Drama nelítostného střetnutí nováčků, neboli „zobanů" s „mazáky" se odehrává v československé armádě v sedmdesátých letech. Přesto nelze říci, že konflikty, které zde můžeme sledovat, patří minulosti. Nejsou dokonce ani výhradně a jedině doménou armády. K eskalaci těchto problémů může dojít všude tam, kde se zmocní vedení nekontrolovaná a nemravná moc, mající dost nástrojů k prosazení své vůle. Armáda se může přirozeně stát relativně vděčným prostředím pro vybujení šikany, protože je postavená z dobrých důvodů na strohém principu podřízenosti a nadřízenosti. Ale vždy jde o problém širší a obecnější, který se bohužel projevuje v různých sociálních zařízeních i v dnešní společnosti.
Knihovník Cejnar je pro vojenskou kariéru fyzickými i psychickými vlastnostmi ten nejméně vhodný. Usiluje jen o to, aby povinné období služby prožil bez pošlapávání lidské důstojnosti. Má ale smůlu. Zrovna v jeho útvaru je skupinka mazáků, kteří mají o náplni povinné vojenské služby jiné představy. Jejich násilnické sklony rostou úměrně s inteligentním odporem zobanů, které inspiruje ten zcela nehrdinský, ale zarputile zásadový Cejnar.
Scénář napsal Zdeněk Krhounek, který vzhledem ke svému dlouholetému působení v armádě velmi dobře znal i nešvary spojené s šikanou. Za režii Zobanů získal režisér Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Česká televize)

RexT

Celkem odpad. Vypadá to, že to točil někdo, kdo tam vůbec nebyl, nebo nejdříve v pozdních osmdesátkách, takže o mazácké vojně slyšel spíš z doslechu některé ty zkazky, které po útvarech kolovaly a postupem času se samozřejmě nafukovaly. Celé je to poněkud přehnané. Docela jistě by neprošla vražda umlácením lopatou na buzeráku, to by se muselo provést daleko sofistikovaněji a i v případě, že by nebylo možné někoho obvinit, skončilo by to patrně převelením značné části jednotky. Smrtelný úraz byl mimořádná událost a to se hned vyšetřovalo. Vojáky v přijímači, tedy první měsíc do přísahy, také nebylo nutné k vynucení poslušnosti nějak moc mlátit. Prostě se jim zařídila při výcviku taková zátěž, že nevydrželi. A pokud snad někdo ano, udělalo se to formou kolektivního trestu - cvičila celá jednotka a oznámilo se, že je to kvůli tomu, co provedl vojín XY. Pak se zobani často pobili sami, za potutelných úsměvů mazáků - ale zase se dbalo, aby to bylo bez větších zranění, to by zase byla mimořádná událost (dále MU). O nácviku střelby na živý cíl pomocí slepých nábojů jsem také nikdy neslyšel a že by si pak pro legraci nabili pár ostrých? U střeleb musel být vždy lampasák, to by neprošlo. A munici vydával zase lampasák... A nejsem si jistý, zda se zbraň i s náboji mohla dostat do rukou vojákovi před přísahou, mám pocit, že ne. Jinak taková celkem normální šikana byly rajón, směny v kuchyni a škrabka brambor jen pro zobáky, mazáci obvykle také vynechávali rozcvičky a někdy si i nechávali přinést snídani. Občas sehnání cigaret, nebo nějakých peněz na vycházku už bylo horší (pan Duchoslav ze Sněženek, co jsem slyšel o Humenném půl roku po tom, co jsem tam byl já, by mohl vyprávět), dále třeba barevná hudba (nácvik bojové pohotovosti, kdy se každých pět minut nastupovalo na buzeráku v jiných hadrech), cikáňák (Vynést všechny věci na plachtu na buzerák a tam se hledaly nepovolené věci, zejména před cvičeními na Šumavě ulité náboje, aby náhodou nikoho nenapadlo se prostřílet. Tam třeba stráž ani nefasovala ze stejného důvodu náboje, takže jsem jednou trávil hlídku v polní kuchyni stáním na stole s nenabitým samopalem a pozorováním přímo přes kuchyň procházejícího stáda divočáků). A občas humorné vložky jako pořadový krok, kdy se větší silou duplo každý čtvrtý interval, takže pochodující jednotka vydávala zvuk jedoucího vlaku, někde prý běhání pod oknem s useknutými korunami stromů, takže mazáci z okna viděli, jak jim ta cesta domů pěkně ubíhá. Ke skutečnému ponižování pak zase tolik nedocházelo, pokud ano, tak nejhorší to bylo v izolovaných jednotkách a musel na to být nějaký psychopat, který si k tomu vytipoval vybrané typy, Maďar a knihovník zde ve filmu jsou právě takoví. A většinou bez dalších svědků, on by se jinak asi někdo našel, kdo by to trochu zkrotil, většina lidí tam nebyli idioti, i když trochu tam hrabalo všem. Ani herecké výkony mi nepřipadají nijak úžasné, Etzler je jako vrchní šikanista docela nepřesvědčivý. Snad nejlépe je zahraný asi ten Maďar a ještě tak ten gumák, typický neochotou cokoliv řešit a tedy ochotný sežrat jakoukoliv přijatelnou výmluvu. Ona jim totiž mazácká vojna, pokud nedocházelo k excesům, šetřila práci, pak nemuseli být tolik v kasárnách, mazáci se postarali, aby vše jakž takž šlapalo. Tam, kde mazáckou vojnu odstranili, byli lampasáci většinou nasraní, protože museli jednotku prakticky nepřetržitě hlídat. () (méně) (více)

Nick321

Rozhodně realističtější než Chlapci a chlapi. V těchto kasárnách si člověk nemohl být stoprocentně jistý, jestli je fakt na vojně nebo omylem nevlezl do nějakého tábora teroristů. Tohle by měli povinně shlédnout všichni ti, co šíří bláboly o tom, jak by se měla znovu zavést povinná vojna. Ti to často doplňují argumentem, že případy jako byli Zobani byly jen ojedinělé. Realita je taková, že jen ojediněle se na to přišlo, protože bonzáci jsou v takových kolektivech vyřízení. Ať už kdysi na vojně nebo v současném kriminále. Tak se lidi proberte a nepřivolávejte démony z minulosti. ()

Miroslav.Zac

Šikana je nejhorší svinstvo nejen na vojně. Sám jsem ji zažil v malé míře a stačilo mi to. Etzler roli šikanátora zvládl na výbornou. Ne vždy to totiž byly tupý hovada bez nápadů. Nedivím se, že film vznikl až po revoluci. Soudruzi by nikdy nepřiznali, že tohle se dělo prakticky všude a pořád - i když některé věci byly už podle mě přehnané, aby cíleně vzbudily šok. ()

nOwAsToRm

Já na vojně byl.. ANO, toto se tam skutečně dělo. Za málo? Za nějmíň, hektare... Hoď si to.. Moje číslo-tvůj sen... ()

GenGablenz

Místy mrazivě realistický film o šikaně. Etzera zas nesnáším o něco víc. Asi je to vážně dobrej herec. Jinak pro všechny komentátory s modrou nebo mladé šťastlivce, které vojna minula: Film je na motivy skutečné události. Četař Konečný dostal za dvojnásobnou vraždu nejprve provaz, ale změnili mu ho na doživotí. Šikana zobrazená ve filmu nebyla v době nedávno minulé nic neobvyklého a, s výjimkou těch vražd, byli bažanti týráni často i o dost odpornějším způsobem. Teprve aplikací nového zákona o základní vojenské službě, jehož existenci gumy před záklaďáky úspěšně tajily více než rok, a který umožnil mezi rozkazem a budíčkem všem kdo nebyli ve službě nebo nedrželi hotovost opustit kasino, se začala šikana odbourávat. A to se psal rok 2001. Takže, komentáře typu: to se mi nechce věřit, jsou mimo mísu. V tomhle kontextu film vyznívá podle mě o dost hrůzněji. Škoda těch děr ve scénáři. ()

NikoKovac

Málokterý český film mě vtáhl tak do děje, jako právě Zobani. Jediné, co bych mu vytkl, je ten konec. Přišel mi takový useklý, nedokončený. Proto nedávám plný počet. ()

Scott67

Konečně film, který bez obalu ukazuje pozadí armádní služby. Otázky typu: jestli se to vůbec mohlo stát jsou úplně liché, neboť toto se dělo u naprosto každého útvaru a to v různě velké míře. Za ty dva roky, co jsem si odsloužil já v osmdesátých letech jsem také viděl hodně nahlášených a ututlaných případů. Hodně nenahlášených případů. Pár vojenských prokurátorů na krku kluků, kteří byli určitě v civilu úplně normální. (lze-li definovat normálnost) Taky jeden smrťák - ovšem nechtěný, kdy jeden z mazáků, chtěje udělat ramena na bažanta rozjel proti němu nákladní auto (V3S) a chtěl zabrzdit těsně před ním. Ovšem zapoměl v totální opilosti, že Pragovka má prázdné vzduchojemy a s milým klučinou (přepůleným) se proboural přes zeď do dílny. Lampasáci před tím vším logicky zavírali oči a uši, maje na paměti, že jim vojáci druhého ročníku po dobu jejich nepřítomnosti přes noc udrží pořádek na rotách. A protože vojáci druhého ročníku byli většinou poddůstojníci a taky proto, že rozkazy se mají plnit, byť jsou mnohdy debilní, to fungovalo. Ale kromě toho je potřeba dodat, že já osobně jsem se od nich, co se týče odbornosti a zvládnutí techniky naučil nejvíc. To nejde v nějakým měsíčním kurzu. I když bych je někdy nejradši zabil....Když ale pak šli do civilu, tak jsme si skoro pobrečeli. A co se týče Etzlerovy postavy, tedy ultradebila - takový vůl se vždycky našel u každého útvaru alespoň jeden. A vojna samotná (ať byla jakákoliv) dnešnim slečinkoidním metroušům prostě chybí ! ()

PavelKral

Poněkud přitažené za vlasy... Útvar v pohraničí, ve kterém se vyskytuje jeden, poměrně naivní gumák, a který nevidí, že se mu něco děje na rotě, je absurdní... Při vystrojování na začátku bývalo přítomno několik důstojníků, při střelbách bývalo přítomno několik důstojníků, vozidla v autoparku i vstupy a brány byly zapečetěny, pečetě uložené u náčelníka automobilní služby na štábu a velitele stráže. Strážní služba podléhala pravidelné kontrole důstojníků DVT... Veškerá činnost se zbraní byla podřízena zástupcům velitele útvaru a mimořádná událost, jako zběhnutí se zbraní, byla smrtelným nebezpečí pro každého velitele roty, velitele útvaru i velitele posádky.... jedním slovem trapný a naivní a poctivě zapomenutý filmeček. (BTW Horní Počaply 1988 - 1990, ženijní vojsko, útvar 3160, 9 měsíců bez KVOP i jakékoliv vycházky) ()

bonsetti

Zdejší komentáře typu to se mi nechce věřit jsou jasnou ukázkou, jak by tu vojnu dneska ti mladí potřebovali ... ()

Dajman odpad!

