, která je znepokojující a nepříjemná, dokud jede psychický a fyzický teror rodiny. V posledních 20-30 minutách ale ztrácí tempo a napětí a celé hraní s divákem je vlastně spíš k smíchu a shazuje předchozí dění. A pointa víceméně nikde. I když ostatní hodnocení celkem chápu, za mě maximálně průměr. ()

lennyd

Vše začíná docela nevinně. Anna (Naomi Watts), George (Tim Roth) a jejich syn se rozhodnou strávit několik dní u jezera, tak jako každý rok. Letos to bude ale jiné. Poté co se u jejich dveří objeví dva mladíci, Peter a Paul, v bílých rukavičkách a slušným vychováním. Nikdo ale netuší, že to je jen přetvářka a za pár hodin budou všichni bojovat o holý život... Wow, když už nic jiného, tak film určitě netrpí nedostatkem originality (odhlédněme od původního zpracování stejného režiséra). Film se úžasně nevinně rozjíždí, aby v posledních desítkách minut nabral takových otáček, že se to dá těžko stíhat. Michaelu Pittovi se povedl podobně úchylný výkon již ve Vzorci pro vraždu, Brady Corbert je pro mne jméno zatím neznámé, ale výkon obou mladíků je bezkonkurenční. Protřelí Tim Roth a Naomi Watts mohli jen se závistí zírat - bohužel herecký výkon Tima Rotha hodně srazil nepovedený český dabing, a Naomi nezapomenu to, že ač se obnažila, divák přišel zkrátka :)). Každopádně Michaela Hanekeho si poznamenávám do deníčku, a jdu shánět původní rakouskou verzi... ()

Pavlínka9

Funny Games pro mě splňují vše, co pro mě kvalitní silně psychologický film má být. Počáteční násilí bez jakýkoliv zbraní a fyzického napadení - to je ještě děsivější, než kdyby tam pobíhal nějaký blázen s pistolí. A to je pro mě to podstatné, když něco takového dokáže autor znázornit a k násilí dojde až postupem času a takovým způsobem, že nevíte ani kdy to čekat...Celou dobu jsem se držela ve skvělé fázi nasranosti, kdy jsem věděla, že oni dva v bílém, kteří jediným vstoupením do cizího domu, ovládli veškerou situaci v době i mimo něj...V tu chvíli měli jasný cíl a drželi se ho za každou cenu...Psychický nátlak je horší než fyzický a umění ho ztvárnit je pro mě nadáním. Michael Pitt je můj oblíbenec a tím, že tu byl pánem situace a vlastně si i sám "posouval" situaci, tak jak chtěl on - je to pouze signál pro ostatní, že náš život může být s klidem ovládán kýmkoliv jiným.... ()

Bobik9

Jen proto, že je to velmi odvážný film neznamená, že je to dobrý film. Původní verzi jsem neviděl, ale když to člověk jen trošku sjede pohledem, tak americká bude zřejmě velmi solidní kopií. Nápad je to vlastně velice dobrý. Psychologická hra funguje. Dokonce natolik, že člověk, který se mnou koukal, to po 30 minutách vzdal, protože to bylo moc. Dále je nutné říci, že herecky je to neskutečné! Všemu vévodí Michael Pitt, který předvádí svoje "best". K tomu úžasná Naomi Watts a zlomená Tim Roth. Potud je vše v pořádku a dobře. Problémem filmu je klesající zábavnost a kvalita. Jde to dolů a dolů až z toho nezbude víceméně nic. Navíc nemohu opomenout neskutečně nudnou část, ve které zmizí oba "tyrani". Věřím, že Michael Haneke v sobě něco má a doufám, že toto není jeho nejlepší počin. ()

ungbaru

Geniální, strhující a zlý film. Viděla jsem ho ve 13 letech, a od té doby mě odpuzují chlapi, co vypadají jako Brady Corbet. I přesto, že jsem v dospívání z tohohle snímku měla lehké PTSD, je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů hlavně kvůli tomu, jakou beznaděj ve mě vzbudil. Kameramani a střihači se tady moc nenadřeli, a to je něco, co tomu celému dává jakýsi klaustrofobický a úzkostlivý pocit, jako kdybyste tam byli s nimi. Až takový, že Hanekovo proboření čtvrté stěny vůbec nebylo potřeba. :-) Tohle a scéna s ovladačem je má jediná výtka. Herecké výkony na jedničku, Pitt a Corbet to oproti dvojici z první verze zahráli velmi dobře a mají za to u mě velký respekt. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu