Marcela

Dokumentární série Manželské etudy široce zachycuje čtvrtstoletí české společnosti pozorováním osudu několika manželských párů. Jejich kauzalita je daná metodou, kdy sám čas skládá příběh. Jedním z nejsilnějších byl příběh Marcely, které na konci natáčení tragicky zemřela dcera. Cyklus právě vysílala televize a diváci vstoupili do dalšího dění. Zoufalé ženě se snažili pomoct, posílali jí dary a peníze. Režisérka s ní byla i nadále v každodenním kontaktu a pokračování emocionálně vypjaté situace tak dalo vzniknout celovečernímu filmu. (Doc Alliance Films)

LordSnape

Tak tohle bylo hodně drsný. Jedna rána za druhou a Marcela stále navzdory osudu jde dál. Hodně silná žena i dokument. Manželské etudy jsem neviděl, a tak musím napálit plný kotel. ()

Pavlínka9

Marcela je mi silně nesympatická a to převládá již od začátku dokumentu, kdy je ještě mladou dívkou a chystá se do manželství. Dost jsem pochybovala o její psychické vyrovnanosti v mládí a rok od roku se to stupňovalo. Tato žena si zažila mnoho utrpení, to ano, ale nechci ji soudit, jelikož ji neznám osobně, a toto je narozdíl od jiných osob v dokumentech, reálná bytost, jejíž příběh sledovalo velké množství lidí a nechci ji nějakým způsobem urážet. Je mi moc líto její dcery, ale "vyrovnala" se s tím podle mého názoru dobře. ()

tnp101

V rámci časosběrných dokumentů Katka, René a Mallory nejméně excentrické, ale pro mnohé z nás nejvíce blízké našemu životu a z toho důvodu řádně depresivní. Život normálního človíčka bez obalu. 90% ()

Autogram

A že vraj reality show je vynález kapitalistov a komerčných televízií. Takéto manželské etudy sú ich nenásilnou formou, ale vyžiadali si obrovskú trpezlivosť pri zaznamenávaní dlhého obdobia, a divák si potom za hodinu premietne 25 rokov skutočného života. Života, ktorý sa s osudom ľudí nemaznal, a nedoprial Marcele ani jej vysnívaného fúzatého športovca. Tentokrát sa absolútne vyhnem hodnoteniu konania postáv, naozaj sa to nehodí pri takomto intímnom nahliadnutí do života. –––– Člověk by měl žít tak, aby se za to nemusel stydět. ()

Nepi

Časosběrný dokument Heleny Třeštíkové je drsným pohledem do žiovota mladé a naivní Marcelky, které později život ukazuje i ty stinné a bolestivé stránky. Marcela se ale nedala a získala si obdiv všech diváků a ten jí patří zcela zaslouženě. ()

pfa

Silné. To je myslím velmi vystížné a další slova už by jen byly malinké tečky někde v dáli. Ikdyž musím vyjádřit mírné zklamání nad tím, že jaksi "nové" či "jiné" osudy Marcely nedostaly v tomto samostaném filmu tedy moc prostoru. Je to v podtatě naprosto stejné, jako byly etudy po dvaceti letech. No nicméně, co je moje zklamání proti nepříznivému osudu Marcely... [9/1O] (Marcela, CZE, dokument) ()

Vercinix

Dějem nic moc (tedy až na tu konečnou fázi s dcerou), ale z hlediska dukumentárního řemesla naprosto precizní a to se málokdy vidí! ()

Heraldika

Tento příběh utkvěl v paměti jako zdaleka nejlepší z Manželských etud a je jen dobře, že ho režisérka natáčela dál. Silných momentů je v něm opravdu mnoho. Být filmem hraným, člověk by chvílemi nevěřícně kroutil hlavou, cože všechno to ten scénárista hlavní hrdince naložil na bedra. A pak také pochybuji, že by v castingu našli vhodnější představitelku Marcely. Jeden z nejlepších časosběrných dokumentů. Přimlouvám se za pokračování, určitě bychom všichni chtěli vidět happy end. ()

Houda666

Príbeh obyčajnej ženy s ťažkým životom. Stále mi ale vŕta hlavou, ako sa dostala režisérka Helena Třeštíková k dokumentármu filmovaniu života Marcely. Hodnotenie: 70% ()

solskjaer

Jeden z nejkrutějších skutečných příběhů. Po skončení si každý musí uvědomit, že si zas tak špatně nežije... ()

wosho

Život není fér a osud je pěkná svině. Dokument Marcela je silným, lidským příběhem jenž dokáže zamávat i cinickou osobností. ()

I.AM.NOT

Jako jediná z trojice Marcela, René a Katka, nemohla Marcela svůj osud ovlivnit a samam byla postavena před hotové události- a že těch špatných bylo nespočet, možná proto působí příběh Marcely z celé trojky nejvíc lidsky a soucítivě. Asi bych víc nedodával, jen že Marcele jsem fakt opravdu fandil až do konce. Helena Třeštíková si jako vždy zaslouží můj obdiv. ()

janisska

oči starých žen/ vyplakané a plaché/ tesklivé a mírné/ vy oči obrácené k zániku// oříšky bez jádra/ misky bez obětin/ předsíňky mrákot/ úryvky dávné hudby/ studánky zasypané/ oblohy zatažené/ noci bez dnění/ dvířka zapadlá/ křtitelničky vyschlé/ vody bez zrcadlení// vy oči starých žen/ vám svět nic není/ vám krása nic není/ vám ošklivost nic není/ vy oči starých žen/ hodin nesledující/ za míjením dnů se neotáčející/ vy oči starých žen ()

ClimbVibe

Takové filmy jsou neskutečně potřeba. Marcela je smutným příběhem a zároveň i tím pomyslným zrcadlem našich životů. ()

Greny

silně emoční příběh, který dokáže napsat jedině sám život. Bohužel takových příběhl se dá najít spousta ...... ()

KatRi

Těžko říci, komu ty hvězdičky náleží více, zda paní Třeštíkové, či Marcele, která se s osudem pere obdivuhodně a navíc se o svůj příběh dělí s tolika lidmi. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že není výjimečná oproti mnoha dalším lidem téhle země - takových, ke kterým se štěstěna odjakživa obrací zády, je spousta. Jen nemají "svůj film". Osobně nemám příliš ráda jednostranně zaměřené filmy, takže právě u těchto dokumentů (čímž nijak nesnižuji jejich hodnotu), mi chybí komplexnější pohled - názory jiných lidí. Ale chápu, že tady jde o autorský záměr - vyprávět očima Marcely - proto od tohoto faktu v hodnocení odhlížím. Přiznat však musím jedno - Marcelin příběh mě zasáhl jako už dlouho nic. Nestává se mi totiž, že bych kvůli filmu nemohla večer usnout. Směrem k paní Třeštíkové snad jen jediná výtka - ta scéna v krematoriu, bylo to nutné? ()

mosnak

...neuvěřitelně smutné, šílené a depresivní. Ovšem pěkně natočené! ...člověk zjistí,že se nemá zase,tak špatně 85% ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!