Ako by som začal..... nezvyknem písať hodnotenia na staré filmy ale tu mi to proste nedá. Milujem filmy z prostredia ČSĽA, no tento film mi hýbal žlčou viacej jak ,, moderné pro LGBTI pseudo- filmy" Šikana na vojne bola, no ani zďaleka nie tak silno ako v tomto filme. Keby sa toto udialo v nejakom útvare, tak dá vojenský prokurátor zavrieť všetkých nadriadených aj s veliteľom útvaru. Prišlo mi to ako keby sa autor pokúšal natlačiť všetky šikany ktoré sa udiali po celej republike do jednej kasárne. Trochu som sa aj usmial. Opušťák ala drhnutie podlahy popod postele, moto - strelci na chodbe, bufet, to všetko beriem. To sa dialo na dennej báze. Ale zabitie človeka? Bitka po ktorej musia hospitalizovať sanitkou vojaka? Áno stalo sa to. V roku 1970 a autor to použil do filmu. Lenže zďaleka to dotyčnému tak neprešlo jak v tomto filme. Bol z toho ohromný proces o ktorom sa hovorilo v celej republike. A tu je to stvárnené ako bežná šikanská praktika. Proste neskutočne pritiahnutý film za vlasy. No a čo sa týka chýb tak to je na jeden článok osobne. Zaujímalo by ma kde boli na celom útvare celý čas velitelia a nadriadený, politrukovia proste nikto! Za celý film sa tam ukázal AŽ jeden veliteľ! Absurdná scéna na strelnici na ,, živý terč" opäť absencia veliteľov. Na streľbách je vždy prítomný veliteľ a po takomto čine by si pekne dlho posedel v base, keď by ho rovno neposlali pred súd. Scéna po úteku s gazíkom. Opäť absencia veliteľa vozu. Určite by si len tak zaklaďaci mírnix bírnix sadli do gazika, prešli cez vrátnicu SO SAMOPAĽMI a robili lov na dvoch utečencov po okrese. Samopaľ ste cez vrátnicu nedostali ani náhodou, po službe alebo streľbách sa všetko zamykalo do skladu, kontrolovali sa náboje a keď len jeden chýbal, tak mal dotyčný pekný prúser. Scéna na pohraničí to je ďalšia pekná blbosť. Absencia polohových svetlíc, hlásičov, príslušníkov PS na každom perimetri, no celé zle. A ešte si na ŠTÁTNEJ HRANICI len tak vystrieľajú skoro celý zásobník zo samopalu. Jak keby sa nechumelilo. A PS si príde z cigaretky pomaly po 20 minútach neprestávajúcej streľby. Keby sa toto udialo v 80. rokoch v ČSSR, na Česko - Nemeckej hranici, tak je tam do 5 minút celý prápor pohraničnej stráže s podporou letky, vrtuľníkov a obrnených vozidiel. Ale tak, autor mal očividne modrú knižku, alebo si len potreboval ukojiť svoje komplexy zo základnej vojenskej služby. VAROVANIE pre pamätníkov ZVJ. NEPOZERAŤ tento film. HROZÍ zvýšenie krvného tlaku a sprcha veľmi veľkých nadávok vo veľmi krátkom čase. ()

kaladze77

Čo sa týka štátu ako celku ARMÁDA JE POTREBNÁ. Ako pre jednotlivca je to diskutabilné. Diskutabilné preto, že niektorých fakt vychovala a niektorí sa vrátili z vojny ako muži a nie ako chlapi, iných to možno zmenilo na rok na dva a žili si v civile zas ako predtým. Tí ktorí slúžili v 50tych a v 60tych rokoch mali takú vojnu aj keď ešte to boli 3 roky, aká by mala byť, gumáreň vlastne až tak sa starí nad mladými nevyvyšovali ako neskôr, ale pred dôstojníkmi mal každý rešpekt. V polovine 70tych rokov vzniká pojem šikana keď starý vojak chce "vychovať" mladého a mierna šikana AKO KDE (závisí od útvaru) bola do polovičky 80 rokov. Od polovice 80tych rokov do roku možno 2000 boli šikany niekedy schválené (ale ticho schválené aj dôstojníkmi aj vojenskou políciou) nech starí vychovajú tých mladých... Žiaľ veľakrát na veľa útvaroch sa to vymklo z rúk úmrtia, vraždy, samovraždy.. asi až koncom 90tych rokov došli nato že šikana je nebezpečná..a zaviedli totálnu gumáreň (v mojom prípade dal som DOBROVOLNE cigaretu starému a keď to videl nejaký kapitán už chcel aby som ho usvedčil za šikanu). Keby za čias mazáckej vojny sa sťažuje tak ho nenávidia nielen starí ale aj jeho vlastní beh a dajú mu to vyžrať a možno aj dôstojníci že je bonzák... Boli abnormálne nepochopiteľné veci pre civila, v civile na pracovisku ak nás dakto buzeruje tak sa posťažujem šéfovi a tak..tam sa nesmelo. A niektorí si teraz poviete že to urobilo z chlapov, mužov áno ale nie kvôli šikane a honeniu si ega ale kvôli robote čo tam dávali a že museli sme rešpektovať dôstojníkov ktorí boli naši druhí otcovia. Šikana?? Keď starý buzeruje normálneho mladého, ktorý to psychicky nezvláda?? Alebo aj keď namysleného geroja...aj ten geroj bude raz starý a to isté bude robiť mladým... S Armádou súhlasím, so šikanou nie..a či to pomohlo niekomu áno inému nie.. ()