Marcela

Dokumentární série Manželské etudy široce zachycuje čtvrtstoletí české společnosti pozorováním osudu několika manželských párů. Jejich kauzalita je daná metodou, kdy sám čas skládá příběh. Jedním z nejsilnějších byl příběh Marcely, které na konci natáčení tragicky zemřela dcera. Cyklus právě vysílala televize a diváci vstoupili do dalšího dění. Zoufalé ženě se snažili pomoct, posílali jí dary a peníze. Režisérka s ní byla i nadále v každodenním kontaktu a pokračování emocionálně vypjaté situace tak dalo vzniknout celovečernímu filmu. (Doc Alliance Films)

FireTight

René a Katka dohromady se můžou při porovnávání s Marcelou maximálně tak jít schovat do koutku a tiše doufat, že si jich nikdo nevšimne a neuštědří pár ran. Proč? Protože to, co si oni v podstatě vybrali z vlastní vůle, zažívá Marcela jen díky kurvě jménem "život". Díky ní dopadlo její manželství s Jiřím (ty jeho "svědectví" u soudy fakt pobavily, hlavně věta "Ty kolekce mám stále doma.". Wow, víc než rok a půl stará kolekce, mňam!) tak, jak dopadlo, to stejné s druhým partnerem a když už všechno vypadalo tak nějak líp, 17. listopadu 2005 zmizela Ivana... Jako jasně, je tam pár nesrovnalostí, třeba neustále kouření cigaret, neschopnost najít práci nebo kde kluk vzal PlayStation a GTA, ale to mi vůbec nebrání neohodnotit Marcelu pěti hvězdičkami. Tohle byl totiž dokument, který umí dojmout, má své silné momenty a po celou dobu vás jakoby mlátí rákoskou, abyste si uvědomili, co vlastně máte a ať neremcáte. Držím Marcele palce i do dalších let... P.S.: Toho úchyla bych nejraději chytl, někam zavřel a zahodil klíč. ()

kukkik

Ano, Marcela udělala v životě mnoho špatných rozhodnutí, nevěřím ale, že by byla zlým člověkem. Rozhodně si nezasloužila to, co ji dál potkalo. Nejspíš nebude intelektuální typ ale že společnost, moderní společnost 21. století dokáže v srdci Evropy prohlížet, aby KDOKOLI takto zápasil s osudem a nepodat mu pomocnou ruku, to mě ideově skutečně bolí. Časosběrný dokument tohoto typu ukazuje, jak moc si s prostým člověkem dokáže čas zahrát opravdu nepěknou hru, jak z dobrosrdečného člověka dokáží okolnosti vymlátit a zadusit i tu nejmenší špetku naděje a udělat z něj bytost, která vlastně touží jenom po vlastním skonu. Je to neuvěřitelné ale je to tak. Jestli bychom jako lidstvo měli mít nějaký vyšší cíl, nějakou sociální metu, kam chceme někdy dospět, měl by to být svět, kde takoví lidé nezůstanou na vše sami, kde se nedostanou do takových životních patových situací, kdy není východiska. Doufám, pevně doufám, že tam zatím míříme a i má milovaná kinematografie má na tom svůj podíl, například dokumenty, jako je tento. Kdy jindy má dvacátník možnost sledovat celý život člověka, kterého by na první pohled nejspíš tupě odsoudil? Jestli někde platí pořekadlo o cestě, která má být důležitější, než-li její cíl, je to právě život. A já si nemohu pomoct ale musím litovat Marcelu za dobu a místo, kde se narodila a kde prožila svůj nešťastný život. Představím si ji někde na Balkáně, kde nešťastný osud potkal celé národy a kde se se vší nepřízní osudu vyrovnávají pospolitostí, hudbou a zpěvem. Být milionářem (dnes spíš miliardářem), poslal bych takového člověka na vysněnou cestu do Kanady, byť třeba jen na měsíc, protože KAŽDÝ má v životě právo na trochu toho štěstí. Pár správných lidí kolem ní a život by byl zase jinačí. Tolik věcí mohlo dopadnout jinak, tolik věcí mohlo dopadnout lépe. Je nesmírně těžké sledovat film, který je doopravdy něčím životem, jeho shrnutím v bodech. Těžko odsuzovat cokoli, jelikož sám bych se v podobném dokumentu vidět asi nechtěl, respektive bych se toho bál.. Bál bych se slyšet slova, sny a touhy mého mladého já a vzpomínat živě na chyby, kterých jsem se od těch dob dopustil, co vše mě potkalo cestou a o to víc pak trnout, co mě čeká dál. Děkuji paní Marcele za její život a za svolení být jeho divákem, necítím nic víc, než soucit, respekt a přání lepších zítřků (bojím se teď hledat, jak to s ní dopadlo..). 4/5 ()

Freemantle

Jakým způsobem lze hodnotit lidské utrpení? Režisérka Helena Třeštíková přes dvacet let dokumentovala život Marcely - ženy, která do jisté doby byla svým způsobem šťastná, ale vůbec by se nezlobila, pokud by se štěstí zdrželo déle než na pár dnů. Povedlo se. Téměř na výbornou. Tento dokument, jak už jsem výše napsal, se hodnotí velmi těžce a ještě hůře komentuje. Uvnitř necelé hodiny a půl se skrývá tolik nevyřčené bolesti a smutku, až člověka napadá, kolik duší, jejichž osudy jsou natolik podobné Marcele, mezi námi žije, aniž bychom věděli o jejich existenci? ()

frxXx

Ťažko hodnotiť takýto typ diela. Na jednej strane krutý osud hlavnej postavy, ktorý navyše nieje výmyslom, silne poznačí každého diváka. Vyzdvihnúť treba aj prácu autora, ktorý mal trpezlivosť na diele pracovať toľké roky. Asi by ťažko mohol predpokladať, čo Marcelu bude v živote čakať a aký silný film vznikne z vtedajšej jej bezvýznamnej nahrávky. Ale na druhej strane môže byť "rád" krutému osudu hlavnej postavy inak by sme asi nič nevideli. Ale ja aj tak Marcelke dávam 5***** ()

niska98

Realistické. Nenechalo mě chladnou. A smutné. Hodně smutné. Blbý osud, nevím proč se život někdy tak rozhodne. ()

DooFooS

Pro časosběrný dokument je lidské neštěstí vlastně štěstím. Silný příběh, perfektní dokumentární práce. ()

blondboss

Dokument, ktorý vkusne a citlivo mapuje život jednej zo šiestich protagonistiek seriálového hitu Manželské etudy. Třestíková sa k Marcele vrátila z dôvodu jej ťažkého osudu a toho, ako sa s tým dokáže Marcela pobiť. V podstate sa prvú vyše polku snímku jedná o zostrihané zábery z predošlých dvoch dielov spomínanej série a zhruba pol hodku nového materiálu natočeného po tragických udalostiach. Je naozaj obdivuhodné, ako jedna osoba dokáže zniesť tak krutý osud. 75 % ()

rbrandt183 odpad!

Extrémny príbeh, ktorý stačí vidieť raz. Pre hlavnú postavu je prakticky celý život bez východiska, čo je okrem nešťastných zhôd okolností a zlých celkových podmienok tiež dosť podporené chabými voľbami svojich partnerov. Inak sa podarilo zozbierať veľa materiálu o jej živote, ktorý je formálne spracovaný profesionálne, ale dívať sa na ten obsah je ohromne ťažké. ()

gezper

Silný dokument, který je nadstavbou na jeden z osudů z Manželských etud. Na jeden z těch drsnějších, kde hlavní hrdinku (i když aktérka by bylo možná vhodnější označení) život profackovává neuvěřitelným způsobem zleva, zprava. Při sledování jsem měl dost velký pocit bezmoci. Ale přiznejme si na rovinu, takovýchto lidí by se našlo spousta, jen zde je to precizně zachyceno originální časosběrnou metodou dovedenou autorkou k dokonalosti. Po takovýchto příbězích si alespoň člověk více váží toho co má (nemyšleno čistě materiálně). Projekce byla součástí diskuze s Helenou Třeštíkovou o dokumentární tvorbě obecně a po shlédnutí filmu i o něm. Setkání bylo, na rozdíl od filmu, velmi pozitivní a příjemný zážitek. Povídání a zákulisní pozadí celého filmu (i jiných) - místy veselé, ale často i dost drsné - mě dovádí až k absolutnímu hodnocení - jinak bych dal "jen" 90%. [100%] ()

Saxos

No koukám, že mé hodnocení i komentář nějak zmizel. Žádný problém, mám štěstí, dřív se za pravdu i upalovalo. Samozřejmě pro tvůrce nadstavby Manželských etud, které teď běží i s novým pokračováním, určitě jasných 5 hvězd. Pro aktéry jednoduché hodnocení, žádná hvězda. Klady: režie, kamera i střih. Zápory: Angelína Julí si na můj komentář nikdy nestěžovala. ()

Blažena

po pravdě, nechápu, proč si někdo nechá nahlížet do soukromí takovým způsobem a už vůbec nerozumím tomu, jak se někdo může vyžívat v natáčení tragických příběhů s reálnými "herci". Vznik dokumentů o lidských osudech mi přijde zvrácený, ale samostné shlédnutí je bezesporu maximálně obohacující. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!